..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Eleştiri
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Dalgalara Diz Çöktürdü Bandırma Vapuru
Rukiye Çelik
Şiir > Bireysel

Gün oldu karanlıkta kaldık Işık bekledik dağların arkasından Gün oldu aç kaldık, susuz kaldık Sofrada yemek, bardakta su bekledik Hastalandık derman bekledik... Gün oldu denize düştük yılana sarıldık Kurtaracak el, tutunacak dal bekledik Yitirmedik umudumuzu milletçe bir ışık bekledik Karanlığın aydınlıkla yıkanacağı anı bekledik İstanbul’dan Samsun’a gelecek,dalgalara diz çöktürecek Bandırma Vapuru’nu bekledik İçinde bağımsızlık,

[DEVAMI]
Arama Motoru

Eleştiri Kümeleri (Toplam 2133 Eleştiri, son bir ayda 140 yeni Eleştiri)
21. YÜZYIL (2)
21. Yüzyıl Gençlik Kültürü
Kesinlikle Karşıyım! (27)
Çağdaş Sanat
Çocuk Yetiştirme
Dinler, İnançlar ve Ateizm (4)
Doğa ve Uzay
Dostluk ve Düşmanlık
Günlük Olaylar (2)
Güven ve Güvensizlik (7)
İnternet ve Gerçek Dünya
İstanbul
İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Modernizm ve Post-Modernizm
Özgürlük ve Eşitlik (6)
Politik Olaylar ve Görüşler (11)
Popüler Kültür (3)
Savaş ve Afetler (3)
Sevgi ve Nefret (1)
Sinema ve Televizyon (7)
Siyah - Beyaz (En Uçlar) (10)
Tarihsel Olaylar (5)
Toplum ve Birey (28)
Türkiye (4)
Unutulamayan Dönemler (6)
Varsıllar ve Yoksullar (2)
Yazarlar ve Yapıtlar (12)

Eleştiride İlk Yirmi
 Dostlar Bayram Kutluyoruz Sansın  (Alp Şahin)
21. YÜZYIL

Ne Türklüğümüz kaldı, ne müslümanlığımız, ne neşemiz, ne özel günlerde yürüyüşümüz, ne adaletimiz, ne de özgür düşüncemiz..
 Makûs Talih…  (Cahit KILIÇ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Emperyal güçlerin postalları altında inleyen topraklardan ancak Taliban fışkırıyor…
 İhtiras ve Kara Propaganda!  (Cahit KILIÇ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Aslında her meslek erbabı gibi politikacılar da “iyi niyetle” başlangıç yaparlar. Politik arenada zaman, iyi niyeti törpüleme aracı olarak bir müddet sonra “kazanma veya kazanılan noktada kazanımı koruma ve sürdürme” arzusu, iyi niyet çarkının dişlilerini kırmaya başlar.
 Dersimiz Demokrasi Olsun!  (Cahit KILIÇ)
Özgürlük ve Eşitlik

Hiçbir zümrenin veya dinî kisve altında teşekkül edilmiş kurum veya kuruluşun herhangi bir şekilde üstünlük kurmasına, daha doğrusu; imtiyazlı bir kesimin diğer halk kesimleri üstünde tahakküm kurmasına müsaade edilmeyeceği, sosyal paylaşımın adil olarak ve hakça yapılmasına veya benzeri argümanlarla ortak yaşama verilen bir yönetim biçimi olarak görüyoruz…
 Ar Damarı Meselesi…  (Cahit KILIÇ)
Özgürlük ve Eşitlik

Yayınevleri de, eleştirel kitapları yayınlamaktan korkuyorlar. Onlarca avukat dava açmak için fırsat kolluyor diyorlar…
 Sam Amcaya Popomla Gülüyorum  (Ahmet Zeytinci)
Tarihsel Olaylar

NATO, ne işin var senin Karadeniz'de? Ve tabi Rusya, eski SSCB zamanında ki parlak günlerini geri getirme gayreti içindesin, ama dünya da o eski dünya değil, işgal etmeğe kalktığın o ülke de eskisi gibi değil... Varşova Paktı ortadan kalkalı yıllar oldu, ama sen varlığını hala sürdürüyorsun Nato Beyi; ne iş? Belli ki yine bir sürü ülkeye ayar vermeye kalkıyorsun, kalkacaksın... Anlamıyorsun bir türlü nato kafa nato mermer...
 Araş Nedir  (Ahmet Zeytinci)
Toplum ve Birey

Sıkı durun o zaman açıklıyorum. Araş, yani Allah Razı Olsun Anonim Şirketi... Yaptıkları işi şimdi söylememe bile gerek duymadan, hemen anladınız, bildiğiniz dilencilik... En büyük sermayeleri de el açmak ve Allah razı olsun demek... Tabi bu sadece Allah razı olsun ile de kalmıyor. Bu konuda Araş üyeleri son derecede yaratıcıdırlar... Örnek mi istiyorsunuz? İşte geliyor, bekar bir oğlan gördüler mi ’’Allah sana badem gözlü bir kız versin abim.’’ ya da bekar bir kız gördüler mi ’’Allah sana civan gibi pazıları şişkin cebi dolgun bir delikanlı versin de boy boy çocuklarınız olsun.’’ Küçük çocuk gördüler mi annesi ile birlikte ’’Allah anana babana bağışlasın seni.’’ Yan yana yürüyen karı koca gördüler mi ’’Rabbim evlatlarının mürüvvetini göstersin, boy boy torunların olsun da onlara da bol bol oyuncaklar al.’’ bellidir konuşulan kelimeler üç aşağı beş yukarı...
 Bu Yazıda Dayak Yerleştirme Bulunmaktadır  (Ahmet Zeytinci)
Toplum ve Birey

Üç aylık çocuğunu ağlıyor diye döve döve öldürüyor bir cani bir anne, yetmiyor bir de sobada yakıyor... Böyle kadınları niye evlendirirler ve çocuk sahibi olmasına izin verirler ki? Anlamak zor gerçekten. Bir saçma laftır bir çoklarınız duymuşsunuzdur ’’Dayak cennetten çıkmadır.’’ derler, cennette dayak ne arasın, sevdiklerine cehennem azabı çektirmek isteyenler dayağa başvurur...
 Zahmetli İşler Bunlar  (Ahmet Zeytinci)
Toplum ve Birey

Afrika, kara kıta açlıktan kırılıyormuş... Ne yapalım Fransız Kraliçesi gibi diyelim mi? ’’Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler, su bulamıyorlarsa kola içsinler.’’ kolayı biz ekledik tabi ki... Niye düşünelim ki kilometrelerce uzaklıktaki siyah derili insanları... Onlar bizi düşünüyor mu sanki... Bırak bizi düşünmeyi, onlar herhangi bir şeyi düşünüyor mu? İnsan mıyız biz? Var mı azıcık vicdan denen olgu biz de? Yoksa, yoksa durun cüzdanımızın arasına mı sıkıştı o vicdan denen varlık?
10 
 Apartheid - Siyonist Irkçılığın Avdeti  (Erdağ Duru)
Politik Olaylar ve Görüşler

İsrail’de 2019da yürürlüğe giren Apartheid-Siyonist rejimin tehdidi altında olanlar sadece o ülkede yaşayan non-Jews veya Filistinliler değildir: Tüm insanlık tehdit altındadır. Zira ABD ve Avrupa Birliğinin koşulsuz desteklediği bu ırkçı Apartheid sistemin yakın bir gelecekte Avrupa’ya ve tüm dünyaya ihraç edilebileceği ve insanlığa zorla dayatılabileceği olasılığını göz ardı edemeyiz. Böyle kuvvetli bir olasılık vardır. Böylece zamanla Avrupa Birliği aşırı sağın büyük güç kazanacağı Apartheid-Siyonist bir birliğe dönüşebilecektir. Bu gidişata derhal dur demek gerekiyor. Hem de çok geç olmadan.
11 
 Aldatmanın Cezası Nasıl Kesilir?  (Yûşa Irmak)
Güven ve Güvensizlik

Bir arkadaşım yaklaşık dört ay önce; “kadın – erkek” ilişkileri üzerine bir grupta tartıştıkları tüm yazışmaları bana gönderip fikirlerimi merak ettiğini ve konu hakkında ne düşündüğümü sormuştu.
12 
 Samimiyet İstiyor İnsan  (GAYE DİLEK GEZER)
Güven ve Güvensizlik

Samimiyet istiyor insan dili süslü, yüzü sahte gülüşlü, beyni çıkar sürüşlü insanlar görmek istemiyor. Madalyonun diğer tarafından bakacak olursak konuya bu insanlar bize ne olmamız değil ne olmamamız gerektiğini öğretiyor aslında ama yine de ders almıyor, hatalarımızın farkına dahi varamıyoruz. Bitmiyor ki hiç insanın kendisiyle kavgası bu aslında tümüyle benlik davası. Ey insan uslan, yeter kendinle kavgan.
13 
 Riyakat  (GAYE DİLEK GEZER)
İş Dünyası ve Aile Yaşamı

İnsanın şereflisi bünyesinde liyakat taşıyandır. Kelamın değerlisi ise bünyesinde liyakat barındırandır.
14 
 Sanal İnternet Hapishanesi: Facebook  (Erdağ Duru)
İnternet ve Gerçek Dünya

FB serveti, mülkiyeti, gücü, medya ve haber akışını elit bir azınlığın elinde konsolide etmek, her şeyin kontrolunu o azınlığa devretmek, insanları elitlere boyun eğmeye zorlamak ve algoritmalarla şartlandırmak üzere oluşturulmuş dehümanist bir yapı. İnsana ve kişilik haklarına en küçük bir saygıları yok. Bu, insanlığın geleceği, bireysel özgürlük, düşünce ve ifade özgürlüğü açısından çok vahim bir durum. Facebook insan haklarını ve bireysel özgürlükleri faşist-Nazi bir örgüt gibi ihlal ediyor. Ortaçağ artığı bu korku ve baskının kirli ve yaygın örgütlenmesine karşı savaşmak, direnmek ve protesto etmek zorundayız.
15 
 Göçmenistan  (Osman AKTAŞ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Ülke halkından itibar görmediğini fark edip, kanıksamaya başlayan iktidar, göçmenlerden medet ummaya başladığını gösteriyor.
16 
 Zaman Akıp Gidiyor  (Ahmet Zeytinci)
Toplum ve Birey

Akıp giden zaman girdabında biz de sürükleniyoruz. Uyanık olmak, gelen mesajları iyi anlamak, iyi özümsemek lazım gelir... Daha yeni doğmuştuk oysa, ne çabuk okula gittik, sonra daha yükseklerini okuduk, meslek sahibi olduk, evlendik, çocuklarımız oldu, babalarımız dede oldu, bizler anne baba olduk. Şimdilerde de dede olma adayıyız hali hazırda... Nasıl geçi bu yıllar bilen var mı?
17 
 Küresel Güçleri Küresellikten Uzaklaştırma Denemeleri  (Ahmet Zeytinci)
Tarihsel Olaylar

Küresel Güçler, ah bu küreseller... Küresel Güçleri küresellikten uzaklaştırmak için öncelikle dünyanın küresel değil de düz olduğuna inandırmanız lazım... Böyle bir platform var dünyada ... İnanın şaka yapmıyorum. Bu arkadaşlar dünyanın düz olduğuna inanıyorlar... Uzaydan çekilmiş fotoğrafların bile bir aldatmaca olduğunu söylüyorlar...
18 
 Ağır ve Hafif Erkekler! Biraz da Adalet  (Yûşa Irmak)
Toplum ve Birey

Pazartesi günü haber merkezinde arkadaşlarla birlikte çay – sigara muhabbeti yaparken bir arkadaş zamanında Kenan Işık’la yapılan bir röportajın giriş yazısında, (sanırım Kenan beye genç kızların gözdesi olduğunu söylemiş olmalılar) “ben emin değilim” diye yazdığını, “genç kızlar Tarkan’a yaptıkları gibi bana dokunmak için üzerime atlamıyorlar” filan diye demeç verdiğini söyledi…
19 
 Big Eyes (Büyük Gözler) 2014 Filmi Üzerine  (Yûşa Irmak)
Sinema ve Televizyon

İki insanı birbirine bağlayan bir sırrı düşünün… Şimdi birbirine bu sırla sımsıkı bağlanmış iki insandan birinin varlığı, diğerinin yok olması anlamına geldiğini de düşünün… Peki bu dayanılır bir şey mi?
20 
 Kalktım Seyreyledim Nadide Yurdu  (Osman AKTAŞ)
Politik Olaylar ve Görüşler

Bakıyorum da, ülkemizde öncelik verilen tek şey mimari. Mimaride de öncelik ise saray ve tapınaklar. Bir ülkede tapınaklar ne kadar görkemli ve göz alıcıysa, o ülke dinden o kadar uzaklaşmış demektir.
son gelen eleştiriler
Araş Nedir
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Yeniden Memlekete Zafer
Alp Şahin
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
Düşünün Bunları
Alp Şahin
Eleştiri > Toplum ve Birey
Politik Batakta Bir Saz
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Apartheid - Siyonist Irkçılığın Avdeti
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Göçmenistan
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Milli Eğitimde Safir Düşler Kuramı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Vakfım
Tayyibe Atay
Eleştiri > Günlük Olaylar
Bir Nisan Şakası
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yakın Tarihin Despotları
Cahit KILIÇ
Eleştiri > Savaş ve Afetler
Riyakat
GAYE DİLEK GEZER
Eleştiri > İş Dünyası ve Aile Yaşamı
Kalktım Seyreyledim Nadide Yurdu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Genç Werther’in Acıları
Yûşa Irmak
Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar
Samimiyet İstiyor İnsan
GAYE DİLEK GEZER
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Neden Karma Ekonomi?
Alp Şahin
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Her Şey İki Çeşit
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar
"Ruhumda Sızı"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Savaş ve Afetler
Sanal İnternet Hapishanesi: Facebook
Erdağ Duru
Eleştiri > İnternet ve Gerçek Dünya
Suçlu Kim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Sevgi ve Nefret
Zahmetli İşler Bunlar
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Sevgi ve Nefret
Okumak Anlamamak İçin
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Asmalı Konağa Kâtip Aranıyor
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sahipsiz Devlet mi Sahipsiz Millet mi
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Dinhuriyet Sancısı
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Dinler, İnançlar ve Ateizm
Dersimiz Demokrasi Olsun!
Cahit KILIÇ
Eleştiri > Özgürlük ve Eşitlik
Bu Seviye Merkeplerde Yok!
Yûşa Irmak
Eleştiri > Popüler Kültür

 


 | Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Okur Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | Okur Üyeliği | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Sahne Arkası |

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Eser sahipleri, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.