..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm mutsuzluklar yokluktan değil, çokluktan gelir. -Tolstoy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yaşam
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Zor Geliyor
Erkan baykal
Şiir > Yaşam

Bazen ağırdır yaşamak, Vaz geçmek bir gece vakti, Bir guneşi daha görememek, Ve ertesinde bir kaç ağlayan yüz. Kaç mutluluk eder. Ruhlar saklanmış karanlık kuytulara, Yuvarlak masada bir kaç rüya, Zarlar yuvarlanmış dönüyor, Sabaha hep yek.

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Yaşam
 En Son... Hangi?  (RUTİL BİLGİNER-)

En son hangi güzel ve hayatınıza anlam katan bir işe imza attınız ;En son kime üzüldünüz bir olaya bir kişiye hatta bir başka canlıya ;En son hangi müzik parçasının notalarında kendinizi buldunuz ; En son hangi arkadaşınızı veya tanıdığınızı bir yüze bakıp özür dilediniz ...
 Güzel Başlangıç  (Selin Araç)

Hızlı, soluksuz, mağrur, arada duygusuz! Korku bir derin hayal, umut en azından faal! Kendinden önce, farklı çıkar sesin, nedendir bilinmez gerekli mi bu iyiliğin! Nasılda, derinden, soluğunda asılı kalır, kırılan bardak yerine konur. En azından yeni bir başlayıştır, yeni bir dünya, sonu belki de bu olur!
 Bir Anlık Her Şeyin Olur  (Arzu Kulaç Sevimli)

Bu yıl bir şey fark ettim kaç birlik devirirsek devirelim, ne yaşamış olursak olalım, insanın içi akıl almaz büyüklükte. Herkesi her şeyi ne kadar kendimize dahil etmiş olursak olalım, her zaman mahrem bir yerimiz var içerimizde. El, göz, söz değmemiş. Yaşamaya dair ne varsa umutlarımızı ektiğimiz o yer, uçsuz bucaksız ve tertemiz.
 Herkes Kendi Hayatında Başroldür  (KÜBRA KÜÇÜKKÖR)

Herkes kendi hayatında başroldür. Diğerleri için belki figüran olabilir ama kendi hayatında o bir başroldür. Başrol ölene kadar değişemez öldüğünde zaten film biter.
 Yazının Önemi / İlmi Yazı İle Bağlamak  (Adem KALINSAZ)

Yazı yazmak bazıları için bir zulüm iken, bazıları için de bir tutkudur. Sözgelimi kalemle barışık olmayan ve sıkça not tutması zorunlu olan bir üniversite öğrencisi için yazı yazmak zulüm ile eşdeğerdir. Ancak iaşesini yazdığı yazılarla ve eserlerle sağlayan bir yazar için yazmak bir tutkudur. Yine yazdığı yazılar ve eserler yüz binlerce okur tarafından okunan yazarlar için de yazmak bir tutkudur.
 Manken, Maske, Kovan  (erdal divriklioğlu)

Yansımalar gerçeğin kendisi değil. Üstüme düşen bakmak istediğim üzerime yağan beyaz partiküller gibi.
 Gökoğuzların Topraklarına Seyahat  (ilker balçık)

Bandırma'dan Gagauz özerk bölgesine bir seyahat, Gagauz Türklerini tanıma gezisi.
 Tıkanma Evresi...  (Edibe Toğaç)

Zaman, her şeyin ilacı olan zaman, türlü bahanelerle ızdırapları çoğaltan zaman, acıttığı kadarda acıyı dindiren zaman bence en büyük günahkar sensin şuan...
 Okuduğumuz Kitaplardaki Karakterler Bir Gün Çıkıp Gelse…  (KÜBRA KÜÇÜKKÖR)

Okuduğumuz kitaplardaki karakterler bir gün çıkıp gelse… ne hissederdik ki? Şöyle delicesine aşık bir adam,her şeye rağmen sevip fedakarlık yapan bir kadın,hala dostluğa inanıp sırtını dayayabileceğin bir arkadaş hayvanlara değer verip koruyan insanlığını kaybetmemiş bir insanlık…
10 
 Birisi  (Müjgan Akyüz)

Hiç uyanmayan bir ülkenin nöbetteki çocuklarıydık biz. Asiydik, heyecanlıydık, haklıydık kendimize göre.
11 
 En Kusursuz Cinayet Yaşama Sevincini Öldürmektir  (Rüya Bayram )

Hayatımızdaki en önemli şeylerin bir anda yok olup gittiğini görmenin acısından kaçımız kurtulacağız? Yalnızca bizim için çok önemli olan insanlardan değil, düşüncelerimiz ve düşlerimizden de söz ediyorum. Bir gün, bir hafta, birkaç yıl daha dayanabiliriz, ama eninde sonunda yitirmeye yazgılıyız. Bedenimiz sağ kalır, ama ruhumuz er geç ölümcül darbeyi yer... En kusursuz cinayet budur. Yaşama sevincimizi kimlerin öldürdüğünü, bunu hangi güdüyle yaptıklarını, suçluların nerede bulunacağını bilemeyiz. (Paulo Coelho)
12 
 Hitabet Sanatı (Güzel Konuşma Sanatı)  (Ahmet Çaylar)

“ Geleceğinizi berbat etmemesi için, konuşmanızı bir parça düzeltin.” Shakespeare
13 
 Kafayı Gerçekten Bulmak  (Yûşa Irmak)

“Bizler buradayız ve an bu an. Bunun ötesindeki bilgi, boş lakırdıdır.” H.L Menchken “Gereksiz bilgi de olsa kafasını doldurmalı insan ki kafasını gerçekten bulabilsin.” Böyle bir tezim vardır yıllardan beri söyler dururum fakat önemli bir konu olduğunu maalesef içinde yaşadığım toplumun yadırgayacağını düşünerek tartışmak istemedim. Çünkü kalıp halindeki meşhur sözleri duymanın benim gibi düşünceden midesi ülser olmuş insanlara haksızlık olarak gördüğüm için konuyu kendime yazarak anlatmanın daha sağlıklı olacağına karar verdim.
14 
 Kafayı Bulduk! Sıra Cesarette!  (Yûşa Irmak)

“Dürüst eleştirinin hazmı zordur, hele de bir akraba, bir dost, bir iş arkadaşı ya da bir yabancıdan geliyorsa..” Franklin P. Jones. Bir önceki yazımda kreatif insanların iki temel özelliğinden bahsetmiş “Merak” duygusunun önemli bir nimet olduğunu, meraklı insanların işlerini nasıl yürüttüğünü anlatmıştım. Tahin ve pekmez nasıl ayrılmaz bir ikiliyse, “merak ve cesaret”de bir insanda olmazsa olmaz iki önemli haslettir diyebilirim. Cesaret nedir? Ya da nasıl cesur olabiliriz?
15 
 Hayat Bir Şaka ve Hepimiz Gülmüyoruz  (eylül)

Ruhunun derinliğine bakmayı başardığında kendinden başka herşeyi ve herkesi görmeye başlar, saf olursun. İnsanların bir sonraki davranışlarını kestirebilir, lakin tuzaklarına düşersin. Saflığın onların gözünde ahmaklık olur. Hiç aldırma.
16 
 Çarmıha Gerilir Düşünce  (Dilara Yiğit)

Aşkının fahişeliğini dudaklarını kanatarak durdurmaya çalışıyor. İsa’nın dikenli tacını dudaklarına takıyor. Dudakları özlem dolu alevlerle çevrili.
17 
 Sevgili Ölüm Dost Muyuz?  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

“Niye kasılıyor ki,niye kendini bir şey sanıyor ki.Doğada doğum olmasaydı o da olamazdı.Yani varlığı doğuma bağlı.O sonraki,doğum ise öncekidir.Tabii önceki asıldır ve de değerlidir.Sonrakinin önceki yanında esamisi bile okunmaz.Hem istediği kadar kıyımlarına devam etsin;o kıydıkça ha bire doğuruyor canlılar.Baksana en basitinden bir örnek,somon balıkları kilometrelerce mesafeleri aşarak,ırmakların ters akıntılarına göğüs gererek ilk doğdukları dereyatağında yumurtalarını bıraktıktan sonra ölmek için nasıl yarışıyorlar.Yani bir somon ölüyor ama binlercesi de hayat buluyor.” diye düşünüyor ve seni küçük düşüren bir çıkarım ortaya atıyordum aklımca. **
18 
 Umut Nedir?  (Derya)

Ne zaman ki umut çıkar içimizden bizde dünyadan çıkarız. Çünkü dünya umut üzerine kuruludur. Umutsuzu kabul etmez dünya. Sakın acımasız demeyin dünyaya, tam tersi acıdığından bu umut isteği.
19 
 Bakış  (Türkan Abay)

Gündeme ufak bir yazı.
20 
 Mektubu Bitirmek  (sedat Yalçın)

Öldüğümüz an imzamızı da atmış oluruz yaşam mektubumuzun altına. Sizce kime yazılmıştır mektup ?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 
62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 
93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Bakış
Türkan Abay
Deneme > Yaşam
Birisi
Müjgan Akyüz
Deneme > Yaşam
İkinci El
eylül
Deneme > Yaşam
Tarih
ENGİN ÖZTÜRK
Deneme > Yaşam

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2017 | © , 2017
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.