..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özgür insan, denizi daima seveceksin. -Baudelaire
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Gelecek
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Yerli Malı Arif
Ersin KURT
Öykü > Gülmece (Mizah)

O kadar uzun bir zamandır işsizdim ki tek meşguliyetimin ezelden beridir iş aramak olduğunu düşünür olmuştum. Babamın bitmek bilmeyen dırdırından ve can sıkıcı nasihatlerinden nasibimi almamak için erkenden çıkıyordum evden. Çıkmaktan da ziyade, kaçıyordum. Babam eve gelene dek de dönemiyordum eve. Evden babamla birlikte çıkıyor olsak da, babam, 'bu haylaz benden sonra tekrar eve gelir de koca gün yatar,' diye anahtarımı almıştı çünkü.

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Gelecek
 İnsanı Gelecek Zamanda Çekimlemek  (Oğuz Düzgün)

Anglo-sakson dillerinde iki farklı gelecek anlayışı bulunuyor. Bunlardan birincisi, “future” ya da “futur” örneğinde görüldüğü gibi zamanda konumlanan şahsın merkeze alındığı ve özneleştirildiği anlayış…
 Alevilerin Kapılarına Saldıranların Açık Kimliği  (Cemal Zöngür)

Doğru ve birlikte hareket edilse, art niyetli kişi ve oluşumların hiçbiri, Aleviler üzerinde kolayca oyun oynayamayacağı bilinmelidir. Ancak Aleviler hâlâ devekuşu gibi kafayı CHP vb. siyasi yapıların içine sokup, vücutları dışarıda kaldıkça, dün olduğu gibi yarında saldırıların son bulmayacağını akıllardan çıkarmamalıdırlar.
 Hayatımızda Büyük Kayıplar Olmasın  (Hüseyin İbiş)

neden bize biz olduğumuzu unutturan kayıpların farkına varma gereği duymuyoruz?
 Sizin Çocuğunuzun da Bir Pulsuz Dilekçesi Vardır  (M.NİHAT MALKOÇ)

Dünyanın en uzun ve meşakkatli işidir insan yetiştirmek…Onun içindir ki bütün toplumlarda ana ve baba kutsaldır.Resulullah’ın kavliyle söylemek gerekirse “Cennet anaların ayakları altındadır.”
 Evliya Menkıbelerinden Türk Fantastik Edebiyatına  (Oğuz Düzgün)

Bugün batı Fantastik Edebiyatında kullanılan pek çok Fantastik Motifin aslında bizim fantastik dünyamızdan alıntı olduğu yönünde ciddi şüphelerim var...
 Tbmm'de Yedi Maddelik Anayasa Değişikliği Neyi Çözer?  (Cemal Zöngür)

Devlet otoritesinin her dediğinin geçerli olduğu toplumlarda, siya partilerin varlığı vitrinleri süsleyen manken misalinden başka bir anlam ifade etmemektedir. İşte bunun için sürekli Türkiye’de demokrasinin olmayışı dile getirilmektedir.
 Yirmi Yıl Sonraya Mektup  (Edip Ayhan Balkaya)

Hepimizin gelecek ile planlar yaparız.Kimimiz korkarak kırılacağını bildiğimiz umutlarla geleceğe sarılır kimimiz çoktan pes etmişçesine yatarız. Ben hep kendime karşı yapılan hataları başkalarına yapmamaya çalıştım.Bu bende büyük bir saygı duyma durumu oluşturdu.Sonra bir gece yalnız başıma elektiriklerin kesilmesiyle odamda düşünmeye başladı.Ben büyürkende hatalar yapılmış,geleceğim çizilirkende yapılmış işte bu hatalar daha ilerisinde karşıma çıkmasın diye yolun yarısında işime yarayacak bir gençlik broşürü hazırladım...
 Bu Mektup Size  (Ebru)

Evet, evet... Bu mektup size...
 Gitmek mi zor yoksa bunu düşünmek mi?  (DİDEM SEVİNÇ)

Gidiyorum....omuzlarımda eskimeye yüz tutmuş bir kalbin ağırlığı,ellerimde harap edilmiş sevgi atlası,gözlerimde akıtmamaya çalıştığım son damla yaş ve bedenimde yorulmuşluğun verdiği bitkinlik..gidiyorum!
10 
 Dijital İlüzyon  (Ayten Suvak)

Neredeyse her alanda gerçeğin yerini almaya hazır görünen "Dijital İlüzyon" gelecek yaşamımızı ne ölçüde etkileyek acaba...
11 
 Sarılmak gelir içinden  (Birkan ASKAN)

Nedenlerini düşünüyorsun../Neden bu kadar uzak../neden bu kadar sessizlik..ve yalnızlığı zamanın..herşeyin bir nedeni var elbet seni beklemekten../Belki hiç yaşamadığın birşey...
12 
 Azize & Eşik  (leyla uzunveli)

bilinmeyenlerle dolu bir dünyaya adım atan durugörü sahibi genç bir kadının başından geçenler ve gizemli kalmış ölümü
13 
 Yanlış Bir Gün  (gamze)

YANLIŞ BİR GÜN
14 
 Takvim Yaprağı Sonbahardan Sarıdır; Hayattan Çalar  (Umut Kazan)

Bir ömür kaç takvim yaprağı eder? Ve sonbahar yaprağı gibi sararmış bir hayatı dalından koparmaya gözyaşınızın gücü yeter mi? Sonunda hayatınızda baharların sayısı ya eşit olacaktır. Yada bir bahar önde olacaktır. Önde olan bahar neden ilkbahar olmasın...
15 
 Bir Gün Gelecek Bir Gün Kalacak  (Aysel AKSÜMER )

Gelecek; geçmişi yastık yapıp, geleceği saten parlak kumaşlardan örülü yorgan yapıp üstümüze çekeceğimiz güzelliklere tanık olsun hep. Umduklarımızı yaşayalım, yaşarken de tat alalım.
16 
 Uçurtma ve İnsan  (suat engin yılmz)

Uçurtma ve insanlar arasındaki benzerlik ortak amaç
17 
 Dünya'ya Neden Cahil Üretiyoruz?  (Ertuğrul ERDOĞAN)

İnsanoğlu makinelerin en kralını üretir, ürettiği makineler ile seri bir şekilde ‘mal’ üretirler. Yapay zekâ ise günümüzde insanlığı esir almaya başladı. Bir taraftan insanları işsiz bırakırken, diğer taraftan gelecekte karınca gibi üretecekleri askeri robotlarla insanlığın sonunu da getireceklerdir. Tıpkı, insanın kurdu, insan olduğu gibi! Biz bu konuyu bir kenara bırakalım, yapay zekânın gündemde olduğu ve uzayla uğraştığımız bir ortamda “Dünya neden cahil insan üretiyor?” sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım. Herkes süper bilgili olduğu zaman dünya nasıl olurdu? Krallar o zaman çıplak mı gezerdi? Patronlar, daha mı az sömürürdü? Veya bilgili olanlar, kapitalizmin çarkı içinde hemen istedikleri işi bulabilirler miydi? Kısacası, dünya adaletli mi olurdu?
18 
 Geçmişin Şuurunda Geleceğin Bayraktarı Bir Gençlik  (Şevval Ceylan)

Bir nimettir gençlik; kul hakkına girmeden herkesin kapısını çalan, kimileri için başarıya giden yol, kimileri için ab-ı hayat, kimileri içinse zehrolan. Gençlik; kullanmasını bilene hayallerini gerçekleştirmeye vesile, diğerlerine ise sadece geçici bir eğlence… Damardan fışkırırcasına akan hırçın kan, niyetine göre istediği yere uçmakta olan kuşlara kafa tutabilme, dünyanın çeşit çeşit renklerini görebilme yetisi ve meleklerin bile özendiği kutsiyet saklı gençlikte… Bu yüzdendir ki gençlerin omuzlarında yükselmiştir vatan, sancak, birlik beraberlik yani tüm insanlık!
19 
 İnsanlık Kültürünü Yedeklemek - V0. 0  (İlker Fıçıcılar)

Bilgiyi ve kültürü çok kırılgan ortamlarda tutuyoruz. İskenderiye Kütüphanesi'nin uğradığı yıkımı unutmamalı, ve katlanarak artan bir hızla oluşturmakta olduğumuz insanlık kültürünü yedeklemeliyiz. Bu yazı dizisinde bunun biraz ütopik ama oldukça mantıklı ve yapılabilir bir yolu anlatılacak.
20 
 Belki Bir Gün Mutlaka!  (BİLAL COŞKUN)

Zamanı durduracağım o vakit! gidişlerin hepsini sileceğim lugatlardan, ayrılığa dair ne varsa topraklara gömeceğim en derinlere! gülüşlerimi güvercin kanatlarına yükleyip uçuracağım iklimler ötesine.

1 2 3 4 5 6  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Ç'alışmak
Elif Özcan
Deneme > Gelecek

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.