..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sevginin ölçüsü ölçüsüz sevmektir. -Spinoza
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Bilimsel
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Karanlık Perdenin Püskülleri
seyfullah ÇALIŞKAN
Öykü > Pastorel

KARANLIK PERDENİN PÜSKÜLLERİ Onlar iki sıkı dost, iki arkadaştılar. Ama kardeşten ileri… Çünkü ortak bir sırları var. Büyük bir sır… Bu ortak duygu kan bağından öte bir şey. En azından onlar öyle hissediyorlar. Sakladıkları bir açığa çıksa yer yerinden oynar. Koca ova taze bir ekmek gibi ortadan bölünüverir. Hep bu saatlerde kahveden çıkarlar. Gece yarısına bir saat kala. Otomatiğe bağlanmış gibi. Sadece yağmurlu havalar istisna&

[DEVAMI]
Arama Motoru

Bilimsel Kümeleri (Toplam 220 Bilimsel, son bir ayda 6 yeni Bilimsel)
21. Yüzyıl
Akımlar
Biçimler
Bitkibilim
Çevrebilim
Dilbilim
Dinbilim (2)
Estetik
Felsefe (2)
Fizik (2)
İnternet
Kimya
Politika
Ruhbilim
Suçbilim
Tıp
Tüze Felsefesi (Hukuk)
Uzaybilim

Bilimselde İlk Yirmi
 John Stuart Mill ve Faydacılık  (Enes Bilgin)
Felsefe

John Stuart Mill 1806 – 1873 tarihleri arasında yaşamış klasik liberalizmin öncülerinden, aynı zamanda özerklik kuramını savunan filozof ve iktisatçı. Ekonomide bireylerin özerkliğini, ahlak alanında ise yararcılığı savunan Mill, hazzı ya da mutluluğu insan eylemlerinin en büyük amacı ve mutlak ölçüsü yapmasına rağmen bu hazzı, sosyal faydacılık anlamında geliştirmiştir. Felsefesinde genelin iyiliğini ve refahını temele almıştır.
 Kariyerizm ve Kıskançlık Kişilik Bozukluğu Mudur?  (Cemal Zöngür)
Felsefe

Özellikle bazı burjuva kökenli ve özentili kişiler, Kariyerizmi bir yetenek ve başarı sayarak, sürekli belirli kişi ve kesimler üzerinde maddi ve manevi bir üstünlük aracı olarak kullanmaktadırlar. Bu da doğrudan kişilik bozukluklarının ana kaynağı olan Kıskançlığın en açık yansıması demektir.
 Özneli İzinli 1  (Bayram Kaya)
Felsefe

Toplumsal ittifak hızla değişip gelişirken, sosyal özneli mantık çok yavaş ilerliyordu. Ve yavaşlıktan ötürü geriden gelişle yavaş değişip gelişiyordu. Bu nedenle göz önüne alıp çıkarım yaptığı şeyler, ortadan kalkıyordu. Ama çıkarımları elinde kalıyordu.
 Gülme Dürtüsü  (Yaşar ÇETİNKAYA)
Felsefe

Aslında dostlar bence -psikanalizciler belki kızacak ama- insanın doğumunda sahip olduğu eğilimlerden biri de 'gülme dürtüsü'dür. Cinsellik, saldırganlık ve gülme dürtüsü...
 Ural - Altay'ı Sorgulamak  (Diren Yardımlı)
Dilbilim

Ural-Altay dil ailesi hâlâ bir hipotezdir, henüz bilimsel geçerlilik kazanmış bir kuram değildir. Birçok kültürel ve politik güdüyle de önem kazanan bu sav, temelinde iki farklı dil ailesi olan Ural ve Altay dillerinin ortaklığını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Ancak 19. yüzyıl başında ortaya atılan bu kuram, bir tarafıyla "patolojik bilim"in güzel bir örneği sayılabilir, çünkü temelinde bilimsel kaygılar değil, Finler'i Avrupalı'lardan koparmak gibi politik güdüler yatmaktadır. Bununla birlikte Ural-Altay savını destekler nitelikte görünen bazı bilimsel veriler de yok değildir.
 Su, Özel Yaratılışıyla Tesadüflere Meydan Okur  (Fuat Türker)
Biçimler

Tek bir oksijen atomu, rahatlıkla içip kullanabildiğimiz, yaşamımızın en önemli parçası olan suyu, havadaki sis ve kirliliğin oluşmasında etkili olan, zehirli bir madde haline getirmektedir.
 Türkiyede Cezaevi Binaları, Müşahede Koğuşlarında İlk Gece  (suat engin yılmz)
Suçbilim

Ceza infaz kurumları ve cezaevine ilk giriş ve müşahede koğuşlarında geçirilen ilk gece ve mahkum olmanın ve çaresizliğin en acı hissedildiği zamanlar
 Ozan Deniz Sarıtop Sözleri  (Ozan Deniz Sarıtop)
Felsefe

Ozan Deniz Sarıtop Sözleri, Ozan Deniz Sarıtop / Düşünce Terminali...
 Nevton  (taci)
Fizik

klasik fizikteki eksiklikler ve fiziğin yaşam çerçevesindeki konumu. Hayatla bağdaşan ve bizi anlayışa zorlayan deyimler. Başaka deyişle kafa karışıklığımızın nedenleri.
10 
 Fince Türkçe Benzerliği  (Oğuz Düzgün)
Dilbilim

Elbette iki kökendaş dil arasında, ses ve anlam bakımından benzer, aynı daha bir çok kelime vardır.
11 
 Kurtuluşun Felsefesi (Açkı 2)  (Bayram Kaya)
Felsefe

İşte Prens Sabahaddin şartları oluşmayan bu âdemi merkeziyetçiliği savunan; âdemi merkeziyetçiliği liberal mülkiyetçi ekonomi bazına ve etnik kültürler bazına indirgemekle; ayakları yerde olmayan bir düşüncenin kotarıcısıydı (taraftarıydı).
12 
 Eleştiri Üzerine Birkaç Söz  (Osman Volkan Şahin)
Estetik

Düşünce "suç" olabilir. Ama ne yaptığını, neden yaptığını, nasıl yaptığını, ya da neyi neden sevdiğini bilmemek; düşünmemek?.. Buna tarih karar versin.
13 
 Bask Dili  (İlker Fıçıcılar)
Dilbilim

Baskça, bir tek Avrupa'nın Batısında konuşuluyor olsa da, sözdizimi kuralları açısından Adige ve Kabardey Çerkesce'sine, bir ölçüde Gürcüce'ye ve kısmen de Türkçe'ye benzer.
14 
 Kansere Kesin Çözüm Bulan Faruk Durukan İle Söyleşi...  (Emine Pişiren)
Bitkibilim

İlk günden itibaren bedenimde bir değişiklik başladı. Aşırı enerji depolamış gibi bir ivme kazanan bedenime söz bile geçiremiyordum. Yeni ameliyat olmama rağmen, ne yatakta yatıyor ne de günlük ev işlerinden kendimi alıkoyuyordum.
15 
 Eski Bir Tapınak Yazıtı  (Mehmet SEÇKİN)
Felsefe

Gürültü, patırtının ortasında sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış.
16 
 Kuantum Fiziği ve Bediüzzaman  (Ahmed Nuri)
Fizik

Bediüzzaman, “mümkinat” kavramıyla kâinatta gerçekleşmiş ya da gerçekleşmemiş bütün olasılıkları da kastetmektedir. Bu durumda Bediüzzaman’ın görüşleriyle Kuantum Fiziği arasında bir paralellik göze çarpmaktadır.
17 
 Guatr (Tiroid bezi büyümesi)  (Levent Ümit Temiz)
Tıp

Boynunuzun ön kısmında sizi rahatsız eden bir dolgunluk mu var ?
18 
 Türk Modernleşmesinin Öncülleri  (Mehmet Fatih Doğrucan)
Felsefe

Kıta Avrupası modernleşmesinin öncülü özellikle burjuvazist ve merchantalist bir gelişimin ürünü olarak açıklanırken, ada Avrupasının modernleşmesindeki, aristokrasi inkar edilemez bir öneme sahipti. Hatta bütün batının doğu üzerindeki modernleşme etkisi söz konusu edilirken, Türk modernleşmesinin öncüleri de, Türk Sosyo-kültürel yaşamının en etkin sınıfının merkezinde ortaya çıkacaktı. Şüphesiz ki en etkin sınıf, en eğitimli ve en kurumsal varlığa sahip bir sınıf olarak hasta adam Osmanlı’nın ordusu yani Türk ordusu idi.
19 
 Heidegger ve Zaman: Dasein Analitiği Çerçevesinde Zaman Analizi  (ali osman yeten)
Felsefe

“Yıldızlara yürüdüm, hepsi bu…” mezar taşındaki bu söz Heidegger hakkında çok şey anlatır. O hayatı boyunca hakikati arayan bir düşünür olmuştur. Heidegger varoluşu felsefenin konusu haline getirerek felsefenin hayatın dışında olmadığını; bizzat dünya-içinde olduğunu anlatmaya çalışır. Hayatın içinde olan bizlerin hakikatin dışında kalamayacağımızı vurgulayan Heidegger; önceki filozoflarca kabul gören insan ve varlık arasındaki özne-nesne ilişkisini ‘varoluş’ düşüncesi ile ortadan kaldırır. Varlığın anlamı? Sorusuna o; soruyu soran kişiyi de dahil ederek cevap arayışına girişir. O okuyucusuna hazır cevaplar sunmak yerine sorular sorar ve bu soruların nasıl cevaplanacağının yöntemini belirlemeye çalışır. Soru ile başladığı eserlerini yine soru ile bitirir.
20 
 Doğa Düzeni ve İnsan  (Ahmet Odabaş)
Ruhbilim

Komoda ejderini dikkatle izleyelim... Yemesi gereken boğaakendisinden çok güçlü... Bir şekilde ona salyasını bulaştırması gerekiyor... Küçük bir yara, küçük bir çizik, iri gövdeli, güçlü boğayı , bir zaman sonra güçten düşürür. Hareket edemez hale gelir...ve sonrası...
son gelen bilimseller
Özneli İzinli 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Ms ile Söyleşi
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Ruhbilim
Totem İlah Mamon 4
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Totem İlah Mamon 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Totem İlah Mamon 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Totem İlah Mamon 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Sahiplik İmanı 5
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
İmanı Sahiplik 4
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
İmanı Sahiplik 3
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Sahiplik İmanı 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Sahiplik İmanı 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Tüze Felsefesi (Hukuk)

 


 | Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Okur Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | Okur Üyeliği | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Sahne Arkası |

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2017 | © Eser sahipleri, 2017
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.