..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanın en iyi tarafı ürperebilmesidir. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
31 Ekim 2022
Bu Sinekler Kayıyor da Bir Ben mi Göremiyorum  
Ahmet Zeytinci
Ben daha hayatımda bir kere bile Palandökene ya da Uludağ’a veya Sarıkamış’a gidip kaymış değilim, ne iş sinekler, siz durmadan kayıyor muşsunuz. Allah bilir sinekler arası kayak yarışmaları bile yapıyorsunuzdur, hem de benim haberim maberim olmadan. Yapmayın oğlum, yapmayın yavrum kaymayın, bak bir yerinizi merinizi kırarsınız sonra da yatarsınız günlerce, zaten bir şeltoksluk canınız var.


:AEG:

Kafamı çok bozmaya başladı bu ineklik eden sinekler. Ortada senelerdir bir laf dolaşıyor ’’Sinek Kaydı Sinek Kaydı.’’ Hani arkadaş nerede bu kayan sinekler, bunlar kayıyor, hepiniz görüyorsunuz da bir ben mi göremiyorum bu zibidileri? Sinekler arasında Kış Olimpiyatları yapılıyor da bir ben mi Fransız kaldım bu konuya?

Ben daha hayatımda bir kere bile Palandökene ya da Uludağ’a veya Sarıkamış’a gidip kaymış değilim, ne iş sinekler, siz durmadan kayıyor muşsunuz. Allah bilir sinekler arası kayak yarışmaları bile yapıyorsunuzdur, hem de benim haberim maberim olmadan. Yapmayın oğlum, yapmayın yavrum kaymayın, bak bir yerinizi merinizi kırarsınız sonra da yatarsınız günlerce, zaten bir şeltoksluk canınız var.

Siz sanki beni kandırıyor gibisiniz sinekler, hatta gibisi fazla siz beni resmen kandırdınız, kandırmaya da devam ediyorsunuz. Oğlum siz zaten kışın yaşamıyorsunuz ki hepiniz mortingen, nasıl olacak o kayma işi... Ha anladım, anladımmmm! O kayma kelimesini mecazi anlamda kullanıyorsunuz siz o zaman, başka şekilde yapıyorsunuz siz kaymayıııııı, nasıl da anlamadım yahu!

Zaman zaman öyle, zaman zamanda senin dediğin gibi kayarız ve de kayıyoruz, dediğinizi duyar gibiyim... İyi de dikkat edin be her ikisinde de sinek vatandaşlar. Yok ya, daha size vatandaşlık vermediler mi? Vermesinler ne yapalım. Bizde de vatandaş gibi görünüp, vatana hainlik, alçaklık yapan bir dolu insan kılıklı sinek var, sizin gibi kolay ölmüyorlar hem de...

Düz yerlerde rahat kayıyorsunuz tabi... Şimdi size bir tüyo vereyim de orada kayın bakalım. Siz tatlıyı seversiniz, şöyle masaya dökülmüş bir balın ya da reçelin üstünde kaysanız ne tatlı olur. ’’Sussuuuun! Kandırdım inekleri, bal da reçel de hiç sinek kayar mı yapışır kalır, babayı yediler şimdi eğer dediklerimi yaparlarsa sussuuuun sakın çaktırmayın.’’

Yok arkadaş yok, eninde sonunda bana bunu da yaptırdılar. Sinekler kaymasın diye üç beş aydır sakal bıraktım. Sinekler ineklik yapamıyorlar artık bana. Ha sivriler yakaladılar mı yine sokuyorlar gece gece, ama o da eskide kaldı, sonbaharın son ayına girdik ki aslında şimdi de bu soğuk havalar onlara kaydı. Hadi canım hadi naşşşşş! Sağdan yürüyün cüzdan bulursunuz, diyeceğim ama, cüzdan ile ne işi olur bu sinek oğlu sinek, vicdansızlarının...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sakın Sigarayı Bırakmayın
Hayat Üniversitesinin Bölümleri
Sıfırlar Arası Muhabbet
Gölgem ile Muhabbet
Bir Taşla Kaç Kuş Vurulur
Ali Ata Baksın Dursun
Büyük İftira
Bazı Şeyleri Hasıraltı Ederken
Çıt Bu Ne Zaman Çıkacağı Belli Olmaz
Koyun Sayarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Minibüs ve Otobüslerde Sağlam Kalmanın Yolları
Bakışlardaki Cesaret
Şimdilerde Yeni Moda
Uzay Bu Belli Olmaz
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz
Soru İşareti
Ver Gazı Sonra Şakır Şakır Silah Sat
Hasta mı Bunlar
Soldan Sağa Sağdan Sola
Onbir Ayın Sultanı Ramazanı Uğurlarken

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sabahın 6. 30'un da [Şiir]
Kıymayın Şehrin Sokakalarına [Şiir]
Unutmayın Beni Dağlarım [Şiir]
İçinden Geliyorsa [Şiir]
Ta Âdem'e Gidersen Akrabayız Dostlarım [Şiir]
Yeter ki Mert Adamdı Desinler [Şiir]
Ben Bunları Düşündükçe [Şiir]
Yetmedi mi Orta Doğu [Şiir]
Sıradan Bir Gündür [Şiir]
Metroda [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Ahmet Zeytinci, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.