..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızlık güzel birşey, ama birilerinin yanınıza gelip yalnızlığın güzel birşey olduğunu söylemesi gerekir. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > 21. YÜZYIL > Alp Şahin
19 Mayıs 2022
Dostlar Bayram Kutluyoruz Sansın  
Alp Şahin
Ne Türklüğümüz kaldı, ne müslümanlığımız, ne neşemiz, ne özel günlerde yürüyüşümüz, ne adaletimiz, ne de özgür düşüncemiz..


:ADH:
Bugün yine Atatürkçülük maskesi adı altında bir iki Atatürk fotosu, biraz sözü, biraz da bazı yazılar paylaşılacak, ertesi gün herkes kendi hayatına devam edecek... Evvelden mesela böyle değildi... Ben ilk okuldayken çok iyi hatırlıyorum... Zorunlu yürüyüş vardı... Üflerdik püflerdik ama giderdik... İyi ki de gitmiştik... Televizyonlar canlı yayından verirdi... Büyüklerimiz inadına açardı... İyi ki açmışlar...

Adam yani Atam o kadar büyükmüş ki; bizim millet bir Fransa olmadığı için, haliyle devrimleri kendi isteği ile de yapmadığı için, ona sunulan bu güzel sistemi unutabilir, bu yüzden genç yaşlarda özel gün çatısı altında ana fikri vermek istemiş. Şimdi bakıyorsun... Ne Türklüğümüz kaldı, ne müslümanlığımız, ne neşemiz, ne özel günlerde yürüyüşümüz, ne adaletimiz, ne de özgür düşüncemiz... Teker teker yıktılar yapı taşları... Faşist dediler, ırkçı dediler, eski kafa dediler, homofobik dediler, Almanya'da da telekom özel ki dediler...Öyle dediler, böyle dediler... Ne oldu şimdi? Bitik bir vaziyetteyiz.

Zamanında ilk geldiklerinde yemeyecektiniz birader... İki namaz kılıp Kuran okuyanı müslüman, iki Atatürk paylaşımı yapanı da Atatürkçü sanıyorsunuz... Bugün 80 yaşındaki teyze arkadaşın birine süslü dedi diye yaka paça göz altına alındı... Neredeydi 73 yaşındaki dedeniz ve saz arkadaşları... Doğru kişilerin olacağına inancım var fakat doğru kişiler yerine herkes öyle yapıyor deyip inatla yanlış insanları seçecek insanlar var... Sıkıntının kaynağı da burada zaten. Bir seçimde a yolunu başka bir seçimde b yolunu seçmiyor, seçemiyoruz... Bu yüzden verileni kucaklıyor, kabulleniyor, istedikleri seçimleri seçtiğimiz için de kendimizi özgür sanıyoruz.

Al işte... Ne oldu deneysel sıvılarınız... Noldu ölüyorduk durmadan... Öyle diyorlardı... Böyle oluyordu... Çok güvendiğiniz arkadaş bile çıktı şimdi ''aaa gripmiş aslında'' dedi... Şimdi siz de ''aa öyleymiş ya'' dersiniz... Deyin tabi fakat zaman kısıtlı... Verdiğiniz her hatanın iyileşmesi hep uzun vadede oluyor... Onu düzeltmek için de bedeller ödeniyor... Öyle ya boşu boşuna onca insan battı, deneysel sıvılandı hatta işlerinden oldu... Kim verecek hesabını? Kimse değil mi?

Biz kandırılmışız ya diye de kimse ses çıkarmayacak... Öyle işten eve, evden işe yaşanılacak gidilecek... İnandığınız dinlerin yaratanı bu yüzden yarattı dinleri zaten... Beklediği adalet, düzen, eşitlik beraberinde yapmamızı talep ettiği falan değil...
Zor, zor... Hindistan'ın tek tanrılı dine geçme olasılığı bizim vatan, özgürlük, liyakat, ahlak gibi değerleri anlayıp, bu yolda da birbirimizi hançerlememizden daha fazla.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın 21. yüzyil kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kılıçdaroğlu Y (I/a) Lanı
Neden Rusya? Neden Rusya Değil?
1 Mayıs, Uçan At ve Birtakım Değerler
Covid 19 Hakkında
Corona İnsanları

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Alp Şahin
Gökkuşağı Altındaki Kara Şemsiye
Şıkıdım
Farz-ı Misal
Hem Laik Hem Müslüman Olunur
Oğuzhan Uğur
Sevgi İle Git
10 Maddede Chp’ye Oy Veren Vatandaş Profili
Yanıldın Be Nostradamus
Naifizm

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dedekuş [Şiir]
Yansıma [Şiir]
Oysa Yozlasir Herkes [Öykü]
Karmaya Daha Var [Öykü]
Bir Carrefour Akşamı [Deneme]
Hz Yunus ve Antlaşma [Deneme]
Ne Fark Eder? [Deneme]
Pelin [Deneme]
Nerede Kalmıştık? [Deneme]
Öfkem ve Ben [Deneme]


Alp Şahin kimdir?

Deneme ve elestiri agirlikli yazmayi seviyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Machiavelli, Nietzsche


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Alp Şahin, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.