..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İçine koyabileceğin bir karanlığın olmadan, bir ışığın olamaz. -Arlo Guthrie
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
19 Ocak 2022
Millet Bu Sıralar Iq Derdine Düşmüş  
Ahmet Zeytinci
Bu tür saçma sapan paylaşımlardan kim ne umar, kimin ne kazancı olur onu da çözebilmiş değilim açıkçası... Sana ne kardeşim benim IQ'üm den hayır velev ki o face de sorduğun soruya bir saniyede cevap verdim, sonra ne olacak bana iş ortaklığı mı teklif edeceksin? İltifatlar mı yağdıracaksın ya da ''Senin IQ'ün çok yüksek dünyayı içinde bulunduğu pisliklerden ancak sen kurtarırsın.'' filan mı diyeceksiniz bana?


:AAI:
Çeşitli platformlarda ve sosyal medya paylaşımlarında siz de görüyorsunuzdur. Yukarı da ki şekilli soruyu cevaplayın da IQ'nüzün ne kadar olduğunu öğrenin. Hadi bakalım buyur buradan yak. Bir soru ile zekanız ortaya çıkacak. Bir sürü de not var altında bunun ile ilgili... IQ'sü çok yüksek olanlar bu soruyu 2.87 saniye de cevapladılar... Heyooo ne güzel demek ki çok zeki onlar...


Altmışına merdiven dayamışız. Bir çok arkadaşım dostum altmışını da geçti... IQ'sünü öğrense ne, öğrenmese ne? Bu saatten sonra Harvard'a gidip ''Heyyy bakın bakın bir zeka testinde benim IQ'üm çok yüksek çıktı beni de Harvard'a alır mısınız, hem de sınavsız tam burslu olarak?'' dese ne çıkar demese ne çıkar?


Bu tür saçma sapan paylaşımlardan kim ne umar, kimin ne kazancı olur onu da çözebilmiş değilim açıkçası... Sana ne kardeşim benim IQ'üm den hayır velev ki o face de sorduğun soruya bir saniyede cevap verdim, sonra ne olacak bana iş ortaklığı mı teklif edeceksin? İltifatlar mı yağdıracaksın ya da ''Senin IQ'ün çok yüksek dünyayı içinde bulunduğu pisliklerden ancak sen kurtarırsın.'' filan mı diyeceksiniz bana?


Analar babalar da bu konuda çok ısrarcı ve çok iddiacı ''Ay bizim çocuğun IQ'süne baktırdık çok yüksek çıktı kız, doktor dedi ki senin oğlan aynı anda iki üç işi birden yapabilir. Ben de tam çiş yaparken eline flüt verdim onu çaldı, tek eli ile de burnunu karıştırdı yavrum benim.'' İşte böyleyken böyle durumlar.


Bir görseniz daha bu Face de ki saçmalıkları aklınız durur. Yüzlerce aynı şekil vermişler. İçinde birisi farklıymış. İyi de bana ne kardeşim farklı ise farklı... Hiç işim olmaz, onun ile de uğraşmam. Hemen de altına not düşerler. Farklı resmi bulun. Ortalama bulma süresi zeki insanlarda 4.76 saniye olarak saptanmıştır. Ya arkadaş dikkatim dağılmış o anda, aslında uğraşmakta istemiyorum. Yine de gayri ihtiyari bakıyor insan. Bak bak dur. Bulamadım 4.76 saniye de de 9.63 saniye de buldum. Tamam ...oku yedik, herhalde geri zekalının tekiyim ben...


Bu IQ'sü yüksek çocukların çoğusu da hiper aktif oluyor onu da söyleyeyim. Hele de çok küçük iseler misafirlikte ya da sokakta komşu çocuklara, arkadaşlarına uyum sağlayamıyorlar. Ara bozuyorlar, çıngar çıkartıyorlar vs. Ondan sonra al başına dert. Yok senin oğlun haklıydı benim oğlum haksızdı tartışmaları sürer gider. Hiç boşuna uğraşıp da İnternet de ki bu zırva sorulara cevap bile vermeyin derim. Bu yaştan sonra IQ'müz tavan yapsa ne olur. Kendi yağımız ile kavrulup hem vatanımızı hem de insanları dolu dolu sevmeye çalışalım o bizlere yeter de artar bile. Hepinize en derin sevgi ve saygılar...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Araş Nedir
Bu Yazıda Dayak Yerleştirme Bulunmaktadır
Zahmetli İşler Bunlar
Zaman Akıp Gidiyor
Aşağılık Komplekslerinizi Aşağıya Alın Biraz
Öküzden Kaplana Doğru Hareket
Bağ Kur Emeklisi Üvey Evlat Gibi
Yeter ki İradenize Sahip Olun
Çeneniz Düşmeden Havada Yakalayın
Z Kuşağını Nasıl Kafalarız

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sam Amcaya Popomla Gülüyorum
Küresel Güçleri Küresellikten Uzaklaştırma Denemeleri
Yok Aslında İkisinin Birbirinden Farkı
Tuvaletsel Durumlar
Vatan Satılır Hem de Çok Ucuza
Yaparsın da Nasıl Yaparsın
Böyle Geri Zekalı Televizyon Kanallarımız Var
Sam Amca Bu Rahat Durmaz
Adaletin Terazisi
Olimpiyat mı Dediniz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Çocukların Ülkesi Yoktur [Şiir]
Ah Be Mübarek Zaman [Şiir]
Çanakkale Mahşeri [Şiir]
Hocalıya Ağıt [Şiir]
Düşlerim Vardı [Şiir]
Ölü Çocuklar Üşümez [Şiir]
Sabah Sabah [Şiir]
Martılarda Gider Bir Gün [Şiir]
Aşk Diye Bir Bilmeceyi [Şiir]
Aşkın Güzelliği Bizle [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.