..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızca hava, ışık ve arkadaşın varsa hiç üzülme. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Ahmet Zeytinci
17 Aralık 2021
Hayallerimize Sınır Koymayalım  
Ahmet Zeytinci
Oooooh! Hayallerime sınır koymasam, ben neler yaparım neler... Zaten ben koymuyorum hayallerime sınır, sınırı ekonomimiz koyuyor. Otuz senedir bir denk bütçe yapamadık gitti vesselam, daha ne olsun... Ben de gidip sabah kahvaltısını Londra’da yapmak istiyorum zaman zaman, ama sonrasında bakkaldan gidip yüz gram tulum peyniri, bir ufak tereyağı alıp, ekmeğin arasına koyup yiyorum. Ama öyle lezzetli yiyorum ki belki Londra’da kahvaltı edenler benim aldığım tadı alamazlar.


:ABD:

Öğle diyor televizyonlardaki bir konut reklamı. ’’Hayallerinize sınır koymayın.’’ üç artı bir, dört artı bir, beş artı bir altı artı bir, yedi artı bir... Tam birer birer artıyordu ki rakamlar, ben de ohaaaaa! diyecektim, ama demedim, yok, yok demedim billahi, diyecektim vaz geçtim...

Cebinde paran var mı yok mu, bankalarda kredibiliten var mı diyen yok nasılsa... Üç beş senedir dar gelirli, bolgiderli, çok atarlı, az yatarlı esnaf sınıfına girdiğimizden dolayı ben bu reklamın neresindeyim diye kendime soramıyorum bile... Ha sorarım, o da bir artı bir ya da bir artı boşluk, yani sıfır var mı olur...

Oooooh! Hayallerime sınır koymasam, ben neler yaparım neler... Zaten ben koymuyorum hayallerime sınır, sınırı ekonomimiz koyuyor. Otuz senedir bir denk bütçe yapamadık gitti vesselam, daha ne olsun... Ben de gidip sabah kahvaltısını Londra’da yapmak istiyorum zaman zaman, ama sonrasında bakkaldan gidip yüz gram tulum peyniri, bir ufak tereyağı alıp, ekmeğin arasına koyup yiyorum. Ama öyle lezzetli yiyorum ki belki Londra’da kahvaltı edenler benim aldığım tadı alamazlar.

Hani şarkı vardı ya ’’Ah bir zengin olsam yabadabadabadabadabda... Her Allah’ın günü biribom.’’ diye devam eder gider. Aman şarkıda kalsın zenginlik... Biz enginlikte yarışalım, o daha güzel. Adı engin olan arkadaşlarınız varsa onun ile de yarışabilirsiniz...

Benim de Marsa gitme hayallerim var, hatta Jüpiter filanda olabilir, hayal bu sınırları yok işte denildiği gibi... Hayallerinize sınır koyarsanız size bir de sınır komşusu lazım o zaman. Sınır komşunuz iyi de olur kötü de, artık ne çıkarsa bahtınıza...

Bırak hayallerimize sınır koymayı, artık hayal bile kurmakta zorlanıyoruz. Onun yerine çalar saat kuruyoruz sabahın beşine, o da bir çaldı mı rüyanın en tatlı yerinde çalıyor, bir an da tatlı rüyalardan uyanıyoruz...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ver Gazı Sonra Şakır Şakır Silah Sat
Ne İlginç Günler Var Dünyada Bir Bilseniz
Yazıları Silinenlerin Dayanışma Platformu
Kendi Canavarınızı Kendiniz Yaratın
Hasta mı Bunlar
Gün Gelir Her Şey Düzelir
Ayrı Dünyaların İnsanlar Değilse de Ayrı Dizilerin İnsanları Onlar
Ayakkabılarınızın Topuklarına Basıp da Beni Sinirlendirmeyin
Gerçekte Mantığın En Bol Olduğu Yerdir Askerlik
Uğursuz Sayı

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ayvayı Yiyin Zaten
Sizin de Selam Verip Borçlu Çıktıklarınız Olur Mu
Hay Ağzını Öpeyim Durumları
Büyük Aşk Yaşamanın Püf Noktaları
Aşkı Sevdayı Duvar Yazısı Zannedenler
Gökten Düşen Üç Elma
Kaşı Babam Kaşı
Denize İyi Davranın
Marttır Hem de Derttir Bu
Sen Mutluluğun Karikatürünü Çize Bilir misin Abuzittin

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aşk Diye Bir Bilmeceyi [Şiir]
Çocukların Ülkesi Yoktur [Şiir]
Çanakkale Mahşeri [Şiir]
Ah Be Mübarek Zaman [Şiir]
Hocalıya Ağıt [Şiir]
Ölü Çocuklar Üşümez [Şiir]
Düşlerim Vardı [Şiir]
Sabah Sabah [Şiir]
Martılarda Gider Bir Gün [Şiir]
Aşkın Güzelliği Bizle [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Ahmet Zeytinci, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.