..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İçine koyabileceğin bir karanlığın olmadan, bir ışığın olamaz. -Arlo Guthrie
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politika
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Şairler Ülkenizin Vicdanısınız
Ahmet Zeytinci
Şiir > Toplumcu

’’Şairleri susan bir millet sevenleri toprak olmuş öksüz çocuğa benzer.’’ Mehmet Emin Yurdakul Kimine çok ağır bir iki mısranın bedeli kimine hava cıva kiminden evlat gider can gider bazen vatan gider, oluk oluk kan gider şairler illa ki sağlam durur ya bu deveyi güder ya bu deveyi yine güder bu diyardan gitmek yook! bu vatan bizim taşıyla toprağıyla havasıyla suyuyla diyar diyar gezmişizdir her ka

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Politika
 Amerikalı Dostlarımızdan Önemli Ricamdır  (Ahmet Zeytinci)

Sayın pek muhterem Sam Amcanın çocukları Baydın Dayının canından çok sevdiği yavruları... Yavruları derken tabi ki genel anlamda böyle bir cümle kuruyorum, yoksa bir çoklarınız ellili, altmışlı, yetmişli yaşlardasınız... Biliyorum ki sinema sanatının en yoğun olarak icra edildiği bir numaralı ülkesiniz... Holywood denen sinema üretim merkeziniz hiç durmadan çalışıyor. Her konuda filmleri dünya piyasasına pompalıyorsunuz. Amenna, buna bir diyeceğimiz yok, ancak bilim kurgu filmlerinizde genellikle dünyaya saldırılar oluyor ve dünyaları da hep Amerikalılar, Sam Amcanın evlatları olarak siz kurtarıyorsunuz. El insaf, biraz mola verin bu dünyayı kurtarma işinde...
 Çeşitli Yönleriyle Prof. Dr. Erhan Arıklı  (Hakan Yozcu)

Prof Erhan Arıklı, gerek siyasette, gerekse de çalıştığı alanda çok deneyimli biri. Araştıran, üreten bir ilim adamı. Erhan Arıklı’nın düşüncelerini, yaptıklarını ve yapmak istediklerini anlayabilmek için her şeyden önce onu iyi tanımak gerekir diye düşünüyorum:
 Irak'ın Ekonomik Yapısı  (cetinbayatli)

Irak'ın ekonomik yapısını oluşturan sektörlere değinen bir yazı.
 Efes'li Herostratus ve 'Hukukun Üstünlüğü İlkesi'  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

‘Ben Herostratus. Artemis Tapınağını ben yaktım. Benim adım çağlar boyunca anılacak ama sen Kleon, Efes kentinin baş yargıcı. Seni kim hatırlayacak? Hayır, sen de beni yargıladığın için anılacaksın.’
 Çanakkale Savaşlarına Alternatif Bakış  (Osman Tamtürk)

Çanakkale savaşlarını her kesim kendi adına kullandı, kullanıyor da. Ben tarafsız ve nesnel bir bakış ile inceliyorum
 Türkiye Solunun Sorgu ve Özeleştiri Kültürü Üzerine  (Cemal Zöngür)

Kitap okumadan kültürlü olmak, sosyalizm, marksizm ve diyalektik materyalist felsefeyi doğru, gerçekçi şekilde kavramadan sol/sosyalist olmak, derin cahillik değilse sola en büyük kötülüktür. Arkadaşına, dostuna, komşusuna bir bardak çayın hesabını yapıp, sol görünüp orta sınıf burjuva özentisiyle yaşamak kimliksiz, kültürsüz, sınıfsız, dejenere bir toplum ve kitle demektir. Bunun sağdan daha tehlikeli bir durum olduğunu, tüm samimi ve değerli sosyalist arkadaşların dikkatine sunulur.
 Yeni (!) Anayasayı Kimler İstiyor?  (Hulki Can Duru)

Türkiye ve Türk ulusunun Anayasa ile bir sorunu yoktur. Ancak, siyasal partilerin ve bir çok siyasetçinin bu bağlamda çok ciddi sorunları vardır. İşte sorunsal aslında o partilerin ve o kişilerin kendilerini kurtarma ve aklama çabalarıdır.
 Son Otuz Yılın İdeolojisi Yeni Muhafazakarlık  (Akakiy Akakiyeviç)

Yeni muhafazakar ideolojinin neo-liberal iktisat politikalarının sonucu olan globalizm ya da küreselleşme süreci,bütün "azamatiyle"!fütursuzca insanların çok büyük bir kesimini yoksullaştırmaya ve doğayı tahrip etmeye devam etmektedir.Otuz yıldır devam eden bu yıkımın karşısına çıkacak herhangi bir ideolojik duruş ve alternatif proje ise ufukta gözükmemektedir.
 Korkut Özal'la Özel Söyleşi... Korkut Özal; 'Özal'ı Öldürdüler'  (Orhan TURAN)

Bu özel söyleşide şu başlıklar yer alır: "Sezer’in “tehdit” algısı söylenti" - "Baykal hiçbir zaman iktidar olamaz" - "Erdoğan; Cumhurbaşkanı olmaya mecbursun!" - Özal’ın ölümü… - Özal öldürüldü mü? "Özal düzene çomak sokmuştu" - "Korkut Özal Kimdir?"
10 
 Halktan Para Dilenerek Büyük Devlet Olmanın Hafifliği  (Cemal Zöngür)

“Kendi halkı yardıma muhtaçken, halktan bağış dilenerek başkasına yardım yapmak, toplumun onuruyla oynamaktır. Bizdeki devlet yöneticileri, yardım vb. konuların ne zaman, hangi koşullarda yapılacağını ya bilmeyecek kadar cahiller veya profesyonel hısızdırlar”.
11 
 İsrail - Filistin Düşmanlığının Tarihçesi  (Cemal Zöngür)

İnsan şu soruyu kendisine sorup yaşamı değerlendirmeli. İnsan kızı ve oğlu, akıl ve düşüncesiyle üstün bir özelliğe sahip olduğu halde, neden birbirine karşı ileri derecede düşmanlaşmaktadır? Bu bir Allah emri midir? Ya da dinlerin uydurdukları gibi Allah'ın yazdığı bir kader midir? Tabi ki bunların hiçbirisi değil. Çünkü tarihsel gerçekler ve yaşananlar insanların ne kadar yalancı, çirkef, ikiyüzlü olduklarını şu tarihsel olaylardan öğreniyoruz.
12 
 Milliyetçilik Üzerine  (Mehmet Sinan Gür)

Milliyetçilik nereden geldi? Önce ne vardı? Nereye gidiyor?
13 
 İslami Sosyalizm  (osman demircan)

Ben bir İslami sosyalistim. İslam’a saygılı ama cemaatleşmekten, şeyhlerin ve dervişlerin hegemonyasından yana olmayan, şeriatın sadece birey düzeyinde yaşanması gerektiğini savunan, emeğe ve yaşam tarzlarına saygılı, hazıra konmalara ve emperyalizme karşı, laik, demokratik ve hukuk devletini bölmeye çalışanların idamından yana, Türkiye'nin en büyük sorununun-Amerika'nın eski savunma bakanının: Türkiye, Türklere bırakılamayacak kadar değerlidir sözüne istinaden- Türkleşememek olduğunu kabul eden, dil, din, ırk ve cinsiyet ayırımı yapmayan,
14 
 Bizim Parti Ölene Kadar Tek Başına İktidar  (Ahmet Zeytinci)

Seçim meydanlarında çoğu zaman dikkatimi çekmiştir, adamın karşısında beşyüz, bilemedin bin kişilik bir topluluk var, atıyor işkembeyi kübra'dan.''Biz iktidara gelirsek neler yapacağız neleeeer,'' Otoyollar mı istersin, fabrikalar mı, her ile Üniversiteler mi, bir de uzatırlar cümleleri vatandaaaaaş, sanki işporta da mal satıyor. Seçimi kazanıp meclise hasbelkader girenleride, tavana çiğköfte yapıştırırlar arada sırada(Her zaman değil ha sakın yanlış anlamayın). Genel Kurul Salonlarında uyuklayıp rüya görenleride ayrı. Uyandığında sorarsanız''Memleket için hayırlı rüyalar görüyordum'' derler... Bu partilerin çoğunuda ilginç isimleri var. İşte size aşşağıda birkaç örnek.
15 
 Babaşiş  (Can)

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan´ın geçmişten bugüne hayat hikayesini merak edenler için Yılmaz Biçer tarafından Türkçe yazılmış, tarafımdan ufak eklemelerin ve de Almanca´ya çevirisinin yapıldığı bir özgeçmiş. Almanca ve Türkçe okunabilir.
16 
 Bilderberg – "Eyes Wide Shut"  (Erdağ Duru)

Komplo teorisyenleri, Bilderberg Grubunun finansal krizleri bilerek çıkartmak, insanları sürekli olarak gelecek korkusu ve baskısı altında tutmak, güncel sorunlarla meşgul etmek, dünya nüfusunun, daha doğrusu sıradan insanların yüzde 80'ini laboratuvarlarda üretilen hastalıklar, uzaktan ışınlanma, bölgesel savaşlar gibi çeşitli yöntemlerle yok etmek gibi planları olduğunu iddia ediyor.
17 
 'Büyük Türkiye' Sevdalısı Bir Yiğit : Dündar Taşer  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Türk Milliyetçisi Dündar Taşer' in biyografik incelemesi...
18 
 Gelin Siyasal İslam'ı Birlikte Tartışalım  (Cemal Zöngür)

Dinler ilk toplumsal sözleşmeler olmasına rağmen, toplulukları iyi şekilde yönetememişlerdir. Bu yüzden Yahudilik ve Hıristiyanlık reform ve rönesanslar sonucunda "Laiklik, Sekülerizm ve Demokrasiyi" kabul edip siyasal yaşamdan ellerini çekmişlerdr. İslam dini neden hala siyasal dincilikte ısraralıdır?
19 
 15 Temmuz 2016 Darbesinin Esas Planlayıcısı Kimdir?  (Cemal Zöngür)

Bir ülke ve bir toplum düşünün ki, her devletleştiğin de, gerek kendi içerisinde kendi kendine, gerekse dışarıdan çeşitli müdahalelerle adeta darbelerle mutlu olmaya çalışmaktadır. Ve ne hikmetse siyasal olarak asırlardır yaşanan bu sorunu, doğru düzgün analiz edip bir türlü önü alınamamıştır. Acaba toplumda mı, devlet güçlerinde mi, yoksa coğrafyada mı bir sorun vardır? İşte bu soruların cevabı.
20 
 Cumhurbaşkanını Neden Halk Seçmemeli?  (nazlı usta)

Cumhurbaşkanını neden halk seçmemeli? Halkın başkanını seçtiği sistemlerde neler oluyor? Biz neden onlar gibi olamayız?

1 2 3 4 5 6  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.