..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir şey yaşam kadar tatlı değildir. -Euripides
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Güven ve Güvensizlik
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Yeşilin Masumiyetine İnat, Beyazın Sevda Bilmezliği
Safiye Karaağaç
Deneme > Sanat

Siyah, kırmızı, sarı ve beyazı bıraktım. Yeşile dedim, sensin bu fırtınanın ayazı… Siyah örtbas etmek isterken, kırmızı suç üstüydü sürekli…Sabahları göremeyen sarı, buz tutmayan bir beyazdı… Yeşile dalarken gözüm, kesmiyordu yardan kalan alazı… Camdan damlalar bazen, gözünden süzülenden daha seri damlar…Sesini keser, bol ışıltılı bir gök gürültüsü… Yeşilden olsun istersin kederindeki hüzün, hüzünündeki yüzün ve yüzündeki yeşil dallardaki beyaz

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
 Billy Butcher  (Alp Şahin)

Bu ateş, ateşle karşılık verildiğinde sönecektir.
 Samimiyet İstiyor İnsan  (GAYE DİLEK GEZER)

Samimiyet istiyor insan dili süslü, yüzü sahte gülüşlü, beyni çıkar sürüşlü insanlar görmek istemiyor. Madalyonun diğer tarafından bakacak olursak konuya bu insanlar bize ne olmamız değil ne olmamamız gerektiğini öğretiyor aslında ama yine de ders almıyor, hatalarımızın farkına dahi varamıyoruz. Bitmiyor ki hiç insanın kendisiyle kavgası bu aslında tümüyle benlik davası. Ey insan uslan, yeter kendinle kavgan.
 Aldatmanın Cezası Nasıl Kesilir?  (Yûşa Irmak)

Bir arkadaşım yaklaşık dört ay önce; “kadın – erkek” ilişkileri üzerine bir grupta tartıştıkları tüm yazışmaları bana gönderip fikirlerimi merak ettiğini ve konu hakkında ne düşündüğümü sormuştu.
 At Sineği  (Şevket Başıbüyük)

Sokrates’in hayat hikâyesi de ilginç geldi bana... İlginç olan şey; neden Hz. İbrahim’i anlamazlar? Neden Sokrates’i anlamazlar? Ve neden -ben bile anlaşılmıyorum- anlaşılmıyoruz...
 Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar  (Osman AKTAŞ)

Çocuklar içimizde yıprana renkli balonlar. Onlar vicdanı infaz edenlerin sağırlıklarına aldırmadan çığlık atmaktalar. Çığlıklarını kendileri ve birkaç insandan başka duyan yaratık olmasa da.
 "Geçiş Dönemi Kadını" Olmak Kader mi?  (Yûşa Irmak)

Bu da nereden çıktı abi? Diye soranları anlıyorum. Ancak okulda çoğumuz “yükselme ve gerileme” dönemlerini filan duymuşuzdur da bu o “geçiş dönemi”ne benzer bir konudur desem başlık için kafi olur herhalde…
 Facede Tavla Sahtekarları  (Hakan Yozcu)

Facede tavla oynuyorsanız gözü açıklara dikkat etmek zorundasınız. Siz masumane bir şekilde hoşça vakit geçirmek için oynuyorsunuz. Ama onlar sizin bu masumiyetinizden faydalanıp haksız kazanç elde ediyorlar. Ve kısa bir süre sonra ciddi bir gelir elde ediyorlar.
 Anayasa Değişikliğinin Yarattığı Umutlar ve Uçurumları..!  (Cemal Zöngür)

Osmanlı her yerde Arap dil ve din kültürünü yayarak yaşamaya çalışırken, Cumhuriyet bunun yerine Türk Dilini resmileştirmesine rağmen, Arapça kelime istilasından Türkçeyi kurtarmamıştır.
 Ee, Bal Tutan Parmak Yalarmış...  (Emine Pişiren)

"Bir varmış bir yokmuş. Memleketin birinde çok zengin olduğu kadar da cimri bir karı koca varmış. Saray kadar geniş bir evde, kendileri gibi cimri bir uşaklarından başka kimseleri yokmuş."
10 
 Sadece Yazmak, Yazarlık Mıdır?  (M.Nazım Güler)

Kişi, okuyabiliyorsa, okur; yazabiliyorsa, yazar; ikisini gerçekleştirebilene de, okur-yazar, diyoruz. Yazarlık ise, ayrı bir şey, kavramlaşmış bir sıfat olmuştur. Her yazabilene “yazar” diyemeyiz. Yazarlık, yazma işlemiyle başlasa da sadece onunla sınırlı değildir; neyi yazmak, niçin yazmak, nasıl yazmak ve kimler için yazmak da çok önemlidir.
11 
 Tahammülsüzlük, Gelecek Korkusundandır!  (M.Nazım Güler)

Kendilerine, fikir ve ilkelerine güveni olmayanlar, tahammülsüz olurlar; çünkü gelecek kaygı ve endişesi içine düşmekteler. Çünkü ilkelerinin, yalanlar üzerinde; fikirlerinin de çürük temellere dayalı olduğuna, dolayısıyla gerçeklere tahammül gösterirse, her şeyin olacağına varacağına ve bunun da kendi kariyerlerinin sonunu getireceğine inanıyorlar.
12 
 Bitkisel İlaç Satan Şarlatanlar…  (Şevket Başıbüyük)

Siz, siz olun şu bitkisel ilaç satan şarlatanlara inanmayınız. İster doktor, ister satıcı kisveli olsun… Her ne sıfatla olursa; bitkisel ilaç tavsiye eden ve satanların ekseriyeti sağlığımızı istismar edendir, şarlatanlardır… Bitki ilaçları üzerinden, insanların sağlığını istismar ederek rant devşiren bu şarlatanlar var bu şarlatanlar… İsmi, ister “canan”, ister “maranki”, ister bilmem ne bela olsun; al birini vur ötekine… Bunlar; halka verir talkını kendi yutar salkımı…
13 
 Vefa İstanbul da Bir Semt Adın Kaldı!..  (Semra Arslan)

..... oturduğumuz evlerimize bir çivi dahi çakamıyoruz çünkü plastik duvarlarımız, sonrasında o evdeki ruhlarımızı alıp sadece çıkıp gidiyoruz başka bir mekana, ruh gibi yaşamadan, çivi çakmadan bir duvara..
14 
 Senin Üstüne Gül Koklar mıyım Ben  (Ahmet Zeytinci)

Çok kötü bir durumdur, kadın içinde erkek içinde boynuzlanmak. Sizden başka, dışarıdan bakan herkes görür o boynuzları, siz de bilirsiniz de, kimselere çaktırmamak derdine düşersiniz. Oysa ki gerçekten birbirini seven insanlar, ne birbirlerine boynuz takmaya meyleder, ne de sevgilerini az bir değere başkaları ile değiş tokuş etmeye kalkarlar.
15 
 Sandıklar Neden Yavaş Açılıyor?  (serdar adem işler)

Söylenecek söz yok. Her şey meydanda...
16 
 Yalanın Rengi  (Fuat Türker)

Yalanın bu denli rahat söylenebilmesinin nedeni, Allah’ın her şeyi bilen, gören ve işiten olduğu gerçeğinin unutulmasıdır. Oysa Yüce Allah, her an her şeye şahittir.
17 
 Delikanlımısın..? , Kıvırcıkmı..?  (Serdar ULUSOY)

Ok bir kez çıktı yaydan, geçtik düğünden toydan,Şimdi hep meydan meydan,söylenecek söz menem…Öz menem, öz menem onlar kabuk öz menem…..) Sözüm meclisten içeri üzerine alınması gerekenler bana sormadan alınabilirler diyerek başlamak istedim yazıma. Son zamanlarda tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen Abdurrahman Çelebiler ( koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler ) kendilerini bir fasulyeden sayar oldular.Kasım kasım kasılıyorlar.Kendilerine sorsan en delikanlı bunlar, hade be ordan ne delikanlısı,olsanız olsanız kıvırcık marul olursunuz.Hiçmi delikanlı görmedik hayatımızda.
18 
 Tanzim Satışlar Sınırlı Süreli Olacakmış...  (serdar adem işler)

Çok merak ediyorum seçimlerden sonra tanzim satışlar devam edecek mi?
19 
 İsyan!  (Şebnem Pişkin)

...Bu yazı hiçbir edebi kaygı duymadan, yalnızca yaşadığım bir olayı paylaşmak, sinirlerimi biraz olsun yatıştırmak maksadıyla kaleme alınmıştır...
20 
 Zincirin Zayıf Halkası  (Hülya Atakan)

Hatayı kabul etmenin toplum üzerindeki etkisi olumludur. Toplum bunu bir erdem sayar. Peki bu hatanın sonucunda yüzlerce insanın yaşamı yok olmuşsa…

1 2 3 4  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Billy Butcher
Alp Şahin
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Samimiyet İstiyor İnsan
GAYE DİLEK GEZER
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Aldatmanın Cezası Nasıl Kesilir?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
"Geçiş Dönemi Kadını" Olmak Kader mi?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Senin Üstüne Gül Koklar mıyım Ben
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Muz Kabukları Kendinize Gelin
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Sandıklar Neden Yavaş Açılıyor?
serdar adem işler
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Sandıklar Neden Geç Açılıyor?
serdar adem işler
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Para Nelere Kadirmiş
serdar adem işler
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Gençler Neden Boşluğa Düşüyor?
Hakan Yozcu
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Ganimet
osman demircan
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Facede Tavla Sahtekarları
Hakan Yozcu
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Günaydın - Ben Aptalım
Orhan Bani
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik
Perşembe Yaylasında Yaşama Rehberi
kemal düz
Eleştiri > Güven ve Güvensizlik

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © , 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.