..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kötü insan korkuya itaat eder, iyi insan sevgiye. -Aristoteles
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
18 Eylül 2020
Siz Yöneticiler  
Ahmet Zeytinci
Halen üyesi olduğum sitelere bakıyorum. On binlerce üyeleri var. Onlarca yöneticileri var. O yöneticilerin içinde güzel şiir yazanları var mutlaka, güzel nesir eserlere imza atanları var. Ancak bir türlü arkadaşları günün yazıları ve şiirlerinde ya göremiyoruz ya da iki kelime ile ''Çok güzel olmuş Ali şairim, Veli şairim, İsmail şairim, Zeynep şairim, harikasın, beğenerek okudum vb.'' cümleleriyle geçiştiriyorlar...


:BAJ:
Yıllar yılı edebiyat sitelerinde kalem, klavye oynatırım. Yedi, sekiz sene bilfiil yöneticilikte yaptım. 15 Temmuz dan sonra bıraktım yöneticiliği... Senelerce şiirlere, düz yazılara, kopyala yapıştır olmayan yorumlar yazdım. Yüreğine sağlık, aferin koçum, kim tutar seni gibi zevzekliklerden uzak.Halen üyesi olduğum sitelere bakıyorum. On binlerce üyeleri var. Onlarca yöneticileri var. O yöneticilerin içinde güzel şiir yazanları var mutlaka, güzel nesir eserlere imza atanları var. Ancak bir türlü arkadaşları günün yazıları ve şiirlerinde ya göremiyoruz ya da iki kelime ile ''Çok güzel olmuş Ali şairim, Veli şairim, İsmail şairim, Zeynep şairim, harikasın, beğenerek okudum vb.'' cümleleriyle geçiştiriyorlar...Siz yöneticiler ve yardımcıları, eğer ki güne gelmiş yazılara, şiirlere türlü bahaneler ile yorum yazmazsanız, bizim gibi normal üyeleri özendirmez iseniz en azından, kimsenin de içinden yorum yazmak gelmeyecektir... Bu da sitenin zayıflamasına ve üye kaybına yol açacaktır, ilerleyen zamanlarda...Bakıyorum da herkes kendi şiirim, kendi yazım derdinde. Sanmıyorum herhangi bir sitede birisi bir arkadaşının güzel şiirini ezberlesin, ya da yazısını, ana hatlarıyla, hafızasında tutsun. Sürekli ben ben ben, dediğiniz zaman bencillikte tavan yaparsınız...Edebiyat siteleri, adı her ne olursa olsun bir sosyalleşme, kendini geliştirme, ispat etme yeridir. Kitapları çok satan yazarlar zaten buralarda bir şeyler paylaşma ihtiyacı hissetmezler. Ama burada teşvik edilecek genç bir arkadaşımız, tecrübesiz bir şair veya yazar adayı, belki de ileride Türk Edebiyatına damga vuracak ve karşımıza yıllar yıllar sonra büyük bir yazar olarak çıkacaktır. Bu ruhu söndürmeyelim. Her aklı başında eleştiri, her teşvik, yazarı, yazar adayını tetikleyecektir mutlaka...Bir de engelleme durumuna kısaca değinmekte fayda var. Nedir derdiniz? Bu adam sana küfür mü etti, kutsal değerlerine mı saydı, aşağıladı mı seni? Eğer ki böyle bir şey yoksa, kimse kimseyi engellememeli diye düşünüyorum. Tartışma adabını bilmiyorsan ya da sana eleştiri getirene, mantıklı bir cevap veremiyorsan, engelle gitsin, oh ne kolay, ne ala... Edebiyat eleştiri ile daha güzel gelişir, enginliklere ulaşır... Burunlarından kıl aldırmayanlar aman bizden uzak olsun... Ha bu arada bir sır vereyim size, inanın beğendim düğmesine basmakta çok kolay...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mega Şehir Olmaktan Çıkmış Bir Mega Köy
Senden Adam Olmaz
Saçmalamaktan Korkun
Sürekli Aynı Tip Yazı ve Her Gün Yazmaktan Bıkmadınız mı
Altmışbeş Yaş Üstüne Tavsiyeler
Vurdumduymazlığın Tepe Noktaları
Zurnanın Zırt Dediği Yer Tam Neresi
Çamur At İzi Kalsın Trip At Rahatlarsın
İki Yüzlülerin Yüzlerine Zam Gelirse
Başımıza Ne Zaman Taş Yağar

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yüksek Faize Ben de Karşıyım
Kediler İnsan Değildir
Bazılarına Her Yıl Aynı Fark Etmez
Vazgeçin Artık Toplum Dışı Diziler Çekmekten
Önce Dünyanın İçine Edin Sonra Ay da Mars da Hayat Var mı
Dünyada ki Bütün Karışıklıklar Emperyalizme Yarar
Ağlayan Çocukları Susturma Tekniklerinin Derin Analizi
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
Dünya Amerika'dan Nasıl Kurtulur
Esnaflığı Ticareti Çeklerden Senetlerden Rakamlardan İbaret Sananlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Yüreğin Titreyince Niye Gidiyorsun ki [Şiir]
Vicdandır Hepten Bize Doğru İşler Yaptıran [Şiir]
Çok Bedel Ödendi Bu Şiirleri Yazarken [Şiir]
Yüreğimize İliştirdik [Şiir]
Açlık Sınırı [Şiir]
Sevmek İçin Bahaneler Yaratırım [Şiir]
Kimsenin Elimizi Tutası Yok [Şiir]
Ne de Güzeldi Masallar [Şiir]
Canlı Tarihti Bunlar [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.