..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşamım boyunca, ondan birşey öğrenemeyeceğim kadar cahil bir adamla karşılaşmadım. -Galilei
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
5 Eylül 2020
Ayak Baş Parmağımın Marifetleri  
Ahmet Zeytinci
Geçenlerde oturuyorum odada, gazete okurken bir bakayım, şu televizyona göz gezdireyim dedim. Haberler, haberlerde de siyasi miyasi bir şeyler... Bu hemen isyan etti ’’Yeter be gardaşım bıkmadın mı bu siyasileri izlemekten.’’ dedi... Bana zaman zaman ’’Gardaşım.’’ der... Şaşırmayın canım, sizin ayak başparmağınız da size gardaşım ya da aşkitom hatta canımın içi gibi başka bir şey de diyebilir.


:IG:
Ayak baş parmağımın marifetleri
Altmış senedir onunla beraberiz. Bazen kaşınır kaşınır durur, ben de kaşırım, kaşınmadığı zamanda kaşımam... Çok yürüdüm mü o da yorulur benim gibi, dinlendiririm hemen, biraz kendine gelir gibi olur...

Geçenlerde oturuyorum odada, gazete okurken bir bakayım, şu televizyona göz gezdireyim dedim. Haberler, haberlerde de siyasi miyasi bir şeyler... Bu hemen isyan etti ’’Yeter be gardaşım bıkmadın mı bu siyasileri izlemekten.’’ dedi... Bana zaman zaman ’’Gardaşım.’’ der... Şaşırmayın canım, sizin ayak başparmağınız da size gardaşım ya da aşkitom hatta canımın içi gibi başka bir şey de diyebilir.

Allah var benim çocuklar küçükken ben buna, yani ayak başparmağıma çok mesai yaptırdım, hem de sigortasız migortasız... Çıkartırdım çorapları başlardım ayak baş parmağımı oynatmaya, sonrada hmmmm filan deyip kızardım ayak baş parmağıma, bir iki şaplak patlatırdım, çocuklar da gülmekten yerlere yatardı... Ben kızardım ayak baş parmağıma, bir de çocuklar kızardı, yine de gıkı çıkmazdı ha!

Halı saha maçına gidecektik geçenlerde, bu isyan etti birden bire, döndü bana ’’Yahu arkadaşım ya kaleye geç ya da ben gelmiyorum maça bilader.’’ demesin mi... Demesin tabi, ikna edene kadar canım çıktı... Tamam dedim azıcık kaleye geçer, çok az da oynarım, sonra ikna oldu... ’’Fazla durma ama oyunda, kale de idare et.’’ dedi... Yahu arkadaş sen ne karışıyorsun, benim oynamama ya da kaleye geçmeme? Tabi kendi benim gibi forma giyemiyor ya, hep ayakkabının içinde, isyanı biraz da ondan...

Tuzlu su iyi geliyormuş bana durmadan ’’Denize git denize git.’’ deyip duruyor... Ya sen benim düşmanım mısın, dostum musun? Para mı var birader cepte de denize git denize git diyorsun. Dargelirli Küçükesnaf sınıfına giriyoruz oğlum biz, ne denizi ne de gölü, gitsek gitsek ancak yakında ki kaplıcalara gideriz, lumbagolarımız, siyatiklerimiz için... Anladık sana iyi geliyor denizin tuzlu suyu da bize de fiyatları tuzlu geliyor, sonra bir sene kıçımızı doğrultamıyoruz... Deniz deniz dediğin nedir? Bizim eskilerden bildiğimiz bir Deniz Baykal var o da çaptan düştü garibim...

Geçen gün bir çakayım dedim mahallede bebelerin meşin yuvarlağına, topta demir gibi sertmiş, anam gitti ayak gitti de gelmez geri... Bu bana bir sitem bir sitem. Neymiş efendim ’’Bir daha ona sormadan danışmadan böyle sert cisimlere vurursam benimle uzun bir müddet, hatta daha bile fazla konuşmayacakmış.’’ Yahu ölür müsün öldürür müsün? Çok yüz verdik buna çok...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ayıcı
Kalemim ile Sohbet
Oğlum Ne Yaşarsak Kar
Türk'üz Türkü Çağırırız Ya
Nerelere Takılıyor Bu Zibidi
Bayılıyorum Bu Takılmalara
Kim Bir Milyon Psikopat Arasına Girmek İster
Kulak Memesi Kıvamının Gayrı Resmi Tarihi
Kaşınıyorum da Gelir mi ki
Sosyal Medya Kimlere Faydalı

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ben de Saadet Zinciri Kuruyorum
Ay Em Ef Biraderler
Limited Şirket Ortağı Bile Değiliz Abi Ne Stratejik Ortağı
İnsanlık İçin Küçük Sizin İçin Büyük Bir Adım
Emrin Olur
Maaşını Soruyorum Söylemiyor
Serbest Meslek
Enflasyonun Düşmesi Bana Hiç Yaramadı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Kere Karar Verseniz İyi İnsan Olmaya [Şiir]
Daha da Aydınlık Olacaktı Oysa [Şiir]
Kuzeyliyiz Biz [Şiir]
Doların Kirli Elleri [Şiir]
Bir Kardeşi Olmalı İnsanın [Şiir]
Sen Yine de Ses Çıkarma Giderken [Şiir]
Bir Anda Pırr Sesi [Şiir]
Ülkesi İçin Yaşıyorsa Bir Şair [Şiir]
Oysa Bizim [Şiir]
Loçka Teyze [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.