..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, duyguların dilidir. -W. Winter
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Ruhbilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Münasebetsiz Muhtar Efendi
Salih Zeki Çavdaroğlu
Eleştiri > İstanbul

Günümüze kadar gelen hikâyattan anladığımıza göre; II. Mahmud devrinde, ne zaman, nerede, nasıl konuşulması gerektiğine dair, o zamanın âdâb-ı muaşeret kâideleri, günümüzün görgü kurallarına pek de eyvallah etmeyip, kafasına göre takılıp konuşan bir meczûbun varlığını biliyoruz. Bu efendinin münasebetsizliğinin şöhreti İstanbul’da öylesine yayılıp, şöhret bulmuştur ki; Sultan Mahmud dahi, ona bigâne kalamaz ve etrafındakilere, onun bir şeki

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Ruhbilim
 Osmanlı Saray Edebiyatı Divan Şiirinde Erotizm ve Cinsellik - 1  (Erdağ Duru)

Klasik psikiyatride homoseksüellik (eşcinsellik), pederasti (oğlancılık) ve pedofili (sübyancılık) üç ayrı psikoseksüel sapkınlıktır. Oysa, çağdaş psikiyatri bunları psikoseksüel hastalık, ya da, cinsel tercihler olarak görür. Ne psikiyatri, ne psikoterapi, ne psikanaliz, ne Gestalt, ne de psikoloji bu tür değişkenlik ya da sapmaları ahlaki veya etik açıdan yargılamaz, konuya önyargısız, bilimsel ve yansız bir şekilde yaklaşır. Benim de bakış açım bu olacaktır.
 Osmanlı Saray Edebiyatı ve Divan Şiirinde Erotizm ve Cinsellik - 2  (Erdağ Duru)

Şark-İslam toplumlarında kadınların çalışma hayatından dışlanmış olması, göbek dansı dışında sosyal ve eğlence hayatında yerinin olmayışı, Müslüman milletleri adeta “kadınsız” bir topluma dönüşmüştür. Flört etmek, çıkmak, buluşmak gibi sosyal aktiviteler de “bekaret ve namus elden gider” gerekçesiyle kısıtlanınca, bu durumda kadın objesinin yerini, kaçınılmaz olarak başka objeler almış, cinsel sapmalar oluşmuş, cinsellik onlara yöneltilmiştir.
 Huzur İçimde  (SENEM BUTTAN)

Geceye bir not..
 Hürrem Sultan Karmaşası ve Kadının İktidar Hırsı  (barış özer)

kadınlar ve entrika, hırs; bir olma tek olma savaşı. Hürrem Sultan kadın iktidarının en çarpıcı örneklerinden biridir. iktidar hırsı belkide bir devletin geleceğine mal oldu. peki ondan günümüz kadınlarına bir miras kaldı mı?
 Omega Melancholia (Omo) Sendromu  (Hulki Can)

Hastanın yüzü içinde bulunduğu endişe, acı ve ızdırabı yansıtacak bir hal almıştır. Ağız, yanaklar ve kaşlar aşağı doğru sarkmıştır. Yüzünde çok büyük acılar çekmiş, sopa yemiş, ölümlerden dönmüş bir insanın hali vardır. Alın çizgileri derinleşmiş, iki kaşın arasında alın derisi "omega" harfi şeklinde ( Ω ) buruşmuştur. Bu işaret alındaki korügasyon kasının aşırı kasılmayı nedeniyle oluşur.
 Freudizm ve İnsanın Kötülüğü  (barış özer)

insan gerçekten iyi mi doğdu öyleyse neden bunca düşünce sistemi bunca din onu düzeltmekte yetersiz kalıyor?
 Modern Çağın Cinleri: Uzaylılar (1. Bölüm)  (Hulki Can)

Çünkü, insanlar uzaylıların gerçek olduğuna ve peygamber olarak bildikleri o çok kutsal kimselerin aslında uzaylı veya şarlatan olduğuna inandırıldığı vakit büyük bir toplumsal şok yaşanacak, bu da dinlerin ani çöküşüne yol açabilecektir. Sıradan insanın yaşayacağı bu şok büyük isyanlara, kitle hareketlerine ve özellikle dünya çapında egemen olma hayallerini taşıyan bağnaz çevrelerin cihat başlatmalarına yol açabilecektir.
 Modern Çağın Cinleri: Uzaylılar (2. Bölüm)  (Hulki Can)

Dünyadaki bir çok ülkenin tavrı ABD gibi olup güdülen amaç kamuoyunu doğru-yanlış bir haber seli ile boğarak, korkutarak, endişeye sevkederek kitleleri sarsma, bölme, dağıtma, sersemletme gibi psikolojik savaş taktiklerini – insanları daha kolay yönetebilmek ve güdüleyebilmek için- her vesile ve her çeşit yöntemle uygulamaktır.
 Lacrymania (Sak) Sendromu  (Hulki Can)

Özellikle halkın karşısındayken "euphoria" ile "phobia"nın çatışmasından doğan psikolojik çelişki ve anksiyete kendine acıma, ani sinir boşalması ve dolayısıyla ağlama krizi olarak kendini gösterecektir. Lakrimanik, aslında en çok korktuğu şeyin karşısındadır: Halk ! Kendisinin de içinden çıktığı o saf, masum fakat aynı zamanda aç gözlü ve asla doymak bilmeyen fakir halk!
10 
 Öfkeli Mektuplar - 15  (Veysel Menekşe)

Hacib u Müvekkel. Halil-i Müşekkel. Müştehi Sadr’ın hal-i nefesi. Nefes nefese sıyırgın mı sıyırgın seyr u sefer u illa illa
11 
 Asla Başın Öne Eğilmesin!..  (Emine Pişiren)

"Yolda yürürken başını önüne eğeceksin, kaşlarını çatacaksın, sağa sola bakmayacaksın, bir erkek gördüğünde kaşlarınızı çatacaksın, gülümsemek yok, sağda solda oyalanmadan doğruca eve geleceksiniz vs. vs"
12 
 İnsanları Allah'a Yönelten Büyük Gerçek  (Fuat Türker)

21. yüzyıl Allah’ın dilemesiyle, insanların yaygın olarak İlahi gerçekleri kavrayacakları ve mutlak gerçek olan Allah’a dalga dalga yönelecekleri bir tarihsel dönüm noktası olacaktır
13 
 Sizin de Saplantılarınız Var mı  (Hüsnü Menteşeoğlu)

Saplantısı olan kişilerde mantıksız olduğunu bildikleri halde düşünmekten kendilerini alamadıkları ya da düşünmek istemedikleri halde zihinlerinden uzaklaştıramadıkları düşünceler vardır. Örneğin namaz kılan bir kişinin aklından Allah’a küfretmenin
14 
 Tüm Evren Beynimizin İçinde...  (Fuat Türker)

Ruhun varlığı insanları Allah’a götürür ve onların iddialarını tamamen çökertir. Materyalistler her ne kadar bilincin açıklanamayan bir gizem olduğunu söyleseler de ruh konusu apaçık bir gerçektir. İşte maddeden başka bir varlığı kabul etmeyen materyalistlerin içinden çıkamadıkları asıl konu da budur.
15 
 Yeterince Kalabalık Sayılmazsınız Hayatta...  (Edibe Toğaç)

Bildiğim bir şey daha var insan gerçekten yalnızdır. Ancak ruhuyla barışık olduğu taktirde onun o sayısız renkteki kalabalığına kavuşur.
16 
 Transparan Tavşanın Anlam Dünyası  (Cengiz Erdem)

Söz olup sızsa insan hayata, onu şekle şemale soksa yaşamak suretiyle, ilk önce neyi değiştirir hallerin birinde? Hal öyle bir olsun ki ben kendimi değiştirebileyim. Kendimi değiştirmek suretiyle çevremle ilişkilerimi de değiştirebiliyor olayım, böylelikle topluma yeni bir can katma ihtimalim olsun. Ben çevremin hem etkisi hem de tepkisi olayım işte.
17 
 Sana Ruhtan Sorarlar - I  (Fuat Türker)

Beyin yağ, su ve proteinlerden oluşan maddesel bir yapıdır ve insanın benliğini meydana getirmesi imkansızdır. İnsanı düşünen, sevinen, öfkelenen, heyecanlanan bir varlık haline getiremez.
18 
 İnsanda Algı Gelişimi Üzerine  (hüseyin hilmi arslan)

İnsanın doğumundan ergenliğe kadar olan yaşamında algının nasıl geliştiği üzerine
19 
 % 100 Düşünce Gücü - 4 - 5 - 6 (Son Bölümler)  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Bu özet incelemenin pek okunduğunu söyleyemem.Ama gene de ısrarla okunmasını tavsiye ederim.Çünkü bu eserde yararlanabileceğimiz pekçok bilgi var.O nedenle geri kalan bölümleri birlikte sunuyorum...
20 
 Öfkeli Mektuplar - 2  (Veysel Menekşe)

Daye Fato da konuşacak inan buna Mirza..! Ama anlatmayacak asla kimseye hiçbirşey Mirza..! Buna da inan Mirza buna da inan.! Hiç bir şey anlatmayacak Daye Fato. Yemin ederim.!
son eklenenler
Huzur İçimde
SENEM BUTTAN
İnceleme > Ruhbilim
İntiharın Eşiğinde
Ulaş Tuzak
İnceleme > Ruhbilim
Deprem Sonrası
Fuat Türker
İnceleme > Ruhbilim
Bilinmezlik
Ulaş Tuzak
İnceleme > Ruhbilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.