..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Herkesin derdi başka. -Orhan Veli
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Kâmuran Esen
10 Mayıs 2011
Yaşadığımız Ama Artık Alıştığımız Garip Olaylar  
Kâmuran Esen
Zaman zaman hatta sıklıkla, insanın aklının almayacağı gariplikler yaşanır yurdumuzda. Önce herkes biraz homurdanır, bağırır çağırır. Derken, daha önce şaşırdığımız, isyan ettiğimiz olaylara benzer başka olaylar yaşanır. Bu böyle sürer gider. En sonunda, vatandaş alışır bu garipliklere.


:BEID:
Zaman zaman hatta sıklıkla, insanın aklının almayacağı gariplikler yaşanır yurdumuzda. Önce herkes biraz homurdanır, bağırır çağırır. Derken, daha önce şaşırdığımız, isyan ettiğimiz olaylara benzer başka olaylar yaşanır. Bu böyle sürer gider. En sonunda, vatandaş alışır bu garipliklere. Garip olaylara, normalmiş gibi bakar, uğradığı haksızlığa razı olur. ” Kısmet böyleymiş… Hayırlısı olsun… Sağlık olsun. ” deyip geçer. İşte size, artık alıştığımız garipliklerden birkaç örnek:

* Doktorun " En fazla 3 ay yaşar " dediği 8 aylık bebeğe, Adli Tıp Kurumu, 9 ay sonraya muayene günü verdi. ( Temel fıkrası gibi.)

* Başbakanın konvoyundaki araçlardan etkilenip “Oha, arabalara bak, kocaman.” diyen üniversite öğrencisi “ Başbakan’ a küfrettiği gerekçesiyle” gözaltına alındı.

* R.T. Erdoğan bir mitingde şöyle dedi : ” Karaelmas Üniversitesi’nin biz kurduk.”… ( Oysa 19 yıl olmuş bu üniversite kurulalı...“ Çok lâf yalansız olmaz.” diye boşuna dememiş atalarımız.)

* YGS sınavında 133 puan alan öğrenci itiraz etti, puanı 427’ ye çıktı. Sınavda matematikten 15 soru yanıtlayan bir öğrencinin sınav sonuç belgesinde, 24 yanlış yaptığı yazıyordu. ( Bir tek kişinin sıralamasının değişmesi, acaba kaç yüz öğrenciyi etkileyecek.)

* Bir sınavzede şöyle diyor: Türkçe’den 31 doğru 6 yanlış yapmıştım. Ama sonucuma göre 6 doğru 31 yanlış çıktı. Matematik’ te 24 doğru 14 yanlışım olmalıyken, 24 yanlış 14 doğrum var.Yani, doğrularla yanlışlar yer değiştirmiş. ( Bu duruma “ sehven” diyebilecekler mi acaba? )

* Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı' na giren 6. sınıf öğrencilerine; yanlışlıkla 9-10-11. sınıf kitapçıkları gönderildi. Yanlışlık 1,5 saat sonra düzeltildikten sonra öğrenciler sınava alındı. ( Bir gün üniversite sınavına girenlere, ilköğretim okulu bursluluk sınavı soru kitapçıkları dağıtırlarsa, hiç şaşmam.)

* Baş polis kadrosu için açılan sınavda “Yerel kontenjan” uygulanınca kıyamet koptu. Çünkü bir ilde '40 net' yapan sınavı kazandı, başka bir ilden 70 nete imza atan, başarısız sayıldı. (Demek ki; 40, 70’ ten daha büyük.)

* Melih Gökçek, “Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşar. Mevcut olan ekonomik imkânlarımızla metroları kendimizin yapabilmesi kesinlikle mümkün değil.” dedi.( Devletin, iktidar partisinden olan belediyelere yardım ettiğinin teyididir bu.)

* Köpeğe tecavüz eden kişi , kendini şöyle savundu: “ Parkta yanıma dişi köpek geldi. Köpek bana ilgi gösterince, kendimi tutamadım. Onunla ilişkiye girdim.”

* Mehmet Mamu’nun , YGS sınavında hiç yanıtlamadığı Fen bölümünden 6 yanlışı çıktı. ( “Yapılmadık duvar üstünde, doğmadık çocuk oturur.” şeklindeki bilmece gibi. Bu arada, bilmecenin yanıtının YALAN olduğunu söylemem gerek.)

* Bir süre önce “ Yılbaşı kutlamayın.” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı bu kez düşünce özgürlüğünü uyku hapına benzetip, “ İkisinin de fazlası intihar ettirir. ” dedi. ( YGS’ de yaşanan rezilliklerin intihar ettirme yüzdesinin oldukça yüksek, düşünce özgülüğünün fazlasının intihar ettirme yüzdesinin de milyonda bir falan olduğunu düşünmekle beraber, yine de bu düşüncemin beni intihara götürebileceğini düşünüyorum(!). Acaba neyle yapsam bu işi?

a- hapla
b- iple
c- çatıdan atlayarak
d- olmayan tabancamla

ÖSYM’ ye göre, bu sorunun doğru yanıtı, seçenekler arasında olmayan E ‘dir. İtiraz ederseniz, d seçeneği de doğru olabilir. Yoksa; ÖSYM, ÖSYM olmaz. Bu durumda, intihar edemem. ÖSYM varsa işin içinde, insan şöyle ağız tadıyla intihar bile edemez şerefsizim. Ama ağzı bozulur benim gibi.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Harika.
Gönderen: Vildan Sevil / , Türkiye
10 Mayıs 2011
Yine çok hoş bir yazı..Sevgiler, selamlar...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Güle Güle 2014
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - Oy Arttırma Taktikleri Kursu
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 14
Chp'nin Tandoğan'daki Grup Toplantısını Görmezden Gelen Medya
Bu Yazımın Müsebbibi Ablamdır
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 15
Fatma Nine'nin Günlüğü - 10
Fatma Nine'nin Günlüğü - 12
Fatma Nine"nin Günlüğü – 11
Yaşadığımız ve Alıştığımız Garip Olaylar - 2

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Toplumumuzun Kadına Verdiği Değer
Kitap, Sehpa Olarak Nasıl Kullanılır!
Kâmuran Esen Shov (!)
Atatürk'ü Anlatabilmek
Şarkı Sözü Yazarı Olmaya Karar Verdim
Kütüphanelerimizin Hazin Durumu
Ahilik ve Düşündürdükleri
Evli Çiftler Nasıl Piknik Yapar
Bir Köşe Yazarının Özellikleri
Bir İzedebiyat Yıllığı Alır Mıydınız?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Kâmuran Esen, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.