..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilmek kadar kuşku duymaktan da zevk alıyorum. -Dante
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Müşerref ÖZDAŞ
2 Nisan 2011
Var Git Bildiğin Yolda  
Müşerref ÖZDAŞ
Mahallendeki güzel kızların adını, nerde oturduklarını bilirsin belki ya da okulundaki kızları nasıl baştan çıkarabilirimi belki de derslerinden, sorumluluklarından daha fazla düşünmüşsündür. Ah bayanlar, makyaj malzemesi çeşitleri, bu yılın moda çizgileri ve renkleri sorulsaydı duraksamadan cevaplayabilirdin belki,ama aynı apartmandaki komşularını bilmeyen sen elbet ortadoğu ülkesi olarak Hollanda, japonya diyecektin.


:AICF:

Ah yurdum insanı, oturduğun apartmandaki komşunu tanımayan sen, ortadoğu ülkelerini nerden bileceksin.Aslında duyduğumda çok şaşırmamam gerekirdi.

Yer:Antalya- merkez
Program adı: Türkiye konuşuyor

Mü diyor ki: konuşmaz olaydılar, konuştukça batıyorlar...

Sıradan bir gün, şehir sokaklarından kimbilir nereye giden, bir yerlere yetişmeye çalışan, yürürken kimbilir aklından ne düşünceler geçen yurdum insanı...

Sunucu(Pakize Suda)rasgele geçenlerden bayları bayanları durdurup soruyor sorusunu: Bize ortadoğu ülkelerini sayar mısınız?

Bir bay(Üniversite öğrencisi) cevap veriyor: Japonya, Çin, Türkmenistan
Bir başka bay cevaplıyor: Almanya, Hollanda, İngiltere...
Bir bayan: Ay şu an kafam çok karışık, bana sormayın...
Bir başka genç bayan: Arkadaşımı arayabilir miyim, yardım alabilir miyim?(bunu söyleyen bir lise mezunu)
Başka bir bay: Makedonya, Moskova falan...
...............
Ve beklenen doğru yanıtı ancak bir iki kişi verebildi.
Oysaki burnumuzun dibinde yer alan ortadoğu ülkelerinden naklen savaş izleniyor TV kanallarında, kanlar akıyor, masum halk ölüyor, hastaneler bombalanıyor, yabancı ayaklar basıyor kendi topraklarına ve gece gündüz korku içinde yaşanıyor. Bu ülkelerin adını hiç mi duymadınız, feryetlarını hiç mi işitmediniz? Siz o sırada aynadaki güzelliğinize mi bakmakla meşguldünüz? Ya da siz erkekler sevdiğiniz kıza mesaj mı yazmakla meşguldünüz, hangi takımın maçını izliyor ve sahaya hangi yabancı cisimleri fırlatıyordunuz? Hangi hakemin annesine bacısına belden aşağı,içinizdeki hayvani özün dışa yansıması olan nadide cümlelerinizi sayıp döküyordunuz?

Ah yurdum insanı, ah lise mezunlarım, ah eğitim sistemi... ah üniversitelim... Ne beklediniz hayattan? O güzelim yıllarını nasıl boşu boşuna harcamışsın...

Mahallendeki güzel kızların adını, nerde oturduklarını bilirsin belki ya da okulundaki kızları nasıl baştan çıkarabilirimi belki de derslerinden, sorumluluklarından daha fazla düşünmüşsündür.
Ah bayanlar, makyaj malzemesi çeşitleri, bu yılın moda çizgileri ve renkleri sorulsaydı duraksamadan cevaplayabilirdin belki,ama aynı apartmandaki komşularını bilmeyen sen elbet ortadoğu ülkesi olarak Hollanda, japonya diyecektin.Bu ülkelerin isimlerini bile biliyor olman bir tesadüf.
Peki ya Türkiye nerede deseydik ne diyecektin? Ekvator'da mı derdin yoksa?
Hangi sanatçının en son çıkan albümünün adı nedir, Eurovisionda yarışan şarkıların adını, tuttuğunuz takımın oyuncularının ismini tek tek sayarsınız da Almanya ve Hollanda'nın ortadoğu kapsamında olduğunu söylersiniz. Vay benim yurdum insanı, var git bildiğin yolda... O yol nereye kadar götürürse artık...
Müşerref ÖZDAŞ

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Ha ha ha
Gönderen: Hulki Can Duru / , Türkiye
5 Nisan 2011
Galiba Aziz Nesin'in %60 oranı aşıldı ! :))

:: Az bile yazmışşsınız !
Gönderen: sedat / , Türkiye
3 Nisan 2011
Sadece genel kültür değil, ilim,bilim çok övündüğümüz dini konular hakkında da tam bir bilgi fukarasıyız. Ne gariptirki cahilliğimizi asla kabul etmek istemeyiz; kendimize yakıştıramayız sanki. Ama aslında her tarafımızdan akar da akar. İşte bu tür programlar tipik örneklemeler. Ellerinize sağlık.

:: Nereye?
Gönderen: Vildan Sevil / , Türkiye
2 Nisan 2011
Gerçekten nereye, nasıl, kimlerle gidiyoruz? Star TV'de, akşam haberlerinde, benzer soruları soran, dudak uçuklatan yanıtlar alan bir muhabir var.İzlemeye dayanmak olası değil.Elinize sağlık.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çekilebilir Bir Hayat İçin Ne Gerekiyor?
Kadın Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayat Konuşsun
Tarhanadan Müstehcenliğe Giden Kısa Yol
Doğaya Dokunuş
Uyarısız Şiddet
Fetih 1453 Gösterimde
İzedebiyat Yazarları Facebook Grubu
Veda'nın Ardından
Yazı - Yorum (Kını - Yorum)
Şiddete Evet mi, Hayır mı?
Türkiye: 1 - Japonya: 4 (Galibiyet Bizim )

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Olsaydım [Şiir]
Sevgi (Seni) Ektim Yüreğime [Şiir]
Ateşi Yakan Bilir [Şiir]
Sahtekarlar Balosu [Şiir]
Sualler (1 ) [Şiir]
Yaşam - Aşk - Tutku - Sevgili [Şiir]
Yaşam Akıyor Yanı Başımda [Şiir]
Zamanın Kıyısında [Şiir]
Hani Bir Şarkı Var Ya [Şiir]
Yürekte Bir İmzadır Sevdan [Şiir]


Müşerref ÖZDAŞ kimdir?

Biyoloji öğretmeniyim. 1978'li yıllardan beri edebiyat,şiir,resim ve geleneksel sanatlardan "ebru " ve "kaat'ı " ile uğraşıyorum. Sevgi yolu, Ortanca ve Mahzunice adlı dergilerde yazılarım yayınlanmaktadır. Turkhaber ve Cbhaber internet gazetelerinde de köşe yazarlığı yapmaktayım. Edirne-Uzunköprü SES gazetesinde de yazmaktayım. Yaşamın en iyi öğretmen olduğunu biliyorum. . . Ve sınavını en hazırlıksız zamanlarda yaptığını . YAŞAM BİR ŞİİRDİR. . . ŞİİR DE SEVDAM. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Etkilememeye çalışıyorum..Herkesin de ne olursa olsun bir süre sonra kendine bir tarz oluşturduğunu düşünüyorum...


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Müşerref ÖZDAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.