..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Aşkın aldı benden beni. -Yunus Emre
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Anılar > İbrahim Kilik
6 Mart 2010
Yazmak Yahut Yazmamak  
Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun Anısına

İbrahim Kilik


Burası Ankara Mamak. Duvarlar sağır, duvarlar dilsiz. Vicdanlar hakeza. Ne pencereden ışık vurur, ne saçaları rüzgâr savurur." Bahar inmiş diyorlar Ankara'nın sisli yamaçlarına." peh! Burada hep zemheri, geldiğimiz günden beri. Birinin, sıcak sudan soğuk suya değmezken elleri. Bize çok görürler yağız yeri. Her taraf duvar ne yâr ne yer var.


:DCIH:
Burası Ankara Mamak. Duvarlar sağır, duvarlar dilsiz. Vicdanlar hakeza. Ne pencereden ışık vurur, ne saçları rüzgâr savurur." Bahar inmiş diyorlar Ankara'nın sisli yamaçlarına." peh! Burada hep zemheri, geldiğimiz günden beri. Birinin, sıcak sudan soğuk suya değmezken elleri. Bize çok görürler yağız yeri. Her taraf duvar ne yâr ne yer var.

Dost bî vefa, yâd insafsız. Yanımız yöremiz ıssız. Bir gönül kapımıza kilit vuramadılar.Kelepçe bileklerimizden öte geçemedi. Alnımızdaki yara, gönlümüzdeki yaraya merhem oldu. Güllerimiz biz göremeden soldu.
Sizler, bahara karşı gerinirken telaşsız. Bizim baharımız sonbahar oldu... İnsafız ellerden, dar ağaçlarının gerçeğine sığındık. Seherlerin safiyetinde, masumiyetinde yunduk. Yalnız sonsuzluğun sahibi kucak açtı bize, şükür ki onunla avunduk...

Vazgeçmedik gönlümüzdeki sevdadan. Kıvırmadık, çevirmedik. Hep dimdik onurumzla yaşadık, onurumuzla terki dünya eyledik. Siz bizi bir türlü anlamdınız. Anlayamazdınız! Biz bu ülkeyi ve insanını bilâ- bedel sevdik. Çünkü, kuru katı da olsa bu ülkenin ekmeğini yedik,suyunu içtik ihanet edemezdik... Siz havyar yerken ,viski yudumlarken,bizim tırnaklarımızı söktüler , işkencelere maruz kaldık. Sesimizi çıkarmadık. Ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kapısını aşındırdık, ne başka merciilere başvurduk. Biz hesabımızı mahşere bıraktık... Terazinin Şaşmayacağı güne, Allah'a ısmarladık...
Ankara,06.03.2010 İ.K

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Zindanlardan gelenler...
Gönderen: erhan bayraktutan / , Türkiye
22 Kasım 2010
Şiir gibi akıcı ifadeler.Güzel bir deneme.Ellerinize sağlık.

:: Farklı görmek gerekir
Gönderen: Mehmet Ali Özler / ,
2 Temmuz 2010
İnsan, yaşadığı hayatın (şartların) bir hasılatıdır. Bunun sonucuna bakıldığında ise hiç kimse elde ettiği bu hasılattan memnun kalmıyor gibi. Bir ressam boyayamamış olduğu resimlerine yanar, bir yazar kağıda dökemediklerine yanar, bir mimar çizemediklerine, bir imam ise edemediği dualara. Bu bağlamda Muhsin Yazıcıoğlu sürmüş olduğu hayatından pek te şikayetçi olmamış olsa gerek. Zira çekilmeseydi tırnakları, zira görmeseydi zorluğu ve zindanları; Muhsin, Muhsin olmazdı. Saygılar.

:: Yazıcıoğluna Allahtan Rahmet
Gönderen: Ömer Faruk Hüsmüllü / , Türkiye
1 Nisan 2010
Rahmetli Yazıcıoğlu gibi niceleri işkence tezgahından geçirilip yok edildi.1980 öncesinin gençliği nerede?Yok edilen bir jenerasyonun hesabını bu millet bir gün tarih önünde soracaktır.Paylaşım için teşekkürler.Saygılarımla.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anılar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ayrılığın On Yedinci Günü
Biz Eskiden Mektup Yazardık
Fesleğen Kokulu Günler
Ihlamur Ağacı Altında Çay Sefası

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkçe Sevdası
Son Mülteci
Argo ve Siyaset
Argodan Esintiler
Yazarlar Şairler ve Şehirleri
Meçhule Yazılmış Mektuplar - 18
"Yok Bu Şehr İçre Senin Vasfettiğin Dilber"
Meçhule Yazılmış Mektuplar - 16
"Bir Fincan Kahve Olsa" Kitabı Üstüne
Erbil Kalesi'ni Gezerken

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hüznümüz Kahverengi [Şiir]
Cin Biberi [Şiir]
Arzu 1 [Şiir]
Erguvanlar Lâleler [Şiir]
Zaman Dar [Şiir]
Düş Gülü [Şiir]
Mülteci [Şiir]
Dem Masalı [Şiir]
Bugün Çay Çaydan Öte [Şiir]
Hüzün Hikâye [Şiir]


İbrahim Kilik kimdir?

Demlik Güzeli (Namı Diğer Çay) Dilberin gamzeleri. Demliğin dem demleri. Bardakta keklik kanı. Tebessüm huzmeleri. Dostun dosta ikramı. Alır yürekten gamı. Fincanda türkü söyler. İnce bellide mani. Zamanın gül kurusu Gülde gülşen dokusu. Rehavetten kurtarır. Pek de şirin doğrusu. Bardaktır mihmandarı. Herkesin çeker canı. Yalnız bu kadar değil. Sohbetlerin mimarı. İnce bir gülüş gibi. İçe süzülüş gibi. Ülfete kapı açar. Kaldırır hep uzleti. Ankara,03. 09. 2007 İbrahim KİLİK

Etkilendiği Yazarlar:
Demlik Güzeli (Namı Diğer Çay)


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © İbrahim Kilik, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.