..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bu kitap çok gerekli bir açığı dolduruyor. -Moses Hadas
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Unutulamayan Dönemler > Birkan ASKAN
10 Kasım 2001
Çocukluğum sokaktır benim  
İki sınırsızlığın kesif bileşkesinde evsizdi çocukluğum.

Birkan ASKAN


Psikolojisi absürd kaldırmayan bir zamana yüreğimden düşebilsem. Neyse ki hatırlıyorum, unutmak bir yanılgıdır çekip gidişine hayatın yağmurlar gibi. Modası geçmiş bir tezahür kaplar içimi. Söz verdim yaşayacağım kendimdeki seni...


:DAAF:
Kentin gözden uzak bir köşesinde sokak ortasına yakılan bir ateşten kırmızıyı çaldı soğuk duvarlar.Siyah hiç böyle anlamsız kalırmıydı beyaza. Babasının omuzlarında sokağın suskunluğunu sildi gözlerinden yalnızlık. Uykusuzluktu uykular. Kimbilir kaç gece nöbet kesen bekleyişlere dalıp gitti sigara dumanındaki hayat. Kıpırdadı rüzgarın nefesinden yapraklar,taş duvarlara yaslandı koskoca bir ömrün sahnesinde bıçaklanan bütün duygular.

Yaşam ve ölüm.

İki sınırsızlığın kesif bileşkesinde evsizdi çocukluğum. Sabah olsada koşabilsem, oynayabilsem,sabah olsada geceden kaçabilsem,kurtulabilsem,sabah olsada uçurtmamı gökyüzüme bağlayıp uçabilsem keşke.

Psikolojisi absürd kaldırmayan bir zamana yüreğimden düşebilsem. Neyse ki hatırlıyorum, unutmak bir yanılgıdır çekip gidişine hayatın yağmurlar gibi. Modası geçmiş bir tezahür kaplar içimi. Söz verdim yaşayacağım kendimdeki seni. Ben seninle mutluyum. Duyuyormusun ey gözleri bağlanmış çocukluğum.

Yönetmelik kısaltmalarına sıkış tepiş bırakılan bir hayatın,yargı süreci bağlamında tepki doğuran kimsesizliğidir çocukluğum.Dudaklarım renksiz.Ki dudaklarım beni böylesine deliler gibi sevmemişti yalnızlığımda.Ben seni sevdiğim kadar büyüdüm ey hayat.Seni özlediğim kadar çocukluğumdum.

Yazdıkça hep kamçılanıyor içimde gecenin ardından bakakalmak duygusu.Ve düşüyor avuçlarımdan kaldırımları mekan edinen çocukluğumun yosun kokusuna sarılan huysuzluğu.
Çocukluğum sokaktır benim.Biter duygu kapanında hayata sımsıkı sarılan teslimiyetin,içimdeki beni benden koparan korkusuzluğu.

Güzellik beş para etmez aynalarımda.Yaşamanın tadına anlamadan vardıkça.Ve büyüdükçe zamana,zamansızca hatırlanan haylazlıkların kollarında.

Taşla örülü bir evin bahçe duvarına tutunmuş yağmur damlaları gibi,çiçeklerin teninden süzülen ve erozyona uğramış bir bedendir bende tanımlanan hayat. Altını ve üstünü on adımda tüketen yüreklerin şehrinde kaybolmuş bir gece lambası dekoru kıvamında.
Yolların işaretleri neden siyaha durur yıldızların altında.Ve mevsiminde gelen beyazı neden kıskanır toprak kış günü.

Gizemi yutkunma süreci tanımlayan bir bedendeyim şimdi.Yattığım yer krallar vadisi. Fırtınaya ritm tutuyor düşlerim,oysa ben kendimi sen bildiğim,buzdan bir raptiye ile sana düğümlenmiştir yüreğim.Hayata,sevgiye ve aşka hançerlenmiş gibiyim.

Çocukluğum sokaktır benim.
Ne sen sor,ne ben söyleyeyim,
Gerisi yaşam ve ölüm.
Anlamadan gelip,
Anlaşılmadan gittiğim...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yüreğime üç kez dokun
Martıların kanatlarında sevdim seni
Dokunamasamda sana
Ne demek geliyorsa içimden sana
Aşkıma sözümdür
Özlemek diyorsun bana
Suskunlukla yıkadım yüzümü
Aşk tükenirmi hasret oldukça
Mevsimin getirdiği yağmursun bana
Düşlerde yaşamanın rengi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir başka seviyorum seni [Şiir]
Sor beni yağmurlarına [Şiir]
Bir [Şiir]
Yaşamam gerek seni [Şiir]
Salıncakta unuttuğum [Şiir]
Bir Bunu Cekip Aldim [Şiir]
Mevsimsiz [Şiir]
Aşk-ı İnfaz [Şiir]
İstanbul yansıması [Şiir]
Bir ihtimaldir sevmek [Şiir]


Birkan ASKAN kimdir?

Kim olmadığımı biliyorum en azından. . /Bir öncesizlik mi desem, bir sonrasızlık mı, ya da evvel zaman içinde bir masal. . /kahramanlarının hepsi ölen. . /tarafından. . Kuru bir kuyu mu desem, gidemediğim bir uzak mı. . hiçbir an, göremediğim bir sevda mı, manası olmayan bir bakış mı. . /bilemedim. . Ama herşeye rağmen, kim olmadığımı biliyorum. . /Artık kullanılmayan bir köprüden. . aşk’ı sallandırıyorum. . Bilmem. . / Kimi anlatmak gerekir kendi yerime. . /ya da kim beni anlayabilir. . /Sadece kim olduğum mu önemlidir, yoksa kimse olamayacağım mı. . /Bunu da bilmek gerekir. . / Birkan tekilden sakin, çoğuldan delidir. . /Kelimesiz değildir. . /Kendidir. . /Kısaca kim ne şekilde düşünürse, öyledir. . /Bırakın öylece kalsın. . /Önemsizdir. .

Etkilendiği Yazarlar:
Kimse kimseye benzemese de, kimse herkesi biraz kendine benzetir.. /Kimseye benzemem diyen de, aslında herkesten çok kimsedir../.O.Auroba /E.Batur /P.Celan /M.Mungan


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Birkan ASKAN, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.