..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sanat hem bir coşma, hem bir yadsıma işidir. -Camus
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > SÜLEYMAN GÜNER
9 Ocak 2003
Düşlediğim kadar insanım... İnsan olduğum kadar hatalı...  
Karşımda alternatif "izmleriniz", ben de Polyannacılık oynadım farketmediniz.

SÜLEYMAN GÜNER


Düşlediğim kadar insanım... İnsan olduğum kadar hatalı... Hatalı olduğum kadar gerçeğin peşinde ve gerçekleri saklayacak kadar hain... Olduğum gibi mi görünüyorum: HAYIR! Ama göründüğüm kadar da değilim. Duygusal olduğum kadar çıkarcı, çıkarcı olduğum kad


:DGHF:
En acımasız eleştirmeniyim kendimin haksızlık ettiğimi bile bile... Öyle olsaydı herkes, dünya daha yaşanılası olurdu belki de... Bu acımasızlık bazen kamçı, bazen iyi de, kendime güvenimi yok ediyorum. Yeteneklerimin üstüne gitmek yerine; küçümsüyorum. Komplekslerimden soyunamıyorum ne yapsam, kabuklarını yoluyorum arada bir...

Bir de önyargılarımdan soyunabilsem... Ki hoşgörümün pencereleri bu kadar açıkken... İletişim denklemini çözüp, küreyi şeffaflaştırabilsem...

Türküm... Doğruyum... Kaderciyim... Bu kefeni bir yırtabilsem... Kader, çoğu kez yeni sürprizleriyle kutsarken alınlarımızdan öperek, bazen de pranga oluveriyor akıntısına kapılıverince... Neden?

"Hayır! " diyebilmeyi ne çok isterdim...Ya da tepki verebilmeyi umarsızca... Ah niye bu vicdan? Bu iyiniyet? Bu dikkat? Çok daha mutlu mu olurdum insanları -belki kırarak-reddedince bir hayırla?

Bir yaftayla dolaşıyoruz, kim takıyor bunları alınlarımıza? Ne kadar büyüse de insan, ne kadar çabalasa kaçamıyor kafalardaki intibalardan... Boşa bunca makyaj,..

Ah! Ne olur atsak maskelerimizi? Ama o zaman da ne kadar severiz acep birbirimizi? Fitnelik, hırs, ihtiras ve kinimizi, göstersek bakabilir miyiz yüzlerimize? Kazısak ne çıkar altın kaplamalı yalancı suretlerimizi?

Düşlediğim kadar insanım... İnsan olduğum kadar hatalı... Hatalı olduğum kadar gerçeğin peşinde ve gerçekleri saklayacak kadar hain... Olduğum gibi mi görünüyorum: HAYIR! Ama göründüğüm kadar da değilim. Duygusal olduğum kadar çıkarcı, çıkarcı olduğum kadar çıkmazdayım.

İnsanım; ne kadar saklasam da kötü yönlerimi... Çirkiliklerimi görmeyi haketmediniz... Belki mazeret değil bu ama, siz istediniz... Karşımda alternatif "izmleriniz", ben de Polyannacılık oynadım farketmediniz.

Ne çok istedim çomak sokabilmeyi... Şöyle ortasına kokuşmuş, yapışkan çarkın. Ama ağzımı da mı bantladınız? İtiraf ediyorum: BİR KORKAĞIM BEN!

.Eleştiriler & Yorumlar

:: farkındalığınızın farkındamısınız?
Gönderen: emineturgut / İstanbul/Türkiye
14 Ağustos 2007
Sizin yazılarınızı ve şiirlerinizi okuduğum zaman yalnız olmadığımı düşünüyorum düşüncelerimde.

:: tercih
Gönderen: gönül Alagöz / İstanbul/Türkiye
14 Ağustos 2007
Şiirlerinizden çok yazılarınızı seviyorum.Heleki tanıtım yazınız çok güzeldi.Başarılar dilerim

:: Haklısnız!
Gönderen: Serpil Başol / Bir deniz şehri...
20 Mayıs 2004
Merhaba, Yazınızı size hak vererek okudum..Maskeler olmaksızın acaba yaşanır mı?Keşke...

:: Dürüstce...
Gönderen: burcu / Eskişehir
22 Ocak 2004
Sizi daha çok yaklaştırır kendinize belki de bu dürüstlüğünüz. Kendini bulabilen insan hatasını görebilen, kapasitesini bilen insandır. İnsanın kendiyle yüzleşmesi adına yazılmış etkili bir yorum. İnsan iradesinin zayıf noktalarını tam onikiden vurmuşsunuz, tebrikler...

:: ...
Gönderen: mustafa evci / istanbul
9 Aralık 2003
yüreğin ve kalemin dert görmesin sevgili kardeşim.insan varlığımızın en ihtiyaç duyduğu yüzleşmemiz ile,bu çağdan,utanca bulana bulana geçiyoruz. diğer yazılarını takibe çalışacağım.

:: Bu da bir harika
Gönderen: mustafa turgut / konya
3 Şubat 2003
Yalnızca siirler degil denemeler de(hos onlar da siir gibi) bir harika. anladım ki bir edebiyat yıldızı ile karsı karsıyayım. Bu kadar yalın ve bu kadar girift bir anlatım. Pes dogrusu.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Erken Boşalma
Logaritma Bilmeyen Vantrolog
Yanlış Bahara Çıkmış Kelebek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Edepsiz şiir [Şiir]
Öpüyorum En Değerli Yerinden [Şiir]
Anne bana masalını anlat! [Şiir]
git başımdan şehvet [Şiir]
Süzülür içine mavi [Şiir]
Tabularını Yık [Şiir]
Nokta nokta nokta [Şiir]
Kararsız Adası [Şiir]
ben bu gece öldüm Bozcaada'ya götürün [Şiir]
Ahh! Damarlarımda kaynayan şehvet... [Şiir]


SÜLEYMAN GÜNER kimdir?

Üçle beşi çarpar Tövbelere bölerim Keşkeler çıkarırım zamandan Rakamları otlatırım sabah akşam Ben: sahte ozan Kendi içinde mutlu çoban! Rakamları boyarım maviye Naylon alırım. . . para satarım İlgi sayarım. . . bilgi sayarım Çaresizliğimi haykırır bilgisayarım Mevsimlerin göçünü görürüm 6. kattan Rakamlar düşer kanatlarından Krediler. . . rasyolar. . . faizler. . . Rakamlarla intihar eder istatistikler Sıfırlarını soyarım katrilyonların Kenarını oyalarım köhne hayatımın Siz tadını çıkarın hayatın Ben bur\'da oyalanırım Sefer tasında yarım yamalak düşlerim İstanbul\'un gönüllü kölesiyim Kör karanlıklara saklarlar İstanbul\'u Fazla mesaiden dönerken sobelerim

Etkilendiği Yazarlar:
Sait Faik, Orhan Veli, Nazım Hikmet, Sunay Akın, Ataol Behramoğlu, Özdemir Asaf, Can Yücel, Can Dündar, Yaşar, Ahmet Telli, Sezen Aksu, Cezmi Ersöz, Ergin Günçe


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © SÜLEYMAN GÜNER, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.