..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kendi görüşlerim var -sağlam görüşler-, yine de her zaman onlara katılmıyorum. -G. Bush
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım! > Kâmuran Esen
23 Ocak 2014
Biz Kim miyiz Sayın Başbakan?  
Kâmuran Esen
Ne zaman bir yetkili, bir vatandaş memleket meseleleri ile ilgili iktidarın görüşüne karşı görüş belirtse; sayın başbakan hemen esip gürler: Sen kimsin! Haddini bil. Bu konuda konuşmak istiyorsan parti kurarsın, seçime girersin, sonra meclise gelir, orada konuşursun." Milletvekili değilsen, konuşamazsın yani.….Siyasi konularda konuşan, görüş belirten, iktidarı eleştiren herkes parti kurup meclise girecek olursa; parti sayısının birkaç yüz’e, milletvekili sayının da birkaç bine çıkarılması gerekir


:AJEA:
Ne zaman bir yetkili, bir vatandaş memleket meseleleri ile ilgili iktidarın görüşüne karşı görüş belirtse; sayın başbakan hemen esip gürler: Sen kimsin! Haddini bil. Bu konuda konuşmak istiyorsan parti kurarsın, seçime girersin, sonra meclise gelir, orada konuşursun." Milletvekili değilsen, konuşamazsın yani.

Siyasi konularda konuşan, görüş belirten, iktidarı eleştiren herkes parti kurup meclise girecek olursa; parti sayısının birkaç yüz’e, milletvekili sayının da birkaç bine çıkarılması gerekir. Başbakanın insanları aşağılayan, küçük gören, hatta alay eden tavrına; ikide bir “Sen kimsin?” diye karşısındakini aşağılamasına alışamadım bir türlü. Örneğin, Kemal Kılıçdaroğlu’na “ CHP’nin Genel Müdürü” demesi, başbakana yakışır bir ifade mi?

Sadece T.C. vatandaşı olarak bizler değil, yabancılar da alır, başbakandan nasiplerini. Yurt dışından Türkiye’yi eleştirdiklerinde, “Onlar kendi işlerine baksınlar.” der. Ama hakkımızda olumlu görüş belirttiklerinde; dünya milletleri arasındaki saygınlığımızdan bahseder.

Kendisi gibi düşünmeyen herkes başbakanın gözünde değersizdir. Onlar ki; hiçbir şey bilmezler, hiçbir şeyden anlamazlar. Kimi ayyaştır başbakanın gözünde, kimi darbe yanlısıdır, işbirlikçidir, en iyi ihtimalle provokatördür. Başbakanın yaptıklarını hayal edemeyecek kadar vasıfsız kişilerdir. Hatta bazıları dış mihrakların adamıdır, bazıları da faiz lobicileridir. Kısacası, her türlü kötü vasıf bu kişilere yapıştırılır sayın başbakanımız tarafından.

İktidarı, başbakanı, bakanları eleştirmek için ille de üstün vasıflı olmak mı gerekiyor? Hani dağdaki çobanın oyuyla, profesörün oyu birdi. Geçiniz efendim, geçiniz.

Diyelim ki marketten aldığımız etten memnun kalmadığımızda; marketi eleştirmek, eti beğenmediğimizi söylemek için ille de kasap mı olmamız gerekiyor? Çocuğumuzun eğitim gördüğü okuldan ve öğretmenlerinden memnuniyetsizliğimizi söylemek için eğitimci, idareci ya da milli eğitim müfettişi mi olmalıyız? Gittiğimiz lokantanın yemeklerinin kalitesinden söz etmek için, aşçı veya gurme olmamız şart mı? Okuduğumuz bir yazıyı, bir kitabı eleştirmek için; mutlaka yazar, eleştirmen mi olmalıyız? Sıradan bir okur olarak, bizim görüşümüz olamaz mı? “Omletten anlamak için, yumurtlamak gerekmez.”demiş atalarımız. Göz var, izan var; akıl var, fikir var.

Bakalım sayın başbakanın “Sen kimsin?” dedikleri arasında kimler var? Ne yazık ki liste kabarık. Ben sadece birkaç örnek vereceğim: TÜSİAD Başkanı, muhalefet partilerinin genel başkanları, muhalif köşe yazarları, sendika başkanları, HSYK Başkanı, Cumhuriyet Savcıları, Emniyet Amirleri, Vatandaşlar, Gazeteciler, Sanatçılar, vs vs vs.

Hal böyle iken, yukarıdaki kişilerin; kendilerini yok sayan, önemsemeyen, kendisi gibi düşünmeyenlere saygı duymak bir yana hakaret eden, aşağılayan, en küçük bir olumsuz eleştiriyi hemen darbeye bağlayan bir başbakana ya “Sen kimsin? Seni oraya biz getirdik, biz varsak sen varsın, biz yoksak sen de yoksun.” deme hakları yok mu ? Unutulmamalıdır ki, hiç kimse vazgeçilemez, yeri doldurulamaz değildir. Sayın başbakan şu atasözünü unutmasın ki, “Yer yarılır, aslan çıkar.”

Sayın başbakanın sürekli küçümsediği, aşağıladığı biz, kim miyiz? Biz, T.C. Devletinin vatandaşıyız. Yetmez mi? Unvanımız bakan olmuş, müsteşar olmuş, parti lideri olmuş, dernek başbakanı, öğretmen, doktor, işçi, memur, çiftçi, ev hanımı olmuş, ne fark eder? Her birimizin kendimize göre hayata bakış açımız, kariyerimiz, tecrübemiz, aklımız, fikrimiz var. Anayasada belirlenmiş haklarımız, özgürlüklerimiz var. Hiç kimse, bu hak ve özgürlüklerimizi elimizden alamaz, bizi hafife alamaz. Başbakan olsa bile. Ayrıca; iktidarlar fani, halk ise bakidir. Bu böyle biline.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın kesinlikle karşıyım! kümesinde bulunan diğer yazıları...
Toplumumuzun Kadına Verdiği Değer
Kitap, Sehpa Olarak Nasıl Kullanılır!
Kâmuran Esen Shov (!)
Şarkı Sözü Yazarı Olmaya Karar Verdim
Bir Köşe Yazarının Özellikleri
Bir Erkeğin Birkaç Eşinden Biri Olmak
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Ne Günah, Ne Günah Değil?
Erkekler Şalvar ve Cüppe Giysin
Rtük'ün Saçmalıkları
Moraliniz mi Bozuk?o Halde Gazete Okuyun!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Atatürk'ü Anlatabilmek
Kütüphanelerimizin Hazin Durumu
Ahilik ve Düşündürdükleri
Evli Çiftler Nasıl Piknik Yapar
Bir İzedebiyat Yıllığı Alır Mıydınız?
Alanya'da Turizm Suratımda Nasıl Patladı!
Dünya Kadınlar Günü
Yaşadığımız Ama Artık Alıştığımız Garip Olaylar
Mudurnulu Fatma Nine"nin Günlüğü / Güle Güle 2014
Dün Gece Bir Rüya Gördüm - Oy Arttırma Taktikleri Kursu

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Kâmuran Esen, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.