..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Benim yaradılışımda fevkalade olan birşey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir. - Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Soyut > Halife Bozbayir
11 Aralık 2011
Hayat Ana  
Halife Bozbayir
HAYAT ANA Vatan bey ile sıla hanımın ayrılık, hasret, özlem ve vuslat adında dört çocukları vardır. Ayrılık en büyükleridir. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi bitirir, üniversite tahsilini yapmak için sılanın üvey kız kardeşi gurbetin yanına gitmeye karar verir.. Ayrılık yola çıkmak üzere iken diğer kardeşler, hasret, özlem ve vuslat feryat eder. Bizde kardeşimizle gidelim baba ne olur izin ver. Biz olmadan o, o olmadan da biz yaşayamayız biz et ve kemik gibiyiz et kemikten ayrı olur mu hiç der ağlamaya başlarlar. Anne ve baba yüreği yavrularının bu feryadına dayanamaz ve izin verirler.


:CICH:
HAYAT ANA

Vatan bey ile sıla hanımın ayrılık, hasret, özlem ve vuslat adında dört çocukları vardır. Ayrılık en büyükleridir. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi bitirir, üniversite tahsilini yapmak için sılanın üvey kız kardeşi gurbetin yanına gitmeye karar verir.. Ayrılık yola çıkmak üzere iken diğer kardeşler, hasret, özlem ve vuslat feryat eder. Bizde kardeşimizle gidelim baba ne olur izin ver. Biz olmadan o, o olmadan da biz yaşayamayız biz et ve kemik gibiyiz et kemikten ayrı olur mu hiç der ağlamaya başlarlar. Anne ve baba yüreği yavrularının bu feryadına dayanamaz ve izin verirler.
Gurbet o kadar zengindir o kadar zengindir ki geleni gideni eksik olmadığı gibi treni, uçağı, otobüsü, arabaları, evleri, hanları, hamamları, çeşmeleri, otelleri, parkları bahçeleri insanın aklına gelen tüm dünya nimetleri vardır. Yeğeni ayrılığa haber salar trenime bin gel; seni bekliyorum der. Yeğen ayrılık gurbetin trenine tren garından, hasret, özlem ve vuslatla beraber biner giderler. Ayrılık gurbetin trenine binerken gözleri dolar dayanamayıp ağlamaya başlar gözünden düşen yaş tanesi dile gelir ve ayrılığa sitem etmeye başlar. Sende herkes gibi beni yerlere düşürüyor ayaklar altında çiğnetiyorsun, ya da bir peçeteye silip pis kokan çöp tenekelerine atıyorsun, ben bu kadar değersiz birimiyim, genelde herkes bana bu hakareti yapıyor der. Ayrılık yutkunur gözyaşlarını siler ve ağlamayı keser yarı gülümseyerek yanına neşe geliverir. O sırada tren gardan hareket etmek üzeredir. Tren uzun, uzun ve yanık, yanık korna vurmaya başlar. Bu ara vatan baba dayanamaz göz pınarları dolar,.. dolar ama o gözündeki yaşı yere düşürmez sesiz,.. sesiz içine akıtır.
Ayrılığı götüren gurbetin treni yola düşmüştür. Sabaha kadar yol giderler sabah tren son durağı olan gurbetin garında kalır.
Ayrılığı üvey teyzesi gurbet karşılar ayrılık biraz burk durur teyzesi yanındaki hasret, özlem ve vuslatı görmez bile onlar görünmez olmuştur. Hepsi ayrılığın bedeninde gizlenir.
Gurbetin anası hayat hepsini görür ve hepsini birden bir anne şefkati ile bağrına basar bundan sonra hep beraber yaşayacağız ben sizlere sizin bilmediklerinizi öğreteceğim der.
Akşam olunca gurbet yeğenime bir çorba yapayım içi ısınsın nasıl olsa yoldan geldi der ve çorbayı pişirmeye başlar.
Çorbanın su ve tuzunu gözyaşından, salçasını kandan, yağ yerine yara eritir katar ve sofraya getirir. Ayrılık, hasret, özlem ve vuslat bir birine kenetlenir derin bir of çektikten sonra ben aç değilim canım hiçbir şey çekmiyor der yorgunum yatmak istiyorum.
Gurbet teyze der. Hayat anne söze girer ve bu sizin ve benim en sevdiğiniz çorba hep beraber içelim sevmiyorsanız da sizi alıştıracağım damak tadınız değişecek, duygularınız değişecek sizlere neler, neler yaşatacağım bana baktığınız o cam ve çerçeveleri değiştireceğim der. Ayrılık üzüntüyle beraber yatıp uykuya dalmıştır bile ve rüyasında vuslatı görür.

Halife BOZBAYIR


Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zeytinli Pilav Hikayesi
Ağaç Tekerlek
Mustakın Neyse

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aklı Yoğa [Şiir]
Asla Kapanmaz [Şiir]
Geceler İçinde Kadir Gecesi [Şiir]
Hakkın Kulunda [Şiir]
Bir Başkayım Bu Akşam [Şiir]
Sarkozi [Şiir]
Oku Nasihatlar (4) [Şiir]
Gurbette Teyzemin Gül Oğlu [Şiir]
Gel Efendim [Şiir]
Helgaya [Şiir]


Halife Bozbayir kimdir?

şiir sevdalısı garip bir gönül

Etkilendiği Yazarlar:
mehmet akif.necip fazıl ve abdurrahim karakoç şiirlerini çok deviyorum


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Halife Bozbayir, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.