..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kitaplarla dolu bir oda, ruhlu bir beden gibidir. -Cicero
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Kâmuran Esen
Kâmuran Esen - Penceremden Gördüklerim
Site İçi Arama:


Şiir
  Ben Ayağa Kalkmalıyım Çocuklar (Kâmuran Esen) 29 Ağustos 2001 Modern 

Yıllarını öğretmenlik yaparak geçirmiş bir emekli öğretmenin duygularını paylaşmak ister misiniz?

  Canım İçimde Değil (Kâmuran Esen) 30 Ağustos 2001 Bireysel 

Yokluğunun bıraktığı bir boşluk var içimde,Ne kalbim / ne gözlerim / başım gövdemde değil!Yerinde değil taşlar, her biri başka yerdeUzaktayım kendimden / bedenim bende değil!Sensizliği / daha başka bilmem nasıl anlatsamOlmayınca yanımda dünya

  Ayrılık (Kâmuran Esen) 5 Eylül 2001 Modern 

Ayrılık; Bağ bozumu, Özlemlerin doğumu, Çıplak elin / ısrarla Ateşi tutuşudur.

  Hüznümün Virgülüsün (Kâmuran Esen) 5 Eylül 2001 Aşk ve Romantizm 

Gecenin karanlığında İçimi aydınlatan bir mum ışığı, Açlığımı susturduğum bir lokma ekmek Penceresiz odalarımın aydınlığı.

  Haziran'da Ölmek Mi Zor Sadece? (Kâmuran Esen) 8 Eylül 2001 Modern 

Ey Hasan Hüseyin’im! Benim gibi acemi şaire ilham veren, Karacaoğlan’a “bacanak” diyen usta şairim! "Haziranda ölmek zor,” diyorsun. Bırak bu ağızları, Temmuz'da da ölmek zor, Ağustosta da, Biliyorsun. Var mı ki...

  Sana Olan Sevgimin Ölçüsü (Kâmuran Esen) 8 Eylül 2001 Aşk ve Romantizm 

Ölçüsü yok / sana olan sevgimin. Sana sevgim, Yokluğunda ağarttığım saçımdaki aklar kadar.

  Gideceğim Dediğin Gece (Kâmuran Esen) 9 Eylül 2001 Aşk ve Romantizm 

Kalmasa sözlüklerde Ne “ayrılık” ne “veda”, Zamanı içmeye bir türlü doymayan saat dursa, Her gün hep “bugün” olsa, Yazmasa takvimlerde ne Salı / ne Çarşamba, Kahpe zaman duvara çivi gibi çakılsa, “Yarın gide

  Senin Yanında (Kâmuran Esen) 9 Eylül 2001 Aşk ve Romantizm 

Umuda yolculuklar başlar senin yanında, Bozulur sihri büyülerin, Yüreğime hapsolmuş ceylânlar kurtulur tuzağından, Koşar rüzgâr gibi dağlara doğru, özgürlüğe kavuşur. Kalbim atmaya başlar sıcak avuçlarında, Çekilir yüreğimde halaylar, barlar,Damar

  Limanda Yalnız (Kâmuran Esen) 9 Eylül 2001 Aşk ve Romantizm 

Güneş kayboluyorken bir dağın arkasından, Aksi düşmüştü suya / denizi içiyordu.Vedaya hazırlanan güneşin ışıkları Bir martının kanadında göğe taşınıyordu. Ben / limanda yalnız / susuyordum sadece Bekliyordu gözlerim gelmeyecek birini.Yalnızlığın a

  Çek Beni İçine Bir Nefeste (Kâmuran Esen) 12 Eylül 2001 Didaktik 

Çek beni içine bir nefeste.Susan davullar çalmaya başlarken yüreğinde,Kızlar halay çeksin gözbebeklerinde,Çatlasın tohum / düşsün cemreler,Isınsın toprak ellerimizde.Kanımızda yanan ateşler / yakarken ikimizi,Dal uçlarında yeniden açmaya başl

  Uzak Bir Köyün Çocuğuyum Ben (Kâmuran Esen) 26 Eylül 2001 Bireysel 

Oysa hep karanlıktı gecelerimiz Aydınlık gönüllerimize inat. En yakınlar bile fersahlarca uzaktı bize, Büyüktü / çoğalmaktaydı günden güne hasretlerimiz. Gaz lâmbasının ışığı aydınlatırken odamızı,Radyodan kulağımıza gelen, İnce bir derenin şırı

  Zaman Denilen Değirmen (Kâmuran Esen) 27 Eylül 2001 Yaşam 

Demek ki, Zaman değil geçen / Aslında biziz yokluğa giden..Ve umutlarımızla birlikte ömrümüzdür / Zaman denilen değirmende öğütülen..

  Yıllardan Keder Bu yıl (Kâmuran Esen) 28 Eylül 2001 Başkaldırı 

AnladımBu dünyada adalet yokmuş.Paylaşılırken umut,biz unutuldukBize yalnız acılar,kederler düştüZaman durmuş,umutsuzluk geçip gitmiyor.Dostlar!Anladım ki takvimler yalan!Her yılın adı aynı,ettiği aynıDemek ki Mayıslar,Ekimler yalan!İnanma

  Sen Sevdamsın (Kâmuran Esen) 28 Eylül 2001 Didaktik 

Sende buldum teselliyiSuyunla yundum,Ekmeğinle doyundumSen doyuransın.Yağmurda ıslandımBir çamının altına sığındımSen koruyansın.

  Varsayım (Kâmuran Esen) 28 Eylül 2001 Aşk ve Romantizm 

Saksıdaki çiçekte varsayarım seni.Açmaya görsün Bir dal / bir çiçek,Oynaşır denizlerim ılık meltemlerinle,Seni / döndün / bana güldün sayarım.

  Yokluğunda Ben (Kâmuran Esen) 28 Eylül 2001 Aşk ve Romantizm 

Bir karamsarlık kaplar içimi yokluğundaDüz yolları hep yokuşa vururum.Sarı sonbaharın hüznü dolaşır damarlarımdaAğlayan çocukta sızlayan yüreğimi,Gidenin arkasından el sallayanın yalnızlığındaHasretini bulurum.

  Hüzünlerde Ara Beni (Kâmuran Esen) 15 Ekim 2001 Aşk ve Romantizm 

Eğer bir gün bulmak istersen beniSusuz kalmış balıkların hüznünde ara.Sonbaharda yere düşen yapraktaZarfı açılmamış mektupta ara.Orkideye,menekşeye yenilmişKırda açan çiğdemlere sor beniRüzgârda boyun bükmüş sümbülde ara.

  Seni Seviyorum Deme Bana (Kâmuran Esen) 20 Ekim 2001 Didaktik 

“Seni seviyorum” deme banaHeyecanlanıyorum.Sanki kanat oluyor da kollarımBilmediğim göklerde uçuyorum.Bir sıcaklık dolaşıyor damarlarımdaPenceresi kapalı odalardaBunalıyorum.

  Şu Saatte Neler Olmakta (Kâmuran Esen) 20 Ekim 2001 Halk 

Şu saatteİki el kavuşmakta birbirine.Yalansız sevda sözleri söylemekte.Davullar çalarken yüreklerde,Topraksız saksılarda umutlar yeşermekte.

  O Beklenen Hiç Gelmeyecek (Kâmuran Esen) 27 Ekim 2001 Başkaldırı 

Devrildi bir çınar.Şimdi bir çift mavi gözUmutsuzca bekliyor pencerelerde.Kimbilir daha ne kadar bekleyecek.Kural değişmedi bu güne kadarDeğişmeyecek.

  Bir Kadın Ağlıyordu (Kâmuran Esen) 27 Ekim 2001 Öyküsel 

Kafasında / ne varsa geçmişe aitHızlı bir tren olup / geçiyordu gözlerinden.Vagonun penceresinden,Ceylân bakışlı yavrusu gülümsüyordu ona.Sonra aniden siliniyordu görüntüler,Sazın tellerindeki türkü,Tekerleklerin gürültüsü susuyordu.

  Çocukluğumdaki Köyümüz (Kâmuran Esen) 27 Ekim 2001 Anı 

Tahtadan bir arabamız vardı Köyün yamacında aşağıya doğru uçup giden,Söğüt dalından yaptığımız borazanımız vardıKalk borusu gibi ses veren.Mutlu olmasını bilen çocuklardık biz. Bezden bebekler, Karpuz kabuğundan kamyonlarımızdı En büyük eğlen

  Yollar da Yalancı Yıllar da (Kâmuran Esen) 27 Ekim 2001 Başkaldırı 

Yollar da yalancı çıktı sevgilimYüzümde izlerini taşıdığım yıllar da .Yaz mevsiminde aniden bastıran yağmur misaliGeliverirsin belki diye bekledim gecelerdeGöz kapaklarıma inen uykuya inat,Ne yollar getirdi seni bana / ne yıllar,Gelmedin ! S

  Ömür Sabahla Akşamın Arası Kadar (Kâmuran Esen) 27 Ekim 2001 Başkaldırı 

Gitmekle bitmez sandığım ömürMeğer sabahla akşamın arası kadarmış.Henüz erken diye düşünürken bir sabah vakti,Baktım ki geç kalmışım.Güneş aşmış da tepelerdenDönüş yolculuğuna çoktan başlamış.

  Haberin Var mı Sevgili (Kâmuran Esen) 27 Ekim 2001 Aşk ve Romantizm 

Haberin var mı sevgiliKuşlarınKanatlarında taşıdığı aşklardan?Rüzgârda kokan umuttan,Karanlıkta uyuyup,Güneşte çatlayan tohumdanHaberin var mı?Haberin var mıYokluğunun bana nasıl koyduğundan?

  Türk Olmanın Bedeli (Kâmuran Esen) 29 Ekim 2001 Halk 

Türk olmanın hakkını veremiyorsanVatan için bir uğraşa giremiyorsan“Ya özgürlük. ya ölüm!” diyemiyorsan,Yazık! Acizliğinden utanman gerek.

  Ne Yapak Gardaş? (Kâmuran Esen) 29 Ekim 2001 Halk 

Ne yapak gardaş Ne yapak da bu yokluktan gurtulak? Artık alak toprağa attığımızı, Yapıştık mı nedir bu basamağa? Dönsün de merdivenler yukarı çıkak.

  Sen Gelince Aklıma (Kâmuran Esen) 1 Kasım 2001 Aşk ve Romantizm 

Sen gelince aklıma Hızlı bir tren geçer gözlerimden. Uğramaz beklediğim istasyonlara,Keskin bir bıçakBir parça alıp götürür yüreğimden.

  Ah Mehmet Amca Ah! (Kâmuran Esen) 1 Kasım 2001 Aşk ve Romantizm 

Ah Mehmet Amca ah! Nasıl bırakıp gidebildin / bu kahpe dünyayı.Yoksa bir çağıran mı oldu seni oradan?Sanki gittiğin yer daha mı iyi,Daha mı rahat buradan?

  Yitik Sevgili (Kâmuran Esen) 3 Kasım 2001 Aşk ve Romantizm 

BenseSana ulaşamayan bir serçe kuşuyum.Kanatlarım yorgun / uçamam.Ay’ın / güneşin yanına varamam / biliyorsun.Sen uzak bir sahilde,Ama ben kürek çekemem o sahillerde,Kanadım kırık / sandalım yok / sesim cılızSesimi duymuyorsun.

  Ayrılığın Soyadı Unutulmaktır (Kâmuran Esen) 3 Kasım 2001 Başkaldırı 

Önadı “ayrılık” olsa da onunNe yazık! Soyadı “unutulmak” tır.

  Ben Senin Yüreğini Sevdim (Kâmuran Esen) 6 Kasım 2001 Bireysel 

Biliyordum / gençliğin verdikleri Gidecekti bir gün. Aydınlık yüzüne / zamanla Doluverecekti çizgiler, Harareti azalacaktı arzularının belki. İşte o nedenle, İçinde koruduğun sen’i sevdim.

  Beklenen Ama Yaşanamayan Mevsim (Kâmuran Esen) 6 Kasım 2001 Başkaldırı 

Çünkü ben yeryüzünde değildim artık. Ne baharlar / ne de kışlar Etkilemiyordu beni. Soğukluğunu hissetmedim kar’ın / üşümedim. Kış mı gelmiş / kar mı yağmış Bilemedim.

  Giderayak (Kâmuran Esen) 6 Kasım 2001 Aşk ve Romantizm 

Dalından düşen bir yaprak Ne kadar istese de yaşamı solumak, Nasıl ki bir daha dönemezse ağacına, Benim de / imkânı yok geri dönüşümün. Yaşam / kopan bir keman telidir içimde, Türkümün dindi sesi, Dudaklarım yabancısıdır eski gülüşümün.

  Gurbet (Kâmuran Esen) 6 Kasım 2001 Başkaldırı 

Koskoca dünya / Dar geliyor ayaklarıma / Kapısından sığmayan bir han gibiyim / Kayıp gidiyorum / nereye bassam

  Albümdeki Resimler (Kâmuran Esen) 8 Kasım 2001 Başkaldırı 

Zaman mahzenine depoladık Boynu bükük hatıraları / yıllanmış şarap gibi Çözdükçe dolaşan bir yün yumağı elimizde Çözmeye çalıştıkça Yeni düğümler oluşuyor yüreğimizde.

  Anneme Özlem (Kâmuran Esen) 8 Kasım 2001 Garip 

Seni oralarda bekleyen mi var? Yoksa bizden başka sevenin mi var? Neden sanki bıraktın bizi çaresiz? Soframız katıksız, yankımız sessiz.

  Beni Sevebilme İhtimalin (Kâmuran Esen) 8 Kasım 2001 Bireysel 

Nasıl zayıf bir ihtimalse Enflasyonun düşeceği, Avrupa Birliğine gireceğimiz masalı Ne kadar inandırıcı ise, Ne kadar mümkünse Memurlara grevli sendika kurma hakkı vaatleri; Senin beni sevebilme ihtimalin de İşte o kadar.... Olsun! Yine de Az

  Meğer (Kâmuran Esen) 9 Kasım 2001 Başkaldırı 

Beklemek / biter, Özlemek diner, Giden / elbet bir gün Döner sanırdım.

  Anneleri Ayırmayın Bebeklerden (Kâmuran Esen) 9 Kasım 2001 Halk 

Anne ha olmuş dağ başında, Ha olmuş mapus damında, Ha kar yağmış üzerine Çatısız odalarda. Bebek için de değişir? Onun aradığı, Annesinin Gürül gürül akan ırmak

  Ulu Çınar (Kâmuran Esen) 12 Kasım 2001 Didaktik 

Bir ulu çınar, On hainin baltasıyla Yıkılıverdi de yere; Yüz tane hain, Kıpırdatamadı bile çınarı yerinden...

  Kahpe Felek (Kâmuran Esen) 12 Kasım 2001 Başkaldırı 

Kahpe felek! Acılar tezgâhında dokudun beni. Umutlarım çözülmedi ipliklerinde Kederler / özlemler / ihanetler örüldü, Boğazımı sıkan eller vardı düğümlerinde

  Yaşanmamış Ömür İsterim (Kâmuran Esen) 15 Kasım 2001 Bireysel 

Boynu bükük / yıllara teslim edilmek Çağırmak gelmeyeni / boşa beklemek Karşılıksız sevmek / ona susamak Sanki çölde bir vahayı aramak. Ayrılmak / beklemek hiç derdim değil. Korktuğum / zamana karşı sınav kaybetmek Kavuşmadan / yıllarımı boşa tüketm

  Hayal Et Anne (Kâmuran Esen) 15 Kasım 2001 Didaktik 

Biliyorum anneciğim, Yüreğin yangınlarda Anneler Gününde. Tutulmuş,bana geleceğin her yolun başı; Sanki ateşten bir değirmen taşı, Kara bir yılan gibi Bağdaş kurup oturmuş yüreğinde. Gözlerinde, Suyu hiç kurumayan şırıltılar, Hep eksik bir şeyleri

  Heryerde Sen (Kâmuran Esen) 19 Kasım 2001 Lirik 

Her yerde sen varsın Odalarda sen. Zil çalar giderim Kapılarda sen. Umutla geleceğini bekler dururum. Bir bakarım /yine hayallerde sen.

  Sana Geldim (Kâmuran Esen) 19 Kasım 2001 Aşk ve Romantizm 

Sana kitaplar dolusu sözlerle geldim Hiç kimseye söylemediğim.

  Ateşe Düşen Gül (Kâmuran Esen) 25 Kasım 2001 Bireysel 

Cehennem ateşleri yanar içimde Yansıtır hüznün buruk yüzünü Kanım tutuşur. Alevlere bir gül düşer geceden Tomurcuğu dalında, kökünden uzak Gizemli bir gül. Bilinmez kim düşürür!

  Yıkılsın Bu Şehir (Kâmuran Esen) 25 Kasım 2001 Didaktik 

Sevgilim! Yıkılsın / toprak olsun bu şehir İçinde sen olmayan şehre yazıklar olsun! Uçsun gitsin kuşları, göç etsin uzaklara Koklamadığın güller teker teker kurusun. Aynalarında seni yansıtmayan suları Kendine, akacağı başka yataklar bulsun.

  Yeni Baştan (Kâmuran Esen) 28 Kasım 2001 Bireysel 

Bazen düşünüyorum kendi kendime “Otuz yıl öncesine dönsek.” diyorum. Başka koyunlarda yatmamış gibi, Geçmişin izlerini silsek diyorum. Henüz toprak üstüne çıkmamış çiçek, Koklanmamış bir gül / karanfil gibi, Aynı dala tutunup / açsak diyorum.

  Güneşi İçsem Nafile (Kâmuran Esen) 28 Kasım 2001 Didaktik 

Haydi yaz bir mektupKır çiçeklerini satırlarında gizleyenim.Şiirde sesi, mektupta busesi saklı güzelim.Aşkımın nazı, çorbamın tuzu,Sitemi, gecenin mehtabına benzeyenim.

  Utanç Fotoğrafı (Kâmuran Esen) 3 Aralık 2001 Başkaldırı 

Bundan birkaç ayönce; gazetede gördüğüm bir fotoğrafı, utanç fotoğrafını (Bana göre) hatırladım birden. Daha doğrusu sık sık gözümün önüne geliyor bu fotoğraf. Gelelim utanç fotoğrafına:

  Aşkın Öznesi (Kâmuran Esen) 7 Aralık 2001 Komik 

Aşkın öznesi oldum hep! Sevdim / öznesi ben Bekledim / öznesi ben Ağladım / öznesi ben.

  Gitme Kal (Kâmuran Esen) 7 Aralık 2001 Modern 

Dağlarımın Yıkılmasını istemiyorsan yüreğimde, Gözlerimde, Çiçek açmış taze bir dal Kurumasın diyorsan, Beklemiyorsan Ay’ın karanlık yüzünü yaşamamı, Gitme / kal!

  Cebimizdeki Eller (Kâmuran Esen) 7 Aralık 2001 Başkaldırı 

Ey / elini cebimize atmış Yer-doymaz kişi! Yetmedi mi kanımızı emdiğin?

  Babam'a (Kâmuran Esen) 7 Aralık 2001 Bireysel 

Şöyle bir düşündüm de çocukluğumu Bize bazen uzakta / Gurbetlerdeydin baba. Yaşadığım ilk hasret sana ait olandı, Uzaklardan gelmesini beklediğim İlk insan sendin hayatımda.

  Kadınlarımız (Kâmuran Esen) 9 Aralık 2001 Halk 

O bir kadın! Tarlada işçi / erkekçesine. Evinin bereketi / sezemediğin, Başını göğsüne yaslayıp ağlamak istediğin. Kendisinden hep bir şeyler bekleyip Ama vermeyi pek düşünmediğin.

  İsteklerinizde Hatırladığınız Kadınlar (Kâmuran Esen) 9 Aralık 2001 Başkaldırı 

O bir kadın! Tarlada işçi / erkekçesine. Evinin bereketi / sezemediğin, Başını göğsüne yaslayıp ağlamak istediğin. Kendisinden hep bir şeyler bekleyip Ama vermeyi pek düşünmediğin.

  Senden Başka (Kâmuran Esen) 18 Aralık 2001 Aşk ve Romantizm 

Sen Yaşamımın harcı, Var oluş sebebim.

  Sen Gidince (Kâmuran Esen) 19 Aralık 2001 Aşk ve Romantizm 

Gidişin gidiş değil Benim yok oluşum demekti, Oynadı yerinden dama taşlarım.

  Kıymet Bilene (Kâmuran Esen) 22 Aralık 2001 Didaktik 

Ekmeği aç’a Suyu; Güneş altında çalışana, Ekin biçen kişiye, Ya da Kızgın ateş karşısında Demir döven yiğide ver

  Tatlı Gibisin (Kâmuran Esen) 3 Haziran 2004 Başkaldırı 

Duydum ki / Dönmemek üzere / Gidecekmişsin / Giiit! / Sen bilirsin...... /

  Ölümle Pazarlık (Kâmuran Esen) 26 Aralık 2001 Başkaldırı 

Her şey vız gelir de bana hayatta, Tek korkum Sadece ölümden yanadır / dostlar!

  Deli Saçması (Kâmuran Esen) 26 Aralık 2001 Komik 

Seni orda koyup Geldim ama, Gözüm yolda Aklım sende. Bana bir gün “Gel” demende.

  Ne Zaman Seni Düşünsem (Kâmuran Esen) 2 Ocak 2002 Aşk ve Romantizm 

Ne zaman seni düşünsem Ne zamn sen gelsen aklıma İçimden havalanıyor kanadı kırık bir martı Gelip konuyor uzaklarıma. Soluyor yaprakları saksıdaki çiçeğin Ve ardından Susuyor keman. Bir ağacın yaprakları Düşüyor ayaklarıma.

  Yokluğun Bir Kelepçedir Ayaklarımda (Kâmuran Esen) 14 Ocak 2002 Aşk ve Romantizm 

Hem yokluğun Hem yalnızlığım, Bir kelepçedir ayaklarımda. Sensizlik, İçimde büyüyen bir ağaç, Dalgaları / kıyılarımı aşındıran Bir denizdir damarlarımda.

  Ben Anadolu'yum (Kâmuran Esen) 18 Ocak 2002 Toplumcu 

Ben, geçmişi acılarla dolu Hazin Anadolu'yum. Bir dinleseniz, Nice üzgün, nice yorgun Hatıralar doluyum

  Türkülerin Dili (Kâmuran Esen) 18 Ocak 2002 Halk 

Türküler Yurdumun bağrından kopup da gelmiş, Bize, bizi hatırlatan türküler. Bilinmez kim düzmüş, kimler söylemiş, İnsan kokan, sevgi kokan türküler.

  Analar (Kâmuran Esen) 18 Ocak 2002 Halk 

Ana bu! Kalbi titrek, Gözü ürkek analar! Bazı anlar hem kadın Hem de erkek analar

  Dağ Başında Bir Çeşme (Kâmuran Esen) 18 Ocak 2002 Modern 

Dağ başında bir çeşme gördüm dün. Yorulmadan,dinlenmeden Akıyordu bütün gün. Kocaman çam ağaçları Onu gölgeliyordu, Ve üstünde Uçsuz bucaksız bir gök yükseliyordu.

  Kıyametimsin (Kâmuran Esen) 26 Ocak 2002 Bireysel 

Kıyametimsin / biliyorum Bana göre kıyamet Gelmediğinde, Beni artık sevmediğinde, Ve daha da kötüsü Terkettiğinde kopacak.

  Gülce (Kâmuran Esen) 29 Ocak 2002 Çocuk 

Gül kadar narin Dal gibi ince. Yanına bir de Makara gözler , Kor dudaklar gelince, Al sana işte: Oldu bir Gülce...

  Sana Akmayan Bir Irmağım Ben (Kâmuran Esen) 29 Ocak 2002 Başkaldırı 

Başını taşlara vuran bir ırmak gibi Akar dururum bilmediğim yerlere. Bereketli ovalarda dinlendiririm Uzak yolların yorgunluğunu.

  Dost Eli (Kâmuran Esen) 29 Ocak 2002 Başkaldırı 

Dost Eli Yine mi karardı gökyüzü? Simsiyah bulutlarla mı kaplandı? İnsanların çoğu düşünüsü Yine akşam güneşinde mi Asılı kaldı?

  Yaşam Felsefesi (Kâmuran Esen) 6 Şubat 2002 Didaktik 

Gören gözlerle bakmalı dünyaya Bir fotoğrafın gözleri gibi boş değil! Kişi / baktığını görebilmeli. Karıncanın neden ölümüne çalıştığının Nedenini düşünebilmeli.

  Şükürler Olsun Sana Tanrım (Kâmuran Esen) 6 Şubat 2002 Bireysel 

Sana şükürler olsun Tanrım! Bu sabah yine, Yeni bir güne gözlerimi açabildiğim için. Kuş seslerini duyabildiğim, Bir çiçeğe dokunabildiğim için...

  Anadolu Ve Ben (Kâmuran Esen) 9 Şubat 2002 Toplumcu 

Ben giderim / yurdumun Haritada ismi olmayan En ücra köylerine. Bilirim ki ordan gelir ekmeğim, Benimdir sularına yansıyan yüz, Kuytularına sinmiş sesler benim! Kekik kokan ovalarında Bereketim gizli, Bal toplayan bir arının Kanatlarında uçuşur

  Öğrencilerim İçin (Kâmuran Esen) 10 Şubat 2002 Halk 

Körpe bir fidandınız bana geldiğinizde Bir korku ve ürkeklik vardı gözlerinizde. Annenizin kucağından, küçükten aldım sizi Bir anne şefkatiyle ,sevgiyle sardım sizi.

  Yurdum (Kâmuran Esen) 12 Şubat 2002 Toplumcu 

Şu karşıda şırıl şırıl akan dereler Kerem ile Aslı’nın sesidir sanki Uzaktan burcu burcu kokan şu güller Yurdun bizi saran elidir sanki.

  Senin Olmaya Geldim (Kâmuran Esen) 14 Şubat 2002 Aşk ve Romantizm 

Seni Görmeye geldim bu gece. Sesini duymaya, Sıcaklığını tenimde hissetmeye geldim. Nasıl doluyum bilsen Ayrılığın acısıyla, Zamanı durdurmaya, İçimdeki fırtınayı Dindirmeye geldim...

  İkilem (Kâmuran Esen) 14 Şubat 2002 Başkaldırı 

Ölen birinin salâ sesi ile, Bir gelin alma konvoyunun Korna sesleri karıştı birbirine

  İz (Kâmuran Esen) 14 Şubat 2002 Didaktik 

Yağmur bile iz bırakır,yere düştükten sonra

  İhanet (Kâmuran Esen) 14 Şubat 2002 Başkaldırı 

İhanet, erkek için "El kınası" olurken, Nedense Kadın için Bir "yüz karası" olur.

  Gül Ve Sadakat (Kâmuran Esen) 14 Şubat 2002 Didaktik 

Kokladığın bir gülden Asla bıkmamalısın.

  Seni Sevmek Yaşamak Kadar Güzel (Kâmuran Esen) 15 Şubat 2002 Aşk ve Romantizm 

Yaşamak ne güzel! Beklemek Bir tomurcuğun açmasını, Üşümek Hafif esen bir rüzgârda, Ağlamak Bir şarkıyla duygulanıp, Ne güzel!

  Yaşadığım Yalnız Bir Baharım Var (Kâmuran Esen) 15 Şubat 2002 Aşk ve Romantizm 

Ömrümde yaşadığım Yalnız bir baharım vardı. O bahar ki / geldiğin Ellerini ellerime değdirdiğin zamandı.

  Ben Geliyorum (Kâmuran Esen) 15 Şubat 2002 Aşk ve Romantizm 

Açık penceresinden Yağmur kokusu girmiş odanda Bekle beni. Bohçalayıp özlemini Yorgun ayaklarımla Sana geliyorum.

  Borcum Var Sana (Kâmuran Esen) 16 Şubat 2002 Aşk ve Romantizm 

Borcum var sana sevgilim / Yanıma gelmelerin, / Beni sevmelerin için. / Kor gibi öpüşlerin / Buğday başağına benzeyen / Gülüşlerin için. /

  Getir (Kâmuran Esen) 20 Şubat 2002 Aşk ve Romantizm 

Bana / Yüreğindeki yangını getir. / Özlemini, / Vuslatını, / Sevdanı getir.

  Ben Yalnızlıkta Üşürüm (Kâmuran Esen) 20 Mart 2002 Bireysel 

Ne dondurucu rüzgârlar üşütür beni, / Ne kışın karı / soğuğu. / Üşümeyi / dostlardan ayrı, / Sevgiliden uzakta görürüm

  İsterim (Kâmuran Esen) 24 Mart 2002 Toplumcu 

Çıkmak isterim / Dağların en yüce yerine. / Orada rüzgârın / Nasıl uğuldadığını duymak isterim. / Bulutlara bira daha yaklaşmak, / Çobanın yanık kavalını / Dinlemek isterim. /

  Anneme Çağrı (Kâmuran Esen) 27 Mart 2002 Bireysel 

Saçlarında kışı yansıtan anne! / Gençliğini yıllara kaptıran anne! / Hani derdin ya hep “Beklerim” diye / “Sakın açma arayı , özlerim.” Diye, / Peki şimdi neden uzaklardasın? / Artık güneş girmeyen kuyulardasın? / Giden yo

  Yalnızlık (Kâmuran Esen) 1 Nisan 2002 Bireysel 

Bilir misiniz, / İğne atsanız yere düşmeyecek / Bir kalabalıkta yalnızlığı? / Hiç yaşadınız mı, / Başkalarının yanındayken / Anlatılmaz,anlaşılmaz yal

  Seni Düşünen Yanım (Kâmuran Esen) 2 Nisan 2002 Aşk ve Romantizm 

Bir yanımla seni düşündüm / Diğer yanımla bir başkasını

  Folklör / Anadolumun Dilleri (Kâmuran Esen) 3 Nisan 2002 Halk 

Sazına- sözüne / Yaşlısına - gencine / Erkeğine - dişisine / Yokuşuna- inişine gönül verdiğim güzel yurdumun, güzel insanlarına ithaf ediyorum.)

  Gönül Yaraları (Kâmuran Esen) 12 Nisan 2002 Aşk ve Romantizm 

Gönül yaralarımın. / İçime seni / Türkmen kilimi gibi / Nasıl işlediğimi gör

  Gönül Bahçem (Kâmuran Esen) 14 Nisan 2002 Bireysel 

Gönlümün bahçesinde / Düğün dernek var bu gün. / Odamda / yalnızlığımı paylaştığım / Ekmeğimi bölüştüğüm sevdiğim var! /

  Gelseydin Eğer (Kâmuran Esen) 15 Nisan 2002 Aşk ve Romantizm 

/ / Gittiğin uzaklardan / Gelseydin eğer, / Sana neler diyecektim. / Unutup dağlarıma yağan kar’ı, / Yok sayıp susuzluğumu, / Senin için / Kuru dallarımı süsleyecektim. / /

  Dağ Menekşesi (Kâmuran Esen) 16 Nisan 2002 Öyküsel 

Yüksek bir dağın doruğunda / Gördüm de menekşeyi; / Rüzgâr, / Olan hızıyla çarpıyordu yapraklarına. / Menekşe öyle sıkı / Öyle güçlü tutunmuş ki toprağına, / Direniyordu rüzgârın gücüne karşı. /

  Sarı Sonbahar (Kâmuran Esen) 17 Nisan 2002 Aşk ve Romantizm 

Ey / Nefesi bahar, / Teni çiğdem kokulu yar! / Sen orada, / Ben yangınlarda. / Bu ayrılık / Daha ne kadar sürecek / Ne kadar? /

  Türkiye'min Güzel Çocukları (Kâmuran Esen) 19 Nisan 2002 Toplumcu 

Türkiye'min güzel çocukları! / Bilmem hangi analar doğurdu sizi. / Kim salladı, / Karanlık,soğuk gecelerde beşiğinizi?

  Buruk Bir Bayram (Kâmuran Esen) 23 Nisan 2002 Toplumcu 

Emekli bir öğretmenin, bir bayram günü hissettikleri.

  İşte Gidiyorsun (Kâmuran Esen) 8 Mayıs 2002 Aşk ve Romantizm 

Aldın omuzuna hatıraları / Yükün ağır/ yolun uzun / İşte gidiyorsun. / Geçmişin / Bir yün yumağı olmuş bakışlarında, / Bir ucu bende / düğümü sende, / Veda bile etmeden / Terkediyorsun. /

  Unutmak İstiyorum (Kâmuran Esen) 16 Mayıs 2002 Bireysel 

Seni / Unutmak istiyorum.

  Toprak (Kâmuran Esen) 20 Mayıs 2002 Başkaldırı 

Ah toprak! / Ne vefakar, / Ne cefakar dostsun sen. / Senden geldi / Ekmeğimiz, aşımız. / Sen ana kucağı, / Sen baba ocağı toprağımız. / /

  Ömrün Son Akşamı (Kâmuran Esen) 21 Mayıs 2002 Aşk ve Romantizm 

Haydi gel / Gir bahçelerime / Karanlıklar basmadan. / Kış yakın, / Düşmeden kar dağlarıma, / Devşir / Gönlümün çiçeklerini, / Başka eller toplamadan. / /

  Bensiz Yaşamaya Alışacaksın (Kâmuran Esen) 22 Mayıs 2002 Bireysel 

Yavaş yavaş / Kayıp gidecek yıllar / Avuçlarından, / Tutamayacaksın. /

  Aşk Kazaya Kalmaz (Kâmuran Esen) 12 Haziran 2002 Bireysel 

Sular bizden yana / Akmayabilir, / Güneş / üstümüze / Doğmayabilir bir daha.

  Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim (Kâmuran Esen) 17 Haziran 2002 Erotik 

Sen bana / yalnızca / Ve sadece / Kahpe sensizliği sor / Rezil beklemeyi / özlemeyi sor. / Tanrı şahidimdir / Kurda / kuşa / Dağa / taşa bile anlatabilirim. / Demem o ki / uzaktaki yakınım: / Vuslatlara yabancıyım, / Ama, / Seni öz

  Sen Karar Ver (Kâmuran Esen) 17 Haziran 2002 Aşk ve Romantizm 

Bir saat gibisin / "Tik - tak" vurusun yüreğime.

  Sen Bilirsin (Kâmuran Esen) 21 Haziran 2002 Aşk ve Romantizm 

Sen, dalda çiçek / Yağmurda damla, / Yaprakta çiysin /

  Papatya Falı (Kâmuran Esen) 22 Haziran 2002 Bireysel 

"Seviyor-sevmiyor / Seviyor-sevmiyor" diye / Papatya falına bakamam ben.

  Kuytular (Kâmuran Esen) 23 Haziran 2002 Didaktik 

Kuytular

  Olası İhanetin (Kâmuran Esen) 23 Haziran 2002 Aşk ve Romantizm 

Her gece / Sen yanımda / Uyuyorken varlığımdan habersiz, / Ben / seni / Uzaklarda görürüm. / Sen olmayınca / Ne yapacağımı sorarım kendime, / Sen yanımdayken bile, / Olası yokluğuna / Üzülürüm... /

  Anne (Kâmuran Esen) 27 Haziran 2002 Özlem Şiirleri 

Gelir geçer ona uğrardım her gün / Bilmem şimdi günlerim nasıl geçecek / Hiç tadı , neş’esi kalmadı ömrün / Bana kimler “yavrum canım” diyecek

  Uykuların Kaçarsa Gece (Kâmuran Esen) 10 Temmuz 2002 Bireysel 

Bu dünyadan göçen sevdiklerin / Canlanır gözünde / Yaşıyor gibi. / Gözlerinde / Bir damla yaş olmadığı halde, / Kan basar sanki gözlerini, / Ağlıyor gibi. /

  Sen Olmasan (Kâmuran Esen) 10 Temmuz 2002 Aşk ve Romantizm 

Yıkılırım ben,sen olmasan. / Böyle -sandığım gibi- sevmesen beni. / Oturmasan yanıma akşamları. / Ellerimi tutmasan. / "Seviyorum" demesen "seni". /

  Nar Yerine Turp (Kâmuran Esen) 11 Temmuz 2002 Komik 

Sevgilim! Dün seni gördüm uzaktan / Yerime başka bir kızı sevmişsin

  Kısa Bir Çizgi (Kâmuran Esen) 12 Temmuz 2002 Başkaldırı 

Mezarlığa gittiğinde / Her mezar taşında / Ölenin doğum tarihi ile / Ölüm tarihi arasında / Kısa bir çizgi görürsün. /

  Ekşi Koruğum (Kâmuran Esen) 14 Temmuz 2002 Bireysel 

Ne buldum sende diye / Soruyorum kendime /

  Fadik Kız (Kâmuran Esen) 17 Temmuz 2002 Toplumcu 

Hoyrat ellere düşmüş / Menekşedir Fadik Kız. /

  Garip Bir Aşığım Ben (Kâmuran Esen) 23 Temmuz 2002 Bireysel 

Garip bir aşığım ben! / Siz koyun adımı benim. / Yıllardan beri / karşılıksız / Sever dururum.

  Uykularında Sev Beni (Kâmuran Esen) 28 Temmuz 2002 Aşk ve Romantizm 

Sen / Dağ doruklarında kalmış / Kırılmış bir dalsın yüreğimde, / Ya da / Suyu özlemiş / Ve dalından kopmuş / Bir yeşil yaprak.

  Annemin Göğsünde İki Irmak Vardı (Kâmuran Esen) 15 Ağustos 2002 Başkaldırı 

Hatırlıyorum: / Annemim göğsünde / İki ırmak vardı. / Biri Dicle / Diğeri Fırat’tı. / Yataklarında / ağız tadım / Gözlerimin nuru, / Dizlerimin dermanı akardı. / /

  Yarım Kalan Aşk (Kâmuran Esen) 23 Ekim 2002 Klasik 

Yarım kalan aşk diye, arada hatırlarız / Hayallerde, düşlerde biraz daha yaşarız / Sonra bu aşkımıza güler geçeriz bir gün / İkimiz de buruklukla bu aşkı hatırlarız. /

  İnci Tanem / Kızıma (Kâmuran Esen) 5 Kasım 2002 Bireysel 

Gülüşün / İnci tanem, / Dağların arkasından / Günün doğuşu gibi. / /

  Satayım Dünyanın Anasını (Kâmuran Esen) 10 Kasım 2002 Başkaldırı 

Üzgünüm.....

  Sakın Anne! (Kâmuran Esen) 12 Kasım 2002 Bireysel 

Canım Anneme........

  Gözün Çıksın Tv (Kâmuran Esen) 23 Şubat 2004 Başkaldırı 

tv'deki , insanları uyutan, uyuşturan programları şiddetle kınıyorum.

  Ölümden Korkmamın Sensin Sebebi (Kâmuran Esen) 24 Kasım 2002 Başkaldırı 

Eşime.....

  Gurbet Kuşu (Kâmuran Esen) 25 Kasım 2002 Toplumcu 

Tüm gurbetçilerimize.......

  Bak Sana Ne Getirdim (Kâmuran Esen) 26 Kasım 2002 Aşk ve Romantizm 

Bak sana ne getirdim! / Ucu yanık bir yürek, / Okşanmamış bir beden / Sevdası buram buram tüten / uzaklarda, / Sadakatı dağlardan yüce bir kadının / Tutkusunu getirdim. /

  Hüzzam Makamı Şarkılar (Kâmuran Esen) 1 Aralık 2002 Bireysel 

Ellerim sen kokuyor. / Soğuk tenim sen! / Gittin diye / yüreğimde / Hüzzam makamında şarkılar çalınıyor.

  Türkçem (Kâmuran Esen) 9 Aralık 2002 Toplumcu 

Güzel dilimiz Türkçe üzerine.....

  Neydi Bu Acele? (Kâmuran Esen) 15 Aralık 2002 Özlem Şiirleri 

Sizsiz her mevsimin aynıdır adı: / Yokluğunuzda her mevsim / ben sonbaharım. /

  Çıplak Ayaklı Genç Kız (Kâmuran Esen) 21 Aralık 2002 Öyküsel 

Çıplak ayaklı, / Örgülü saçlı genç kız! / Toprağı bir tezgâhta / İşleyip / dokuyan kız!

  Bir Savaş Düşündüm / Vazgeçtim (Kâmuran Esen) 30 Aralık 2002 Toplumcu 

/ Bir savaş düşündüm / kan bulaştı beyazlığına kar’ın. /

  Yalnız / Bir Hüzün Alabilirim (Kâmuran Esen) 4 Ocak 2003 Bireysel 

Ama / sen / Gelmeyeceksen eğer, / (Bir tek ona yerim var) / Yalnız bir hüzün alabilirim. /

  Sen Gittin / Ben Böyle Hüznünle Başbaşa Kaldım (Kâmuran Esen) 24 Ocak 2003 Aşk ve Romantizm 

Gelen / gitti / Her giden vefasız çıktı / unuttu. /

  Bütün Dünyam Şu Dar Sokak (Kâmuran Esen) 5 Şubat 2003 Garip 

Bütün dünyam / Penceremden görünen / Şu dar sokak.... /

  Biz Birbirimizdeyiz (Kâmuran Esen) 2 Mart 2003 Aşk ve Romantizm 

Uzaklıklar, sevmeyenler ve sevilmeyenler için geçerlidir.

  Elif be !........ (Kâmuran Esen) 7 Mart 2003 Başkaldırı 

Ömür, bir gün kadar kısa aslında.

  Senin Bir Yanın Hüzün (Kâmuran Esen) 28 Mart 2003 Aşk ve Romantizm 

Seni bir yanın hüzün / Diğer yanın aşk. /

  Vakit Çok Geç (Kâmuran Esen) 31 Mart 2003 Başkaldırı 

/ Baktım ki vakit çok geç / gidenler dönmez artık / Bütün yollar kapalı gelecek olanlara. / Ama gidecekleri kucaklamaya hazır / Sanki yiyici bir güç bekliyor duraklarda. /

  Seni Unutmalıydım (Kâmuran Esen) 15 Nisan 2003 Aşk ve Romantizm 

Yapamadım! / Seni sevmemeyi / seni unutmayı / Başaramadım.

  Sığınacağım Başka Yürek Yok (Kâmuran Esen) 6 Mayıs 2003 Aşk ve Romantizm 

Ey vefasız! / Ey / her gidişinde / Yüreğimi ayazlarda bulduğum / Dönüşünü beklerken / Buğdayımı harmanlarda unuttuğum yar! / /

  Biz Anneler Günü Nedir Bilmedik ki Hiç (Kâmuran Esen) 9 Mayıs 2003 Başkaldırı 

Hep ayıp sayıldı kurduğumuz hayaller. / Gönlümüze konan kuşlar sorulmadı hiç! /

  İhaneti Öğrenmedim (Kâmuran Esen) 25 Haziran 2003 Aşk ve Romantizm 

Sustum ama / Dillerimi kilitlemedim. / Sırtımı dönmedim hiç gölgene bile / Belki kırıldım / gücendim ama / Küsmeleri bilmedim. /

  Eğer Sen İstiyorsan (Kâmuran Esen) 30 Haziran 2003 Aşk ve Romantizm 

Eğer sen istiyorsan / Yüklenip özlemini / uzaklara / Gidebilirim. /

  Anladım ki / Anadolum Yar Bana (Kâmuran Esen) 11 Temmuz 2003 Halk 

O Bir Anadolu ki............

  Ey Kızılırmak ! / Eyle Merhamet ..... (Kâmuran Esen) 15 Temmuz 2003 Başkaldırı 

Biliyorsun ki ; / “ Ekmek olmak için / Önce buğday olmak gerek. ” / Buğdaya su / suya yatak / O yatağa / Bir Kızılırmak gerek. / /

  İnadına (Kâmuran Esen) 30 Temmuz 2003 Aşk ve Romantizm 

Bir inat , bir gurur uğruna / Çizgi çektim herşeye, / Yaktım gemileri. /

  Yağmura Özlem (Kâmuran Esen) 7 Ağustos 2003 Halk 

Yağ yağmur! / İndir yükünü bulutlardan. / Sana açız / Sana muhtacız hepimiz. / Haftalardır göğe bakar / Seni bekler gözlerimiz. /

  Annem ve Kırmızı Karanfiller (Kâmuran Esen) 16 Ağustos 2003 Klasik 

Saksıda sardunyaya dokunsa parmaklarım / O kadife tenini bulurum yaprağında. /

  Sen Gelince (Kâmuran Esen) 3 Ekim 2003 Aşk ve Romantizm 

Sen gelince ve gidince..................

  Aslan Yatağı (Kâmuran Esen) 16 Kasım 2003 Öyküsel 

Türkiye için.......

  23 Nisan Nedeniyle (Kâmuran Esen) 22 Nisan 2004 Didaktik 

Türk evlâdı! Bugün senin bayramın / Yüreğinde bir coşku hissetmen gerek. / Türk olmanın bedelini ödemen için / Mutlaka bir görevi üstlenmen gerek.

  Onsekiz Yaşımı Bıraktığım Şehir (Kâmuran Esen) 22 Kasım 2003 Başkaldırı 

Otuz yıl sonra, o şehirde............

  Buğday Başaklarının Aşkı (Kâmuran Esen) 29 Aralık 2003 Öyküsel 

Ekin tarlasında / İki buğday başağıydık biz....

  İz - Edebiyat / Üz - Edebiyat (Kâmuran Esen) 14 Ocak 2004 Komik 

izdebiyatın yokluğu

  İkinci Bahar (Kâmuran Esen) 15 Şubat 2004 Başkaldırı 

Yıllar süren baharı / Nasıl öğüttük zaman değirmeninde! / Bozuk para gibi nasıl harcadık!

  Köknar (Kâmuran Esen) 10 Mart 2004 Görsel (Resimli Şiir) 

Yaşam azmi ve direnmek, bu olsa gerek.

  Yokluğunda İstanbul (Kâmuran Esen) 14 Mart 2004 Aşk ve Romantizm 

İçti beni hasretin / İstanbul’la beraber

  Yokluğun (Kâmuran Esen) 11 Mart 2004 Aşk ve Romantizm 

Yokluğun çekilmiyor.

  Çoban (Kâmuran Esen) 11 Mart 2004 Halk 

Güzel yurdum ve insanları için......

  Aşkımızın Sağlaması Yanlış (Kâmuran Esen) 17 Mart 2004 Başkaldırı 

Biz nerde yanlış yaptık? /

  Gözlerimi Kapatamam (Kâmuran Esen) 18 Mart 2004 Halk 

Gözlerimi kapatamam / Uyuyamam. /

  Kıyı İle Deniz (Kâmuran Esen) 20 Mart 2004 Aşk ve Romantizm 

Biz, / Birbirine uzaktan bakan / Kıyı ile deniz gibiyiz. /

  Bir Ev ve Bir Kadın... (Kâmuran Esen) 21 Mart 2004 Yaşam 

Bu evin kapıları / (Seni ölesiye seven / O kadın tarafından) / Bir daha açılmadığında, / Saçaktaki mahzun bir kuşun titrediğini / Görmeyeceksin. /

  18 Yaşım (Kâmuran Esen) 23 Mart 2004 Başkaldırı 

Bugün / - Neredeyse bunca zamandır – / Çıktı geldi / 18 yaşım..... /

  Çocuk ve Tual (Kâmuran Esen) 25 Mart 2004 Halk 

Elindeki tual / Dar geliyordu / çocuğun / Hayalindeki resme. /

  Yaşlı Çınar ve Çocuk (Kâmuran Esen) 26 Mart 2004 Halk 

Yaşlı çınarın / Yorgun yıllar omuzlarında / Ama / Gözlerinde ışık var /

  Gitmek mi Gerek / Gitmemek mi? (Kâmuran Esen) 28 Mart 2004 Yaşam 

Gitmek mi gerek / Yoksa gitmemek mi? / Bir ikilemdeyim. /

  Bir Dağ Köyünde Tanıdım Seni (Kâmuran Esen) 31 Mart 2004 Halk 

/ Şimdi / o dağ köyünde / Yine öküz ardında mısın / yorgun / Kaderine küs? /

  Hortum (Kâmuran Esen) 2 Nisan 2004 Aşk ve Romantizm 

Yangınlardayım.......

  Yaşadıkça ve Sevdikçe (Kâmuran Esen) 6 Nisan 2004 Başkaldırı 

Rahat yüzü yok bana / Bu dünyada, / Yaşadıkça / Ve sevdikçe seni...

  Bir Zamanlar ve Şimdi (Kâmuran Esen) 9 Nisan 2004 Başkaldırı 

-Ne oldu / Nasıl oldu, anlamadım ama- / Ölesiye birbirimizi / Özlüyoruz şimdi. /

  Doğurgan Yalnızlık (Kâmuran Esen) 7 Nisan 2004 Başkaldırı 

Yalnızlık / Doğurgan bir kadındır.

  Bahar Gelmiş (Kâmuran Esen) 13 Nisan 2004 Görsel (Resimli Şiir) 

Kapı çalındı / Baktım / Bahar gelmiş. / /

  Rüşvetle Hediyenin Farkı (Kâmuran Esen) 13 Nisan 2004 Başkaldırı 

Acayip!

  Sevişmeyi Unuttuk (Kâmuran Esen) 16 Nisan 2004 Taşlama (Kinaye) 

Haydi sevgilim / Bize gidelim. /

  İsimsiz Nehirdir Yaşamak (Kâmuran Esen) 20 Nisan 2004 Başkaldırı 

Nereden doğup / Nereye aktığı / Bilinmeyen / İsimsiz bir nehirdir / Bizim için yaşamak...... / /

  İçimdeki Kız Çocuğu (Kâmuran Esen) 24 Nisan 2004 Anı 

Doyasıya / Muz yiyemeden / Geçip gitti çocukluğum. /

  Kalbim / Kalbin (Kâmuran Esen) 1 Mayıs 2004 Başkaldırı 

Senin kalbin / Yol geçen hanı.... /

  Hayat ve Gençlik (Kâmuran Esen) 3 Mayıs 2004 Yaşam 

Hayat, / Hiç haber vermeden / Alıp gitti gençliğimi, / Arkasında / Henüz / Yerine ulaşmamış mektuplar / Dudak değmedik / Bardaklar bırakarak. / /

  Tatlı Gibisin (Kâmuran Esen) 10 Mayıs 2004 Yaşam 

Duydum ki / Dönmemek üzere / Gidecekmişsin / Giiit! / Sen bilirsin...... /

  Ben Anneyim (Kâmuran Esen) 10 Mayıs 2004 Bireysel 

Ben anneyim! / Sevgiler büyür içimde / Taşar sokaklarıma / Belki dolar diye / Sevgiye aç bir yüreğe / Toplayamam. / /

  Baba (Kâmuran Esen) 10 Mayıs 2004 Yaşam 

- Tüm babalara - /

  Gençlik (Kâmuran Esen) 16 Mayıs 2004 Başkaldırı 

Nereye böyle? / Hey gençlik! / /

  Uçurumlarım (Kâmuran Esen) 17 Mayıs 2004 Bireysel 

Herkes / Kaybolur / içinde / Kendi yarattığı karanlıkların. /

  Karıncalar (Kâmuran Esen) 18 Mayıs 2004 Komik 

Çok küçük / Ama / yüzlercesiniz / İsitila ettiniz evimi /

  Erteleyin Doğumu (Kâmuran Esen) 20 Mayıs 2004 Başkaldırı 

Yarınlar ne getirir, bilinmez...

  Orta Yerde Buluşalım (Kâmuran Esen) 21 Mayıs 2004 Deneysel 

Sen ordasın / Ben burda. / Sen bana / Ben sana / Çok uzaklarda. /

  Haydi Halaya! (Kâmuran Esen) 31 Mayıs 2004 Halk 

Bilmek isterim / hepinizin / Neler geçer gönlünüzden. / Sözünüz hangi dilden / Sesiniz hangi telden? /

  Aşık da Ben Maşuk da (Kâmuran Esen) 24 Mayıs 2004 Bireysel 

Ben / Aşk da sensin sanırdım / Maşuk da /

  Çocuk ve Utanç (Kâmuran Esen) 26 Mayıs 2004 Başkaldırı 

Çocuklar ağlamamalı / Avuç açmamalı.... /

  Boyu Devrilesice Felek (Kâmuran Esen) 27 Mayıs 2004 Başkaldırı 

Beklemek / Brezilya dizisi, / Kavuşmak / Reklâm arası kadar.

  Ödüllü Bulmaca (Kâmuran Esen) 29 Mayıs 2004 Başkaldırı 

Ödüllü bulmacadan / zor / Seni çözmek. /

  Bahçıvan ve Çiçekler... (Kâmuran Esen) 30 Mayıs 2004 Halk 

Onlar / dünyayı / Gözlerine uzaktan açılan / Menteşeleri paslı / dar kapılardan / Kocaman gören / Körpecik çiçektiler. /

  Hayat (Kâmuran Esen) 31 Mayıs 2004 Başkaldırı 

Bir yün yumağıyım / Hayatın elinde... /

  Hayat Bir Örgü (Kâmuran Esen) 2 Haziran 2004 Başkaldırı 

Örecek yeni bir yumak / Yok ne yazık! / /

  Sayılmaz (Kâmuran Esen) 5 Haziran 2004 Halk 

Duyarlılığa çağrı.....

  At Kestanesi (Kâmuran Esen) 9 Haziran 2004 Başkaldırı 

'Armudun sapı / Üzümün çöpü var,' derken / Bulduk ellerimizde / Bir at kestanesi. /

  Asılmak mı Basılmak mı? (Kâmuran Esen) 11 Haziran 2004 Didaktik 

'Alçalma basılırsın / Yükselme asılırsın' demişler. / Ne gam! /

  Sadece Bana mı? (Kâmuran Esen) 13 Haziran 2004 Başkaldırı 

Ne / yüzüme bakarsın / Ne / sesimi duyarsın / Ne de bir gün / Çıkıp gelirsin yanıma. / /

  Tersine Akan Irmak (Kâmuran Esen) 15 Haziran 2004 Başkaldırı 

Hep tersine akıyor ırmaklarım.

  Sahipsiz İhanet (Kâmuran Esen) 20 Haziran 2004 Başkaldırı 

İhanetin / Ne cinsiyeti var / Ne kimliği. /

  Bir Soru (Kâmuran Esen) 30 Haziran 2004 Bireysel 

Zaman mı / Bizim üstümüzden geçiyor / Yoksa / Biz miyiz / Zamanın içinden geçen. /

  Takke (Kâmuran Esen) 7 Temmuz 2004 Taşlama (Kinaye) 

Takke düştü / Kel göründü.....

  Sarmaşık (Kâmuran Esen) 12 Aralık 2004 Özlem Şiirleri 

Bırak! / Alacağını alsın senden hayat! / Nasıl olsa / Şimd'en sonra / sarmaşığın / Çıplak gövdene hiç sarılmayacak, / Yaprakları / Bedeninde oynaşmayacak. / /

  Boşlukta (Kâmuran Esen) 12 Ocak 2005 Yaşam 

Gidenin ardından

  Fatma Nine'nin Şiiri (Kâmuran Esen) 30 Aralık 2004 Toplumcu 

Yöresel ağız....

  Sevgililer Günü Kim / Ben Kim! (Kâmuran Esen) 12 Şubat 2005 Başkaldırı 

Sevgililer Günü Kimin Umurunda!

  Dönüşü Olmayan Gidiş (Kâmuran Esen) 15 Şubat 2005 Bireysel 

Gidenin ardından......

  Kimse Bilmez... (Kâmuran Esen) 3 Haziran 2005 Başkaldırı 

"Herkesin bir derdi var, durur içerisinde".......Halk Türküsü

  Hayırsız Fidan... (Kâmuran Esen) 16 Mayıs 2005 Başkaldırı 

Hayat, herşeye rağmen devam ediyor....

  Hayırsız Fidan... (Kâmuran Esen) 18 Mayıs 2005 Başkaldırı 

Sen gittin ama yine de geldi bahar.......

  Fatma Nine'nin Şiiri - 3 (Kâmuran Esen) 7 Temmuz 2005 Halk 

Mudurnu ağzıyla yazılmışır.

  Anlatması Zor / Yokluğunu (Kâmuran Esen) 15 Eylül 2005 Bireysel 

Yokluğun, anlatılmaz.

  Her Yağmurda (Kâmuran Esen) 5 Ekim 2005 Aşk ve Romantizm 

Uzun süre liste başında kaldığı için sildiğim şiir.......

  Piyango (Kâmuran Esen) 31 Ekim 2005 Başkaldırı 

Hayat, bir piyangoya benzer.

  Sen Gideli (Kâmuran Esen) 27 Temmuz 2006 Halk 

Yöresel ağız

 

 Yazılan şiirler, öyküler, denemeler, anılar, makaleler; okuyucuya ulaşmadığı müddetçe, yer altındaki madenlere benzerler. Madenler nasıl ki yeryüzüne çıkarılmadığı müddetçe bir anlam ifade etmezse; yazılar da, okuyucuya ulaşmadığı, paylaşılmadığı müddetçe bir anlam ifade etmez. İşte beni buraya yazmaya yönlendiren hareket noktam bu.

Yayımlanmış Kitaplarım:
Şiirlerle Öyküler - şiir Milli Eğ.Bakanlığı Öğr.Yazarlar Dizisi( 1988)..........
Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 )..........
K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ).............
Oynatmayalım Uğurcuğum -deneme , anı / Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 )
Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü- (Nisan / 2015)
 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Kâmuran Esen, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 20.03.2023 10:53:37