..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Özgürlük sevdası insanın başkalarına duyduğu sevgidir; güç sevdası insanın kendine duyduğu sevgidir. -Hazlitt
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - lütfi akarçay
lütfi akarçay - Siz hiç Yaşadınız mı?..
Site İçi Arama:


Ana Sayfa
  ve Kaybolsam Senin Zamanlarında... (lütfi akarçay) 16 Kasım 2021 Özlem Şiirleri 

Tenimin üşüdüğü zamanlardan İçimin üşüdüğü zamanlara nasıl geldim Despina.. Yürürken tozlu yollarda Çiçekler açardı sanki her adımımda Bakarken kahverengi gözlerine Bir güneş doğardı gözlerimde Serin sular akardı sanki damarlarımdan Ta yüreğime..

  Cinnet Şöleninin Ortasındayım... (lütfi akarçay) 18 Kasım 2021 Bireysel 


  Ademe Mahkum Zihin Gezginiyim... (lütfi akarçay) 28 Kasım 2021 Bireysel 


  Dokun Çocuğum... (lütfi akarçay) 14 Aralık 2021 Bireysel 


  Muna (Li) Sa’ya… (lütfi akarçay) 30 Aralık 2021 Özlem Şiirleri 


  Kaht-i Ricalin Tam da Zirvesindeyiz... (lütfi akarçay) 31 Aralık 2021 Toplum 

Kaht-i ricâlin tam da zirvesindeyiz… Yaşadığımız bugünlerde ‘kıtlık’ kelimesi ve kavramı gündemi haylice neşgul ediyor.. Gıda kıtlığı, Enerji kaynakları kıtlığı, İklimsel bazlı yağış kıtlığı vs diye sıralayıp gidiyoruz.. Fakat asıl kıtlığı ; yani eskilerin ifadesiyle ‘Kaht-i ricâl’ günümüz diliyle ‘Adam kıtlığı’ndan bahseden pek yok ya da diğer kıtlıklardan olsa gerek insanlar bunu unutmuş ve ihmal etmiş görünüyor..

  İçimdeki Med - Cezir... (lütfi akarçay) 8 Ocak 2022 Yaşam 

Tv’de sinema kanallarını gezerken tesadüfen rastladım Heidi filmine.. Bizim çocukluk-gençlik dönemimizin çizgi filmini sinemaya uyarlanmış olarak İzledim.. İzledim çünkü o filmlerde kalan ve artık ulaşılması hayal olan duyguları ve mutlu sonları, o muazzam sevinçleri yeniden hatırlamak, onlara olan özlemlerimi bir nebze gidermek adına oturup izledim..

  Şimdi 'Şiir' Sen Oldun... (lütfi akarçay) 18 Ocak 2022 Bireysel 


  Gelecek mi O Kervan... (lütfi akarçay) 27 Ocak 2022 Özlem Şiirleri 

Zannederdim ki Mecnun’un ayak izlerinde uyur Yalnızlığın gözyaşları Ve çiçekler Leyla’nın özlemiyle uyanır Turuncu çöl sabahlarına..

  Asıl Meselemiz; ‘insan Olmak’ mı ‘insan Kalmak’ mı? (lütfi akarçay) 2 Şubat 2022 Toplum ve Birey 

Unutmayalım ki, Kemiyet ve Keyfiyet , Beden ve Ruh gibi birbirini tamamlayan, birbirine muhtaç iki dinamiktir ama kemiyete değer katan ‘keyfiyet’tir ya da ‘insan kalanlar’ın çokluğu cemiyeti zirveye taşır. Şimdi ise karşımızda hem ‘kemiyet’i hem de ‘keyfiyet’i yok etmek isteyen bir Küresel Proje/Güç var karşımızda. Bu Dijital Tsunami karşısında yapmamız gereken hem ‘insan nesli / kemiyet’i hem de ‘insan kalmak / keyfiyet’i korumak adına SET olmaktır.

  Ağlasam Yağmurlarda... (lütfi akarçay) 3 Şubat 2022 Garip 

Beklesem de ne çare mavilerin ardını Kuş koysalar yoluma bahtıma hüsran çıkar

  Kelimeler Küser mi, Küsüyorlar İşte… (lütfi akarçay) 19 Haziran 2022 Yaşam 

Fikirler, kadük/kısır kalır mı yahut kelimeler küser, senden kaçarlar mı ? “evet” demek içimden gelmese de demek zorundayım. ‘Dijital kölelik’ten bahsediliyor, son zamanlarda hepimizin ortak gündemi, tartışıyoruz.. Çocuklarımızı / yeni nesli ‘çağımızın vebası’ olarak adlandırdığımız İflah olmaz bu hastalığın kollarına teslim ettik. Ya Biz

  Söyle Hangisi Güzel Despina?.. (lütfi akarçay) 8 Nisan 2021 Aşk ve Romantizm 


  Çanakkale... (lütfi akarçay) 17 Mart 2021 Unutulamayan Dönemler 

Bazı destanlar Bazı kahramanlıklar vardır ki ne kelimelerle anlatabilirsiniz Ne cümleler taşıyabilir onların hikayesini.. Bu kahramanlığı en güzel mısralarla gönül atlasımıza sunan Büyük Şairimiz’in başka bir mısrasında dediği gibi : -Ağlarım ağlatamam hissederim söyleyemem Dili yok kalbimin ondan ne kadar bîzârım..

  Uyansın Umutlarım Güneş Gözlerinde... (lütfi akarçay) 19 Şubat 2021 Özlem Şiirleri 

İçimdeki karanlık kuyuda bıraktın beni Yâr..

  Yalnızlığın Rüzgarıdır Esen Saçlarında... (lütfi akarçay) 18 Şubat 2021 Bireysel 


  Düşmelerim Hep Senin Yüzünden... (lütfi akarçay) 16 Şubat 2021 Garip 

Sen gittin Muhabbet kokulu umutlarım Aşk ile demlenmiş gönlüm Menekşe renkli düşlerim gitti

  Bizden Gidenlerin Adını Zaman Koymuşlar... (lütfi akarçay) 10 Şubat 2021 Garip 


  İrfansız İlim veya İlimsiz İrfan... (lütfi akarçay) 6 Şubat 2021 Popüler Kültür 

Yaşadığımız dünya ve kendi topraklarımızda sosyo-kültürel alanda sergilediğimiz akîm adımlar ve bitmeyen tartışmaların temelinde yatan hastalığımız bu ; irfansız ilim veya ilimsiz irfan..

  Yaşayarak Öğreneceksin Çocuk... (lütfi akarçay) 1 Şubat 2021 Bireysel 

Böcekten korkan Kelebekten kaçan Topraktan ürken Çocuk.. Gönlü ıssız Yüreği hissiz Gözleri kurak Elleri yaban Çocuk Yaşayarak öğreneceksin..

 

 Siz Hiç Yaşadınız mı ?..Daha çok "ideler alemi"nde yaşadığı ve gerçeği ve mutluluğu ve sonsuzluğu orada aradığı için mı bilmem Platon isim babası olmuş galiba bu "platonik aşk"in... Yaşadınız mı hıç platonik bir aşk?..

Tattınız mi?..

Yoksa sadece masal kitaplarından derince bir iç çekerek yalnızca uzaklardan seyirci mı oldunuz?..

Veya daldığınız tatlı hülyalarda ve düşlerinizde kısa enstantaneler olarak bir daha karşılaşamayacağınız "flu görüntüler" olarak mı kaldı sizin için?..
Ya da hıç ulaşılamayacak bir zirve,bir Zümrüt-i Anka'nin kanatlarında tepesine konulacak bir "Kaf Dağı" kadar hayal mi?..

Yoksa bunlardan hıçbirinin yaşama şansı bulunmayan "realist" bir beynin acımasız gerçekleriyle ördügü "gri dünya"nın sıradan bir ferdi mısınız?..

Yaşadığımız dünyada,bilmem hıç merak eder mısınız, bir Mecnun,bir Kerem,bir Ferhat,bir Romeo ya da bir Leyla,bir Aslı,bir Şirin,bir Juliette olup olmadığını;onlarsız bir dünya ve çevrenin insanın fitratına aykırı olacak kadar çirkinleştiğini,kend i dışındaki varlıkların kendisine amade kılındığı insanın adeta kendisini onlara amade kılacak kadar alçaldığını ve köleleştiğini;..
farkedebiliyor,hissedebiliyor ve bir "iç sızısı" yaşayabiliyor,"vicdanı bir muhasebe"ye kendinizi teslim edebiliyor musunuz?..

Kerem bizim oralardan geçmiş,..
Ferhat bizim oralarda kazma sesleriyle sevdalarına ritim tutmuş,..

Aslı saçlarını bizim oraların küllerine süpürge ederek "yürek sızısı"nı dindirmeye çalışmış,..

Şirin bizim oraların kızlarıyla yüreğindeki hasretin öyküsünü gergeflerle işlemiş...

Neden şimdi yüreğim soğuk,yüreğim katı,yüreğim herşeyden ürkek ve korkak tavırlarla kaçiyor;neden sevgiye,aşklara kapalı,kendisini ahde vefası olmayan fersiz gözlerin,soğuk yüzlerin,katı kalplerin zebunu kılıyor,neden hala bunlardan ibret alıp "çöl çiçekleri"nin bile açmaya korktuğu ıssız ve soğuk gecelerde yürek ısıtan ve "kirlenmemiş duygular"in tercümanı olarak Mecnun gibi "özünü" söylemiyor ve haykırmıyor?..

Neden üç kuruşluk fani çıkarlar peşinde eskiyen bu bedenim,yorulan bu ruhum kendisini "abad" edecek olan,"ölümsüz" olan,eskimez ve pörsümez olan "aşk" için Ferhat gibi eline kazmasını,sırtına yüreğini almıyor?..

Zavallı "Ben!"..

Bu acizliğimi ve fukaralığımı göremeyecek kadar basiretimi bağlayan,beni kendisine "ram" eden egomun kölesi olan zavalli"Ben!"..

Onların kimine "Mecnun" kimine "Meczup" kimine "Behlül" diyerek kendisini "ukela' sınıfı"nin zirvesine yerleştiren zavallı "Ben!"..
Acaba "Mecnun" olan onlar mıydı yoksa "Sen" miydin?..

Sevgiyle kalın,..

Lütfi AKARÇAY 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © lütfi akarçay, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 25.03.2023 06:27:05