..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır." -Latin Atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - <i>Kesinlikle Karşıyım!</i>
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İçimizdeki Yangın Merdiveni
Aysel AKSÜMER
Deneme > İlişkiler

Hayatınızın herhangi bir döneminde çıkış yolu aradınız mı hiç? Uzun süre beklediniz mi bu süreçte? Sıkışan ruh trafiğinizde hep kırmızı ışık mı yanıyor size? Beklerken içiniz mi daralıyor? Arkanızda korna sesinden farksız "Hadi ama" diyenler mi var ısrarla? Mantığınızın kontrolden çıkıp karamsarlığınızın hükümdarlığı ele geçirişine bir yabancı misali seyirci misiniz? Eğer cevabınız üç aşağı beş yukarı evetse lütfen önce derin bir nef

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
81 
 Haydi Kadınlar!.. Hayır!.. Hayır!.. Hayır!.. Demek İçin (Mart Yazıları - V)  (Vildan Sevil)

_ Çocuklarımız ölmesin diye savaşlara _ Sorunlarımızın asıl kaynağı olan sömürü ve erkek egemen sisteme _ Katillere, tecavüzcülere, tacizcilere... Onları koruyan kollayan, yasalara ve yasadışı uygulamalara, törelere ve geleneklere _ Çocuklara uygulanan şiddet ve tecavüzlere, istismarlara _ Erkeğe bağımlı olmamak için, işsizliğe
82 
 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  (Mudi Beya)

Büyük kentin kıyı mahallerinden olan Ebedi Müebbet mahallesinin üç kadını vardı. Habibi Külahşör’ ün eşi Fırtıklı Fikriye, İstinat İstifade’ nin eşi Nurbade ve Müşkülat Acıçekirdek’ in eşi Döndü… Bu kadınlar’ ın onbeş onaltı yaşlarına gelip de bakliyat depolarında ve meyve bahçelerinde çalışmak veya çocuk bakımı, ev temizliği gibi işlere gitmeye başladıkları yıllara kadar kendilerine ait yeni bir giysileri bile olmamış, kendilerinden küçük kardeşlerinin eşten, dosttan sağlanan eskileriyle büyümüşlerdi! Bu tür ailelerin erkek çocuklarının da çevreden gelen eskilerle büyütülmesi olağan karşılanırken, erkek çocuklarına uymayan veya erkek çocuklar tarafından beğenilmeyen, ve hatta öncelikle erkek çocuklarının heveslerini aldıktan sonra istekli giymedikleri giysilerin kız çocuklarına giydirildiği ve erkek çocuklarla benzer yaşlardaki kız çocuklarının buna itiraz edemediği o çevrelerde çok iyi bilinir.
83 
 Bunun Adı Faşizmdir Dostlar, Faşizm!..  (Vildan Sevil)

Neymiş efendim, birlikte düşmana karşı savaşırken, diğeri etrafı yağmalamış, soymuş soğana çevirmiş. “Hep bana hep bana, her şey bana” demiş. Diğeri mağdur oluvermiş, paylaşımda ve tahakkümde dışlandığı için tüm soygunu, talanı ifşa edip konu komşuya rezil etmiş kardeşini.
84 
 İnsanlığımızı Önce Şiirlerde Yitirdik  (osman demircan)

Yüksek sesle okumalı şarkıları. Eğer yankısı varsa, eğer ötelerden bir ses getirmesi varsa o zaman ruhiyatımıza çok seslenen bir şarkı olacaktır.
85 
 Terör ve Hayal  (Ömer Akşahan)

Evet, terör belasını yakamızdan silkelemek boynumuzun borcu. Ülkemizin esenliğe çıkması ancak birlik olmamıza bağlıdır. Hayallerimizi yok eden ulusal ve uluslararası terör gruplarına topyekûn karşı çıkmalı ve tepki koymalıyız.
86 
 Gavur Biliyor Kardeşim..!  (Mustafa Yener)

Din kardeşlerimizden oluşan Ortadoğu ülkelerini meğer diktatörler yönetiyormuş; eyvahlar olsun..!
87 
 Ümmetçi - Kürtçü Dayanışması  (Türk Şad Köktürk)

"Baylar ve ey millet, iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz! En doğru ve en hakîkî tarikat medeniyet tarikatıdır." Son Başbuğ Atatürk
88 
 Gaz Bombası ve Basınçlı Su İle Saldırılması Olası Eylemlere Katılacak Olanların Dikkâtine!  (Mudi Beya)

1 Mayıs 2008’ de hayasızca yapılan insanlık dışı uygulamaların toplumsal bünyede açtığı yaraları sarmak yine de işçilere, emekçilere, kamu çalışanlarına ve onların örgütlerine düşecek. Zira, çalışan, üreten, inşa eden, yapan ve ortaya çıkaran onlardır. 1 Mayıs da onların bayramıdır…
89 
 Deli Mektuplar - 1  (Veysel Menekşe)

Yalnızlığınızı maskelemekten de utanmıyorsunuz üstelik.! Günahlarınızı öteki'nin günahlarıyla örtmeyi de marifet bellemişsiniz keza.. Bencilliğinizin yamancında bir bencillik türetip kendi bencillğinizi yasallaştırıyorsunuz ha- keza.. Siz..! Evet Siz..!
90 
 Deli Mektuplar - 2  (Veysel Menekşe)

Fareleri ardıma takıp götüreceğim diye kandırıp; halkın çocuklarını ardına takıp; Hepsini kremlin sarayına halayık olarak.. Sattığın yeter artık.! Ne bu be.! Başka işimiz yokmu be.?! Yüzüne güldük diye ..
91 
 Modern Kölelik Nedir?  (eyyüp yıldırmış)

Sizde benim gibi kölelik kavramının geçmişte kaldığını sanıyorsanız yine benim gibi aldanıyorsunuz demektir. Geçenlerde eski bir gazete yazısı gözüme çarptı...
92 
 "Ölmez Ağaç"ın Katli… Yırca, Yırcalılar…  (Vildan Sevil)

Zeytin, iktidarda kirlenmekten, insanlığa bela olmaktan korkmuş, ağaçların kralı olma önerisini reddetmiş de kara çalı kral oluvermiş bir zamanlar.
93 
 Bir Derdin mi Var!..  (Deniz Ak)

...Sonra içerlerde yaşanıyor kavgalar söylenesi gereken sözler, biz de kitaplara sığınıyor, kalemlere sarılıyor avunmaya çalışıyoruz. A-sosyal deniyor adınıza, muhalif kalıyorsunuz doğruya inat. Körler ülkesinde gören olmak ne zor!..
94 
 Ne Şiiri, Hangi Şair, Ne Günü  (Yavuz Nufel)

Bitmeyen günlere
95 
 Türkiyenin El Beşir'le Vals'i  (eyyüp yıldırmış)

Sudan kara Afrikada bir ülke. Bizimle tarihi ve kültürel bağları hayli zengin ve eski. Darfur Sudanda bir çatışma noktası...
96 
 Adalet Nedir  (osman demircan)

Davul gürültü çıkarır. Davulcu gürültü yapar. Müslüman sahura uyanır. Hristiyan uykusundan olur. Ve adalet uyumaya devam eder. Dünya kim kime dum dumadır.
97 
 Eleştiri Özgürlüğü ve Hoşgörü  (Mehmet Atılgan)

Eleştiri özgürlüğü, kimseye hakaret, iftira hakkı vermez... Ama, eleştirilere karşı hoşgörülü olmayanlar da, toplumda çatışmalara yolaçtığı gibi, bu süreçten en büyük zararı da kendileri görür.
98 
 Pkk Mazlumlar Topluluğuymuş!  (Levent Ölçer)

http://www.izedebiyat.com/yazi.asp?id=95876 yazısına yorumlarım ve yazarın cevabı.
99 
 Dünya Kaynıyor!.. Seçim Senin Ey İnsan!..  (Vildan Sevil)

Bu halk hareketlerinin görüldüğü ülkelerin sosyo-ekonomik durumları, rejimleri arasındaki farklılık, çoğunda bu hareketlerin, emperyalist çıkarlar doğrultusunda yönlendirilmesi, gelenin gideni aratması yukarda yaptığımız “Ancak, dünyaya tohumu atılan anti-kapitalist bilinç, devrimle dünyayı değiştirme anlayışı, özgür, sömürüsüz, barışçıl, adil bir dünya özlemiyle başkaldırı geleneği tekrar kendini göstermeye başladı.” tesbitini çürütmüyor kanımca.
100 
 Kaymakam Küfrederse  (Hakan Yozcu)

Habere göre, Çangaza Köylüleri dilekçe vermek için Kadirli Kaymakamı Necip Çakmak’ın makamına gitmişler. Hem de iki sefer. Fakat her ikisinde de Kaymakam vatandaşları kovarcasına uzaklaştırmış makamından. Hatta köylülere küfür etmiş. Kaymakam "Siz nasıl köyde fabrika istemezsiniz vatan hainleri, sizin sülalenizi s..kerim" şeklinde küfür etmiş.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  Sonraki Sayfa
son eklenenler
The One Day!
Yûşa Irmak
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
İsyanım Var
Pınar Fellahvezirabad
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
Cumali'ye Yapılan Haksızlık
Hakan Yozcu
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
Yarım Somun Yemek İçin Orospuluk
Emine Pişiren
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
Havada Bok Kokusu Var Baba
Emine Pişiren
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
İnsanlar Katildir
Atakan Korkmaz Şiirleri & Sözleri
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
İyilik & Kötülük
Atakan Korkmaz Şiirleri & Sözleri
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
Ben Selfi'ye Karşıyım.
Taner SARGIN
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
Adalet Asalettir
osman demircan
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
Adalet Nedir
osman demircan
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
Bunun Adı Faşizmdir Dostlar, Faşizm!..
Vildan Sevil
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!
50 Bin Suriyeli Kktc"ye mi Geliyor?
Hakan Yozcu
Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım!

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.