..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bildiğim tek şey, ben bir Marksist değilim. -Karl Marx
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Şiir > Aşk ve Romantizm > serpil dilbaz
12 Ağustos 2010
Aşkın Yaşı  
serpil dilbaz

:AFCE:
aşkın yaşı yoktur,
kurusu vardır.
yaşı kurunun yanında yanar...

aşkın yaşı yoktur,
ama her yaşın ayrı bir yanışı vardır
harlanır her göz çakışmasında...

.Eleştiriler & Yorumlar

:: teşekkür
Gönderen: serpil dilbaz / , Türkiye
7 Ocak 2011
çok teşekkür ederim değerli zamanınızı ayırıp hem okuyup hem de yorum yaptığınız için. inanılmaz manevi bir hazmış böyle kalıcı yorumlar almak. sevgiler, serp

:: domino prensibi
Gönderen: fikret inceoğlu / , Türkiye
6 Ocak 2011
akılcı akıcılık.bir öncekine basmadan bir sonraki anlamsız.hangi dizeyi silseniz tersten okumak kadar anlamsızlaşıyor.beğeni ile okudum.tebrik ediyor ve yazılarınızı takibime alıyorum.

:: aşkın yaşı ve insanı deli eden şiirler
Gönderen: a. gürsel güvensel / , Türkiye
29 Aralık 2010
Serpil Dilbaz'ın 8 şiiiri var burada. Hepsi birbirinden güçlü ve etkileyici. Anladığım o ki: Serpil'in şiir zevki, estetik beğenisi, fazlasıyla gelişkin. Dünya ve ülkemiz şiir akımlarını, serüvenlerini yakından izlediğini, tahmin edebilmek hiç de zor değil. O yönsemeleri izlemekten öte, yorumlamış ve oralardan elde ettiği kazanımlarla, kendi şiirsel birikimine sıçrama tahtaları oluşturmuş, belli. Dört yönüne zekâ parıltıları saçan bir şiir yaklaşımı var, Serpil'in. Ancak, şiirini zekâsına ezdirmiyor; duyarlık harçlarıyla sıvayarak, onu sanatsal bir esere dönüştürmesi gerektiğini hiç unutmuyor. Demek ki, aklının bir köşesinde hep, "zekâ, ağırlıklı olarak bilim insanlarının âleti; ben şairim, duyarlıkla çalışmalıyım" prensibi duruyor. Bu çok iyi tabi. Her şairin düşünemediği bir poetik bilinçlilik hâli. "Aşkın Yaşı" şiiri ise, ironisi ve humouruyla, daha da baskın bir şiir. Şu deyişteki özgünlüğe bakın hele: "aşkın yaşı yoktur, / kurusu vardır. / yaşı kurunun yanında yanar..." İlk bölümdeki "özgünlük", ikinci bölümde dizginlenemez bir "özgürlük" oluyor: "aşkın yaşı yoktur, / ama her yaşın ayrı bir yanışı vardır / harlanır her göz çakışmasında..." Serpil'in şiirleri, doğal coşumculuğuyla ve kurgusundaki zekâ potansiyelleriyle, deli eder insanı. İyi ki deli eder. İnsanı çığırından çıkarmayan şiire, şiir denir mi ki?
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın aşk ve romantizm kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çocuk Kahkahası
Dilek
Serpçe
Yağmurda
Gül Düşmanı
Kuyruklu Yalan

Yazarın şiir ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Özgürlük
Kapan
Bu Merak
Çim Kokusu
Yağmamur
Gülüş Perdesi
Yeniden Hikayesi
Benzin
Gölge
Gerçekçi Kadın Boğulur, Hayalci Kadın Sadece Yüzme Bilmez

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Tekerrür [Öykü]
Cennete [Öykü]
Ring Seferi [Öykü]
Algı Değişikliği [Deneme]
Hayat Dersleri (5 Madde) [Deneme]
Yarın Gece [Deneme]
Kardan Gelenler... [Deneme]
İlişkiyle Cep Telefonu İlişkisi [Deneme]
Sistem Seni Korusun [Deneme]
Doğru - Gerçek ve Hiç [Deneme]


serpil dilbaz kimdir?

HİÇ OLMADI İDDİAM “BEN ÇOK İYİ YAZARIM” DİYE ZATEN OLAMAZ DA. . . AMA ŞUNUN DÜŞÜNÜLMESİNİ ÇOK İSTERİM OKUNAN HER KELİMEDE, BİR KIVILCIM OLSUN İÇLERDE VE GÖRÜLSÜN O AYDINLIKTA, ANLIK DA OLSA, KELİMENİN ARKASINDAKİ ZEKA. . . MESELA :P HALA KORKUYORUM AÇIKLARDA. SU SENİ KALDIRIR AMA KARIŞMAZ ÇIKARSA KARŞINA AZGIN BİR KÖPEKBALIĞI. KÖRDÜR AMA BIRAKMAZ SENİ KENDİ SULARINA, HELE YABANCI OLDUĞUNU BİR ANLARSA!!! TEHLİKE SUYUN KENDİSİ DEĞİL KENDİSİYLE GETİRDİKLERİDİR. . . KISACA DEMEK İSTEDİĞİM İÇİNİZ NE DİYORSA ONU YAPIN. BEN DENİYORUM, HEP DENEDİM, KORKUYORUM AMA HALA DENİYORUM. BEKLEMİYORUM HİÇ BİR ŞEY, YAŞAMI ANLAMAYA ÇALIŞIYORUM. DİYORUM Kİ: BİR ŞEY VAR BİLİYORUM, BU BEKLENTİSİZ HAYATIMI ONA ATFEDİYORUM. . .


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © serpil dilbaz, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.