..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızca sevgiyi öğret, çünkü sen osun. -Anonim
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Ahmet Zeytinci
14 Eylül 2020
Yarışmacı Arkadaşlara Başarılar Dilerim  
Ahmet Zeytinci
Televizyonlarda ki bilgi yarışmalarını seyrediyorum bazı bazı. İlkokul düzeyinde ki sorularda yarışmacı arkadaşların takılıp kalmasına ya da yanlış cevap vermesine çok bozuluyorum. İçimden yüzlerin karşı ''Bunu da bilemiyorsan bu yarışmaya niye katılıyorsun evladım.'' deyip, sinir olduğumla kalıyorum...


:CI:
Ne o yarışmaya mı katıldınız? Ya da ''Yarışıyor muyuz, yarışıyorsak ne yarışı bu?'' dediğinizi duyar gibi oluyordan öte duydum bile... Evet yarışıyoruz, hem de her yerde bir yarış içindeyiz. Çalıştığımız şirkette ya da devlet kurumunda... Okuduğumuz okullarda... Belki bir belediye otobüsünde ya da bir minibüste hep yarış içindeyiz...Yarışıyorsak hayatın içinde yarışmacı arkadaşlara başarılar dileyerek başlayalım o zaman. Hayat yarışında, işe girme yarışında, işten hızlıca çıkıp, daha iyi bir ücretle başka işe kapak atma yarışında, siyaset yarışında, fatura yatırırken sıra bekleme yarışında, televizyonlarda ki bilgi yarışmalarında ve aklıma gelen gelmeyen bilumum yarışmalarda yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerken, iyi olan kazansın, kötü olan da teselliler ile avunsun dursun, ne diyeyim...Eğer ki yarışmalarda ya da hayatta herhangi bir mücadelede, önde gitmek, başarılı olmak istiyorsanız, bunu birilerinin omzuna basarak ya da torpille değilde kendi gayretiniz ve gücünüz ile yaparsanız daha mutlu olursunuz kanımca...Televizyonlarda ki bilgi yarışmalarını seyrediyorum bazı bazı. İlkokul düzeyinde ki sorularda yarışmacı arkadaşların takılıp kalmasına ya da yanlış cevap vermesine çok bozuluyorum. İçimden yüzlerin karşı ''Bunu da bilemiyorsan bu yarışmaya niye katılıyorsun evladım.'' deyip, sinir olduğumla kalıyorum...Başarı dilemediğim yarışmacı arkadaşlarda var ki söyleyince isimlerini ve cisimlerini eminim ki siz de onlara başarılar dilemeyeceksiniz. Trafikte ki bunların adları çoğu zaman maganda olarak da anılıyor, yarış yapanlara ve insanların hayatını tehlikeye atan yarışmacı arkadaşlara ne ben ne de hiç bir kimse başarılar dilemektedir...İçinizde illaki yarışmacı bir ruh olsun, hırs da lazım insana, bir şeyleri başarmak için hayatta, ancak bu hırsınızı aşırıya vardırdığınız zaman insanlara da zarar verecek duruma gelirsiniz ki bu da sevdikleriniz tarafından hiç de hoş karşılanmayacaktır... Yarışın ama insanlara da sevgi ile karışın, hem insanlar ile hem de dünya ile barışın...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Doların Ateşini Nasıl Düşürürüz
Sütun Gibi Bacaklar
Ali Topu Tut Sam Amcaya Sakın Atma
Beyaz Atlar İsyanlarda
Ucunda Tam 21 Milyon Dolar Var
Kundurama Kum Nereden Dolar
Aşkın Gözü Körse de Kulağı da Sağır Değil Ya
Satanizm İkiye Ayrılır
Üst Akıl Kimdir
Ampuller Niye Patlar

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Red Kit Bile Bıraktı Bu Sigarayı Siz mi Bırakamayacaksınız
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 13 -
Ucu Yanık Mektuplar
Sevgi Üzerine Bir Kaç Cümle - 12 -
Çiptir Git Be İnsanoğlu
Korkularım Var Benim
Şair Olmak da Güzel İnsan Olmakta
Krizi Atlattığımız Zaman Yapacaklarım
Korona Sonrası Yapacaklarımız
Bir Türk Neden Emniyet Kemeri Takmaz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kuzeyliyiz Biz [Şiir]
Doların Kirli Elleri [Şiir]
Dön Bize Karabağ'ım [Şiir]
Çoğu Zaman Bir Şairin Beyninde Kopan Fırtınadan Doğar Şiirler [Şiir]
Ülkesi İçin Yaşıyorsa Bir Şair [Şiir]
Sabah Bu Şehri [Şiir]
Selam Olsun [Şiir]
Bu Gün Kokladınız mı Bir Çiçeği [Şiir]
Her Şeyin Bedelini Ödemeli Şairler [Şiir]
Göklerine Baktığım Ülkelerin Tadı Yok [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.