..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Roman yazmanın üç kuralı vardır. Ne yazık kimse bu kuralların neler olduğunu bilmiyor. -Somerset Maugham
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sinema ve Televizyon > Ahmet Zeytinci
7 Eylül 2020
Vazgeçin Artık Toplum Dışı Diziler Çekmekten  
Ahmet Zeytinci
Yıllar yılı oynayan, bir zamanda herkesi televizyona kilitleyen o meşhur bilmem ne vadisi adlı dizi, ne verdi bu topluma? Sadece oyunculara para kazandırıp şöhret yapmaktan başka bir işe yaramadı... Allah aşkına şu toplumda kaç kişinin mafya ile direkt ilişkisi var? Hangi namuslu insan böyle bir mafyavari oluşumun içine girmek ister ki?


:IF:
Zaman zaman yazdık, çizdik, tartıştık, konuştuk, dilimizde tüy bitti, kalemlerimizin neredeyse ucu bitti, biz bıktık yazıp çizmekten, ama siz, mafya dizileri çekmekten ve masum yavrularımızın, insanlarımızın kafasını bulandırıp dumura uğratmaktan bıkmadınız.

Sigarayı, içkiyi, alkolün her türlüsünü buzluyorsunuz, ne güzel, ne kadar olumlu... Peki buradan soruyorum, tabanca, tüfek, esrar, eroin, mafya hesaplaşmaları, savaş sahneleri de en az bunlar kadar zararlı değil mi?

Yıllar yılı oynayan, bir zamanda herkesi televizyona kilitleyen o meşhur bilmem ne vadisi adlı dizi, ne verdi bu topluma? Sadece oyunculara para kazandırıp şöhret yapmaktan başka bir işe yaramadı... Allah aşkına şu toplumda kaç kişinin mafya ile direkt ilişkisi var? Hangi namuslu insan böyle bir mafyavari oluşumun içine girmek ister ki?

Hele de özel kanallarda oynayan bir çok dizide, aşk, vahşet, dehşet, kin, nefret, garez, intikam 32 Kısım Tekmili birden, ne ararsan var derde devadan gayrı... Benim saf milletimde dizilerin karşısına geçip melül melül onları izliyor... Tabi kendi de giriyor seyrederken dizinin içine... Orada ki haksızlığa uğrayan kadın veya erkek kendi oğlu kızı oluyor bir anda... Ağlayan bile varmış hüzünlü sahnelere...

Tel kanallı TRT zamanlarında yıllarca Bizimkiler diye bir diziyi kafamıza kafamıza çaktılar. Bir tane Katil, bir tane Sarhoş, bir tane Apartman Yöneticisi, bir tane hafifmeşrep bir kadın vs... Konuşma ve replikler tiplerin hepsinde hemen hemen aynı, beynimizi dumura uğrattılar... Bu muydu bizim toplumumuz?

Bir de tarihi dizi furyası çıktı... Millet de seyredip bunları tarihi gerçekler filan zannediyor... Muhteşem Yüz Yıl mış pöh! Adamın ömrünün yarısından fazlası at üstünde seferde geçmiş, siz tuttunuz adamı Has Oda’ya, Harem’e, cariyelerin arasına, saraya tıktınız, bize de bunu tarih diye kakalamaya kalktınız...

Tek yaptığınız senaristlere ve oyunculara dünyanın parasını kazandırmak tabi bir de reklam verenlere ve reklamcılara, onları da es geçmeyelim. Toplumun ahlaki yapısı bozuluyormuş, aile bağları zedeleniyormuş, bunlar sizin umurunuzda mı? Sanmıyorum...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sinema ve televizyon kümesinde bulunan diğer yazıları...
Maksatlı Yapıyorlar Gibi Bunları
Film Yapanlar Çıldırmış Olmalı

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Esnaflığı Ticareti Çeklerden Senetlerden Rakamlardan İbaret Sananlar
Önce Dünyanın İçine Edin Sonra Ay da Mars da Hayat Var mı
Eyyy Nato Ruhu
Siz Yöneticiler
Sürekli Aynı Tip Yazı ve Her Gün Yazmaktan Bıkmadınız mı
Dünya Amerika'dan Nasıl Kurtulur
Felaket Tellallığı Zor Bir Meslek
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
Vurdumduymazlığın Tepe Noktaları
Altmışbeş Yaş Üstüne Tavsiyeler

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Daha da Aydınlık Olacaktı Oysa [Şiir]
Ey Arkadaşım [Şiir]
Bir Kere Karar Verseniz İyi İnsan Olmaya [Şiir]
Bir Kardeşi Olmalı İnsanın [Şiir]
Sen Yine de Ses Çıkarma Giderken [Şiir]
Bir Anda Pırr Sesi [Şiir]
Oysa Bizim [Şiir]
Ülkesi İçin Yaşıyorsa Bir Şair [Şiir]
Doların Kirli Elleri [Şiir]
Siz de Eşlik Edin [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.