..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Yumuşak olma ezilirsin, sert olma kırılırsın." -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Yazarlar ve Yapıtlar > Ahmet Zeytinci
30 Aralık 2018
Edebiyat Parçalanmaz  
Ahmet Zeytinci
Görmüyor muyuz sitelerde edebiyat parçalayanları, edebiyat yapıyoruz ya da şiir yazıyoruz diye her şeyi birbirine karıştıranları... Adı sanı çok büyük gibi görünen, gösterilmeye çalışılan bir sürü sanatçı müsveddesi diyebileceğimiz bayan ya da erkek yıllardır televizyonlarda, sosyal medya da edebiyatın içine etmeye çalışarak edebiyat parçalamıyor mu?


:BCB:
Biri böyle okkalı bir laf ettiği zaman ''Edebiyat Parçalama'' bize denir. Oysa ki edebiyat ve onun güzel bir yavrusu olan şiir dünyaya, insanlara güzellikler katmak için vardır... İçinde edep olan edebiyat her zaman için bir adım öndedir diğer yazılıp çizilenlerden...

Görmüyor muyuz sitelerde edebiyat parçalayanları, edebiyat yapıyoruz ya da şiir yazıyoruz diye her şeyi birbirine karıştıranları... Adı sanı çok büyük gibi görünen, gösterilmeye çalışılan bir sürü sanatçı müsveddesi diyebileceğimiz bayan ya da erkek yıllardır televizyonlarda, sosyal medya da edebiyatın içine etmeye çalışarak edebiyat parçalamıyor mu?

Hanımefendi, o ekrana çıkıp da o anlamını belki bildiğin, belki de bilmediğin kelimeleri cümle içinde kullanarak, bizlere neyi ispat etmeye çalışıyorsun. Bir artın varsa sanatsal olarak zaten bu toplum, seni her ortamda dinlemeye gayret gösterir... Laf olsun torba dolsun diye de sanat icra ediyorsanız, bir zaman sonra unutulacağınıza kendinizde kesin gözüyle bakabilirsiniz...

Bir çok toplumun olduğu gibi, bizim toplumumuzun da en çok konuşan kesimi haliyle siyasetçilerdir. Tabi onların içinde az da olsa kültür ve bilgi yönünden üst düzey olanları olduğu gibi, birilerinin gazı ile meclise girip, görevinin sadece parmak kaldırmak, parmak indirmek olduğunu sananlarda var. Bir çokları seçmenlerine edebiyat parçalamaktan, süslü cümleler ile hitap etmekten de geri durmuyor...

Edebiyat Parçalama üzerine, ''Edebiyat Parçalayan Nutuklar'' adlı bir kitap yazmış, Türey Köse diye bir arkadaşımız. Sonuna geldik yazının, edebiyat parçalamanın basit tanımını da sona bıraktık.''Bir cümleyi söylerken araya üç beş edebi laf sokarak cümleye daha güçlü anlam kazandırmaya çalışanlar için kullanılan terim."müthiş edebiyat parçalıyorsun" vb şekillerde kullanılır, tabi amacı edebiyatı parçalayan ile alay etmektir.''

Eğer gerçekten edebiyatı, şiiri, mizahı, denemeyi, öyküyü, okumayı ve yazmayı seviyorsanız edebiyat parçalamayın, edebiyata hizmet edin, katkı yapın, kah okuyarak kah yazarak., kah gidip kitap satın alarak... Edebiyat Parçalayanları kimse hatırlamayacak, edebiyat adına kaliteli eserler ortaya koyanlar ise unutulmayarak gönüllerde ve akılarda yer edecektir...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yazarlar ve yapıtlar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yorum Yazmasanız Bile Beğendim Düğmesine Basmak Çok Mu Zor

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Profesörlük Öyle Ha Deyince Olmaz
Nato'nun Beyin Ölümü Gerçekleşir İse Omurilik Soğanı ile İdare Edebilir mi
Milletimin Hali Bu Maalesef
Maksatlı Yapıyorlar Gibi Bunları
Lüks Kefen Takımları
Televizyonlar ile İlgili Bir Kaç Dokunuş
Dikkat Etmeleri Lazım Metin Yazarlarının
Sen Ne İşe Yararsın Ey Birleşmiş Milletler
Saygılarımı Gönderiyorum
İnsanlar Adına Kedilerden Özür Diliyorum

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yine de Vazgeçmedim Sevmekten [Şiir]
Bak Kredi Kartı İlişme Bana [Şiir]
Aman Ha Siz Ne Yapıyorsunuz [Şiir]
Güzel İnsanlar Çıkabilir Karşınıza [Şiir]
O Yıllar Geri Gelsin Diye Hayal Kuranlar [Şiir]
Bekliyoruz Bayram Beyin Yollarını [Şiir]
Biraz Adam Olun Adam [Şiir]
Biz Seni Biliriz [Şiir]
Bir Oğlu Bir de Kızı Olmalı İnsanın [Şiir]
Yine de Çok Kötü Değildi Yaşadıklarımız [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ahmet Zeytinci, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.