..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Mutlu insanlar tatlı şeylerden söz ederler. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İtiraflar > osman demircan
28 Ocak 2016
Çoktan Kül Olmuştum Harran Büyüklüğünde  
osman demircan
Acılarımı anlayanı değil; acılarımı anlatanı seviyorum. Keşke bir ah sesi olabilseydim iç çekişlerinde. O vakit anlardın yüreğimin İbrahim olduğunu ve dünyanın yüreğimi ne derece yakmak istediğini, her türlü fitne, fesat, hırs ateşini içime yerleştirdiğini dünyanın . Ki bir umut damlası olmasaydı inancımda Yaratan, çoktan kül olmuştum Harran büyüklüğünde.


:GBD:
Acılarımı anlayanı değil; acılarımı anlatanı seviyorum. Keşke bir ah sesi olabilseydim iç çekişlerinde. O vakit anlardın yüreğimin İbrahim olduğunu ve dünyanın yüreğimi ne derece yakmak istediğini, her türlü fitne, fesat, hırs ateşini içime yerleştirdiğini dünyanın . Ki bir umut damlası olmasaydı inancımda Yaratan, çoktan kül olmuştum Harran büyüklüğünde.
Herkes mecnun'un Leyla için çöllere düştüğünü sanıyordu ne aptalca bir düşünceydi! Mecnun kendini arıyordu ve tek kaygısı kendini bulamama kaygısıydı. Nitekim mecnun Leyla'nın gözlerindeydi. Çölde kum vardı, kum fırtınası vardı, sıcak vardı; Leyla'nın gözleri yoktu. Tüm sıkıntısı boşunaydı, arayışları adım atışları boşunaydı. Mecnun Leyla'nın gözlerindeydi. Leyla'nın gözleri yağmurdu, buluttu, esenlikti. Mecnun ruhu Leyla'nın gözlerindeydi. Ruhu çıkmış vücudu çöldeydi. Mecnun olması gereken yerde değildi. Mecnun'u deli eden buydu. Leyla'nın bakışlarından çok uzaktaydı. Kendine de çok ıraktı..
Mecnun'un şavkı Leyla'nın gözlerine vurunca durgun bir göle dönüşüyordu. Duruluyordu mecnun. Leyla'nın bakışı olmayınca hayatı susuz, kupkuru oluyordu. Mecnun aslında çölde değildi. Mecnun aslında Leyla'nın bakışlarındaki sevdadan uzaktı.
Ey Allah'ım bir umutsun, yoksa kül olurum Harran büyüklüğünde. Ey Allah'ım bir Mecnun'um eğer görmesen beni. Senden ıraksam her şey uzak bana.
Keşke sana aşığım seni seviyorum diyebilseydim, bu kadar basit olabilseydi. Söyle dalga rüzgara, çimen fırtınaya, toprak sele bir şey diyebiliyor mu? Beni savuransın, boynumu bükensin, içimden bir şeyler koparansın. Tek sözcüğe ' aşka' sığar mı bunca yaşananlar? Allah'ım gücümün yetmediği yerdesin. Sen bul beni.
İnsanlara diyeceğim şudur: " Saz olsam hiç kimse çalamaz beni. ayarsızım. Hiçbir havaya uymam. Ne uzun hava ne Aydın ne İzmir havasına uyarım. İşte o yüzden hiçbir yerli değilim. Bırakıldığım yerde garibanım; ama yine de garipsemiyorum bulunduğum yeri.
Tek garibime giden şey; neden bu kadar bencilsiniz, körsünüz, anlayışsızsınız? Neden sevmiyorsunuz kendinizi? Neden bu kadar uçuksunuz? Neden inmeyi denemiyorsunuz? Ben ayarsız bir sazım. Hiçbir türkü tınısı uymaz bana; ama sizin gibi de uçuk kaçık değilim. Seviyorum kendimi; bencil, kör, yalancı, kurnaz değilim. Kendi türkümü söylerim. Gözümle, duruşumla... Siz sözsünüz; kırılan camın sesinde, yağsız bir kapı gıcır tısında, bir motor gürültüsünde. Ruhunuzun sükuneti bulmaması o yüzden. Kulaklarımın sizi terk edişi ondan. Sizin söz oluşunuz benim suskun oluşum ondan ve benden hesap soruşunuz çok garip. Öyleyse ben sizinle ilgili bir hesap yapayım: Ondan sonra on bir gelir. Gelmiyor on bir. Siz gelseniz ne çıkar. Matematiksel hata, mantıksal hatadan çıkar. Sizler çıkın hayatımdan. Bakın en güzel çıkarma işlemi bu. Zekice işlem bu. Aptallık bende kalsın. Çıkın hayatımdan; dahi olun.
Ama Allah'ım sen çıkma hayatımdan. Aptal balıklar gibi kalırım sonra dünya deryasında. Hiçbir damla da söndüremez yangınlarımı o zaman.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İtiraflar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Varlığım Bir Okyanus
Sen Benim En Büyük Hatamsın
Ey Tanrı'm Gazan Mübarek Olsun
Mavi Işık
Öyle Doluyum ki
Bu Şehirde
Sen ve Ben
Yağmurda Islanmak İstiyorum
Bir İnce Belli Bardak ve Çay Deminde Bir Kadın
Biz Birbirimizi Aslında Çok Sevdik

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgili Seninle Sevişmek Ne Güzel
Şimdi Sen Sus, İnsanlar Sussun
Yüreğimi Korkak Büyütmedim
Beylik Laflar Etmekle Olmuyor Dostum
Ah Angelina
Frezya
Çam Ormanı
Ey Sevgili Senin Aradığın Benim
Uzak Mesafeli Aşklar
Seninle Açarım Perdelerimi Güne

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yanlızlık Çinlidir [Şiir]
En Ateşli Anımda Gel Yanıma [Şiir]
Özlem [Şiir]
Öperek Beni Öldür [Şiir]
Kar Yangınları [Şiir]
Cayır Cayır [Şiir]
Söyle Neden Konuşmuyorsun [Şiir]
Kefenden Çiçekli Elbise [Şiir]
Varlığın Sevda Yokluğun Fırtına [Şiir]
Gül Şarabı [Şiir]


osman demircan kimdir?

Yüreğimin ve beynimin tavanında buluyorum, tozlu mısraları. Aklım bir çatı katı. Gözlerim yıldızlarla dolduğunda, bakışlarımın ışıltısı vurur satırlara. İşte o zaman, şiirler bir Samanyolu olur. Mehtaplı gecelerimi vururum gözyaşlarımla biriktirdiğim göllere. Her mısra bir dal gibi düşer, şiir denizlerine. Kızıl bir duyguya boğulurum o an. Akarım ellerinize.

Etkilendiği Yazarlar:
Herkes


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © osman demircan, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.