..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarına verdiği addır. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Dinbilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Nebahat
Gürkan BAYKAL
Şiir > Erotik

Fahişeliğin sanatını yazmış kadınlar Kaltak yokuşunu çıkarken Yosmalar alkış tutmuş mor mendiller le Ud sesleri nagmelerle süslenmiş Gelir evlerin camından Oynaşmalar göz süzmeleri Gençler ne anlar yosmaların avından Yosmalar süslenmiş dolaşır parfüm kokulu Gençlik işte bu Üç beş kuruşa aşk dolu Kimi şanslı babadan kese dolu Kimisi gerçek aşkı arar Anadolu lu Kaltak yokuşunda aşk başkadır İstiyene bahar istemiyene şubat Yokuşun sonu

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Dinbilim
 İslam Dünyası’nda "Kavram Kargaşası" Ya da İslami Düşüncelerin "Historisizm" Problemi... (2)  (lütfi akarçay)

Yeter ki bizler içimizden "Kur'an bize yeter.." diye kuru-sıkı sallayan cahiller değil; "Fıkıh(hukuk) kişinin lehinde ve aleyhinde olanları bilmesidir.." diyen Ebu Hanife gibi münevverler yetiştirelim
 İslam Dünyası’nda "Kavram Kargaşası" Ya da İslami Düşüncelerin "Historisizm" Problemi... (I)  (lütfi akarçay)

Son dönem gelişen dünya olayları ve özellikle bölgesel savaşların ve mücadelenin en acımasız metotlarla yürütüldüğü Ortadoğu ve İslam Coğrafyası’nda Müslümanların kafa karışıklığına sebep olan bir “kavramlar karmaşası” yaşanıyor.. Şii..sünni..nusayri..ibadi..yezidi..ezidi..husi(zeydi)..dürzi.. Mezhep..tarikat..cemaat..hizip..parti.. vs..
 Hümanizm ve İslam!  (BİLAL COŞKUN)

İnsan ve iyilik, doğruluk, özveri, bilgelik gibi insani erdemlerini temel alan bir düşünce akımıdır HÜMANİZM.
 Tebbet Suresindeki Mucizeler  (Oğuz Düzgün)

“O, şair sözü değildir; ne az inanıyorsunuz! Kahin sözü de değildir; ne az düşünüyorsunuz! Kur’an, âlemlerin Rabbinden indirilmedir.” (Hakka/41-43)
 Miraç ve Mescidi Aksa (2ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Kuran indiği, ya da, yazıldığı tarihte Mescidi Aksa yoktu. O halde, nasıl olur da Kuran sanki o tarihte Mescidi Aksa varmış gibi Muhammet'in Kabe'den El Aksa'ya götürüldüğünden söz edebilir?
 Nefis Nedir? Nefisin Kademeleri Nedir?  (Ahmet GÜNAY)

Nefis her insanda bulunan vasıflardır... Biz bu vasıfların ne olduklarını gerçek yönleriyle yani islâmî açıdan ele alıp dilimiz döndüğünce izaha çalışalım.. Bilenler bilir.. Bilmeyenlerede doğru bildiğimizi izah etmek borç olması ve Allah c.c. razi olsun diyen bir okurun bulunması hasebiyle...
 Çelişki  (osman demircan)

Saat 13 denmesine rağmen neden akrep 1’i gösterirken yelkovan 12’yi göstermektedir ya da saat 24 denmesine rağmen akrep ve yelkovan neden 12’ yi göstermektedir? Hatta bazen 24 denmez de 00:00 denir. Bu bir çelişkidir.
 M E C E L L E  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Mecelle' nin hazırlanışı ve maddelerinin edebi değeri hakkındabir inceleme...
 Salavatın Önemi  (Ayşe Kaya)

salavat Allah rasülüne bir yakınlık ve O'nun sevgisine bir karşılık göstergesi...
10 
 Şeriat Hala Geçerli mi?  (Hulki Can Duru)

İsa’nın izleyicilerinden Pavlus Tevrat’ta yazan emirlerin ve şeriatın neden yürürlükten kalktığını anlatırken helal/haram ayrımı yapan, sünnet olan, kurban kesen Hristiyanları çok sert bir dille uyarır, bunları yapanların ve Şeriatı tutanların “lanet altında” olduğuna vurgu yapar.
11 
 Miraç ve Mescidi Aksa (1. Ci Bölüm)  (Hulki Can Duru)

Miraç’ın 621 yılında gerçekleştiği tarihte Mescidi Aksa yoktu, henüz inşa edilmemişti. Bölge Doğu Roma denetiminde idi. Mescidi Aksa, Miraçtan 17 sene sonra 638de inşa edilmiş olup zaten o tarihte Muhammet de hayatta değildi. O halde nasıl olur da Mescidi Aksa’ya gidebilir?
12 
 Nefsin Tuzakları  (Hülya Akyıldız)

Şimdi hep birlikte düşünelim Allah (cc) insana kendi ruhundan üfleyerek insanı yaratmışsa, bu demek oluyor ki; insan Allah (cc) nin bir parçasını taşıyan kutsal bir varlık olduğundan meleklerden üstün olarak yaratılmıştır.
13 
 Başkası İçin Ağlamak Zordur  (osman demircan)

Kolay değil bir başkası için ağlamak. İnsanın çevresine ve kendine karşı bağımsızlığını ilan etmesi gerekir. Bir gün Cuma namazına gitmiştim. Namaz başlamadan önce imam dua etmişti. Allah’ım bütün Müslümanlara yardım et demişti. O an cami, cemaatin amin sesleriyle inlemişti. Ama ben yıkılmıştım. Cami yerindeydi, cemaat yerindeydi ama ben ise yerle bir olmuştum. Bu nasıl din anlayışı. Sadece kendini ve cemaatini düşünen bir din olur mu? Başka insanlara dua etmeyi çok gören insanlar onları da hor görürdü. Bu nasıl din anlayışıydı ki başkalarını ötekileştiriyor, onları ayrı tutuyordu.
14 
 Koçların Arabaları & Tanrıların Sessizliği  (ömer kırat)

“ Koçların Arabaları” derken Fiat-Türk marka otomobillerden bahsedeceğimizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. “Tanrıların Sessizliği” derken de yine Fiat marka otomobillerden bahsetmeyeceğiz. Yani Fiat farkı yok...
15 
 Bu Yazıyı Okuyan Müslüman Oluyor  (Kazim Bayar)

Yüzyıllar içerisinde din adamlarınca uydurulan MAMUL İSLAM’ı reddediyorum. Yoksulluğun ve sömürü düzeninin sona ermesi için bu yoldaki çalışmalara destek vereceğime söz veriyorum...
16 
 Hangi Tanrı?  (Oğuz Düzgün)

Bir Deizm eleştirisi....
17 
 Din Diyanet’in değilmiş  (Cengiz İZGİ)

Öğrenecek çok şeyimiz var. Nusrat Fateh'in yaptıklarına bakınca pek çok şey kafamıza dank ediyor. Demek din diyanetin değilmiş. Müzik ise hiçbir kalıba sığmazmış. O kalıp sahte bir Modernizm aldatmacası bile olsa.
18 
 Gülegüle Üstad... /... Rasim Güler...  (Atiye DANIŞ)

-Tarifi imkansız bir üzüntü içerisindeyim.Onunla her konuşmamızda çok iyi olmadığı halde yarın mutlaka iyi haber vereceğim sizlere derdi.Üçüncü kemoterapiden sonra birdaha hiç sesi çıkmadı ve biz
19 
 İslamın Fatıma (S. A) 'Sı  (Mehmet CAN)

Hz. Fatıma (s.a) nın ünlü hutbesinin siyasi tevsiridir bir anlamda islam evlatlarının feryadı fıganıdır bu çagımız..........
20 
 Bilim Allah'a Götürür  (Fuat Türker)

Bilim, evreni ve içindeki varlıkları incelemenin ve Allah’ın sanatındaki kusursuzluğu, yaratışındaki üstünlüğü keşfederek insanlığa açıklamanın yoludur. Dolayısıyla sıklıkla gündeme getirilen”din ve bilim çatışır mı?” gibi soruların anlamsızlığı da çok açıktır. Dinin, Allah’ın yaratmasındaki detaylara ulaşma yolu olarak benimsediği bilimle çelişebileceği düşüncesi büyük yanılgıdır.
son eklenenler
İslam'da Cinsellik
Cemal Zöngür
Bilimsel > Dinbilim
Salavatın Önemi
Ayşe Kaya
Bilimsel > Dinbilim
Tasavvuf
sefa keçeci
Bilimsel > Dinbilim
Hangi Tanrı?
Oğuz Düzgün
Bilimsel > Dinbilim

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.