..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam kısa, sanat uzun, fırsat aceleci, deney aldatıcıdır. -Hippokrates
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Anı > Halife Bozbayir
4 Mayıs 2011
Ağaç Tekerlek  
Halife Bozbayir
Yıl 1970 Mevsim ilkbaharın en güzel günleri havada güneş, toprağı ısıtmakta topraktan yükselen buharlar havaya mis gibi toprak kokusu salmakta, nevruz ve çiğdemlerin kardan sonra uyanışı ve çiçekleri ile dünyaya tekrar merhaba dedikleri güzel bir bahar günü idi.


:BAJH:

Yıl 1970 Mevsim ilkbaharın en güzel günleri havada güneş, toprağı ısıtmakta topraktan yükselen buharlar havaya mis gibi toprak kokusu salmakta, nevruz ve çiğdemlerin kardan sonra uyanışı ve çiçekleri ile dünyaya tekrar merhaba dedikleri güzel bir bahar günü idi.
Ahmet arkadaşı irfan ve âdem ile beraber dağlarda çiğdem ve nevruz toplamaya gitmek için kendi aralarında karar aldılar. Ahmet, irfan, âdem aynı yaştalar hatta Ahmet ve ifan aynı gün dünyaya merhaba demişler. Ahmet dokuz çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu irfanda yedi kardeşin en büyüğü âdem orta sırada idi
Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanıyordu. Bunun yanında devlet memuru ve işçisi çok olan şirin bir iç Anadolu köyüdür.
Ahmet köyde yaşıtları ile kırlarda bayırlarda oyun oynayıp ayrıca evlerinin kuzusunu, danasını dağda otlatıp getiriyor.
Boş zamanlarını arkadaşları ile bir araya gelip oyunla geçiriyordu. Oyuncak olarak ya karpuz kabuğundan veya küçük teneke kapaklarını tekerlek yapıp onunla oynuyor ya da ayağındaki kara lastik ayakkabısını çıkarıp elindeki değneğini ayakkabının içine koyup araba gibi onu bayırın yumuşak toprağında sürüyor. Yol yapıp onunla toprak taşıyorlar, taş ve kum taşıyıp evler yapıyorlardı. O çocuk dünyasında hayal âleminde kendilere çeşitli isimler verip şirketler kuruyorlar. Anlaşma yapıyor pazarlık ediyorlar, Sonrada eve gelip kimisi kuzularını, kimside danalarını alıp bozkırlara çıkıp tekrar oyunlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar. Ancak âdemin ayağında lastik ayakkabısı bile yok idi o kadar fakir ve yoksulluk o yaşlardaki çocukları bile kahrediyordu âdem sürekli yalın ayak gezmekten ayaklarının altı ve ökçesi nasır bağlamış dağların taşlarına yalınayak basmasına rağmen o taşlar ayağını acıtmıyordu bile ya da acıtıyorsa âdem aldırış etmiyor arkadaşlarına acımıyor diyordu. Ayağındaki yarıklar bir iki santim derinliğinde idi.
İrfanın babası alman ya da gurbetçilik yapıp köyüne kesin dönüş yapmış ve köye ilk traktörü o getirmişti. Traktör yüz otuz beşlik ferguson idi, onların o küçük dünyalarında gördükleri ilk motorlu araç idi oyunda biri mızıkçılık yapınca o oyundan vazgeçip başka bir oyuna başlıyorlar ya da küsüp bir daha oynamıyorlardı.
Ama o yaşta sorumluluk almış sorumluluğunda yerine getiriyorlar, evden aldıkları kuzuyu veya danayı akşam eve karınları tok götürmek içinde ellerinden geleni yapıyor, hem onları otlatıp hem de oyunlarını oynuyor, sorumluluklarını unutmuyorlardı.
Bir gün Ahmet in Davut dayısı ona düzgün yuvarlak selvi ağacından kesilmiş iki adet ağaç tekerlek göndermişti Ahmet öyle sevinmiş, öyle sevinmişti ki o küçücük yüreği sanki yerinden fırlayacak gibi atıyor. Tekerlekleri arkadaşlarına göstermek için sabahı beklemeden hemen irfan ve âdeme gösteriyor. Aynı sevinçle tekrar eve geliyor o küçük dünyasında sanki kelebekler gibi havada uçuyordu.
Herkese bak dayım gönderdi, Davut dayım , sevinçli öyle sevinçli ki ,sanki dayısı o an ona dünyaları bağışlamış o küçücük dünyası mutluluk ve sevinçle dolmuştu.o iki ağaç tekerlek o küçük dünyayı nasılda değiştirmişti……………………
Halife BOZ BAYIRSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayat Ana
Zeytinli Pilav Hikayesi
Mustakın Neyse

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Aklı Yoğa [Şiir]
Asla Kapanmaz [Şiir]
Geceler İçinde Kadir Gecesi [Şiir]
Hakkın Kulunda [Şiir]
Bir Başkayım Bu Akşam [Şiir]
Sarkozi [Şiir]
Oku Nasihatlar (4) [Şiir]
Gurbette Teyzemin Gül Oğlu [Şiir]
Gel Efendim [Şiir]
Helgaya [Şiir]


Halife Bozbayir kimdir?

şiir sevdalısı garip bir gönül

Etkilendiği Yazarlar:
mehmet akif.necip fazıl ve abdurrahim karakoç şiirlerini çok deviyorum


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Halife Bozbayir, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.