..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kendinden daha uyanık insanları işe aldığın zaman, senin onlardan daha uyanık olduğunu kanıtlamış oluyorsun. -R. H. Grant
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Müşerref ÖZDAŞ
17 Mart 2011
Gelecek Daha Kaç Tecavüze Gebe?  
Müşerref ÖZDAŞ
Peki siz sevgili bayanlar yarın dışarı çıkarken, işinize, alışverişinize, çocuğunuzu okula bırakmaya giderken veya bir arkadaşınızla kahve içmek için bir yerlerde buluşmak için dışarı çıkarken ne giyeceksiniz?


:BADG:


Dün basında şöyle bir haber yer aldı:
‘’ Muğla'nın Fethiye ilçesinde, 2007 yılında gerçekleştiği iddia edilen toplu tecavüz olayı ile ilgili tutuklu yargılanan 6 kişi serbest bırakıldı.
Fethiye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Gebeler Kaplıcası'nda yaşanan toplu tecavüz olayı ile ilgili mağdur B.S. tarafından teşhis edilen G.K, A.N.O, M.K, V.K, S.K, V.K'nin yargılanmasına devam edildi. 6 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 27 Mayıs'a erteledi.’’

Haberi okuyunca olayın gerçekleştiği yerin adına takıldım. Tecavüzler kimi zaman gebelik denen yan etkiye yol açan bir eylemdir. Olayın meydana geldiği yer Gebeler Kaplıcası. Sanık olarak yakalananlar dışarıda, sanık diyoruz ama mağdur tarafından teşhis edilmiş 6 kişi bunlar. Bu 6 kişinin 2’si de 18 yaşından küçük. Sanki çıraklık eğitimde okuyorlar da usta öğreticilerden ders almak için gitmişler kaplıcaya hep birlikte. Bir hayli de sıcak banyo yapıp gevşemişler anlaşılan.

Bu şahıslar hâlâ o ilçede yaşamaya devam ediyorlar ve o ilçenin kadınları, kız çocuklarının anaları, babaları bu konuda ne düşünüyorlar merak ediyorum. Artık neredeyse tecavüze uğrayanın suçlandığı ve cezalandırılmaya çalışıldığı bir anlayışla karşı karşıyayız. Sanıkların elini kolunu sallaya sallaya dışarıda rahatça dolaşmaları caydırıcılıktan çok uzak bir uygulama değil midir? Gelecek daha kaç tecavüz olayına gebe?

Olay 2007 yılında gerçekleşmiş. Geçen yaklaşık 4 yıl içinde olayı yaşayan kişi neler yaşadı, neler hissetti? Genelde bu konunun araştırılması, arkasının aranması ihmal edilir. Tecavüze maruz kalan kişinin psikolojisini, günlük yaşamına, aile yaşamına etkisini araştırılması ve hangi şekilde olursa olsun söz konusu kişiye yardım elinin uzatılması gerekmez mi? Ayrıca bu araştırma sonuçlarının tıpkı salıverilme haberi kadar bir değeri olmalı ve mağdurun izni veya yasaların izin verdiği ölçüde kamuoyu ile paylaşılmalı diye düşünmekteyim.

Kadın kuruluşları, kadın platformu temsilcileri, adliye önlerinde genellikle şablon basın açıklamalarıyla toplum önünde üzerlerine düşen görevi yapar görünmektedir. Böyle bir konuda her ne kadar empati yapılsa da hep bir şeyler eksik kalacaktır.

İzmit’deki 26 ekim 2010 tarihinde meydana geldiği iddia edilen bir başka tecavüz vakasında da sanık avukatı İtalyan Yargıtay'ının da buna benzer bir kararı olduğunu belirterek
‘’ Kot pantolon giyen birinin tecavüze uğraması mümkün değil.’’ şeklinde savunma yaparak müvekkilinin beraatını istemiştir.

Devlet bu konuya bir el atsa da ücretsiz kot pantolon ya da en iyisi kottan yapılmış sıkı bir tulum diktirip dağıtmaya başlasa diyorum. Yargıya düşen görevlerde de belki biraz azalma hafifleme olur, ne dersiniz ?

Peki siz sevgili bayanlar yarın dışarı çıkarken, işinize, alışverişinize, çocuğunuzu okula bırakmaya giderken veya bir arkadaşınızla kahve içmek için bir yerlerde buluşmak için dışarı çıkarken ne giyeceksiniz?
A)     Kot pantolon
B)     Etek
C)     Kottan yapılmış sıkı bir tulum
D)     Etekleri efil efil uçuşan cici bir elbise
E)     Canınız ne isterse...

Söz imkânsızlıklar ve azimden açılmışken aklıma ilginç bir olay daha geldi.

26 Mart 2003 tarihinde yaşanan ve manşetlere taşınmış bir olay: Kartal Özel Tip Cezaevi’nde ortaya çıkan bir aşk skandalı… Balkan kardeşler cinayeti sanığı S.Ç tarafından koğuşlar arasındaki duvara açılan delikten, sevgilisi olan Mısır Çarşısı’ndaki patlama olayının sanığı K.K.S’in hamile bırakıldığı iddia edilmişti.

İşte azmin bir örneği daha ya da nasıl desek, devrimci Abazan hareketinde dönüm noktalarından bir örnek daha. Yoksa post modern Ferhat ile Şirin masalı mı desek?

Görüyorsunuz ki azmin ( gözü dönmüşlüğün veya Abazanlığın ) elinden ne tuvalet taşı ne kot ne de duvar kurtuluyor.

İlk başta ele aldığım olaya geri dönersek kotun engelleyici bir niteliğinin olamayacağını, gözü dönmüş birine engel olamayacağını görmekteyiz. Dileğimiz suçlulara gereken cezanın verilebilmesi, toplumdaki bireylerin cinsellik konusunda ciddi olarak bilinçlendirilmesidir. Kadınlarımızın korkusuz, özgürce yaşamın içinde her alanda yer alabilmeleri ve hangi sebeple olursa olsun suçlu gibi değerlendirilmemeleri ve huzurlu, hak ettiklerince bir yaşam sürmeleri dileklerimle…

Hoşça kalın, mutlu kalın, sağlıkla kalın.

Müşerref ÖZDAŞ


.Eleştiriler & Yorumlar

:: ::
Gönderen: Vildan Sevil / , Türkiye
23 Mart 2011
Kadın konusundaki duyarlı ve gerçekçi yazılarınız için teşekkürler sayın Öztaş.

:: Bekaret Kemeri
Gönderen: Hulki Can Duru / , Türkiye
18 Mart 2011
Sn Özdaş, Postmodern Ferhatlardan korunmanın en iyi yolu bekaret kemeri olmalı. Ortaçağ Avrupa'sında çok yaygın olan bu yöntem bize uyar gibi geliyor. Gerçi bu bağlamda Ortaçağ seviyesinde bile değiliz ama...... Bunların tahta, demir ve çelikten olan modellerini Fransa'da müzede görmüştüm.... :) Anahtarı da var. Yani kilitleniyor... Bunların elektrikli, dijital olanları da herhalde imal edilebilir... Tabi ki anahtarı kaybetmemek gerekir :))
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Çiçekleri Döken Bahar
Sevgi Sihirdir
Hayvan Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı
Muhteşem 8 Yıl
Dağılan Bulutlarım
Küçük Bir Koli ve Yaşlı Bir Kadın
Öylesine Bir Gündü...

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Umutlar Tükenirse
Geceler Günahı Saklar
Sevgi Şehri Şehir Rehberi
4g : Gittim - Gördüm - Gezdim - Geldim (Eskişehir’in Yeni Yüzü)
Aldanmalar,aldatmalar ve Yalanlar Üzerine Düşüncelerim
Sevgi Bekler mi?
Tanrıya Mektup
Affediyorum
Aşk mı? Alışkanlık mı?
İzler, Yaslar ve Yaşlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Olsaydım [Şiir]
Sevgi (Seni) Ektim Yüreğime [Şiir]
Ateşi Yakan Bilir [Şiir]
Sahtekarlar Balosu [Şiir]
Sualler (1 ) [Şiir]
Yaşam - Aşk - Tutku - Sevgili [Şiir]
Yaşam Akıyor Yanı Başımda [Şiir]
Zamanın Kıyısında [Şiir]
Hani Bir Şarkı Var Ya [Şiir]
Yürekte Bir İmzadır Sevdan [Şiir]


Müşerref ÖZDAŞ kimdir?

Biyoloji öğretmeniyim. 1978'li yıllardan beri edebiyat,şiir,resim ve geleneksel sanatlardan "ebru " ve "kaat'ı " ile uğraşıyorum. Sevgi yolu, Ortanca ve Mahzunice adlı dergilerde yazılarım yayınlanmaktadır. Turkhaber ve Cbhaber internet gazetelerinde de köşe yazarlığı yapmaktayım. Edirne-Uzunköprü SES gazetesinde de yazmaktayım. Yaşamın en iyi öğretmen olduğunu biliyorum. . . Ve sınavını en hazırlıksız zamanlarda yaptığını . YAŞAM BİR ŞİİRDİR. . . ŞİİR DE SEVDAM. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Etkilememeye çalışıyorum..Herkesin de ne olursa olsun bir süre sonra kendine bir tarz oluşturduğunu düşünüyorum...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Müşerref ÖZDAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.