..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bu hafifçe kenara itilecek bir roman değil. Daha büyük bir şiddetle uzağa fırlatılmalıdır. -Dorothy Parker
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > Birkan ASKAN
8 Eylül 2001
Huzuru Kaçıran Bir Aşk Gibiyim  
Ne acımasızca terkedilen kelimelerde boynu bükük bir yalnızlığın belirsiz bir silüeti..

Birkan ASKAN


Herşey bir kenara yığıldı artık. Sonbahar’ı kucaklayan bir yağmur dinletisinde düşlerimi tırnaklıyor bu ayrılık. Şehir suskun. Ve dışında ışıklarını yollara çizen bir ressam gibi tüketiyor bendeki beni bu yalnızlık....


:BIJC:
Bir umuttur elbette sevildiğini bilerek tebessüm edebilmek hayata. Ne acıları yaşar yürek bildiğimiz. Ne huzurları ne hüzünlerden koparıp getirir aşkla bütünleştiğimiz. Ben aşk’ı kendi bilirim. Ne anlaşılır yanı vardır yamalı ceplerde tükenen hayal dolu şiirlerde. Ne acımasızca terkedilen kelimelerde boynu bükük bir yalnızlığın belirsiz bir silüeti.
Hayata verecek çok şey yoktur onda.Hayattan anlaşılacak çok az şey bulunduğunda.

Herşey bir kenara yığıldı artık. Sonbahar’ı kucaklayan bir yağmur dinletisinde düşlerimi tırnaklıyor bu ayrılık. Şehir suskun. Ve dışında ışıklarını yollara çizen bir ressam gibi tüketiyor bendeki beni bu yalnızlık. Ağlıyorum desem inanma. Parçalanıyorum kendime,hiç olmazsa sen kendini aşk bildiğin sonsuzluğa böyle kolay kaptırma.

Beni ikna eden bir sevdayı aldım kollarıma. Kendi fotoğraflarımda kendimedir aşk’a ait her saçmalık. Bir mevsimi kovulduğu zamana bağışlıyor gözlerindeki aydınlık. Geceyi o hiç anlayamadığım sessizliği arşivliyorum töresine kurban edilen bir sevdanın dindirilemeyen geçişlerinde. Bütün bunları benmi yapıyorum, aynasında kendini tanımayan her suskun yüreğin yalnız kendine aldanışında. Bütün bunları benmi yaşıyorum gökyüzümü paylaştığım bir sevdalının uykularında.
İnanmak için kendim olduğunu bilmem gerek diyorum. Böyle bırakıyorum yüreğimdeki aşkı sana, güneşteki yüzünü asla saklamayan denizlerinin tenimi ısıran dokunuşlarında.

Aynı santim hesabına mağdur kalan her kaldırımın günden güne eridiği bir estetikten alıyor kült yanlarımı bu hayat. Aşk varsa bende, yüreğimle sendeyim diye tekrarlıyor sabahlarım sensizliği. Sensizliği anlamak, hele hele anlatmak bu kadar kolay mı sanıyorsun sen sevdiğim. Seni göremeden paylaşmak diğer gölgelerle. Diğer gölgelerle güneş’e vuran yüzünü aramak ayrı iki şehrin kendine aşina kalan görünüşleriyle. Bu kadar yürekten anlaşılır mı aşk bir yürekte diğerleriyle.

Sonuçta büyük bir suskunlukla bıçaklıyor beni bu alışkanlık. Sıfıra sıfır elde var kıskançlık.
Öyle ya,ne bilmek gelir içimden olan biteni, ne duymak.Kelimelerin büyüsünde tıkanır yutkunamadığım en büyük tutarsızlık. Yüreğimi bin parçaya ayırıyor şimdinin içime vuran sancısı. Sandalların kumsaldaki izinde ölçekleniyor sabahlarım. Limanlar ıssızlığı çoktan terkediyor belki de. Belki de habersizce ölüyor miadı dolan beraberlikler. Hayat böyleymiş,kimin umrunda.

Sevda dediğin yürekten olmalı.Yürek varsa sevdada,aşk yaşanmalı. Böyle başlamadı mı hayat böyle tükenip gitmedi mi. Böyle kolaydır sanılıp,böyle unutulmadı mı zamanla. Her şey başladığı gibi gün gelip te bitmedi mi.

Kolayın en zor kısmında nefes alıp vermek gibidir sebepsiz çığlıkları içime çekmek. Yıkılıp kalmak,yakılıp küllerin renginde çok uzaklara savrulmak gibidir zor olanın en kolayında alevlerin ortasında bırakılmak. Anlaşılmak bir o kadar zor, tanınmamak bir o kadar kolaydır aslında. Her şey bir güne sığmaz yaşanılan sevdalarda.

Ve bir hayal değil,
Huzuru kaçıran bir aşk gibiyim şimdi yollarda.
Yüreğim elinde,
Gözlerim hep aynı uzaklarda......Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yüreğime üç kez dokun
Aşkına deli itirafıdır okudukların
Maviliğin deruni ihtirası

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Martıların kanatlarında sevdim seni
Dokunamasamda sana
Ne demek geliyorsa içimden sana
Aşkıma sözümdür
Özlemek diyorsun bana
Suskunlukla yıkadım yüzümü
Aşk tükenirmi hasret oldukça
Mevsimin getirdiği yağmursun bana
Çocukluğum sokaktır benim
Düşlerde yaşamanın rengi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir başka seviyorum seni [Şiir]
Sor beni yağmurlarına [Şiir]
Bir [Şiir]
Yaşamam gerek seni [Şiir]
Salıncakta unuttuğum [Şiir]
Bir Bunu Cekip Aldim [Şiir]
Mevsimsiz [Şiir]
Aşk-ı İnfaz [Şiir]
İstanbul yansıması [Şiir]
Bir ihtimaldir sevmek [Şiir]


Birkan ASKAN kimdir?

Kim olmadığımı biliyorum en azından. . /Bir öncesizlik mi desem, bir sonrasızlık mı, ya da evvel zaman içinde bir masal. . /kahramanlarının hepsi ölen. . /tarafından. . Kuru bir kuyu mu desem, gidemediğim bir uzak mı. . hiçbir an, göremediğim bir sevda mı, manası olmayan bir bakış mı. . /bilemedim. . Ama herşeye rağmen, kim olmadığımı biliyorum. . /Artık kullanılmayan bir köprüden. . aşk’ı sallandırıyorum. . Bilmem. . / Kimi anlatmak gerekir kendi yerime. . /ya da kim beni anlayabilir. . /Sadece kim olduğum mu önemlidir, yoksa kimse olamayacağım mı. . /Bunu da bilmek gerekir. . / Birkan tekilden sakin, çoğuldan delidir. . /Kelimesiz değildir. . /Kendidir. . /Kısaca kim ne şekilde düşünürse, öyledir. . /Bırakın öylece kalsın. . /Önemsizdir. .

Etkilendiği Yazarlar:
Kimse kimseye benzemese de, kimse herkesi biraz kendine benzetir.. /Kimseye benzemem diyen de, aslında herkesten çok kimsedir../.O.Auroba /E.Batur /P.Celan /M.Mungan


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Birkan ASKAN, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.