..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kendinden daha uyanık insanları işe aldığın zaman, senin onlardan daha uyanık olduğunu kanıtlamış oluyorsun. -R. H. Grant
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Cahit KILIÇ
21 Aralık 2021
İhtiras ve Kara Propaganda!  
Cahit KILIÇ
Aslında her meslek erbabı gibi politikacılar da “iyi niyetle” başlangıç yaparlar. Politik arenada zaman, iyi niyeti törpüleme aracı olarak bir müddet sonra “kazanma veya kazanılan noktada kazanımı koruma ve sürdürme” arzusu, iyi niyet çarkının dişlilerini kırmaya başlar.


:FEI:
Toptancı bakış açısıyla “bütün politikacılar kötü niyetlidir” demek pek doğru değil. Zira sayıları az da olsa aralarında iyi niyetli olanlar da var.
Aslında her meslek erbabı gibi politikacılar da “iyi niyetle” başlangıç yaparlar. Politik arenada zaman, iyi niyeti törpüleme aracı olarak bir müddet sonra “kazanma veya kazanılan noktada kazanımı koruma ve sürdürme” arzusu, iyi niyet çarkının dişlilerini kırmaya başlar.
İyi niyetle başlanılan süreç, zamanla kara propagandanın esiri hâline dönüşür. Politika sözcüğünün eski Yunancadan geldiğini ve “çok yalan” anlamında olduğunu daha önce de yazmıştım.
***
İnsan yaşamında kısa süre içinde kendi yalanlarına inananların çoğunluğu teşkil ettiği meslek yine politikadır. Politika yerine Arapça kökenli “siyaset” de deseniz, yalan deryasındaki büyük dalgaları dinginleştiremezsiniz.
Küçük yalan, istisnasız her insanın fıtratında var. Hiç yalan söylemem diyen kişi, bu sözü söyleyerek yalan söylüyor bir defa…
Büyük yalan ise politikacının ruhuna sinmiştir bir kere; iflâhı ve ıslâhı gayr-i kabili mümkündür…
***
Mesele sadece yalanla sınırlı değil. Özellikle muhterislerin başvurduğu “kara propaganda”, gerçeklerin üstünü örtmek ve tozpembe yalanlarla toplum kesimleri üstünde (özellikle cahil kesimler üstünde) hâkimiyet kurma aracıdır.
İslâm tarihinde, kara propagandayı ilk defa Muaviye bin Ebusufyan devreye sokmuştur.
Ancak en büyük kara propagandayı Hitler, propagandadan sorumlu bakan atayarak, Joseph Goebbels vasıtasıyla yapmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nın sebep olduğu yıkımda, Hitler kadar Goebbels’in de sorumluluğu vardır.
***
Yakın tarihte, Irak’a saldırmak için “Saddam’ın kimyasal silahı var” yalanıyla başta Amerikan halkı olmak üzere birçok Batılı devletleri kandıran George W. Bush gibi bir gerçek idiot bile kara propagandanın cazibesine sığınmıştır.
***
Çağımızda, küçüklü büyüklü her diktatörün başvurduğu en önemli yöntemdir kara propaganda…
Özellikle cahil halk kesimlerini hedefe oturtan diktatörler, akla hayâle sığmayan yalanlarla ayakta kalmaya çalışıyorlar.
Tarihten ders alan herkes gibi, onlar da yanlarında bir propaganda elemanı istihdam ediyor, Goebbels kadar olmasa da, belki biraz farklı ama özde Goebbels’vari yalanlarla halkı kandırmayı hedefliyorlar.
***
Onun içindir ki, halkı aydınlatmaya çalışan aydınları ve bağımsızlığını korumaya çalışan medya organlarını susturmak için her türlü çabayı harcıyorlar. Onların en büyük düşmanları özgürlükçü medya ve kolay kolay susmayan aydınlardır.
Kendilerine teslim bayrağı çekmiş medya organlarıyla ve sözde aydınlarla gerçek aydınları hedef tahtasına oturtup kara propagandayla halkın gözünde küçük düşürmeye çalışıyorlar. Açıkça söylersek: Bir besleme medya eliyle halkı kandırmak için her türlü yalana başvuruyor, teslimiyetçi aydın kisvesindeki yaratıklar ile üste çıkmaya çalışıyorlar ve de aslında bu yolla başarılı da oluyorlar…
***
Bendeniz, bazen Doğu-Batı mukayesesi yapınca bazı dostlar rahatsız oluyor. Batılı halklar, iki büyük savaşta yaklaşık altmış beş milyon insan kaybından sonra kendi kaderlerini belirlemeyi ve demokrasi ile yönetilerek adaletin ve eşitliğin bihakkın tesisini başardılar.
Kederi de, tasayı da, kıvancı ve sevinci de ortaklaşa paylaşabilen devletler kurdular. Kurdukları birlik ile sadece kendi kaderleri üzerinde değil, dünyanın dört bir yanındaki devletlerin veya halkların üzerinde de etkili olabiliyorlar.
***
Bizim de bu birlik içinde olma çabamız; son on yıl arzında gittikçe birlikten uzaklaşma ve kaderimizi tek kişinin iki dudağının arasına hapsetme çabasına yenik düştü…
Her totaliter rejimin duçar olduğu yalnızlaşma ve kaybetme hastalığına mahkûm olduk…
Bugün, şu son ekonomik yıkım hengâmesinde bile hâlâ kara propagandaya sığınıp ülkemizin güllük gülistanlık içinde olduğunu pompalıyoruz. Hiç “bu da bizim günahımızdan kaynaklandı” diyen yok!
Uyarı görevini yapmak isteyen sivil toplum kuruluşunu azarlıyor, “bizimle mücadele edemezsiniz” diye tehdit ediyoruz.
Ve tabiî ki;
Koskoca ülkeyi ve seksen beş milyonu enaniyetimize kurban ediyoruz…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mevzular Derin!..
Despotizmin Hâlleri…
Aydın Kaypaklığı!..
Çökülen Matbuat!
Makûs Talih…
Güney Kafkasya’daki Kazanda Türkiye Kaynatılmak İsteniyor!..
Her Devrin Putperestleri Var!
Manzarayı Umumiyeden Kesitler!
Girânserliğe Devam!..
"Bayramız Olsun da Mübarek!"

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yakın Tarihin Despotları
Ar Damarı Meselesi…
Dersimiz Demokrasi Olsun!
Bireysel ve Toplumsal Cehalet!
Başı Dik Adamın Ölümü!
Fikir Vadisinin Çölleşmesi!
Hukuk ve Adalet!..
Sözün Özü!..
Sapkınlığa Bir Bakış!..
Rusya ve Biz Derken…

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Haccac-ı Fırat [Şiir]
Aklıma Şaşıyorum! [Şiir]
Sürgünler Şehri [Şiir]
Son Arzu… [Şiir]
Kimdir Gelen! [Şiir]
Uzaklar [Şiir]
Derkenar [Şiir]
Adamım! [Şiir]
Kars Eli [Şiir]
Derdimend! [Şiir]


Cahit KILIÇ kimdir?

‎"Kalem erbâbı olmak sadece ona buna çatmak değil, zaman zaman da hayatın küncüne kelimelerden çenet taşı koyabilmektir!. . " (Cahit Kılıç)

Etkilendiği Yazarlar:
Divan şairleri, divan şiiri. Ve elbette ki XX. yüz yıl şairlerimiz.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © Cahit KILIÇ, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.