..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, duyguların dilidir. -W. Winter
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
31 Ekim 2021
Atatürk Olma Elzemi  
Osman AKTAŞ
"Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz." bu vasiyeti dikkate almazsak, elimizde yaşayabileceğimiz bir Türkiye Cumhuriyeti olmayacak.


:II:
"Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz." bu vasiyeti dikkate almazsak, elimizde yaşayabileceğimiz bir Türkiye Cumhuriyeti olmayacak.

Bizim için vazgeçilmez iki kılavuz; biri Kuran, diğeri Nutuk. Bu ikisini anlattıklarını yaşarsak, insan olarak da, devlet olarak da huzur ve güvende oluruz. Ne ölüm korkusuyla korumalarla cumaya gitmeye gerek kalır, ne sokaklarda insanlar birbirini öldürür.

Pakistan'ın ilk devlet başkanı Muhammed Ali Cinnah "Ben iki Mustafa bilirim; biri Muhammed Mustafa ki, o bize hakka kul olmayı öğretti. Diğeri Mustafa Kemal ki, kula kul olmamayı öğretti." diyordu.

Günümüzü değerlendirmek istiyorum. Dünden bugüne medayı takip edenler bilirler; dün Atatürk'e ayyaş, kadın düşkünü diye topluma lanse edip, cumhuriyetin nimetlerinden faydalanıp, Kadir Mısıroğlu, Yavuz Bahadıroğlu gibi cumhuriyet ve Atatürk düşmanı namussuzları kendilerine rehber edinen mezat artığı satılık kalemlerin düğmesine kim bastı, kulağına kim üfürdü ise, benden çok Atatürkçü, benden çok cumhuriyetçi oldular. Bu durum Necip Fazıl kaypaklığına bir özenti mi, yoksa zaten var olan karaktersizlik mi acaba?

Emin Çölaşan'ın "Takkeli liboş" dediği tipler, yıllarca Atatürk'e hakaret babında dolaylı yoldan "piç" diyebilmek için sayfalarca yazı yazıp, Zübeyde anaya iftira etmişler / ettiler, bunu da ağızlarından salyalar akıtarak yaptılar. Bu alçakların soy kütüğüne baksanız ya Kubilay'ı şehit edenler, ya camilerde Kuva-yı Milliye ve Mustafa Kemal'i din düşmanı ve vatan haini gibi göstermeye çalışan, İngiliz ve Yunanları Ankara hükümetine karşı tercih gösteren münafıklara çıkacaktır ki, bunların pirleri de, "Put Adam" ve "Din Mazlumları" adı altın da yazdıklarıyla kendi gönül musluklarından nasıl kir aktığını göstermiştir.

Şimdi ben diyorum ki, biz bu zihniyetin söylediği ve yazdığı neye, ne kadar inanacağız. Dün rapor alarak Zafer Bayramı'na katılmayanlar, nasıl oluyor da bugün benden çok cumhuriyetçi ve Atatürkçü olabiliyorlar? Acaba kandırıldılar mı her zamanki gibi?

Ben, bu zihniyeti ayakta kalmak için her yolu meşru gören Muaviye tayfası olarak görmekten kendimi alamıyorum.

Bütün omurgasızların aynı çatı altında birleşmeleri beklenen bir şey, ama birbirine bunca sövenlerin aynı mekânı paylaşmaları beklenmeyen bir şeydi.

Umarım bu istem dışı cumhuriyet ve Atatürk sevdası (umudum olmasa da) güzel bir şey ortaya çıkarır.

Artık "Vatan sağ olsun", "Ekonomi kötüye gidiyor", "Eğitim bitti" gibi konuların değil, refah ve insanlık konularının gündem oluşturarak konuşulduğu bir Türkiye istiyorum.

“Hıra dağı kadar Müslüman, Tanrı dağı kadar Türk…” olmaya değil, her birimizin bir Atatürk olmaya ihtiyacı var.

31 Ekim 21
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahipsiz Devlet mi Sahipsiz Millet mi
Akademik Küstahlık
Hâkimiyet Kayıtlı Şartlı
Adalet Mahkeme Duvarlarının Süsü Mü
Oldu Bitti Geleneği
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Muhalefetten İktidara Jest
Yapay Zekâ Varsıllaması
Bir Bakanı Yolcu Ederken
Cami ve Genelev Meselesine Dair

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dinhuriyet Sancısı
Eylüllenmek
Oy Madımak
Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Notları...
Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak
Üç Din ve Bir Filistin
Akif'e Dönüşmek mi Akif'i Dönüştürmek mi
"Nerede Bir Can Ölse Oralıdır Yüreğim"
Eylüllenmek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Temel (Siz İç) Güdü [Deneme]
Kendimle Empati Kurmak [Deneme]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Mahmur Bakışlara Akif Göstermek [Deneme]
Bugün 23 Nisan [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.