..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bazen evrende yalnız olduğumuzu düşünürüm, bazen de olmadığmızı. Her iki durumda da bu düşünce beni afallatır. -Arthur C. Clarke
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > Hakan Yozcu
22 Ocak 2021
Beşik Gibi Sallandık  
Hakan Yozcu
Oğlum da geldi dışarı. Kızım yoktu. “Ayça nerede?” dedim. “Odasındaydı” dedi. Sallantı artık durmuştu. Yaklaşık 15 saniye kadar sürdü. Hayat normale dönmüştü. Biraz sonra kızım da aşağıdaydı. “Niye inmedin?” diye sordum. “Masanın altına girdim” dedi. “Ya kızım, ev yıkılsaydı, masa sağlam kalacak mıydı?” dedim. O da “Ya baba, ev yıkılsaydı 15 saniyede aşağıya inebilecek miydim?” dedi. O da haklıydı. “Sen, doğrusunu yapmışsın” dedim.


:FAH:

Perşembe günü deyim yerinde ise beşik gibi sallandık. Gazimağusa, resmen deprem ile yüz yüze geldi. Bu, pek alışık olmadığımız bir durum. Oysa ülke olarak deprem kuşağında olan bir ülkeyiz.
O gün, öğleden sonra bilgisayarımın başına oturmuş Hakikat Gazetesi’ndeki köşe yazımı hazırlıyordum. Önümdeki monitör sallanmaya başladı. O anda anlayamadım ne olduğunu. Ama sarsıntı geçmedi. Ne oluyor diye başımı çevirip odaya baktım. Televizyon zangır zangır titriyordu. Neredeyse masadan aşağı düşecekti.
Gözlerim avizelere takıldı. Avizeler, bir sağa, bir sola sallanıyor, birbirlerine çarparak farklı bir ses çıkarıyordu. İşte o an ne olduğunu anladım: “Deprem oluyor!” diye bağırmaya başladım.
Yerimden kalktım ve merdivenlerden yukarıya doğru bağırdım. “Deprem oluyor. Kaçın!” Çünkü yukarıda oğlum ve kızım vardı. Biraz sonra yukarıdan ayak sesleri gelmeye başladı. Ben de, dışarı çıktım. Bütün komşular dışarıda panik içinde birbirlerine bakıyorlardı. Onlara “Deprem Oluyor!” diye seslendim.
Oğlum da geldi dışarı. Kızım yoktu. “Ayça nerede?” dedim. “Odasındaydı” dedi. Sallantı artık durmuştu. Yaklaşık 15 saniye kadar sürdü. Hayat normale dönmüştü. Biraz sonra kızım da aşağıdaydı.
“Niye inmedin?” diye sordum. “Masanın altına girdim” dedi. “Ya kızım, ev yıkılsaydı, masa sağlam kalacak mıydı?” dedim. O da “Ya baba, ev yıkılsaydı 15 saniyede aşağıya inebilecek miydim?” dedi. O da haklıydı. “Sen, doğrusunu yapmışsın” dedim.
Biraz dışarıda bekledik. Arkası gelir diye endişe içindeydik. Ama birkaç dakika sonra ortalık süt liman oldu. Biz de tekrar içeri girdik.
Biraz sonra haberlere düştü olay: “KKTC’de merkezi Akdoğan olan 5.3 şiddetinde bir deprem meydana geldi.”
Buna da şükür ettik. Çünkü herhangi kötü bir durum ortaya çıkmamıştı.
Deprem, bize şunu gösterdi: "Kıbrıs deprem kuşağında bulunan bir ülke. Her an depremle yüz yüze gelebiliriz. O nedenle bunu bir devlet politikası haline getirmemiz lazım. Depremde ne yapacağız, neler yapmalıyız kapsamlı bir çalışma ile projeye dökmeliyiz."
Bunun için yabancı aramaya gerek yok. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Ateş arkadaşım. Kıbrıslı ve bu işin Türkiye'de başuzmanlarından birisidir.
Burada hemen kendi kendime şu soruları sordum: “Kendi vatandaşımızdan neden yararlanmıyoruz? Neden onun, bu konuda görüşlerine yer vermiyoruz? Kendi insanlarımızı neden yurt dışına gönderip onların düşüncelerinden, fikirlerinden ve tecrübelerinden yararlanmıyoruz?”
Geçen aylarda Hakikat WEB TV'de "Hakan Yozcu İle KKTC Güncel" adlı programıma konuk ettiğim Doç. Dr. Ali Ateş, o zaman "Kıbrıs'ın deprem kuşağı üzerinde bulunduğunu ve mutlaka burada bir deprem olacağını, bu nedenle devletin şimdiden önlem alması gerektiğini" söylemişti. İşte dediği oldu. Merak ettiğim konu ise şu: “Devlet bu konuda neler yapıyor? Ne gibi çalışmaları var? Nasıl önlemler alıyor?”
Bu yazıyı yazarken tam bu esnada Doç. Dr. Ali Ateş, Bolu’dan telefonla arayıp "Geçmiş olsun" dedi. "Bu depremin orta şiddette olduğunu, öncü veya artçı bir deprem olabileceğini” söyledi. Ve “İlerdeki olabilecek daha büyük depremlerin habercisi olabileceğini" belirtti.
Doç. Dr. Ali Ateş, "Temkinli olmamızı ve depreme karşı bilinçli olmamızı" dile getirdi. "Yaz mevsiminde adaya geleceğini ve bu konuda bir plan ve proje dahilinde halkı depreme karşı bilinçlendirmemiz gerektiğini" söyledi.
Biz de tüm devlet yetkililerine şimdiden duyuralım. Doç. Dr. Ali Ateş gibi elimizdeki bir cevherden yararlanma yoluna gidelim. Onun koordine edeceği çalışmalar kapsamında hazırlanacak projelere şimdiden sahip çıkalım. Unutmayalım ki ülkemiz bir deprem ülkesidir...
Doç. Dr. Ali Ateş’in kim olduğunu öğrenmek isteyenlere de anlatayım: Ali Ateş, Kalecik Köyünden çıkan bir vatandaşımızdır. Gazi Mağusa Namık Kemal Lisesi’nden mezun oldu.
1993 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun oldu. Mezuniyetten sonra Türkiye’ye döndü. Bir süre Libya’da inşaat Mühendisi olarak çalıştı.
Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı. 2012 yılında Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. Ve Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün kurulmasında görev aldı. 2018 yılında Doçent ünvanını aldı. Düzce Üniversitesi’nde Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezini kurdu ve kurucu müdürlüğünü yaptı.
2020 yılı başından itibaren ise Bolu Abant İzzet baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü kurdu ve İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığını yürütmektedir. Ayrıca İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Anabilim Dalı Başkanıdır.
2020 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak hukukçu ünvanını da kazanmıştır.
Akademik çalışmalarını İnşaat Mühendisliği Geoteknik Deprem mühendisliği alanında yapmaktadır. Ayrıca hukuk alanında, inşaat ve imar hukuku dersleri de vermektedir.
Ali Ateş’in Ulusal ve Uluslararası birçok makaleleri bulunmaktadır. Ensar Vakfı Ankara Şubesi yönetim kurulu ve Kıbrıs Kültür Derneği, Türk Ocakları üyesidir.
Evli ve iki kız çocuğu babasıdır. Ayrıca sportmen bir kişiliğe de sahip olan Doç. Dr. Ali Ateş, Siyah Kuşak 5. Dan Kick boks ve Taekwondo branşlarında Antrenör ve hakemlik de yapmaktadır.
Ve biz ülke olarak böyle bir bilim adamımızdan maalesef hala yararlanmasını bilmiyoruz…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
ve İlk Bölüm Yayınlandı
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Olcay Kıraç İle Kıbrıs Sorunu
Adanalıyık Allah’ın Adamıyık
Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından
Hatay Gezisi
öğretmene Verilen Değer Her Şeye Değer
3. Dünya Savaşı mı?
Kktc Çukurovalılar Derneğini Ziyaret Ettim
Prof Dr Umay Türkeş Günay'ı Dinledik

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
İlk Yerli Operamız: Arap Ali Destanı
Boyacı’ya Büyük İlgi
"Bitemeyen Proje" Üzerine
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
"Beyaz Gemi" Aytmatov
sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan Üzerine

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Geliyoruz [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Hakan Yozcu, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.