..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilen sever. -Leonardo da Vinci
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım! > Hakan Yozcu
11 Nisan 2018
Cumali'ye Yapılan Haksızlık  
Hakan Yozcu
Neymiş cumali oyunlarda pek başarılı olamıyormuş. Neymiş, arada bir oyun kazanıyormuş. Peki Turabi gibi 2 kez şampiyon olan birinden oyunlar alırken...


:AJAA:
Artık Survivor izlemeyeceğim. Sebebi de Cumali'ye yapılan saygısızlık ve haksızlıktır. İnsan, gariban olursa demek ki çevresinde de kimse olmuyormuş. İnsan, yoksul olursa demek ki kimseden destek alamıyormuş. İnsan, halkın içinden gelmişse demek ki hiç değer görmüyormuş. Hele de insan, Iğdır gibi en uzak, en ücra köşeden gelip bu yarışmaya katılıyorsa tamamen ötekileştiriliyor, yalnız bırakılıyormuş...
Neymiş, Cumali oyunlarda pek başarılı olamıyormuş. Neymiş Cumali, arada bir oyun kazanıyormuş... Peki, Turabi gibi 2 kez şampiyon olan birinden oyunlar alırken, Adem Kılıççı gibi çok iyi bir sporcudan oyunlar alırken, Kaptan Lakaplı Ümit Karan'dan oyunlar alırken neden seviniyor ve bu eleştirileri yapmayıp susuyordunuz? Neredeyse çıktığı 2 oyundan birini alan Cumali, hem de güçlü oyunculardan oyun alan Cumali, zayıf mı oluyor? Zayıf olan biri hiç bir oyun alabilir mi? Bence alamaz. Buna rağmen nasıl oluyor da Cumali'nin karşı takıma verilmesini öneriyorsunuz? Bu kadar onur kırıcı, bu kadar hakaret içeren, bu kadar insanı küçük düşüren, bu kadar insanı öteleyen bir öneri olamaz. Geçmiş yıllarda yarışan yarışmacılardan daha mı kötü idi Cumali? Yılmaz Morgül'den daha mı kötü idi? Tarık Mengüç adlı şarkıcıdan daha mı kötü? Hadi onları bırakın, gönüllülere geldiğinden beri oyun alamayan Murat'tan daha mı kötü? Bunları da bir kenara bıraktık. Cumali'nin oynamadığı bir çok oyunlar kaybedildi. Onların suçu da mı Cumali'ye yükleniyor? Bu kadar da olamaz. Bir insanın şerefi ve gururu ile bu kadar oynanamaz. Çuvaldızı biraz da kendinize batırın. Buna karar verecek olan siz değil, halktır. En az 4 defa Cumali'yi potaya soktunuz. Gönderebildiniz mi? Hayır. Çünkü Cumali halkın onayını almıştır. Halkın sevgisini kazanmıştır. Cumali, bu yarışmada, doğruluğun, dürüstlüğün, temizliğin, adaletin, azmin, mücadelenin sembolü olmuştur. şahsen ben Cumali'yi seviyor ve taktir ediyorum. Her oyunda Cumali'yi büyük bir heyecanla izliyorum. Bana keyif veriyor. O nedenle Cumali'nin onuruyla oynanmasını büyük bir üzüntüyle karşılıyorum. Bunu yaratanları da kınıyorum. Sayın Acun ılıcalı'nın adaletli olacağına, ve bu ahlaksızlığa pirim vermeyeceğine inanıyorum. Soruyorum size, Cumali, ünlü biri olaydı, aynı çirkin davranışı yapabilecek miydiniz? Cumali Iğdır'dan değil de istanbul gibi büyük bir şehirden gelseydi aynı şekilde davranabilecek miydiniz? Cumali, bir inşaat işçisi değil de zengin bir vatandaş olsaydı aynı şekilde davranabilecek miydiniz? Kesinlikle hayır... O zaman Cumaliye yaranmak için neler yapacağınızı görür gibiyim... Bu davranış gönüllü yarışmacılara yakışmadı... Hakan'ın bu olay karşısında sessiz kalmasını da yadırgadım. İsterdim ki Hakan, bu haksızlık karşısında susmasın, hepsine rest çeksindi. Ama o da susarak bu ayıba ortak oldu. Hem de "Cumali giderse burasını yakarım" diyen Hakan'a bu sessizlik hiç yakışmadı. Çok yazık. Susmak da bir yerde suçu kabul etmek demektir. Olmadı. Hem de hiç olmadı. Tek umudum Acun Ilıcalı'nın bu ayıba "Hayır" diyerek son noktayı koyması. Adalet her yerde tecelli etmelidir..Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın kesinlikle karşıyım! kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kaymakam Küfrederse
İsrail"e Dur Diyen Yok Mu?
50 Bin Suriyeli Kktc"ye mi Geliyor?

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Beşik Gibi Sallandık
"Bitemeyen Proje" Üzerine
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Boyacı’ya Büyük İlgi
İlk Yerli Operamız: Arap Ali Destanı
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Geliyoruz [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Hakan Yozcu, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.