..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilgi sakalla ölçülmez. -Moliere
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım! > Hakan Yozcu
26 Eylül 2014
50 Bin Suriyeli Kktc"ye mi Geliyor?  
Hakan Yozcu
Dün bazı internet sayfalarına bu konuyla ilgili Türkiye’nin alternatif bir çözüm üreterek 50 bin Suriyeli sığınmacının KKTC’ye gönderileceği haberi yer aldı. Tabi bu şimdilik sadece bir iddia...


:AAFD:

IŞID’den kaçan Suriye vatandaşları akın akın Türkiye’ye sığınıyor. Öyle ya can tatlı...
Suriye’nin kuzeyinde bulunan Kobani bölgesinden kaçan insanlar, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde çadır kentlere yerleştirildi. 2 gün içinde 100 binden fazla sığınmacının buraya konuşlandırıldığı belirtiliyor...
Bu çok ciddi bir rakam. Bırakın Türkiye’yi Dünyanın en zengin ülkelerinin bile bu kadar yoğun bir sığınmacı nüfusu bünyesinde barındırması, onların her türlü ihtiyaçlarını karşılaması çok zor.
Çadır, ekmek, su, yemek, tuvalet, banyo ihtiyaçları, bunların yanısıra, elektrik, sağlık, ilaç gibi sorunları gidermek oldukça zor. O devlet için büyük bir külfet. Mutlaka dışardan destek alması şart. Aksi halde üstesinden gelmesi mümkün değil... Hatta imkansız...
Türkiye insanı değerlerle hareket eden bir ülke olduğu için, bu insanlara kucağını açıp elinden geldiğince, en iyi şekilde onları barındırmaya çalışıyor...
Dün bazı internet sayfalarına bu konuyla ilgili Türkiye’nin alternatif bir çözüm üreterek 50 bin Suriyeli sığınmacının KKTC’ye gönderileceği haberi yer aldı. Tabi bu şimdilik sadece bir iddia...
TC Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna katılmak üzere New York’a hareket ederken “tampon Bölgesi önemli bir konu” demişti. Böylece Sayın Erdoğan güvenli bir bölge kurulması gerektiğinin önemini vurgulamıştı.
Bunun üzerine 50 bin Suriyeli sığınmacının KKTC’ye gönderilmesi kararının gizlice alındığını ve şartların oluşması halinde bu düşüncenin hemen hayata geçirileceği belirtildi.
Belki insanlık adına iyi bir düşünce olabilir bu. Ama mutlaka bunun olumsuz yanları da olacaktır. Her şeyden önce bu karar alınırken veya hayata geçirilirken, KKTC Hükümeti ile istişare edildi mi? Bu konuda KKTC’li yetkili mercilerin görüşüne baş vuruldu mu?
Diyelim ki bunlar hep aşıldı. Daha da öte bakacak olursak, bunların alt yapısı nasıl yapılacak? Nereye yerleştirilecek? Neler verilecek? Yukarıda söz ettiğimiz şartlar nasıl sağlanacak? Maddi destek nereden alınacak?
Bunları da bir yana bırakalım? Gelecek insanlarla burada yaşayanların uyumu nasıl sağlanacak? Arada bir kültür farklılığı var. Kültür çatışması nasıl engellenecek?
Şu anda Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları veya yaşattıkları ortada. Aynı sorunlar burada da yaşanacak...
Kavgalar, hırsızlıklar, ölümler, cinayetler beklemediğimiz şekilde artacak... Nitekim Türkiye’de bunların örneğini gördük... Basında, Suriyeli sığınmacıların çıkardıkları olayları sürekli izliyoruz...
Burada şunu demek istiyorum: “Kelin ilacı olsaydı kendi başına sürerdi.”
Biz KKTC olarak çok mu daha iyiyiz? Kendi ayaklarımız üzerinde tamamen durabiliyor muyuz? Kendi içimizdeki ayrımcılığı, bölücülüğü, kavgayı halledebildik mi?
Bunun cevabı hayır. Çünkü adeta adayı Teksas’a çevirdik.
Eline silahı alan ya, “bar-pavyon” basıyor; ya “dükkan- okul” basıyor...
Soygunlar, cinayetler de cabası...
Durun durduğunuz yerde Allahınızı severseniz...
Başımız zaten dertten kurtulmuyor...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın kesinlikle karşıyım! kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cumali'ye Yapılan Haksızlık
Kaymakam Küfrederse
İsrail"e Dur Diyen Yok Mu?

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cevahir Caşgir’den "100süz Şiirlerim"
Orhan Pamk'un "Kar" Romanı
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Beşik Gibi Sallandık
"Bitemeyen Proje" Üzerine
ve İlk Bölüm Yayınlandı
Boyacı’ya Büyük İlgi
İlk Yerli Operamız: Arap Ali Destanı
"Kırmızı Pazartesi" Romanının Düşündürdükleri
Nkl Sanat Gecesi Büyük İlgi Gördü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Geliyoruz [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Hakan Yozcu, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.