..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
En bilge insanlar bile arasıra bir iki zırvadan hoşlanırlar. -Roald Dahl
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Kesinlikle Karşıyım! > Mustafa Yener
16 Ağustos 2012
Altın Yürekli Kahraman Beşar Esad…  
Mustafa Yener
Suriye’den yeni gelmişte, hala yaşadığı travmanın etkisinden kurtulamamış muhabir edasıyla anlatıyorlar; “Esad kendi halkını öldürüyor..!”


:BDGI:
Suriye’den yeni gelmişte, hala yaşadığı travmanın etkisinden kurtulamamış muhabir edasıyla anlatıyorlar; “Esad kendi halkını öldürüyor..!”
Zannedersiniz ki Esad kafayı sıyırmış, Suriye sokaklarını halkı kovalıyor. Bu hesaba göre; sırtında bazuka ile koşturan Nato beslemeleri de ‘halk’ olsa gerek.

Zaman zaman iyi haberler de geliyor Suriye’den. Savunmasız halkın, kaç tane tankı imha ettiğini müjdeliyor haber programları.
Zavallı halk, son olarak bir de savaş uçağı düşürmüş.
***
Eğer Suriye’de kan akıyor, eğer insanlar ölüyorsa bunun sebebi ABD ve işbirlikçilerinin olayları kaşıması ve göndermiş olduğu silahlardır.

Otomatik silahlarla donatılmış o katiller ‘halk’ ise, Beşar Esad altın yürekli bir kahramandır.
***
Bak görüyor musunuz; fazla sinirlenip bir diktatör parçasına kahraman dedik. Altından bir de kalp ekleyiverdik o unvanın önüne.
Zalimlere kahraman demenin, zulme ortak olmak sayılacağını söyleyenler çıkabilir. Eğer böyle düşünenler varsa kendilerine kızmadığımı, hatta aynı fikirde olduğumu bilsinler.

Ancak Esad’a “kahraman” demenin benim buluşum olmadığını belirtmeliyim. Irak’ta bir buçuk milyon insanı öldüren katillere, bir siyasetçi “kahraman Amerikan askeri” demişti ya, ben ondan esinlendim. Eğer suçluysam zulme ortak olmaktan, beni o siyasetçiyle beraber lanetlesinler.
***
Bahar gelince doğa canlanır. İnsan da doğanın parçasıdır; o da canlanır. Daha hassas olur. Nitekim ‘Arap baharı’nın gelmesiyle insanlar daha hassas oldular. Irak’ta bir buçuk milyon insanın katledilişini donuk bakışlarla izleyenler, gördüğünüz gibi Suriye için toplu halde ağlama krizine girdi.
Yalnız siyaset değil; yazılı ve görsel medya, hatta blog yazarlarını içine alan geniş bir arazi, aylardır Esad karşıtlarınca akıtılan göz yaşlarıyla sulanıyor.
Türkiye’nin çıkarlarına aykırı talepler için akan o gözyaşlarının kıblesi, ne kadar ilginçtir ki, Suriye üzerindeki Amerikan çıkarları. Oysa kendi ülkelerinde kaç Mehmet’in öldüğü umurlarında değil. Yoksa o duyarlı yürekler kendi ülkesine kırgın, kendi evlatlarına küs mü..?

Güneydoğu’da ölenlerin sayısını boş verip, Suriye’de ölenlerin istatistiğini tutan duyarlı tüm yüreklerin, “kahraman Amerikan askeri” için dua eden ideolojiye mensup olması bir tesadüf mü..?
***
Zulüm sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu’da bile onların gözyaşlarından besleniyor.
Ağlaya ağlaya bir savaşın kıyısına kadar geldik. O savaş belki İran ve müttefiklerinin de dahil olmasıyla tüm Ortadoğu’yu saran bir yangına, belki daha da yayılarak bir dünya savaşına dönüşecek.

Ne olur göz yaşlarınızı zayi etmeyin, ekonomik kullanın artık. O inci tanelerini gün gelip, belki de çocuklarınızın anısına hediye etmemiz gerekecek…


İstanbul, Ağustos 2012
Mustafa YenerSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın kesinlikle karşıyım! kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gavur Biliyor Kardeşim..!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Boş Verin; Sol da Oluvermesin…
Haydi Kızlar Kocaya..!
Su İçerdik Testiden…
Öcalan İçin Kardeşlik Türküsü Söylemek…
Kenan Evren'in Burnu...
İkiyüzlü Avrupa..!
Öğretmen Öğretir Direnişi de

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Lavman... [Şiir]
Babam Yaşasa Çok Kızardı… [Deneme]
Kendisiyle Savaşan Toplum… [Deneme]
Hayat Kazık Atar İnsana… [Deneme]
Ölen Bir Ülkenin Memesinden Beslenmek… [Deneme]
İşte Bunun İçin Üç Çocuk [Deneme]
Pandora’nın Kutusu… [Deneme]
Chp Kur’an-ı Gerçekten Yasakladı Mı..? [İnceleme]
Savaş Güvercinleri [İnceleme]
Türk Dil Kurumu’nuzu Eşek Arısı Soksun… [İnceleme]


Mustafa Yener kimdir?Etkilendiği Yazarlar:
Öyle bir etki altında olduğumu düşünsem, yazmam manasız olurdu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Mustafa Yener, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.