..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İçine koyabileceğin bir karanlığın olmadan, bir ışığın olamaz. -Arlo Guthrie
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Haydar Köprülüoğlu
Haydar Köprülüoğlu - Ayrıntı
Site İçi Arama:


Deneme
  Çık Git Artık Ey İklim (Haydar Köprülüoğlu) 16 Temmuz 2011 Gelecek 

Bu yazımın özeti, yeteri kadar geliştiremediğimiz demokrasimiz sorunlar yaratıyor. Ayrım yapılmadan bu sorunları yalnız Kürt halkı değil, hatta Kürt halkından daha çok bütün kesimler yaşıyor. Sivil toplum örgütlerinde, sosyal kurumlarda, bürokraside eskiden kalan ve bugün de kayıp annelerinden, faili meçhul cinayetlere kadar pek çok sorunlu aileler var. Güneydoğu'da terör dolayısıyla boşaltılan, yakılan, yıkılan binlerce köy, elden çıkan, başkasının eline geçen mera, bağ, bahçe, tarla var. Bu gerçekler dururken, o bölge halkından yakınlık beklemek zor. Üniter devlet yapımıza karşı aykırı düşünceler taşıyan BDP ve yandaşlarına cevabımız, bu boşluklara ilgimizi yönledirmekle olur. Saygılarımla.

  Akba Kitap ve Yayınevi (Haydar Köprülüoğlu) 14 Mayıs 2011 Anılar 

Geçmiş yıllarda Ankarayı anlattığım 'Gün Aşımı' kitabımda bulunan bir anıdır.

  Nazım Hikmet ve Soyağacı (Haydar Köprülüoğlu) 7 Temmuz 2011 Meslekler & İş Yaşamı 

Nazım Hikmet yazım, 2004'de 'Gün Aşımı, kitabımda, şiir ise 1996 yılında aynı ismi taşıyan kitabımda yayınlanmıştır. Az da olsa değişiklik yapıldığı, anı eklendiği için günümüz tarihi verilmiştir.

  Ankara'da Eski Ramazanlar (Haydar Köprülüoğlu) 28 Ağustos 2011 Yaşam 

Çağdaşlığın adı var, geçen yılların tadı var. Doğup büyüdüğüm, sokaklarına gözümü açtığım, caddelerinde boy gösterdiğim Ankara'nın eski Ramazanını anlatmak istemiştim. Saygılarımla.

  Şair ve Şiir (Haydar Köprülüoğlu) 18 Eylül 2011 Unutulamayan Dönemler 

Şair ve şiir öteden beri çok tartışılan, sonu gelmeyecek bir konudur. Şair ve şiirin de futbol gibi tartışılacak konusu çok. Futbolun federasyonu var, bu duygu, mantık, düşünce dünyasının federasyonu henüz olmadı, olamadı. Şair ve şiiri futbolla özdeşleştirdiğimin nedeni şair ve şiirin gerçek sahibi olmadığındandır. Bu tartışma o kadar çizmeyi aştı ki, fulbolda olduğu gibi puanlamay ihtiyaç var gibi geliyor bana. Şair ve şiir önce katagorilere ayrılmalı, her sınıfın da ayrı not verilecek karnesi. Şair ve şiirin her düşünceye, her duyguya, mantığa, her beyine hitap etmesi zor olsa da, mümkün olabileceğini sanıyorum. Saygılar.

  Suç da İşler Güçlüsü (Haydar Köprülüoğlu) 5 Ekim 2011 Gelecek 

Yazımda da belirttiğim gibi Atatürk'ün eli çok güçlü değildi. Tek parlili bir siyasi yapı, mümeyyizli, çift dereceli seçim,bugünkü anlayışımıza göre bir lideri , siyasi yönde güçlü yapamazdı. Onun önderliğinde kurulan Cumhuriyet, devrimler ve lider Atatürk,Türk toplumu tarafından büyük kabul görüyordu. Olayları önceden sezme gücü vardı. 1. Dünya Savaşını Osmanlı İmparatorluğu'nun kaybedeceğini önceden söylemişti. Mustafa Kemal, rütbece kendinden büyük muhatabına bir hareketi sebebiyle karşı çıkınca, işimize karışma Kemal cevabıyla karşılaşmıştı. Atatürk Falih Rıfkı Atay'a anlattığı bir anısında o muhatabına şunları söyler : "...Evet çok şey yapacaksınız, fakat yapacağınız şeyler korkarım ki memleketi içinden çıkılmaz bir girdaba sokmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Eğer ben ve benim gibi düşünenler, o gün hayatta bulunursak, sizin bugünkü sözlerinizi takdirle yad etmeyeceğiz. Temenni ederim ki, bizi çıkılmaz müşkülat içinde terketmeyeseniz" demiştir. Saygılar.

  Laiklik ve Türban (Haydar Köprülüoğlu) 7 Ekim 2011 İlişkiler 

Laiklik ve türban istesek de, istemesek de ülkenin gündemine oturuyor. Daha önceleri sakal, sonra gençlerin saç uzatması, erkeklerin taktığı küpeler bile bazı çevrelerce yadırganıyor. Türban gibi yaşlı kişilerin bıraktığı sakala da gericiliğin, yobazlığın simgesi gözüyle bakılmıştı. Aynı sakalı aydın kişiler bıraktığı zaman imaj oluyordu. Moda yaratıcıları vaktin birinde, topatan kavunu gibi türbanın hotuzlu bağlama şeklini moda diye lanse ederse, şiddetle karşı çıkanların eşleri bu modaya uymayacak mıdır? Saygılar.

  Hak Verilmez Alınır ve Şike (Haydar Köprülüoğlu) 10 Ekim 2011 Doğa ve Dünya 

Geriye dönüp baktığımız zaman bazen yaşananlara kendimizde inanmıyoruz. Kişinin kendini bilmesi kadar Erdem olmaz. Bilmezse bet bereket olmaz, uyum olmazsa devlet olmaz. Bu yazıda gecekonduculardan da bahsettik. Tanıtım yazımda da kısaca Devletten bahsetmek istiyorum. 89 Yıldır savaşa girmedik, oysa 1945 yılının Almanyasında taş taş üstünde kalmamıştı. Hacı Ömer Sabancı da sıfırdan buralara geldi. Türkiyeyi Almanya ve Hacı Ömer Sabancı'yı ölçü alarak, varın siz kıyaslayın. İş çalışmaktan açılmışken Ülkede 300.000 sahte emekli olduğunu, ben söylemiyorum İlgili Bakan, Sayın Yaşar Okuyan söylemişti.

  Atatürk Diktatör Müydü? (Haydar Köprülüoğlu) 11 Ekim 2011 Anılar 

Atatürk'ü birkaç defa çok yakından gören, onun kitaplarıya ilk derslerini alan bir kişi olarak, zaman içinde sorgulanan 'Atatürk Diktatör mü' sorusunu cevaplamak istedim. Aslında oligarşi yaratan demokrasiden, dürüst, saygıdeğer diktatör neden olmasın. Saygılar.

  Ankara'nın Başkent Oluşu (Haydar Köprülüoğlu) 13 Ekim 2011 Anılar 

Ankara'nın Başkent Oluşunun 88. Yıldönümü dolayısıyla 'Gün Aşımı' kitabımdan alınmıştır. Saygılar.

  Yılanın Başı Küçükken Ezilmeliydi (Haydar Köprülüoğlu) 20 Ekim 2011 Günlük Olaylar 

Şehit haberleriyle adeta yıkılıyoruz. Şehitler elbette ölmez, vatan bölünmez. Biz içimizden bölünürsek, vatan da bölünür. Meclis dururken dağda hak aranmaz. Pkk örgütü Kürt vatandaşı da temsil etmiyor. (devam edecek)

  Zamanın Ankara'sında Cumhuriyet Bayramı (Haydar Köprülüoğlu) 27 Ekim 2011 Post-Modernizm 

Şimdi nostalji olarak anlattığım o günler, Türkiye'nin Tarihi, o günkü toplumun heyecanla yaşadığı günleriydi. Tutucular, bazı yaşlıların kanaatları farklı olsa da, Türk Toplumu Atatürk'e coşkuyla bağlıydı. Tutucu ve yaşlı toplumu, günümüze göre garip görünse de, Atatürk'ün kadına tanıdığı haklara karşı çıkıyordu. Kadına seçme, seçilme hakkı, çarşaftan çıkararak özgürce giyinmelerine, tedirginlik duyuyorlardı. Özellikle kaynanalar kızlarına, torunlarına şöyle söylerdi : "Atatürk size başınızı aç dedi, siz kolunuzu, bacağınızı açtınız." Büyüklerinin de haklı tarafları vardı. Modacılar boş durmamış, mini etek, japone kol giysileri piyasasına sunmuşlardı. Kaynanalar olayı cemileştirir, "Kabak çiçeği gibi açıldık" da derlerdi. Saygılar

  Sağlıklı Kalmak En Temel Düşüncedir (Haydar Köprülüoğlu) 1 Kasım 2011 Günlük Olaylar 

Birkaç, konumuna göre birçok konuda olduğu gibi, sağlık konusunda da, yönetimle, doktorlar arasında tam gün tartışması yaşanmıştır. Afrikalılar ülkemden doktor geldi diye sevinirken, ülkem yurt dışından doktor ithal etmektedir. Operatör Doktorluk dalında Özel - Tüzel farkı ne yazık ki bazı hastanelerde yaşanıyor. Hipokrat yemini de değişim göstermiş olacak. Saygılar.

  Gün Aşımı (Haydar Köprülüoğlu) 8 Mart 2012 Doğa ve Dünya 

Atatürk, hilafetten cumhuriyete geçişimiz, Ankara'nın Başkent ilan edilmesi, Kurtuluş Savaşımız Dünyada, 20. asırda özgürlüklere kapı açmış, yankı yapmıştır. Bir ilçe görünümünde olan Ankara'nın kısa zamanda çağdaş, mega bir kente dönüşmesi de Türk toplumunun övüneceği en büyük başarısıdar. Saygılarımla.

  Bu Kadarı da Fazla (Haydar Köprülüoğlu) 5 Nisan 2012 Günlük Olaylar 

İpin ucunu bir kaçırırsak bir daha toparlamak çok zor olur. Eskilerin adabı muaşeret denilen görgü kuralları, birbirimize yaklaşıp tanışırken takınılan tavır, hoşgörü, tolerans her kapıyı açan sihirli anahtarlar gibidir. Hani nerede kaldı bunlar. Saygılar.

  27 Mayıs Harekatı (Haydar Köprülüoğlu) 9 Aralık 2012 Anılar 

Askerin 27 Mayıs 1960 müdahalesi bana göre, aleyhine medya oluşturan asker ve bazı basın mensuplarına, DP'ye oy verenlerin şaşkınlıkla ağzı açık bakmalarıdır. Saygılarımla.

  Şiir Niçin Yazılır (Haydar Köprülüoğlu) 21 Nisan 2013 Sanat 

Şiiri kendi görüşlerine göre yorumlayarak dergilerine almayan, şiirini tartışan, şairini bırakın eleştirmeyi, şairliğini bile kabul etmeyen bir çevre var. Her yiğidin ayrana ekmek doğrayışı vardır. Bunları düşünerek yazmış olabilirim. Saygılarımla.

 

 Yaşamanın doruk noktası traji komik de olsa, senin, benim, ülkenin ortak noktasıdır.
Fedâkarlık yapmana, saygı göstermene değer.


  19.11.2011 04:01:21  

Aklınla yaşa, mantığınla yön bul, yüreğinle karar ver, duygularınla mutlu ol.

Akıl var tokmak gibi, uluorta kimlikte

 

 

Akıl var damıtılmış, yedi gözlü imbikte.

  19.11.2011 03:57:12  

Akıl var tokmak gibi, uluorta kimlikte, Akıl var damıtılmış, yedi gözlü imbikte.

 

 


  19.11.2011 03:50:58  

Ailenin iffetin den kadın, saffetinden erkek, dirliğinden devlet sorumludur.

 

Ahlak dışı işlere tolerans göstermek onay vermektir

Adalet, ne kazanmak için pahalı, ne kaybetmek için ucuzdur.

 

Allah, gökle yer arasındadır, gözlerini yeryüzünden ayırarak gören için. 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Haydar Köprülüoğlu, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 23.10.2021 11:30:39