..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir öğretmen değil, bir uyandırıcıyım. -Robert Frost
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - kemal düz
kemal düz - kuzeyden güneye
Site İçi Arama:


İnceleme
  Davud-ı Antaki (Antakyalı Davut) (kemal düz) 14 Aralık 2012 Sağlık 

antakya yöresinde bulunan bitkilerden yararlanarak yazdığı şifalı bitkilerin kitapları günümüzde pek çok araştırıcıya kaynak olmaktadır.

  Ariflerin Sultanı (kemal düz) 10 Ağustos 2008 Tasavvuf 

bayezid-i bestami iran’ın bestam kasabasında doğmuş, ömrünün büyük bölümünü o topraklarda sürdürmüştür. 874 yılında vefat etmiştir. türbesi kırıkhan’dadır. doğuş dönemini önemli sufilerindendir.

  Cem Erman Kemal Sunal'ı Anlatıyor (kemal düz) 29 Ağustos 2008 7nci Sanat (Sinema) 

bir gün sette çalışırken benim sıgaram bitmişti. set işçilerinden birini kartonla sigara almaya taksim’e gönderdim. yemekten sonra canım sıgara istedi. ama sıgara yoktu. ..

  Encümen-i Daniş (kemal düz) 20 Ocak 2009 Kültür Çatışmaları 

dini ve milliyeti ne olursa olsun kendilerine katılmak ve işbirliği yapmak isteyen herkesi kabul eden bu topluluk 19. yüzyılda türkler’le rumlar arasında edebi ve bilimsel ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır

  İskenderun'da Kültür Sanatın Geleceği Üzerine (kemal düz) 5 Haziran 2009 Dönemler 

yerel seçimler sadece yerel yöneticileri değiştirmez, yeni kültürel ve sanatsal faaliyetlere, yeni bakış açılarına da kapı aralar. bu yazımız da iskenderun’da geleceğin kültürüne yön vereceklere ‘bir sunum’da bulunmak istedik bu çalışmamızla. İncelenirse katkısı olacağı kanısındayız.

  Aybastı'yı Kolbastı (kemal düz) 7 Haziran 2009 Anadolu Kültürü 

bir jandarma kolu, bir çetenin gizlendiği yeri basar. çetenin başını yakalayıp götürmek isterler. çetenin adamları başlarlar oynamaya. bunları gören kol komutanı “ bunlar eğlence yapıyorlar. çetecilik bunların işi değil.” der. ve böylece çeteler baskından kurtulurlar. bu olayın anısına, bu oyun oynanmış, yaygınlık kazanmıştır

  Hiçbir Şey Yeni Değil (kemal düz) 5 Ağustos 2009 Dönemler 

aurelius, roma’da(ms 121- 180)doğar. 17 yaşında geleceğin ortak imparatoru olarak seçilir, ancak tahta çıkması 40 yaşında(ms:161) geçekleşir. zamanının en önemli düşünürlerinden felsefe dersleri alır.tuttuğu notlardan oluşan, 'düşünceler'i,kişinin vijdan muhasebesi, yetkinliğe varmak için harcadığı uğraş, dünyanın gelip geçiciliğini gibi kavramları anlatır.

  Aybastı'da Kahvehane Kültürü (kemal düz) 22 Eylül 2009 Dönemler 

aybastı’da 1940 ‘lı yıllarda kıraathane ya da çayhane olarak da adlandırılan beş altı kahvehane vardır. kahvehanelere sadece çay ve kahve içilmek için gidilmezdi. buralar aynı zamanda sivil inisiyatiflerin oluştuğu, kamusal yaşamın çekim merkezleriydi.

  Aybastı'da Bir Değil Bir Çok Değirmen Vardı (kemal düz) 10 Ekim 2009 Dönemler 

insanoğlu önce ateşi buldu, yiyecekleri pişirmeyi öğrendi, baktı ki, ateş çabuk kayboluyor, onu muhafaza ve kontrol etmek için; fırını icat etti. Irmak ve göllerin uygun yerlerine su değirmenleri ve fırınlar yaptı...

  Aybastı İlçesinin Tarihsel Adı (kemal düz) 10 Ekim 2009 Anadolu Kültürü 

aybastı adının öz biçimi belki ibrasta’dır. “asta”, ilçenin doğusundaki (ağuderya-bolaman) ırmağını işaret ediyor olabilir. adın öz biçimi; luwi/pelasgos dilinde: ibasta (ibrasta) buradan da; ibr(a)-ast®a; bol/gürsu-akıntısı(dere, çay, ırmak) anlamına geliyor.

  Aybastlılı'nın Anadolu'daki Akrabaları (kemal düz) 10 Ekim 2009 Kültür Çatışmaları 

aybastı tarihi için belgeler ne diyor: araştırdık: aybastılıla ın anadolu’da ki akrabalarının yerleşim yerleri ve işte köklerimiz. ne kadar zengin bir aileyiz. İnceleyin

  Tekele Tütün Dizmek Acı İçmek (kemal düz) 27 Aralık 2009 Dönemler 

mürselek(denizgören), yayladağı ilçesinin suriye sınırına yakın bir köy. tütün üretilen, yoksul güzel bir konuma sahip. gezip görülesi gereken bir belde. ülkemizin dip köşesi.

  Bir Zamanlar Aybastı (kemal düz) 10 Mart 2010 Dönemler 

bir ülkenin sadece toprağına sahip çıkmakla; o toprak yurt olmuyor. O yerin diline, inancına, türküsüne, atasözüne, manisine, yaktığı ağıta, el sanatlarına, şahsiyetlerine kısaca her türlü değerine sahip çıkılmalı.

  Yitik Kent Myriandos (kemal düz) 3 Nisan 2010 Kültür Çatışmaları 

ksenophan, onbinlerin dönüşü(anabasis)’nde (m.ö.421) pers prensi kyros’un ordusuyla seferini anlatır. zamanın bu en güçlü ordusu, myriandos şehrinde yedi gün kalır. anabasis’te (s.26’) ksenophan şöyle başlar cümlesine: ”kyros ordan, suriye içinde beş fersenk ilerleyip(yaklaşık 5.5 km) fenikelilerin oturduğu kıyı şehri myriandos’a vardı...

  Yarıkkaya Efsanesi (kemal düz) 18 Mayıs 2010 Doğa ve Uzay 

iskenderun, ülkemizin günlük yaşamını, önemli ölçüde doğal olaylara ve iklime göre belirleyen ender yörelerinden biridir. her mevsiminin dikkat çekici en az bir özelliği vardır. yazın bunaltıcı sıcağı, kışın ılıman havası, bahar aylarının güzel havası, yolu iskenderun’a düşenin ilk izlenimlerinden birini oluşturur...

  Yüksek Sesle Okunan Dergi Hatay (kemal düz) 24 Haziran 2010 Kültür Çatışmaları 

ibn battûta ‘seyahatnamesi’nde halep’ten antakya’ya gelişini şöyle anlatır: “daha sonra antakya’ya uzandım. burası çok büyük ve kadim bir şehirdir. etrafında sağlam surlar şam şehirlerinden hiçbirinde yok. melik zahir baybars, bu şehri fethettikten sonra surlarınI tamamen tahrip etmiştir. antakya’nın ahalisi kalabalıktır. binaları çok güzel, her yönden su kaynıyor ve her yer yeşilliktir. şehrin dışında asi nehri geçiyor...

  Kore Şehitleri Anıtı (kemal düz) 1 Temmuz 2010 Kültür Çatışmaları 

insanlık ideali uğruna kore’de savaşan kahraman mehmetçiğin mukaddes hatırasına yaptırılan iskenderun kore şehitleri anıtı’nın bulunduğu parkın adı; halk arasında kore şehitleri parkı olarak anılmaktadır. parkta bulunan, anıtın ön yüzünde 1950-53 yılları arasında kore’de şehit olan, 770 şehitin; rütbesi, adı soyadı, baba adı, askerlik şubesi, ve şahadet tarihleri kayıtlıdır.

  Bir Kamyon Dolusu Güzel İnsanın Öyküsü ve Canikte Olup Bitenler (kemal düz) 9 Temmuz 2010 Toplumbilim 

ilk yedi yaşım aybastı’da geçti. orada doğdum, orada açtım gözlerimi sonsuz gökyüzüne. bulutları, ırmağı, ağaçları fark ettim. ağladım, güldüm, beşiğinde rüzgarıyla sallandım, toprağı ile belendim. yağmuruyla yıkandım.

  Bekbele Yayla Şenlikleri (kemal düz) 22 Temmuz 2010 Kültür Çatışmaları 

abacılılar'la ilgili anlatılanlar oldukça çoktur. benim gözlemlerim ise şöyle: abacılılar; nüktedan, şakacı, hazır cevap, çalışkan ve memleketsever insanlardır. abacılılar’ın; oğuzların bozok koluna bağlı günhan boyundan Dûlkadiroğluna beyliğine bağlı bir büyük aile olduğu belirtilmektedir.

  Hacıahmetli Köyü: Körfezde Bir Güzel (kemal düz) 24 Temmuz 2010 Kültür Çatışmaları 

hacıahmetli, iskenderun’un güneybatısında nur dağlarından doğup, antik arsuz kentinde denize dökülen, doğal bir su yolu olan çayın, içinden geçtiği köyün adıdır.

  Paris Strasbourg Gezisi (kemal düz) 18 Temmuz 2017 Dünya 

paris dünyanın tarih ve bir kültür kenti. dünya modasına yön veren bir kent. en önemli özelliği ise, 'devrimlerin enti' olmasıdır. strabourg, fransa'nın kuzeydoğusunda, alsas Eyaleti'nin başkentitarih boyunca fransa ile almanya arasında el değiştirmiş. en son 1945 yılında fransa'da kalmış. masal gibi büyüleyici bir kent.

  Yunus Sütunundan İssos Harabelerine Büyük İskender'le Seyahat (kemal düz) 9 Ağustos 2010 Kültür Çatışmaları 

çok az geçit veren amanos dağları’yla( nur dağları) çevrili, bereketli toprakları bulunan kilikya ovası pers İmparatorluğu) hazinesine büyük gelir sağlıyordu. issos, dörtyol’un kuzeybatısında, ilkçağda deniz kıyısında idi.

  Hatay'ın Kurtuluş Mücadelesinde Türk Ordusu (kemal düz) 11 Ağustos 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

iskenderun’da hatay tarihini araştırma alanında bir ilk gerçekleşti: tarih yapanlar tarih de yazdı: hatay’ın anavatana katılış mücadelesi; kurtuluş öncesi ve sonrası kitaplaştırıldı. bunu kınalıkuzular, mehmetçikler gerçekleştirdi...

  Suriye Lübnan Kültür Gezisi (kemal düz) 12 Ağustos 2010 Dönemler 

suriye ve lübnan türkiye’ye yakın iki komşu ve dost ülke. bu iki ülkeyi vizesiz, gezme-görme imkanı var. vizeler karşılıklı kaldırıldı. pasaport yetiyor. artık çat kapı suriye’ye kolayca gitmek mümkün. ..

  Hayatı Dolu Yaşamanın Kitabı: "Az Gittim Uz Gidiyorum" (kemal düz) 20 Aralık 2010 Yazarlar ve Yapıtlar 

yöre halkında dışa dönük bir zihniyet hakimdir. tutucu değil. yeniliğe açıktır. memlekette sıkça vurgulanan farklılıklara hoşgörü çağrısı bu yörede karşılık bulmuştur. iskenderun’un sahili izmir’i andırır. düzgün, yürüme yollarına ve çay içme yerlerine sahiptir.

  Şükrü Kanadlı Kışlası (kemal düz) 22 Aralık 2010 Kültür Çatışmaları 

iskenderun sahilinde, denize oldukça yakın, denizin çırpıntısı ile kara esintisinin buluştuğu alanda bulunur. kışlada bulunan muhteşem türk bayrağı her zaman akdeniz’in dalgalı sularına eşlik eder. bahar aylarında ve yaz mevsiminde kışla ile deniz arasında parkta İskenderunlular akşamlar

  Ordu Hatay Dereyolu Projesi (kemal düz) 28 Aralık 2010 Türkiye 

orta karadeniz ile doğu akdeniz arasında 15 yıldır yolculuk ederim. iki deniz arasındaki kara yolculuğu, otobüsle aşağı yukarı 14 – 16 saattir. yollar pek düzgün değildir. hep bakım çalışmaları vardır, fakat yollar yine de hep bozuktur. bu güzergah da, firmalar genellikle en eski model otobüslerini çalıştırırlar.

  Avrupa'daki Türkler: Almanya (kemal düz) 6 Mart 2011 Dünya 

binbir gece masalları ülkesinden, grimm masalları ülkesine yaptığımız bu seyahatten belleğimde şekillenenler şöyle. grimm masalları ükesi olan almanya’da sanat bilim tabiatı taklit ederek onun sesini, görüntüsünü, ruhunu insan beynine, aklına nakşediyor. taşıyor. binbir gece masalları olan ülkemiz ve bölgemiz ise, ise sanat ve bilim, insanın yüreğinden, duygusundan aldıklarını doğaya taşıyor.

  Tarihin Sayfaları Arasında Seyahat: Aybastı (kemal düz) 18 Mart 2011 Anadolu Kültürü 

yazları perşembe yaylasına göç ederdik. babam kahveciydi. çevrük yakınında yolun altında, tek odalı ahşap bir evimiz vardı. o evde açtık gözlerimizi gökyüzüne. toprağında belendik. havasını soluduk. soğuk suyunu yudumladık.

  Benim Sevgili Dervişim (kemal düz) 18 Mayıs 2011 Anadolu Kültürü 

sadece veteriner gibi hayvanları değil, aynı zamanda insanın başına gelen hastalıkları da, bir “şaman” gibi tedavi ederdi. bir cilt hastalığı vardı ki, onu mutlaka tedavi ederdi. siğil(temro) olarak bilinen; insanın elinde, ayağında, yüzünde çıkan bu hastalığı tedavi etmede bir numaraydı...

  Değirmende Kuş Sesleri (kemal düz) 29 Mayıs 2011 Anadolu Kültürü 

sözlükler ‘değirmen’i; “öğüten araç veya alet, içinde öğütme işi yapılan yer” olarak tanımlar. değirmen ( tegirmen); gök anlamına gelen; tengri, tegri, tegir kelimeleriyle aynı kökten gelir. değirmenler tahılı ezerek ‘un’ veya ‘yarma’ haline getirir.

  İsyan Günlerinde Suriye (kemal düz) 7 Haziran 2011 Toplumsal Olaylar 

güneş anlamına gelen suriye pek çok medeniyete beşiklik etmiştir. her insanın iki vatanı varmış. bir kendi yaşadığı vatanı, diğeri ise suriye imiş. dileğimiz güneş suriye’nin başından hiç eksik olmasın...

  Konak Önü Ekşimcek (kemal düz) 9 Ekim 2011 Toplumsal Olaylar 

eriyen karlar ile hayat bulan çiçekler soğuklar başlamadan, ortalıktan kaybolur. kelebeklerin en güzelleri gökyüzünde dans ederler.çiçeklerin üzerine kanatlarını açar konarlar. ateş böcekleri geceleri ayışığın da konser verirler...

  İssos Savaşı: Yeni Bir Kent Yaratmak (kemal düz) 5 Mart 2012 Tarihe Yön Verenler 

medler’i ortadan kaldıran persler ( mö: 550-330)’in sonunu büyük iskender getirdi suriye yolu iskender’in ordusuna açıldı. iskender savaş alanının yakınına yeni bir kent kurdu, adına da kendi “aleksandreya / iskenderun” adını verdi..

  Püsür Nalet (kemal düz) 12 Mayıs 2012 Anadolu Kültürü 

Bir sinek bir kartalı salladı vurdu yere Yalan değil gerçektir ben de gördÜm tozunu. Çıktım erik dalına anda yedim üzümü Bostan ıssı bakıyıp der ne yersin kozumu.

  Kulağımda Çan Sesleri (kemal düz) 14 Kasım 2012 Toplumbilim 

iskenderun sadece çan sesiyle özlettirmiyor kendisini bana. ebabı, denizi, dağı ve konuşulan farklı lehçe ve dillerden oluşturduğu armoniniyi de aratıyor. sıcak, samimi ve içten yapılan konuşmalar, muhabbetler iskenderun'a has özellikler olmalı, -ki pek başka yerlerde görmek olası değil.

  Habsamana'da At Sırtında Seyahat (kemal düz) 8 Nisan 2013 Anadolu Kültürü 

yağmur çiselerken, güneş; taşı toprağı, ağacı otu, çatıyı bacayı, ırmağı tepeyi, böceği kuzuyu çimeni avuyu velhasıl yaylayı koyulaşan kızıla boyuyordu. sonra kurşuni bir şal olup dağları, ormanları örtüyordu.

  Canik Güzeli: Perşembe Yaylası (kemal düz) 30 Temmuz 2013 Kültür Çatışmaları 

güneşli havalarda bulutların, her an ve farklı farklı güzellikte hiçbir ressamın hayal dahi edemeyeceği ve çizemeyeceği sayısız resimler oluşturması, insana sınırsız bir özgürlük duygusu verir. Yaz gecelerinde gökyüzü ışıl ışıldır. ay ‘a eşlik eden yıldızlar en parlak, aydınlık ve güleç yüzleriyle bu topraklardaki insanlara göz kırparlar...

  Panayır'dan Festivale Perşembe Yaylası Er Meydanı (kemal düz) 31 Temmuz 2013 Anadolu Kültürü 

perşembe yaylası’nda her yıl yaz mevsiminde yapılan panayır/festival, bu sene 12-18 ağustos 2013 tarihlerinde yapılacaktır. bir dönem karamanlı obası’nın yakınındaki alanda yapılırken, daha sonraları, perşembe’nin girişindeki düzlük alana, orası yeterli olmayınca şimdiki yerine taşınmıştır. şimdilerde, konserler bölümü aybastı’da yapılmaya başlanmıştır...

  Türküler Türküler ve Şiirler (kemal düz) 27 Nisan 2014 Yazarlar ve Yapıtlar 

hatay yaz yaz bitmez bir kültür birikimine sahip. bir dünya kenti. korunmaya muhtaç bir “müzekent”. lültür sanat alanından ziyade sadece lezzetleriyle yemek kültürüyle öne çıkması, ne derece yerinde bir durumdur, tartışılmaya değer bir konudur.

  İskenderun Caddeleri (kemal düz) 2 Şubat 2015 Kültür Çatışmaları 

“soğukoluk yosması” isimli kitabında ismail varol, iskenderun sokaklarını, mekanlarını adım adım dolaşır tanıtır. olaylar daha sokaklarda geçer. bu roman 1976'da istanbul'da yayınlanmış. yazarı hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadık...

  Ellezli Dersi Cıngırt Kayası Deniz Tepesi ve Hıdırellez (kemal düz) 24 Kasım 2015 Kültür Çatışmaları 

karamanlı aybastı’nın ilk yerleşim yerlerinden de biridir. karamanlı’da bugün bile kullanılmakta olan taş merdivenli yol, kaya mezarları bunun önemli göstergesidir.

  Hayvanlara da Yeşil Kart Verilsin (kemal düz) 24 Kasım 2015 Meslekler & İş Yaşamı 

perşembe yaylasında tepelere derelere bakıldığında sığır cinsi hayvanlar parmakla sayılacak seviyelere inmiştir. koyun sürüleri de benzer duruma gelmiştir. perşembe yaylası’da günlük sohbetlerde laflar dönüp dolaşıp hayvancılık konusuna geliyor.

  Suriye ve Ortadoğu Üzerine (kemal düz) 24 Kasım 2015 Dünya 

Suriye, Osmanlı Ordusu ile Memluk Ordusu arasında 1516 yılında halep yakınlarında meydana gelen mercidabık savaşı sonunda osmanlı topraklarına katılmıştır. suriye güney komşumuzdur ve bir ortadoğu devletidir. dinler, inançlar, düşünce akımları hep bu topraklarda vücut bulmuştur. bölgede bulunan kutsal yerler hep ilgi çekmiş, tarih boyunca da hep hedef olmuştur.

  Gurbette Aybastılı Olmak (kemal düz) 24 Kasım 2015 Kültür Çatışmaları 

gurbetçilik geçmişte olduğu gibi, mevsimlik veya geçici değil, süreklilik üzerine bir şekil almıştır. kazancını bulunduğu yerde harcamakta ve değerlendirmektedir.

  Mutlu Güney (kemal düz) 2 Aralık 2015 Dönemler 

m. ziya ünsel, hatay'ın anavatan'a katılmasından hemen sonra, antakya erkek lisesine öğretmen olarak atanır. 1939-40 öğretim yılında derslere girer. hatay'ı çok sever, tanımak öğrenmek ister, adım adım gezer.

  Bir Başka Dünya: Hatay (kemal düz) 31 Mart 2017 Türkiye 

tadımlık ama bir o kadar da doyumluk hatay hatıralarını da içine alan eser, hatay’a dair pek çok sır perdesini aralayarak onu birinci elden tanımamızı ve sevmemizi sağlıyor. kemal düz, bununla da yetinmiyor, kitabın sonuna eklediği tam 28 adet seçme ve değme kaynak eserle çalışmasını pekiştirerek okuru zengin ve ufuk açıcı bir okuma uğraşına davet ve teşvik ediyor.

  Titus Timsahı (kemal düz) 28 Mayıs 2019 Anadolu Kültürü 

tİtüs timsahı'nda; mitoloji, tarih, felsefe ve günlük yaşam içiçe, mükemmel bir bütünlük içinde betimlenmiş. yazar, okuru, kitabın sayfaları arasında, rüyadan büyülü gerçekliğe şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor. klasik ve postmodern edebiyatın tüm unsurları yer aldığı gibi halk edebiyatının tarihsel geçmişinden de yararlanılmış. samandağ'dan dörtyol'a hatay'ın kültürel mirası dile getirilmiş. yerel değerler evrensel değerlerle bağdaştırılmış.

  Atatürk ve Hatay (kemal düz) 27 Temmuz 2019 Tarihe Yön Verenler 

aşağıya aldığım yazı milli yasın 10'ncu günü, 19 sonteşrin 1938 cumartesi günü, ulus gazetesinden alınmıştır. bu çok önemli ve tarihi yazının gazete sayfalarında kaybolmasına gönlüm razı gelmedi. ıstedim ki, bilinsin okunsun.

  Büyük Antakya Kasesi (kemal düz) 11 Eylül 2019 Toplumsal Olaylar 

elimde tuttuğum ve okuduğum tarih dergisi şubat 1965'e ait. derginin ilk sayısı; dergilerin ilk sayıları hep ilgimi çeker ve mutlaka okurum...

  Sarıkamış'tan Esarete (kemal düz) 31 Mayıs 2020 Tarihe Yön Verenler 

anılar, bir kişinin herhangi bir dönemde, yaşadıklarını kaleme almasıyla oluşan eserlerde yer alır. genelikle olaylar yaşandıktan sonra kaleme alınır. bu durum bazen unutulmalara, abartılara veya yaşanılan koşulların etkisiyle taraflı anlatımlara da yol açabilir. Ancak “sarıkamış’tan esarete”te, bu tür yaklaşımlar yok. yorumlarda hiçbir duygusallık ya da gereksiz suçlama ve hakaret yok.

  Sarıkamış'tan Esarete (kemal düz) 31 Mayıs 2020 Tarihe Yön Verenler 

anılar, bir kişinin herhangi bir dönemde, yaşadıklarını kaleme almasıyla oluşan eserlerde yer alır. genelikle olaylar yaşandıktan sonra kaleme alınır. bu durum bazen unutulmalara, abartılara veya yaşanılan koşulların etkisiyle taraflı anlatımlara da yol açabilir. Ancak “sarıkamış’tan esarete”te, bu tür yaklaşımlar yok. yorumlarda hiçbir duygusallık ya da gereksiz suçlama ve hakaret yok.

  Harflerin İzinde Bir Yazar: Fatin Hazinedar (kemal düz) 7 Mart 2021 Kültür Çatışmaları 

fatin hazinedar’ın “balkon’dan düşen l’ kitabı günlerce elimden düşmedi. okudukça okudum. çok rahat okunan, yormayan, akıcı üslubu ile okuyucuyu etkileyen bir kitap. ben, okurken hem keyif aldım, hem de çok şey öğrenmenin mutluluğunu yaşadım. bu kitap bir defa okunup da bırakılacak kitap değil. bir başucu kitabı.

 

 

MENDİLİMDE KAN SESLERİ

Her yere yetişilir
Hiçbir şeye geç kalınmaz ama
Çocuğum beni bağışla
Ahmet Abi sen de bağışla
Boynu bükük duruyorsam eğer
İçimden öyle geldiği için değil
Ama hiç değil
Ah güzel Ahmet abim benim
İnsan yaşadığı yere benzer
O yerin suyuna, o yerin toprağına benzer
Suyunda yüzen balığa
Toprağını iten çiçeğe
Dağlarının, tepelerinin dumanlı eğimine
Konyanın beyaz
Antebin kırmızı düzlüğüne benzer
Göğüne benzer ki gözyaşları mavidir
Denize benzer ki dalgalıdır bakışları
Evlerine, sokaklarına, köşebaşlarına
Öylesine benzer ki
Ve avlularına
(Bir kuyu halkasıyla sıkıştırılmıştır kalbi)
Ve sözlerine
(Yani bir cep aynası alım-satımına belki)
Ve bir gün birinin adres sormasına benzer
Sorarken sorarken üzünçlü bir görüntüsüne
Camcının cam kesmesine, dülgerin rende tutmasına
Öyle bir cıgara yakımına, birinin gazoz açmasına
Minibüslerine, gecekondularına

edip cansever 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © kemal düz, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 30.06.2022 10:35:48