..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yaşam hoştur, ölüm rahat ve huzurludur. Zor olan geçiştir. -Asimov
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > Salih Zeki Çavdaroğlu
9 Ağustos 2010
Sessizserenad  
Salih Zeki Çavdaroğlu
Bir anıya dair...


:IIG:

Nisan yağmurlarını toprağın bekleyişi gibi bir özlemdin bende. Hiç damlalarındaki hüznü toplarcasına, yağmur sonrası kokladın mı toprağı sen ? Başaklarındaki ağırlığını farkettin mi Ağustos’ da ekinlerin. Gün ortasında geceye döndünmü bir anda. Karanlıklar içinde. Çaresiz...
Yüreğimin muhayyel sevgilisine erişmek, yıllarını vermek onun uğruna. Peşinde ağır aksak; tökezleyerek. Bir oraya bir buraya savrulmak…Hayal kırıklığı, hüsrân, sükût- u hayâl ne desen de netice ayrılık. Dolayısıyla sonsuz bir boşluk…
Yüreğimi avucuma aldım. İsmin gergeflenmişti yüzeyine. Kan pıhtılarından.Çeperinde hayaller, ümitler, kâbuslar, pes etmelerin getirdiği kir pas. Silemedim …
Sokağından geçtim adımlarımın tıkırtılarını bırakarak kapına. Eşiğine bir tek papatya bıraktım boyun büküklüğüyle. Sabaha solacağını bilerek.Bulursam bir sonraki geçişimde kan kırmızısı bir gül atacağım.Halimi arz için…
Bu da yetmeyecek sokağına bir tezgâh açacağım. Sabah, akşam gelip geçmek yerine sabitleyeceğim kendimi. Ümit satacağım kendime ve sen pencerene yığılıp hayretle seyredeceksin beni. Kimbilir aşağı inip bir şeyler soracaksın. Belki de birine benzediğimden falan bahsedeceksin. Ya da kayıtsız bir şekilde camını kapatıp, perdeni çekip odana gireceksin.
Kimbilir bir akşam yine eskiden olduğu gibi apansız ve her zamanki teklifsizliğimle çalacağım kapını.Şark köşeli minik odanda yer minderinde göstereceksin oturacağım yeri. Biraz hoşbeşden sonra kronik aceleciliğin ve telaşınla benden izin isteyip mutfağa gideceksin. Biraz sonra iki kallavî fincana döktüğün kahveler artık önümüzdedir. Göz göze ve koyu bir sohbetle,tadını çıkararak bitireceğiz kahvelerimizi.
Sen odanın bir köşesindeki “ud” unu kılıfından çıkaracaksın. Bana bir hayli uzun gelecek bir akord faaliyetinden sonra mızrabın makamlar üzerinde dolaşıp, müştereken tutkunu olduğumuz “ Hüzzâm” da karar kılacak.
Bir hane peşrev sonrasında “ Ey sabah-ı hüsnü ânın âfitab-ı enveri” ile başlayacak faslımız, “ Sahilden uzaklaşdık elin şimdi elimle”, “ Zamân olur ki ânın hacle-i visalinde”, “ Sen olmasaydın eğer aşka inanmazdım” ile devam edip, “ Akasyalar açarken” i finalda okuyup bitireceğiz.
Udunu koyacaksın bir kenara. Gözlerim bir türlü ayıramadığım gözlerinden kurtulmaya çalışacak. Ellerine uzanan avuçlarım da sana olan hasretimi bir türlü bitirmeyecek…


http://ferahnak.wordpress.com/2010/08/09/s-e-s-s-i-z-s-e-r-e-n-a-d/Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Türkiye’ Nin Türrklük İle Alakasız ‘beyaz Türk’ Meselesi
Yalnızlaştıça Agresifleşen Bir Toplum İçindeyiz
Her Sabah Martı Çığlıkları İle Uyanmak Doyumsuz Bir Senfonik Hadise
Türk Halk Musıkîsi Ezgilerini Derleme Çalışmaları Tarihçesine Kronolojik Bir Bakış
Şekip Ayhan Özışık
Prozodi Dediğin Nedir Ki?
"Bilge Mimar" Imız Aynı Zamanda Bir Neyzen - Musıkîşinastı
Doğru Bir Osmanlı Musıki Tarihi
Tanburî Cemil Bey
Avrupa" da Müzik , Türkiye" de Siyaset; Fazıl Say Her Zaman Bunu Yapıyor

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İki Bedene Tek Ruh [Şiir]
Adı Konulmamış Duygular [Şiir]
Hayal Bazan Gerçeği Aşar [Şiir]
Yağmuru Beklerken [Şiir]
Aşk Bir Terennüm İse [Şiir]
Sensizlik Beyitleri [Şiir]
Her Şey Geçmişte Kaldı [Şiir]
"" Mâzi Kalbimde Yaradır "" [Şiir]
Vesvese [Şiir]
Sensiz Bayram [Şiir]


Salih Zeki Çavdaroğlu kimdir?

Otuz yıldan fazla bir süredir Geleneksel Türk Musıkisi eğitimi aldım. Üsküdar Musıki Cemiyeti' nde 20 yıl korist - solist olarak görev yaptım. Bu güz Türk Musıkisi üzerine makaleler yazıyorum. (bkz. www. musikidergisi. com)

Etkilendiği Yazarlar:
N.Fazıl , C.Meriç, B.Ayvazoğlu,


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Salih Zeki Çavdaroğlu, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.