..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız. -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > CUMARTESI
21 Eylül 2008
Sorgulandın Ülkem (Bülent Yalçınkaya)  
CUMARTESI
’Ben şunu düşünüyorum Bülent bunlar bir kaos ortamı yaratmak istiyorlar.Ve tamda diyor_söze ben devam ediyorum ’amerikanın istediğini yapıyorlar.Bir kaos yaratıp ülkeyi bölmek.


:AEBG:
’Halen çözemedim biliyormusun şu ergenekon’ u.Yani nedir ne değildir!(?) Kafa karışıklığı içerisinde patlayan bombalar bi’de pkk gençlik üstlenmiş.Kafam iğicene allak bullak oldu.’_Arkadaşımın bana söylediği bir cümle.Kimin kafası karışmıyor ki yaşanan ( iktidara geldiklerinden beri ) olaylardan sonra.Birde köşe yazarları_bence onlarda tam saptayamıyorlardır ergenekon’un neyi amaçladığını veye ne olduğunu.

Göz altıları değişik ismler aynı masada...


Ülke’yi doğru bir yola saptırmak için anayasa bile çiğnenirmiş.Göz altına alınan bir kişinin (kim olduğunu hatırlamıyorum çünkü çok kişi var) söylediği bir söz.Şimdi dava benim yaşadığım yerde Silivri’de görülecek hepsini merakla bekliyorum.

Arkadaşımla konuşmaya devam_’Bülent adamlar istediği herşeyi eline geçirmiş fakat şu kafamı kurcalıyor yani en üst kademedesin herşeyin var, istediğini döndürebilirsin niye peki bu adamların ben ne yapmak istediğini halen anlamıyorum.’ Çok basit diyorum ona paranın iki yüzü.Bİr tarafta sömürgesin diğer tarafta din adamı.Çok mu açık oldu!...

’Ben şunu düşünüyorum Bülent bunlar bir kaos ortamı yaratmak istiyorlar.Ve tamda diyor_söze ben devam ediyorum ’amerikanın istediğini yapıyorlar.Bir kaos yaratıp ülkeyi bölmek.’Bülent zaten bunlar ülkeyi bölebilecek güçte.’ _Zamanı gelince (ama nasıl bir zaman bunu düşünmek gerekir, neyi planlıyorlar)


Ergenekon dediler el altından türbanı onayladılar.Darbe dediler ekonomi gitti.E, peki bölünce nasıl bir ortam olacak yoksa bizim anı yaşayan yaşıtlarımızımı kullanacaklar(yaşımız yirmi) yoksa aklı selim sözde aydınlarımızla (yandaş) haritanın bir yerini mi yırtacaklar?

’Hani tarih tekerrüden ibaret derler ya Bülent aynen öyle aslında.Atatürk ’de sezmiş bunu zamanında ve söylemiş.Ama okumadığımız için (üzülüyorum gazete okuma oranları çok düşük) sorgulama’da olmuyor.Yani diyprum bir başkasının aklınla kolay olanla yaşayacaksın diyorum.Acı çekmeden hep gülerek hep gülerek...ANI YAŞA...


Sonra sömürgeye geliyoruz.Ben ilk söze atılıyorum Kürşat diyorum önceden toprak kavgası vardı sömürge buydu.Fakat şimdi adamlar senin toprağını ne yapsın kendi malını senin ülkene sokup moda oyunuyla satıyormu satıyor.Al sana sömürge.Üstüne bak hiç Türk malı bir şey var mı ? Yok tabi.Çark çok zeki dönüyor ilerde moda diye insan derisi ne bile başlarlar.

Bunu çabuk kapatıyoruz.Keder basıyor.’Bence Bülent ilerde kültür diye bir şey kalmayacak.’İşte yarama dokundu benim bu.Bende Fazıl Hüsnü Dağlarcanın dediğini söylüyorum.Kültürlerin hepsi birleşip tek bir dil altında (teknoloji dili hangisi onu biiyorsunuz işte) toplanacak.Devam ediyor Dağlarca bunlar bir müzede gösterildiğinde Türkiyeden benim adımın olmasını isterdim diye bitiriyor.Aslında ne kadar doğru bir tespit.Bakmayın böyle sade yazdığıma (buda benim patlamadan önceki son oyunum bu yazıyı okuyanlara) kim bilir nasıl üzülüyordur.Tek bir kültür tek bir dil.Nasıl zor bir durum hele bir şair için.Bencede bu yöne doğru gidiyoruz.Gerçekler...


’Artık Bülent ben böyle konuşarak değil bir şeyler yaparak ülkeme katkıda bulunmak istiyorum.EMEKÇİ kan ağlıyor.Dünyada kalıcı bırakabileceğim tek şey fikir ve düşünce.Gökdelen yapan sözde meleklerimiz değil.Artık atılmalı sorunlara Bülent.’_Bende böyle düşünüyorum kaygı gütmeden sabırla daha fazla okuyarak sorgulayarak.Bir başkasının aklıyla değil, mutluluk oyunuyla değil.Biz dünyaya olgunlaşmay geldim, eğer bir kez geldiğim bir yere dibine kadar yaşamıyorsam...


SEVGİYLE...İYİ OKUMALAR...BÜLENT YALÇINKAYA...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sorgulandın Ülkem (Bülent Yalçınkaya)

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mumcu ve Hrant

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gözlerin Deniz Seven Mutsuz Çocuk (Bülent Yalçınkaya) [Şiir]
Düşlerimdeki Mutsuz Kadın Acılarımla Öldür Beni [Şiir]
İsyan Kendine İyiliğindir [Şiir]
İsyan Kendine İyiliğindir [Şiir]
Sevgini Sakın Benden [Şiir]
Sol Memenin Altındaki Cevher [Öykü]
Şehit Sevgilisi Elif (Bülent Yalçınkaya) [Öykü]
Cehennemlik Ölmüyorum (Bülent Yalçınkaya) [Öykü]
Dilin İçe Açılımı [Öykü]
Cumartesi Yalnızlığı [Öykü]


CUMARTESI kimdir?

samimi,aynı zamanda gergin. hepsi bu.

Etkilendiği Yazarlar:
Leman sam


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © CUMARTESI, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.