..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Doğru şeritte olsanız bile, olduğunuz yerde kalırsanız er geç ezilirsiniz. -Will Rogers
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Şiir > Bireysel > asuman karakaya
28 Temmuz 2008
Koşarken  
asuman karakaya

:AEAI:
amına koymanın ne olduğunu bilmeden küfürler sallayan çocuklar geçti yanımdan.
ama biz biliyoruz,
biliyoruz değil mi amına koymayı.
varolanla yarattıklarımızı seviştirirken hep amına koyuyoruz birşeylerin.
rüzgara karşıyım şimdi.
ama biliyorum güneş birgün devirecek.
o, rüzgardan da güçlü olsa gerek.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: cevap
Gönderen: H.Göçmen / , Türkiye
16 Kasım 2008
sistem hata verdiği için tekrar yazmayı deniyorum ------ sayın erdoğmuş. lütfen benimle ilgili nahoş söylemlerinizi kendinize saklayın. ayrıca moderatöründe bu konuda daha titiz olması gerektiğini düşünüyorum. ayrıca yazdığınız eleştirileri açık seçik kimi neyi kast ettiğiniz belirterek yazarsanız bu tür karışıklıkların yaşanmasınıda önlemiş olursunuz.

:: cevap hakkı mı?
Gönderen: mehmet asım erdoğmuş / , Türkiye
15 Ağustos 2008
Sayın Göçmen; neden üzerinize alındığınızı anlayamadım. Eğer size yazmış olsam direk olarak size yazardım. Ayrıca siz "kimin dikkatini" çekmek istiyorsunuz da böyle bir savunma durumuna geçtiniz? ve yine ayrıca Asuman Hanım bir yazıma "hakarete varan cümleler yazdığı için" eleştirinin anlamını yazmak ve kendisine iletmek durumunda kaldım. Ancak görüyorum ki en az sizin de Asuman hanım kadar bunları okumaya ihtiyacınız varmış. Eleştiri kişinin karakterini ortaya koyan bir belge gibidir. Saygılarımla.

:: cevap hakkı
Gönderen: H.Göçmen / , Türkiye
8 Ağustos 2008
yorumumu nükteli bir başlıkla tamamen yapıt konusunda herkesin çıkarım yapabileceği tanımları yazarak yapmıştım.ama görülen odur ki siz alıp götürmüşsünüz bir yerlere(?)...burasının kişilerin tahlilini gerektirecek bir platform olduğunu zannetmiyorum.sizinde üstünüze vazife olmamalı! birilerine hürmet göstermek kişinin kendi iradesinde olan eylemdir!birilerine saldırada bulunmak ise yapılmaması gerekenler arasında yer alır! ---- evet. düşüncelerim şu ki bu yapıtıda referans alarak, şiirin bir etiği var mıdır? olmalı mıdır?...

:: evet şiir...
Gönderen: mehmet asım erdoğmuş / , Türkiye
5 Ağustos 2008
Eleştiri... İki kısma ayrılır. Yapıcı ya da Yıkıcı. Bu tip eleştirileri ancak okuduğunu anlayan ya da anladığını okuyabilen bireyler yapabilir. Tabi okumak ve anlamak birbirlerinden farklı iki fiil gibi görünsede, aslında birbirini takip eden iki eylemdir. Buda belirli bir eğitim ve öğrenim sürecinden geçen bireylerden beklenebilir ( istisnalar mevcuttur). Sizin benim yazıma yaptığınız yorum, yukarıda anlattığım eylemlerden hangisinin kategorisine giriyor diye merak ettim. Muhtemelen sizde bunun bilincinde değilsinizdir. Keza yazılar ve yazgılar insanların, yaşadıklarının (iyi ya da kötü) artıklarıdır. Bu nedenle yazılar ne kadar kötü olursa olsun, ne kadar okunamaz derece olursa olsun yine de "saygı" yı haketmektedir. Ama saygı da göreceli bir kavramdır. Yaşamlarında saygıyı hakeden insanlar ancak karşısındaki insanlara bunu gösterebilir. Burada yine eğitim ve öğretim hatta aile terbiyesi devreye girmektedir. Bunların eksikliği olan bireyler Tolstoy un romanı EZİLENLER deki gibi saygı ve eğitim eksikliğini göstermektedir. Muhtemelen yaşınız ve yaşadıklarınız benden küçüktür. Kabul ederim her bireyin acısı ve her bireyin yaşadığı kendine fazla gelebilir. Önemli olan yaşadıklarımızdan çıkardığımız derstir. Yazı noktasında sizinle "aşık" atmak istemem. Muhtemeldir ki siz çevrenizdeki insanlardan daha güzel daha elit yazılar yazmaktasınızdır. Ancak yinede eleştirinin sizin seviyenizi gösterdiğini unutmamanız dileğiyle... Saygılarımla. Mehmet Asım Erdoğmuş

:: Gerçekten Bu Ne?
Gönderen: H.Göçmen / , Türkiye
4 Ağustos 2008
Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre şiir tanımları aşağıda görülmektedir: -zengin sembollerle, ritimli sözlerle, seslerin uyumlu kullanımıyla ortaya çıkan, hece ve durak bakımından denk ve kendi başına bir bütün olan edebî anlatım biçimi, manzume, nazım, koşuk: "Halk şiirinden, divan şiirinden değil, şiir mefhumundan, sadece şiirden bahsedeceğim. - mecaz Düş gücüne, hayale, imgeye, gönle seslenen, anı, duygu, coşku uyandıran, etkileyen şey: "Burada herkes kendi gönlünden olduğu kadar bu tabiatın içinden gelen bir şiiri dinler."- A. Ş. Hisar.

:: Bu ne böyle?
Gönderen: Zeynep Selçuk(Dikyar) / , Türkiye
4 Ağustos 2008
Daha edebi anlatabilirsin anlatacaklarını eminim.Kusura bakma böyle düşünüyorum.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın bireysel kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ben Şekilsizlerdenim
- () -
Diyalog
Ben Esir miyim (Oldum)
Sıkıcıdan Sinsiye
Düşünüyorum
Bir Mektup
Ben "Yok"um Galiba
Şapka
Bilemeyeceğim


asuman karakaya kimdir?

olur olmaz

Etkilendiği Yazarlar:
marquez


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © asuman karakaya, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.