..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyayı isteyen bilime sarılsın, ahireti isteyen bilime sarılsın; hem dünyayı hem ahireti isteyen yine bilime sarılsın" -Hz. Muhammed
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Popüler Kültür > yüksel Özbek
29 Ağustos 2005
Maçoluk Kadından Doğdu  
yüksel Özbek
Ülkemizdeki hapishane ve kahvehane gerçeğini düşündüğümüz zaman az bile olduğunu görürüz.....


:BJGI:


Anadolu kadını kendi ezilmişliğini ,sinmişliğini bir başka hemcinsinin efendisini dünyaya getirerek “çektiklerini” unutmak yaşamdan ondan sonra zevk alacağına inanarak “velihat” üretmenin keyfiyle doğum acısını duyumsamaz “oğlu” doğuverince....Artık “birinci sınıf” bir ferdin “birinci sınıf” efendisidir.....Onu daha güçlü, hırslı,astığı astık kestiği kestik yetiştirmenin bin bir yolunu düşünmeye başlamıştır...Onun adına düşünme,karar verme ve en önemlisi toplumda yer edinme yolu açılmıştır.....Artık bir “erkek” “üretmenin” havasıyla yıllarca kendini aşağılamış eşine de “saltanatın ortakçısını “dünyaya getirdim edasıyla duruşu değişmiş kartlar artık kendi lehine dönmeye başlamıştır....

Çok mu abartılı oldu?? Sanmam....Ülkemizdeki hapishane ve kahvehane gerçeğini düşündüğümüz zaman az bile olduğunu görürüz..... Türk Dil Kurumu Sözlüğü tanımıyla “Korkusuz, iyi dövüşen, kendine özgü namus kurallarının dışına çıkmayan kimse” olan “külhan” erkekler maçolaşan kültürleriyle bu denli çoğul ve popüler olabilirler miydi??
Televizyonlarda mafya ağırlıklı dizilerin en üst seviyede izlenmesini, porno içerikli yayınların en çok izlenir oluşunu sırf küreselleşen liberalizmin toplumu bozması şeklinde basitleştirmekle işin içinden çıkamayız...Maçoluk ülkemizin en belirgin kültürel öğesi ve yaşamımızın her devresinde karşılaştığımız bir gerçeğidir.....

Oysa kadın duygusaldır,vericidir,üreticidir,çoğulcu düşünür,koruyucudur....”analığın” sözel karşılığı bulunamamışken kendiyle zıt olan “maçoluk” kültürünü nasıl benimsemiş ve en önemlisi nasıl maçolaştırma politikasının asli uygulayıcısı olmuştur?? Toplumun duyarsız ve gericileştiği ,ekonomik çöküntünün kültür çöküntüsünü de tetiklediği bir dönemde kadınımıza düşen de bu olmuş olsa gerek....

Karadeniz’in en büyük ilinde görev yaparken ikinci kızım dünyaya merhaba dediğinde dünyalar benim olmuş ve hastanedekilere adet gereği çikolata ikramında bulunmuştum....Yaşlı bir kadın ikramı kabul etmemiş :” Deliye bak,adam olacak. İkinci kızı olmuş bir de utanmadan çikolata veriyor...tövbe tövbe....adam ol da bir uşak kazan...ondan sonra çikolatanı yerim” demişti...Teyzeye çok gülmüştüm...Kendince haklıydı!!! Ne yazık ki!!! Eşimin, aletiyle övüneceği bir çocuğu yoktu !!

Sadece eğitim düzeyi düşük kadınlar değil oldukça iyi eğitim almış kadınlar da maalesef maçoluk kültürünü benimsediklerini görmekteyiz...Erkeğin dokunulmazlığını kadınla eşitleyen modern hukuk yasaları ile toplumun uyuşmazlığının kökeninde maçoluğun kadından doğması yatar..

Birey olabilme kapasitemiz toplumsal yaşayabilme ölçütümüzle eşdeğer geliştikçe ve kadın kendi ayakları üstünde durmayı öğrenmedikçe,maçoluk kadından doğmaya devam edecektir....Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Unutulmayacaklara [Şiir]
Sevişmeye Aç Bedenini Bekliyorum [Şiir]
Gelinlik Açtı Akasyalar [Şiir]
Seni Nereye Koyduğumu Sorma [Şiir]
Topla Dağıt,dinsin Ağıt [Şiir]
Sana Daimdir Boşluğum [Şiir]
Suya Sabuna Dokunmadan [Şiir]
Özlemin Uykumdan Hesap Sorar [Şiir]
Gülüş Olsun Yüreğin [Şiir]
Özlem Uykunda Düşlensin [Şiir]


yüksel Özbek kimdir?

yazar: konuşlanmış kötülüklere inat yarınların iyiliğine gebe kalabilmeli erkekçe!! yaşama sıkı sarılmalı her yerinden. solumalı iliklerine kadar sevgiyi. olmamış yarınların umutlarında büyümeli insanca olan herşeyi sindirerek. yazar insan gibi insan olmalı!!

Etkilendiği Yazarlar:
nazım hikmet,orhan veli,atilla ilhan,arthur rimbaud,pablo neruda,can yücel,şükran kurdakul,nevzat çelik


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © yüksel Özbek, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.