..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilim şaşkınlıkla başlar. -Aristoteles
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > uFuK
26 Haziran 2005
Baktığımda Göremediğim  
uFuK
Beynimin çalışmayan noktalarının olduğunu anladığında, o gün, aynı zamanda, onları çalıştırmıştım aslında.


:ABAI:
Dersin sonuna geldiğimde anladım bitecekleri. Ve dedim, galiba baştan çevirmeli. Başlayan, sistemi, yani var olanı, oturmuş olacaklar. Adım adım sayılı, olacak olanlar. Bu yazılanlar zaten yazılmış aslında, belki yeni geldi aklıma, yani hep ordaydı ama benden uzaktaydı galiba. Beynimin çalışmayan noktalarının olduğunu anladığında, o gün, aynı zamanda, onları çalıştırmıştım aslında. Var; özümüzde olan birşey var, var ama ne, ne olduğu bilinmeyen bilmece. Ondan geldikya, ona benziyoruz birazda. Biz o, o, biz. Kocaman bir ışık var; aydınlatmaya karar veriyor bir gün her yeri, sonra beliriyor bazı şeyler, biz diyoruz acaba nereden geliyoruz . Geleli çok olduğu için hatırlayamıyoruz. Feneride yakan var mıydı bilmiyor ama bilmek için can atıyoruz. Dersin ortalaraında, bilgiğimizi sanıp çalışmıyoruz., çakışanları kınıyoruz. Anlamlanıyor bir çok şey, önderin izinden, önlere çıkmaya, kendimizi kayırmaya başlayınca, can derdine düşünce, düşünceler belirsizlenince, Onu en seven ben. Ama önce keyif. Birkaç ışıkyılı gitmek, ki bu bence herşeyi yok edecek, kalıplar kalkıyor, basit kurallara dönüyor.. Biz hiçbir şeyiz.
Bıktığımda söyleyemediğim, bir çok şeyin, gölgesinde yaşamak geçmişin. Beynimi zorlayayana kadar bir şey gel miyor aklımda. Başa dönmek geliyor içimden, içimden ölmek geliyor. Belki olanlardan sıkıldığım içindir. Zamandan bıktığım için mi yoksa. ? Ah bir çözseydim, çekip gidip, bıkkın bir şekilde yenilip, Başa dönmek, niye? Bilinmeyenlerin gölgesinde. Suçlular şehrinde aşk tan bi habar, en kötüsü alışmak. Varlığımızı tanımlayamadan onu zehirlemek. Bakıp öyle uzunca bakıp ölümü anlamak. Son bir kaçkez anlatabilmek. Özü Anlamak. Ruyalar, aslında hep düze çıkardı, onlar yalındı. Dede aslında hep dedeydi zaten dede o idi. Bizi biz yapan bi an bize benzemişti. Sormadan evimizden attığımız o ihtiyar, bizim için gelen son fedakar. Ayıp yaptıkları herşey, yakıp yıktıkları şehirler, talan, tarumar gençlikler, duman altında kalan umutlar, gelecek hayalleri, umutsuz, umutlar. Son gün bu gün yanlızlık, o ve ben bakışıyoruz. Suçlananların, kaybetmişlerin şehrinde, Adım adım geçmişe gidiyoruz, milyon kez geçilmiş bu caddeden, seçilmiş bir kul ile. Çöle verdim kendimi. Kahin söylemişti, gördüklerini. Ah doğru yolu bulmam lazım. Belki buralarda birkaç zaman oyalanıp dönmem lazım. Bekleyip dersin sonunu görmek istiyorum. Yeniden doğuşu yaşamak, RÂB, Ya YÂB
Hikmetine bir sual: ben, niye ? Ondan, bundan şundan farkım ne, sebebim ne. Nedir bu devri ızdırab, Hengame, telaşe. Bir nedeni vardır diye düşünüyorum, işin içinden çıkılmaz dır durum, kağıdı ters tutup aynadan okumak gib, tutmak zor bu ipi. Nihayetinde emeklerin boşa ermemesi için sanırım, zamanın, akışkan aralığında, tutunmak ona, tek gerçek, bu şuanda. Baktığımda göredediğim bumuydu acaba ?
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hüzünlü Değilim, Mizacım Böyle.
Ben Hep Varım
Bir Gün

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kelimesiz Fikirler
Reankarnasyon
Gitarist
Yalancı
İşte Bu
Başka
By Ben

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Acılar ve Acıklar [Şiir]
Başı Sonu [Şiir]
Yürekten Sesler. [Şiir]
Bu Sevda [Şiir]
Sen ve Ben [Şiir]
Coğrafya [Şiir]
Yarim [Şiir]
Kanlı Gece [Şiir]
Geldim İşte [Şiir]
Ellerin Ellerimde [Şiir]


uFuK kimdir?

Aczmendi dergahnda anayasa savcısı,savcılıkta kızıl bayraklı komünist. Sol bir dergi binasında ülkücü. Ülkücülerin arasında ateist. Ateistlerin arasında bir haham.

Etkilendiği Yazarlar:
Kalıcı etki bırakan tüm yazarlar..


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © uFuK, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.