..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm insanlık bir tutkudur; tutku olmadan din, tarih, romanlar, sanat, hepsi etkisiz olurdu. -Balzac
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Din > M.NİHAT MALKOÇ
29 Ocak 2005
Tevbe İle Günahlardan Arınmak  
M.NİHAT MALKOÇ
İnsanoğlu günah işlemeye meyyal yaratılmıştır.Çok basit gerekçelerle hak ve hakikatten ayrılır.Çünkü lânetlenmiş şeytan,onu yoldan çıkarmak için,yanında bir pervane gibi döner durur.Gafillere batılı hak,hakkı batıl olarak gösterir.


:DJFE:
İnsanoğlu günah işlemeye meyyal yaratılmıştır.Çok basit gerekçelerle hak ve hakikatten ayrılır.Çünkü lânetlenmiş şeytan,onu yoldan çıkarmak için,yanında bir pervane gibi döner durur.Gafillere batılı hak,hakkı batıl olarak gösterir.Bir anlamda insanların gözünü boyar.Kişi aklını kullanarak şeytanın desiselerine teslim olmaz.Hata,insanlara mahsus kötü bir fiildir.Hatasız kul olması mümkün değildir.Önemli olan,az hata yapmaktır.Yanlışlıklarımızdan dolayı pişmanlık duymalıyız.Allah'ın tevbe kapısı ardına kadar açıktır.
     Kişi haram işledikten sonra pişman olmalıdır.Allah'tan korkmalıdır.İşlediği günahtan dolayı Allah'tan affını talep etmelidir.Tevbede ihlas ve samimiyet esastır.İşlediğimiz günahtan hemen sonra tevbe etmek gerekir.Çünkü bir saat sonra ölmeyeceğimizi hiç kimse garanti edemez.Ölüm vakti gizli tutulmuştur.Günahların affı ancak tevbeyle mümkündür.Tevbenin geciktirilmesi büyük günahtır.
     Günahlarda ısrar etmemek gerekir.Bu,kişiyi küfre kadar götürür.Makbul olan nasuh tevbesidir.Yani insan işlediği günaha bir daha dönmemeli ve tevbe ettiği günahı bir daha işlememek için kast ve niyet etmeli,bunda kararlı olmalıdır.Tevbesini bozanlardan(tevbe şiken) olmamalıyız.Fakat tevbesini bozan kişinin,tekrar tevbe etmesine mâni yoktur.Mevlâna'nın dediği gibi tevbeni yüz bin kere bozmuş olsan da henüz iş işten geçmiş değildir.Kişi son nefesini verinceye dek,tevbe kapısı kendisine açıktır.Fakat makbûl olan,bir an evvel Hakk'a rücû etmektir.Her geçen dakika günahkârın aleyhinedir.
     İnsan,melek olmadığına göre,günah işleyecektir.Mühim olan bilerek günah işlememektir.Bilindiği gibi günahlar belli bir safhadan sonra kalbi karartır ve katılaştırır.Öyle bir zaman gelir ki yaptığımız kötülükleri idrak edemeyiz.Hem dünyamızı,hem de ahiretimizi bir hiç uğruna zindana dönüştürüveririz.Hiçbir şeyden zevk almayız;iç huzursuzluklarımız artar.
     Dünyada şirkten(Allah'a ortak koşmak) başka her günahın affı mümkündür.Onun için karamsarlığa gerek yoktur.Şayet kul hakkı yemişsek,Allah'a tevbe etmenin yanında ,o kulun da gönlünü almak icap eder.Allah'ın sonsuz rahmetinden ümit kesilmez.Yüce Allah,Kur'an-ı Kerim'inde tevbeyle alâkalı şöyle buyurmuştur:
     "Allah'a göre,şu kimselerin tevbesi makbûldür ki,cahillikte bir kötülük yapıp hemen ardından tevbe ederler.İşte Allah onların tevbesini kabul eder…"(Nisa S.17.Ayet)
     "Kim yaptığı haksızlıktan sonra tevbe eder,hâlini düzeltirse,şüphesiz Allah,onun tevbesini kabul eder.Çünkü Allah bağışlayan,merhamet edendir."(Maide S.39.Ayet)
     "Ancak tevbe eden,inanan ve iyi işler yapanlar,onlar cennete girecekler ve hiç haksızlığa uğratılmayacaklardır."(Meryem S.60.Ayet)
     "Kim tevbe eder ve faydalı iş yaparsa O,makbûl bir kimse olarak Allah'a döner."(Furkan S.71.Ayet)
     Tevbe manevî yükselişe zemin hazırlar.Gafur ve rahim olan Allah'a iltica edip af dileyenler,günahlara tekrar dönmemelidir.Tevbenin makbûl olmasının şartı nedamettir.Kâinatın serveri Resulullah Efendimizin tevbeyle ilgili mübarek sözlerini kulağımıza küpe etmeliyiz:
     "Günahlarınız semaya ulaşacak kadar çok bile olsa,arkadan tevbe etmişseniz,günahınız mutlaka affedilir."
     "Günahtan tevbe eden,bir günah işlememiş gibidir."
     "Allah Teâlâ hazretleri,kulun tevbesini,can boğaza gelmedikçe kabul eder."
     "Ey insanlar! Rabbinize tevbe edin.Allah'a kasem olsun ben Rabbim Tebarek ve Teâlâ hazretlerine günde yüz kere tevbe ederim."
     Resulullah o mübarek hâliyle günde yüz kere tevbe etme ihtiyacı duyuyorsa,varın biz günahkâr kulların hâlini bir düşünün!...Rabbim bizlere tevbe-i nasuh nasip eylesin.

e-mektup: mnihatmalkoc@hotmail.comSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın din kümesinde bulunan diğer yazıları...
Arif Nihat Asya'nın Doğumunun 100. Yılı
Vatan Sevgisi İmandandır
Sabrın Sonu Selâmet
Şefaat Ya Resulullah!..
Allah Sabredenlerle Beraberdir
Kırk Hadis Işığında
Gönülden Güle Mektuplar…
Hicrî Yılbaşınız Kutlu Olsun
Kandiller Zincirinin İlk Halkası: Regaib Kandili
İsraf Ekonomisi

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Okul ve Hapishane
Gevheri'nin Hayatı ve Şiirleri
Yusuf Has Hacip'in Şâirlere Bakışı
Trabzonlu Edebiyat Tarihçisi Nihat Sami Banarlı
Yapraklar Dökülür Kasımlarda!..
Veremle Savaş
Bir On Kasım Sabahı
Memleket Havası ve Köprübaşı Tv Sitesi
İlköğretim Okulları ve 100 Temel Eser
Öğretmenler Günü

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Tutumlu Ol Çocuğum [Şiir]
Yerli Malı Kullanın [Şiir]
Halep'e Kelepçe [Şiir]
İfrit İle Karınca (Manzum Masal) [Şiir]
Çanakkale Geçilmez [Şiir]
Sevdası Olan Yorulmaz [Şiir]
Âh Baba Âh!.. [Şiir]
Sevgi Çınarı [Şiir]
Milli Mücadele'nin Yüzüncü Yılı Marşı [Şiir]
Öğretmenin Dünyası [Şiir]


M.NİHAT MALKOÇ kimdir?

NİHAT MALKOÇ’UN BİYOGRAFİSİ Beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesinin 1 Haziran’ında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde hayata “Merhaba” dedi. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı. En büyük emeli iyi bir hukukçu olmaktı. Lise son sınıfta girdiği üniversite imtihanında KTÜ/Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Dersaneye gitme imkânı ve zaman kaybına tahammülü olmadığı için kazandığı fakülteyle yetindi. 1992 yılında okulu bitirdi. İlk göz ağrısı olarak nitelediği Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Her geçen gün öğretmenliği daha çok sevdi. Artık öğretmenliği bir tutku olarak görüyor. Vatan borcunu İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak onurla yerine getirdi. Bu peygamber ocağında yüzlerce yabancı subaya güzel Türkçe’mizi öğretti. Ankara’da girdiği sınavı kazanarak Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı. Daha sonra girdiği yazılı ve sözlü imtihanı kazanarak Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a,üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı. Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi sevdirerek öğretti. Şu anda Akçaabat’a bağlı Derecik İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır. Bugüne kadar,en büyüğünden en küçüğüne kadar onlarca dergi ve gazetede fikrî,edebî,felsefî ve kültürel konularda yüzlerce yazı ve şiir yazdı. Bu yayın organlarından Türk Edebiyatı,Türk Dili,Bizim Çocuk,Çınar,Bizim Azerbaycan,Anadolunun Sesi,Üniversitelinin Sesi,Türkiye,Bizim Okul,Şenliğin Sesi,İnsanlığa Çağrı,Yeni Sesleniş,Gençliğin Sesi gibi dergilerde;Türksesi,Demokrat Gümüşhane,Kuşakkaya,Ortadoğu,Yeni Mesaj,Hergün,Candaş,Edebiyat,Bolu Üçtepe,Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay,Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme,makale,fıkra ve şiirler yazmaktadır. “Bizim Okul” isimli kültür,sanat ve edebiyat dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Kültürel organizasyonların çoğunda aktif olarak görev aldı. Sevgi,Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik,Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik,yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon,Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik,ikincilik,üçüncülük ödülleri kazandı. Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır. Halen bu birliğin üyesidir. Bunların yanında elinin altındaki öğrencilere rehberlik ederek ve bizzat örnek olarak,onların da pek çok kültürel yarışmada ödüller almasına zemin hazırlamıştır. İkisi kız,biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl Kısakürek,Mehmet Akif Ersoy,Yahya Kemal Beyatlı


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © M.NİHAT MALKOÇ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.