..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ölümden önce yaşam var mı? -Duvaryazısı
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Ahmet Zeytinci
23 Mart 2020
Vurdumduymazlığın Tepe Noktaları  
Ahmet Zeytinci
Bas bas bağırıyorlar yaşlı insanlar evden çıkmasın diye amcaya mikrofon uzatmışlar, evden çıkmaman lazım ölüm tehlikesi var diye, cevap çok manidar, nasılsa ölmeyecek miyiz... Öleceksin de amcam bulaştırıp elli kişiyi de yanında götürürsen ne olacak? Başka bir amca ''Hanım temizlik yapıyor evden kovuyor ne yapalım?'' diyor. Başka bir odaya geç, al gazeteni paşa paşa oku be amcam, onu da mı yapamıyorsun?


:CCB:
Bütün dünya salgın hastalıkla boğuşuyor. Herkes kendi çapında görevlilere yardımcı olmaya çalışırken, bir de içinde bulunduğumuz durumu önemsemeyip amiyane tabir ile taşak geçmeye çalışanlar var. Onlara konuşulacak tek kelime var ''Yazıklar Olsun.''

Bas bas bağırıyorlar yaşlı insanlar evden çıkmasın diye amcaya mikrofon uzatmışlar, evden çıkmaman lazım ölüm tehlikesi var diye, cevap çok manidar, nasılsa ölmeyecek miyiz... Öleceksin de amcam bulaştırıp elli kişiyi de yanında götürürsen ne olacak? Başka bir amca ''Hanım temizlik yapıyor evden kovuyor ne yapalım?'' diyor. Başka bir odaya geç, al gazeteni paşa paşa oku be amcam, onu da mı yapamıyorsun?

Televizyonlarda görmüşsünüzdür iki tane amca bankın üstünde havadan sudan sohbet ediyorlar. En nihayetinde biri dayanamadı balkondan üstlerine su attı, hayır insan üzülüyor da... Bir de asker uğurlamaları var ''En büyük asker bizim asker.'' Havaya atıp tutuyorlar asker adayını... Uyarılar kimseyi alakadar etmiyor sanki... Anladık anladık, virüslü asker olarak dönerse, sizin asker, o zaman anlarsınız kimin büyük olduğunu...

Çok ilginç şeyler oluyor güzel yurdum Türkiye'de... Vurdumduymazlığın tepe noktaları diyorum artık ben bunlara... Deniz kenarında balık tutanlar lay lay lom hiç bir şey yokmuş gibi spor yapmaya çalışanlar. Devlet evinde otur diyor, dinleyen çok olmasına rağmen dinlemeyen da var. Al işte, ne oldu, 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi... Para cezası da var, hapis cezası da... İyi mi oldu şimdi?

''Koranavirüsün 60 yaş üzerinde ölüm riskini artırdığını öğrenen ve yaş küçültmek isteyen bir grup Rize de il nüfus müdürlüğüne akın etmiş.'' Tabi inanmadınız. Bu da işin esprisi. Güleriz ağlanacak halimize aslında... Hep beraber birlik ve beraberlik içinde inşallah aşacağız bu sıkıntıları. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun... Yeter ki vurdumduymazlık topluma hakim olmasın...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mega Şehir Olmaktan Çıkmış Bir Mega Köy
Senden Adam Olmaz
Saçmalamaktan Korkun
Siz Yöneticiler
Sürekli Aynı Tip Yazı ve Her Gün Yazmaktan Bıkmadınız mı
Altmışbeş Yaş Üstüne Tavsiyeler
Zurnanın Zırt Dediği Yer Tam Neresi
Çamur At İzi Kalsın Trip At Rahatlarsın
İki Yüzlülerin Yüzlerine Zam Gelirse
Başımıza Ne Zaman Taş Yağar

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yüksek Faize Ben de Karşıyım
Kediler İnsan Değildir
Bazılarına Her Yıl Aynı Fark Etmez
Vazgeçin Artık Toplum Dışı Diziler Çekmekten
Önce Dünyanın İçine Edin Sonra Ay da Mars da Hayat Var mı
Dünyada ki Bütün Karışıklıklar Emperyalizme Yarar
Ağlayan Çocukları Susturma Tekniklerinin Derin Analizi
Nolcek Bu Fenerbahçenin Hali
Dünya Amerika'dan Nasıl Kurtulur
Esnaflığı Ticareti Çeklerden Senetlerden Rakamlardan İbaret Sananlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Yüreğin Titreyince Niye Gidiyorsun ki [Şiir]
Vicdandır Hepten Bize Doğru İşler Yaptıran [Şiir]
Çok Bedel Ödendi Bu Şiirleri Yazarken [Şiir]
Yüreğimize İliştirdik [Şiir]
Açlık Sınırı [Şiir]
Sevmek İçin Bahaneler Yaratırım [Şiir]
Kimsenin Elimizi Tutası Yok [Şiir]
Ne de Güzeldi Masallar [Şiir]
Canlı Tarihti Bunlar [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.