..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir şey insan kadar yükselemez ve alçalamaz. -Hölderlin
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Hüseyin İbiş
20 Eylül 2019
Boş Huzursuzluklar Kalplerde Yer Bulmasın  
Hüseyin İbiş
kalplerimizi dolduran huzursuzlukların hayatlarımızı alt üst etmesine neden izin veriyoruz?


:BBI:
BOŞ HUZURSUZLUKLAR KALPLERDE YER BULMASIN
Kalplerimizi dolduran huzursuzlukların hayatlarımızı alt üst etmesine neden izin veriyoruz?
İnsanların kalbinde yer eden ve yaşamakta oldukları hayatlarını olumsuz yönde değiştiren en önemli nedendir huzursuzluk. Biz kendimizi kurtarmak için değil de adeta içinde kaybolup gitmek için tutunuyoruz bu önemli nedene. Fakat düşünülmüyor ki kendimize acı verme yolunda yürünmemeli. Kalbimizde doldurulması imkânı olmayan büyük boşlukların yer alıp bizleri acılar içinde kıvrandırmasına izin verilmemelidir. Sözünü etmekte olduğum izin verildiği takdirde huzursuzluklar kalplerimizde yer etmeye devam edecek bir an olsun yakamızı bırakmayacaktır. Bu hiçbir zaman unutulmamalıdır.
Akıllardan çıkarıldığı zaman yüreklerin çektiği acıların son bulması imkânsız bir hal alacak yüzlere bakıldığı zaman beklenen bir tek gülümsemenin adının anılmasına fırsat tanınmayacaktır. İçimize çöreklenen gözlerimize gülümsemeyi unutturan acıları kalplerimizi doldurup hayatlarımızı alt üst etmesine izin vermekte olduğumuz huzursuzlukların yakamızdan düşmeyeceği aşikârdır. Yazımda sözü geçen acıların bizleri terk etmesini gönülden istiyorsak yapılması lazım gelen tek bir şey var: Bilinmektedir ki kalplerimizi yok yere işgal eden huzursuzluklar oradan hiç düşünülmeden sökülüp atılmalıdır. Eğer çıkarılıp atılmazsa hiç unutamayacağımız acıların bizi beklediği akılların bir köşesinde her daim yer etmelidir. Kalplerimizi doldurup hayatlarımızı alt üst ederek bizi yiyip bitirmesine izin vermekte olduğumuz huzursuzlukların sadece kendimize değil yanımızda bulunan bizlerin iyiliği için çaba gösteren insanlara da büyük zararlara uğrattığımızın farkında olunmalı, davranış şekillerimiz ona göre düzene sokulmalıdır. Biz sadece kendimize acı çektirmiyor yanımızda bulunarak yardımımıza koşan insanları da haksız yere cezalandırıyoruz. Bir nevi kendimizle beraber onları da karanlıklara sürüklüyoruz. Her daim zihinlerin bir köşesinde yer alması gereken bir şey var, bizlere kim olduğumuzu unutturmakla yükümlü olan boş manasız huzursuzlukların vicdanımızdan bizi mahrum bırakmak istemesidir. Onun için sonunda üzüleceğimiz hiçbir şeyi faaliyete geçirmemek bizim için en doğru olanıdır. Hayatımızda bir sürü sınava tabi oluyoruz bahsettiğim sınavların birçoğu yazılıdır genelde yanlışlar doğruyu götürmekte o yazılı sınavlarda fakat bizim tabi olduğumuz sınav yazımın başından bu yana sizlere aksettirdiğim büyük öneme sahip olan huzursuzluk konusudur. Yazılı sınavlarda doğruyu yanlışlar götürürken bu sınavda bir tek yanlış bir daha elde edemeyeceğimiz doğrularımızı alıp götürmektedir. Diyorum ki değerli okurlarım hayatımızda yapmakta olduğumuz bir tek yanlış inanmakta olduğumuz doğrularımızı elimizden alıp yitip gitmemize sebep olmasın. Tabi olduğumuz bu zorlu imtihanın bizlere neler kaybettireceği enine boyuna ölçülüp biçilerek hareket edilmeli elimizden geldiğince kazanmanın yollarına girilmelidir. Kalplerimizi bir toprak misali işgal etmekte olan huzursuzluklarında daha büyük acılara gebe kalmadan çıkarılması için ince hesaplamalar yapılmalıdır. Sözü geçen hesapların ince elenip sık dokunarak icra edilmesi en önemli şarttır. Dünyamızı değiştirmesine izin vermekte olduğumuz huzursuzlukların daha fazla yüreklerimizde yer etmesine müsaade etmeye devam etmemiz halinde hayatlarımızda büyük farklılıkların yer bulacağından hiçbir şekilde şüphe edilmemelidir. Bahsi geçen can yakan farklılıklar kalplerimizde kaldığı süre içinde kor olup yanan ateşin bizleri yakmayı sürdüreceği unutulmamalıdır. Unutulması halinde üzerimizde silinmesi imkânsız derin izler bırakır.
Kalplerimizi dolduran bizlere büyük zararlar veren huzursuzluklar sayesinde uğramakta olduğumuz kayıpların kazanca çevrilmesi gerektiğini anlatmak istedim sizlere kaleme almış olduğum bu yazımda siz değerli okurlarımla başarabileceğimize inandığım şeyin kalplerimizde yük ettiğimiz huzursuzluklardan el ele verip kurtulacağımızın bilinmesi bu yola inanarak vazgeçilmemecesine çıkılması gerektiğidir. Evet değerli okurlarım unutulmaması lazım gelen bir şey daha var birlikte çıkmakta olduğumuz bu yolda önümüze çıkan hiçbir engeli tanımadan yolumuza koşar adım devam etmemiz tek şarttır.
Kalplerimizde boş huzursuzlukların yer bulmasına izin vermeyelim. Tabi olduğumuz bu zorlu sınavda bir tek yanlışın doğrularımızı elimizden almaması için önümüze çıkan zorluklardan omuz omuza kurtulalım. Birlikte yürüyeceğimiz bu zorlu yolu kendi çizdiğimiz şekilde yürüyelim. Kalplerimizde her daim güzelliklere yer verelim. Yürek yüreğe girmiş olduğumuz bu sınavı en büyük başarı ile sonuçlandıralım. Edinmiş olduğumuz uğrunda fedakârlıklardan kaçınmadığımız amacımızdan hiçbir zaman feragat etmeyelim.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Engelli Çiftlere Olan Ön Yargı
İnsanlığımız Duyarsızlık Ateşinde Kül Olmasın
Işığınız Hiçbir Zaman Kaybolmasın
Kendinizi Kandırmayın
Kalplerimizde Nankörlüğe Yer Olmasın
Kalbimiz Karamsarlığa Esir Olmasın
Ön Yargı Bizim Yolumuz Olmasın
Kıymet Bilerek Yaşayalım
Yolumuz Yanlış Tercihlerden Geçmesin
Gerçeklerden Kaçılmaz

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Şiddet Kadınlarımızın Kaderi Olmasın
Hayat Maddiyattan İbaret Değildir
Engel Olmayın Engelleri Kaldırın
Hayal Kurma Umutsuz Kalma
Ciddiyetiniz İzlenimlerinizle Bütünleşsin
El Alem Ne Der
Kimliğimiz Utancımız Olmasın
Hırsımız Ateş Olup İçimizi Yakmasın
Hayatımızda Büyük Kayıplar Olmasın
Cehaletin Karanlığına Son Verelim

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Seni Unutamam [Şiir]
Kanayan Gönül Yaramsın [Şiir]
Sen Hayatımsın Tatlı Dillim [Şiir]
Sensin Benim İçin Hayat [Şiir]
Sensin Vazgeçemediğim Sevgilim [Şiir]
Sana Verdim Kalbimi [Şiir]
Sen Yaşama Sebebimsin [Şiir]
Sen ve Ben [Şiir]
Sen Yoksan Her Şey Yalan [Şiir]
Neşe Kaynağım Umudumsun [Şiir]


Hüseyin İbiş kimdir?

Kalp gözü açık bir şairim

Etkilendiği Yazarlar:
Yavuz Bahadıroğlu,Ahmet Günbay Yıldız,Cengiz Aytmatov,Mehmet Rauf...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hüseyin İbiş, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.