..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, duyguların dilidir. -W. Winter
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Hüseyin İbiş
22 Nisan 2019
Hayatımızı Atılan Yanlışlıklar Temeli Üzerine Bina Etmeyelim  
Hüseyin İbiş
doğrularımızla yanlışlarımızı birbirinden ayırma yolunu seçmeyi neden reddediyoruz?


:AHE:
HAYATIMIZI ATILAN YANLIŞLIKLAR TEMELİ ÜZERİNE BİNA ETMEYELİM
Doğrularımızla yanlışlarımızı birbirinden ayırma yolunu seçmeyi neden reddediyoruz?
İlk önce doğrularımızı ve yanlışlarımızı birbirinden ayırmayı öğrenmemiz gerekiyor. Doğrularımızla yanlışlarımızı birbirine karıştırmaya devam edersek bizi aydınlatacak olan yolu bulmamız imkansız demektir. Yanlışlarla çizilmekte olan bir yolda yürümekte ısrar etmemek en doğru olan harekettir. Bu yolda hareket etmeye devam edilirse yörüngenin dışına çıkılır ve kaybetmiş olduğumuz yörüngeyi bulup kendimizi oturtmamız nerede ise imkansızlaşır. Bizim yapmamız gerekenler, doğruların yanlışların birbirinden ayrıştırılması için konuları sonuna kadar çift taraflı tartışıp karara bağlama yoluna gitmektir. Eğer herkes bir çizgi tutturmaya kalkışır, kendi doğrularını kabul ettirme yolunu seçerse ortada doğru anlamında hiçbir şey kalmaz. Yanlışlar birbirini takip eder; işler, hayat içinden çıkılmaz bir hal alır. Çözülmesi mümkün olmayan bir düğüm ortaya çıkar.
Bunun olması da sizlerin yapmış olduğu yanlışlıklardan yararlanmak isteyenlerin işlerine gelir. Örneğin bir şirket sahibisiniz, birde ortağınız var; ortağınız doğru yolda ilerlerken siz inadına yanlış yola sapmaya devam ediyorsunuz.Sapmış olduğunuz bu yol şirketinizi iflas yoluna, sizleri de büyük bir borç batağına sürükler. Sizin yanlışınızın cezasını doğru yolda olan ortağınız da çeker. Bu da şu güzel sözün doğruluğunun büyük bir kanıtı olur:’Bir ağaçtan bir milyon kibrit çıkar, bir kibrit bir milyon ağacı yakar.’ Yani demem o ki;siz yapmış olduğunuz hatalarla yanınızda çalışmakta olanların ekmeğini de elinden alırsınız. Bir milyon ağacı yakan kibrit siz olursunuz. Bu da demek oluyor ki, ağaçları yakan kibrit olmamak için kendi doğrularımızla değil de karşımızdakilerin de fikirlerini alarak en doğru çizgide yürümeyi seçmemiz gerekiyor. İstişaresiz yol yürümenin bizleri uğratmakta olduğu zararları görmezden gelmememiz lazım geliyor. Bataklığa girmeden bir değil, birkaç defa düşünerek adımlarımızı atmamız gerekiyor. İçine çekilmekte olduğumuz bataklıkların kurutulmasında en büyük fayda bizlerden beklenmektedir. Bizlerden beklenen faydayı gösteremezsek bu da doğrularla yanlışları birbirinden ayrıştıramamamızın bir göstergesi olur. Bilinmesi gereken de algılayabilmemiz lazım gelen, içimizdeki açının genişlemesinin en güzel sebebi olmasıdır. Bu gerçeği algılayamazsak, hayatımızı doğrularla yanlışları birbirinden ayrıştırabilmenin yollarını aramakla geçireceğimizi aklımızdan çıkarmamamız hayatımızın en önemli şartı halini alır. Doğrularla yanlışları birbirinden ayrıştıramamamız halinde geçirmekte olduğumuz hiçbir saniyenin kıymetli olduğu görülmez. Bu kıymet bilmezlikle de hiçbir zaman hayalini kurmuş olduğumuz ufkun sonu görülmez. Aydınlığa giden bir sona ulaşmak istiyorsak yukarıda da bahsetmiş olduğum bir tek saniyeyi boşa harcamamak için gayret göstermeliyiz. O bir tek saniyeyi boşa harcamamız dahilinde kaybettiğimiz hiçbir şeyin bizi bulmasına hiçbir imkan kalmaz. Hayatımız iki şey üzerine kuruludur. Bunlar doğrular ve yanlışlardır. Doğrularımızı yanlışlarımızın içerisinden çıkarmayı bilelim ki yaşamakta olduğumuz dünya, bu yapmış olduğumuz ayrıştırmanın sonucunda Arap saçına dönmekten kurtulsun. Yaptığımız yanlışlıklar hayatımızdaki doğrularımızı elimizden alıp bizlerin boğulmasına sebep olan bir bataklık denizi haline gelmesin. Eğer bu yapamadığımız ayrıştırmanın bizleri büyük bir zarara uğratacağını algılayamazsak, uğramış olduğumuz başarısızlık, girmiş olduğumuz bataklık denizinden hiçbir zaman çıkmamıza imkan yok demektir.
Değerli okurlarım, benim kaleme almış olduğum yazıların bizi götüreceği sonuçları gösterir niteliktedir. Saygısızlık ,yapılan yanlışların başında gelmektedir.Saygının öneminin üzerine basa basa vurgulanarak insanların bu önemi algılayabilmesi için büyük gayretler sarfedilmektedir. Sarfedilen bu büyük emeğin görmezden gelinmesi de saygısızlığın en büyük örneğidir. İşte burada doğrularla yanlışlarımızın birbirinden ayrıştırılmaktan yana olunmadığı apaçık ortaya çıkmaktadır. Bizlere,büyük şairlerimiz şiirleri ,yazarlarımız ders veren romanları, denemeleri ile doğru yollara girmemiz gerektiğini anlatmak için en güzel yolları geçmişler. Fakat biz anlamamak için uğraşlar vermekten vazgeçmemekte direnmeye devam ediyoruz. Öğretmenlerimizin de bu güzel yolları bizim için yürüdükleri hayatımızın büyük bir gerçeğidir.Fakat bizim inadımız gözümüzün kör olmasına yol açmaktadır. Gerçekten de okunması gereken, o kadar ders alınacak kitaplar var ki doğruları yanlışlardan ayırmamız için, önümüze büyük bir rehber olmaktadır yazılan, emek harcanan bu kitaplar.
Değerli okurlarım sizler de tercihlerinizi her daim doğrulardan yana kullanma yolunda ilerleyin ve yolunuzu kaybetmemeniz için sizlere sunulan büyük imkanlardan olabildiğince faydalanmaya devam edin. Birbirinden ayrıştıramadığınız yanlışlar ve doğrular konusunda sizlerden daha tecrübeli insanlardan bilgiler alarak bu güne kadar çizemediğiniz yolunuzu bu günden sonra o güzel tecrübelerin rehberliğinde çizin.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
İnsanlığımız Duyarsızlık Ateşinde Kül Olmasın
Engelli Çiftlere Olan Ön Yargı
Işığınız Hiçbir Zaman Kaybolmasın
Kalplerimizde Nankörlüğe Yer Olmasın
Kalbimiz Karamsarlığa Esir Olmasın
Aydınlanan Yollar
Ben Kimim?
Kıymet Bilerek Yaşayalım
Korkuların Esiri Olmayın
Boş Huzursuzluklar Kalplerde Yer Bulmasın

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Engel Olmayın Engelleri Kaldırın
El Alem Ne Der
Kimliğimiz Utancımız Olmasın
Hayatımızda Büyük Kayıplar Olmasın
Hırsımız Ateş Olup İçimizi Yakmasın
Cehalet Önümüzde Engel Olmasın
Cehaletin Karanlığına Son Verelim
Paylaşmak

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hayatım Kır Çiçeğimsin [Şiir]
Yaşamak Değil Sensiz Yaşamak [Şiir]
İhtiyacım Var [Şiir]
Hayatım Sevda Çiçeğimsin [Şiir]
İyiki Varsın [Şiir]
Dünyamın Güneşisin [Şiir]
Her Zaman Kalbimdesin [Şiir]
Bitmeyen Aşkımsın [Şiir]
Dünyamın Güzelliği Yaşama Ümidimsin [Şiir]
Dünyamın Sönmeyen Yıldızısın [Şiir]


Hüseyin İbiş kimdir?

Kalp gözü açık bir şairim

Etkilendiği Yazarlar:
Yavuz Bahadıroğlu,Ahmet Günbay Yıldız,Cengiz Aytmatov,Mehmet Rauf...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hüseyin İbiş, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.