..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Her gün yeniden doğmalı. -Yunus Emre
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Günlük Olaylar > Hüseyin İbiş
25 Mart 2019
Daha Güzel Bir Dünya İçin Yaşayalım  
Hüseyin İbiş
bizler yaşadığımız bu hayatı neden daha güzel daha yaşanılır bir hale getirmenin çabası içine girmiyoruz?


:BJB:
DAHA GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN YAŞAYALIM
Bizler yaşadığımız bu hayatı neden daha güzel daha yaşanılır bir hale getirmenin çabası içine girmiyoruz? evet sevgili okurlarım böyle güzel anlamlı bir konuyuda sizlere aksettirmek yaşamakta olduğumuz bu hayatı daha güzel dahada yaşanılabirir bir hale getirebilme çabasına girmenin büyük bir öneme sahip olduğuna kanaat getirdim konumuzun biz insanlar için hayati bir öneme sahip olduğunu paylaşmak için bu yazımı kaleme aldım.
İnsan oğlunun gözünü hırs bürümeye görsün hırsa kapıldığı anda gözler kararır hiçbir şeyi görmez. İşte ne olursa o anda olmaya başlar.
Ne kazanıp neleri kaybedeceğini düşünmek için kendine fırsat tanımaz.
Hep ben kazanayım düşüncesine sahip olduğu için önüne çıkan dönülmesi imkansız yollara girer o yolların dönülmez olduğunu görmezden gelir.
Gereksiz ihtiraslara kapılmadan her daim önümüze bakmamız lazım gelmektedir.
Önümüze bakmadan hareket etmek bizlerden bir çok şeyi alır götürür.
Yaşadığımız bu hayatın daha güzel daha yaşanılır bir hal alması için önümüze bend olan gereksizliklerin yok edilmesi şarttır. bunuda bizim olduğundan fazla bir gayret göstererek başarmamız lazımdır. Bu başarıya nail olabilmek için ise içimize çöreklenen hırsın yok edilmesi uğraşına girmekten çekinilmemelidir.
Hırsın gereksiz ihtirasların kalplerimizden içeri girmesine engel olunmalı izin verilmemelidir.
Eğer kalplerimizi bunların esaretine sokarsak bizi alır girilmemesi lazım gelen yollara götürür. Bilinmelidirki gereksizliklerin kazandırdığı alel ade hiçbir şey yoktur olmamıştır olmayacaktır. Gereksiz ihtirasların esareti altına girmek bizim her zaman zararımıza olacaktır.
Tarihimize baktığımız zaman bunları görmek mümkündür.
Kayıpları görmezden gelmek ise en büyük kaybımızdır.
Bu büyük kayıpta yüreklerimizde kapanmayan yaraların açılmasına sebep olur ve derin izler bırakır. Hırsa kapılmakla kazanmanın yersiz olduğu aklımızın bir köşesinde bulundurulmalı bir an bile oradan çıkarılmamalıdır. Hayatın daha güzel daha yaşanılır bir hale getirilebilmesi için her zaman iyilik ön planda tutulmalıdır. Gösterdiğimiz çabalardan bi haber olunmamalıdır. Gereksiz olan her ne varsa hayatımızdan sökülüp atılması için uğraşlara girilmelidir. Kalplerde büyüyen sevgi dostluk fidanlarının büyüyüp yetişmeleri için ihtiyacı olan su verilmeli hayatın yaşanılır bir hale gelmesinde katkıda bulunan bu güzelliklerin yok edilmesine engel olunmalıdır. Hayatın yaşanmaz bir hale gelmesine sebep olan her ne varsa onlardan kurtulma gayretine girilmeli üzerlerine kalın bir çizgi çekilmelidir. Ben yine okumuş olduğum bir kitaptan örnek vereceğim bu güzel kitap yavuz bahadıroğlunun Osmanlı padişahlarından olan yavuz sultan selimin şehzadelik zamanlarından bahsetmektedir. Kitabın adı şehzade selim dört kardeşin padişah olabilmek için göstermiş olduğu gayretleri ve insan oğluna hırsın kaybettirdiklerinden bahsetmektedir. Şehzade selim devleti için halkının sorunlarını sonlandırabilmek için padişahlığı isterken diğer şehzadelerden Ahmet ise padişahlığı ele alayımda gerisi ne olursa olsun derdindedir. Şehzade Ahmet gereksiz ihtiraslarının kurbanı olmuştur. Sonunda doğruluğun kuvveti boş düşünceleri yenerek hırsla hiçbir yere varılmayacağını anlatmaktadır yavuz sultan selim hak ettiği yere doğruluğu sayesinde gelmiştir. Gereksiz ihtirasları doğruluk yolunda olduğu için kale almadan devlet hizmeti için ömrünü harcamıştır. Hayat bizim insanlar olarak yaptıklarımız ve yapacağımız gerçek güzelliklerle yaşanılabilir bir hal alacaktır.
Gereksiz ihtiraslara kapılarak dünyayı karanlığın var olacağı bir hale sokarsak insanlığa en büyük darbe o zaman vurulmuş olacaktır. Yani hayatın yaşanılabilir bir hal almasına bizlerde doğruluğu terk etmeden şehzade selimin yolunda yürüyerek yardımcı olalım.
Evet değerli okurlarım sevgili dostlarım sizleri şu düşüncemdende mahrum bırakmak istemiyorum. Hırsla azimi hiçbir zaman birbirine karıştırmayalım. Eğer ikisini birbirinden ayırt edemezsek hayatımızı kendi ellerimizle yaşanması anlamsız bir hale sokmuş oluruz. Yolumuzu kaybetmeyelim ne olursa olsun doğruluk yolundan ayrılmanın düşüncesine girmeyelim. Gereksiz hissiyetlerin kalbimizde yer almasına izin vermeyelim.
Hayatımızı daha güzel daha yaşanılabilir bir hale getirebilmek için azimle gayretle çalışma yolunda birbirimize kenetlenerek yürüyelim ümitsizliğe düşmeyelim.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gerçeklerden Kaçılmaz
Kalplerimizde Nankörlüğe Yer Olmasın
Kendinizi Kandırmayın
Kalbimiz Karamsarlığa Esir Olmasın
Engelli Çiftlere Olan Ön Yargı
Ön Yargı Bizim Yolumuz Olmasın
Kıymet Bilerek Yaşayalım
İnsanlığımız Duyarsızlık Ateşinde Kül Olmasın
Yolumuz Yanlış Tercihlerden Geçmesin
Aydınlanan Yollar

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hayat Maddiyattan İbaret Değildir
Hayal Kurma Umutsuz Kalma
Ciddiyetiniz İzlenimlerinizle Bütünleşsin
Engellere Yenilmeyelim
Dedikodu Hayatımıza Yön Vermesin
Engel Olmayın Engelleri Kaldırın
Şiddet Kadınlarımızın Kaderi Olmasın
El Alem Ne Der
Kimliğimiz Utancımız Olmasın
Hırsımız Ateş Olup İçimizi Yakmasın

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sevdiğim Yaşama Ümidimsin [Şiir]
Yazdım Seni Kalbime Hayatımın Baharısın [Şiir]
Sevda Güneşimiz Batmasın [Şiir]
Sevda Çiçeğimsin [Şiir]
Sensin Benim İçin Hayat [Şiir]
Sevdiğim Alın Yazımsın [Şiir]
Seni Sevdim [Şiir]
Sevda Gönül Bahçemin Çiçeği [Şiir]
Sevdiğimsin [Şiir]
Sen Olacaksın [Şiir]


Hüseyin İbiş kimdir?

Kalp gözü açık bir şairim

Etkilendiği Yazarlar:
Yavuz Bahadıroğlu,Ahmet Günbay Yıldız,Cengiz Aytmatov,Mehmet Rauf...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Hüseyin İbiş, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.